[Ερώτηση] Χειρόγραφα Γ.Βινάκη (γραφή Γεωργίου Δ. Γεμέλου, έτος 1936)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχω μία στίβα χειρογράφων μαθημάτων του Γ.Βινάκη. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν είναι η γραφή του Βινάκη ή άλλου.
Παραθέτω ένα δείγμα


Και κάθεσαι ακόμη; Σκάναρε και δημοσίευσέ τα στο φόρουμ εις κοινήν πάντων ωφέλειαν.

Ευχαριστίες,
Δημήτρης
 
Τα έχω στην Αθήνα. Από Χριστούγεννα παιδιά υπομονή το έχω στα υπ όψην μου!
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Έχω μία στίβα χειρογράφων μαθημάτων του Γ.Βινάκη. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν είναι η γραφή του Βινάκη ή άλλου.
Παραθέτω ένα δείγμα

Πρόκειται για γραφή του Γεωργίου Δ. Γεμέλου, από χειρόγραφο βιβλίο του ιδίου (έτος 1936, 700 περίπου σελίδες), το οποίο αφιερώνει και στόν δάσκαλό του Γ.Βινάκη. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για την δημοσίευση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρόκειται για γραφή του Γεωργίου Δ. Γεμέλου, από χειρόγραφο βιβλίο του ιδίου (έτος 1936, 700 περίπου σελίδες), το οποίο αφιερώνει και στόν δάσκαλό του Γ.Βινάκη. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για την δημοσίευση.

Εφόσον έχουν περάσει 70 χρόνια από την πρώτη παρουσίαση στο κοινό του έργου αυτού δεν υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα απόσο γνωρίζω.

Μόλις τώρα είδα οτι ανέβηκαν ήδη μερικά σε άλλο θέμα Μαθήματα Γ. Βινάκη.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Έχω μία στίβα χειρογράφων μαθημάτων του Γ.Βινάκη. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν είναι η γραφή του Βινάκη ή άλλου.
Παραθέτω ένα δείγμα

Η προσφορά όμως ξεχάστηκε :eek::(
 
Έχω μία στίβα χειρογράφων μαθημάτων του Γ.Βινάκη. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν είναι η γραφή του Βινάκη ή άλλου.
Παραθέτω ένα δείγμα

υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάπου και της Κυριακής των προπατόρων, που ψάλλει ο Σφήκας εδώ
https://www.pemptousia.gr/2014/12/defte-apantes-doxastiko-kiriakis-propatoron/ ;
ευχαριστώ.
 
Last edited:
Top