Χατζηχρόνογλου - σημερινή ηχογράφηση

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Καλημέρα. Ανεβάζω σημερινά από Χατζηχρόνογλου. Δυστυχώς δεν είναι καλή η ηχογράφηση :(, αλλά τι να κάνουμε...
Μια και είχε μνημόσυνα, έκανα κι εκεί μια εγγραφή, στην οποία περιλαμβάνονται κι οι ιερείς που ψέλνουν, κλπ.

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς πώς λέγεται ο αριστερός του ψάλτης;
 

Attachments

  • Αίνοι + της μέρας.mp3
    4.5 MB · Views: 173
  • Εωθινό ενδέκατο.mp3
    2.1 MB · Views: 152
  • Δοξολογία.mp3
    4 MB · Views: 164
  • Τρισάγιο και δύναμις Ιωάννου Παλάση.mp3
    4 MB · Views: 171
  • Χερουβικό ήχος δεύτερος.mp3
    3.5 MB · Views: 129
  • Λειτουργικά ήχος δεύτερος.mp3
    5.1 MB · Views: 128
  • Είη το όνομα Κυρίου.mp3
    498.1 KB · Views: 94
  • Νεκρώσιμα ευλογητάρια και απόλυση.mp3
    4.6 MB · Views: 158

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στην εκπομπή της Κυριακής 9.11.2008 ο Άρχων Υμνωδός κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου με αφορμή ένα κράτημα τεριρέμ σε πανήγυρη από τον Μανώλη Χατζημάρκο [θα το βρείτε εδώ: http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=19768&postcount=47 ] κάνει ένα υπέροχο σχόλιο περί των παλαιών ψαλτών, δεκαετίας 1950 και 1960. Αξίζει τον κόπο να το ακούσετε. Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο.

Επίσης, ανακοινώνω ότι χθες και σήμερα στην Ύδρα, στο πανηγύρι του νεομάρτυρος Αγίου Κωνσταντίνου το δεξιό αναλόγιο κόσμησε ο κ. Χατζηχρόνογλου. Υπήρχε αναμετάδοση από την "Πειραϊκή Εκκλησία". Έχω ηχογραφήσει μερικά, όχι όλα. Όποιος έχει πλήρη ηχογράφηση, ας την επιμεληθεί.
 

Attachments

  • σχόλιο περί παλαιών ψαλτών.mp3
    2 MB · Views: 142
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Καθώς είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά μου, είχα ηχογραφήσει μέσω του ραδιοφωνικού σταθμού της Πειραϊκής Εκκλησίας την πανηγυρική ακολουθία επί τη μνήμη του νεομάρτυρος Αγίου Κωνσταντίνου του Υδραίου από τον ομώνυμο ιερό ναό της Ύδρας. Στο δεξιό αναλόγιο έψαλλε ο Άρχων Υμνωδός της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου πλαισιούμενος από μέλη της χορωδίας του. Μου έκανε εντύπωση ότι τα εσπέρια προσόμοια εψάλησαν σε αργό μέλος. Δυστυχώς, δεν πρόλαβα την αρχή, δηλαδή τα ανοιξαντάρια και το αργό κεκραγάριο του Ιακώβου σε άγια. Αν τυχόν τα ηχογράφησε κάποιος φίλος, ας τα ανεβάσει. Όπως κάνω συνήθως, έχω κόψει αριστερό χορό, ιερείς, διακόνους. Για να μην κουράζεστε να κατεβάζετε ένα-ένα τα αρχεία, τα έβαλα όλα μαζί σε συμπιεσμένο φάκελο. Επίσης, θα βρείτε το κήρυγμα που εξεφώνησε ο χοροστατών Μητροπολίτης Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως π. Ιερεμίας, ομότιμος καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. διάρκεια κηρύγματος: 29 λεπτά. :wink:
 

Attachments

  • εσπερινός, 13.11.2008.rar
    28.5 MB · Views: 104

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συνεχίζω την παράθεση των ηχητικών αποσπασμάτων από τον όρθρο που ετελέσθη στον ιερό ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Ύδρας στις 14.11.2008 επί τη μνήμη του νεομάρτυρος Αγίου Κωνσταντίνου του Υδραίου.
Ο Άρχων Υμνωδός κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου έψαλε: ένα στίχο από το "Δούλοι Κύριον..." Πέτρου Λαμπαδαρίου σε πλάγιο του πρώτου, "Εις πολλά έτη..." σε ήχο δεύτερο, "Πάσα πνοή..." [ήχος πρώτος], "Τον δεσπότην και αρχιερέα..." σε ήχο βαρύ διατονικό, "προσόμοιο και δοξαστικό" του νεομάρτυρος και αργή δοξολογία Βιολάκη σε πλάγιο του πρώτου εναρμόνιο.
Όλα τα αρχεία είναι σε μορφή mp3, αλλά τα έβαλα σε ένα συμπιεσμένο φάκελο, ώστε να κατεβάζονται ευκολότερα.
 

Attachments

  • όρθρος 14.11.2008, Ύδρα.rar
    10.6 MB · Views: 129

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Σε μένα δεν ανοίγουν τα αρχεία γιατί;

Πρέπει να κάνεις αποσυμπίεση κι έτσι θα ανοίξει ο φάκελος. Τα αρχεία είναι μορφής .mp3. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα, αν δεν τα καταφέρεις.

Για να μην υπάρχει πρόβλημα, την Θεία Λειτουργία βάζω απλά και κατευθείαν σε track's. Εννοείται έχω κόψει αριστερό χορό και λειτουργούς επισκόπους - ιερείς. Ο Άρχων Υμνωδός κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου είναι υπέροχος σ' αυτό το πανηγύρι του Αγίου Κωνσταντίνου Υδραίου φέτος [2008]. Προσέξτε ότι βάζει άγια, που ήταν και ο ήχος της εβομάδος. Επίσης, το κοινωνικό που διακόπτει λόγω κηρύγματος, το συνεχίζει μετά το "Του δείπνου Σου...". Πολύ σωστή πρακτική!
Τέλος, έβαλα στην ηχογράφηση και το κήρυγμα του Μητροπολίτου Νέας Σμύρνης κ. Συμεών.

Αγαπητοί φίλοι, ζητώ συγνώμην. Τα λειτουργικά που ψάλλει ο κ. Χατζηχρόνογλου είναι σε λέγετο, όχι άγια όπως εκ παραδρομής έγραψα. Ήδη διόρθωσα τον εν λόγω σύνδεσμο.
Ευχαριστώ τους Βαγγέλη Λιναρδάκη και Χρήστο Τσακίρογλου που μου το υπέδειξαν άμεσα. Και πάλι, συγνώμη.
 

Attachments

  • 17 Κύριε ελέησον. Α΄ αντίφωνο.mp3
    1.2 MB · Views: 77
  • 18 απολυτίκιο. Μικρά είσοδος.mp3
    1.7 MB · Views: 67
  • 19 τρισάγιο, Δύναμις Ιω. Παλάση.mp3
    3.2 MB · Views: 98
  • 20 φήμη, αλληλουάριο, Δόξα Σοι.mp3
    1.2 MB · Views: 54
  • 21 χερουβικό, άγια.mp3
    3.9 MB · Views: 93
  • 23 Εις μημόσυνον [ημιτελές].mp3
    1.2 MB · Views: 68
  • 24 επίσκοπος Ν. Σμύρνης Συμεών.mp3
    3 MB · Views: 51
  • 25 ύμνοι απολύσεως.mp3
    2.2 MB · Views: 62
  • 22 λειτουργικά, λέγετος.mp3
    4.4 MB · Views: 96
Last edited:
Επίσης, θα βρείτε το κήρυγμα που εξεφώνησε ο χοροστατών Μητροπολίτης Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως π. Ιερεμίας, ομότιμος καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. διάρκεια κηρύγματος: 29 λεπτά. :wink:
πολύ καλός ο δεσπότης μας
σε ευχαριστω πολύ και για αυτο το αρχείο
 
Top