Χαρίλαος Ταλιαδώρος-Πασχάλης Μάνος (ήχος πλ.β΄)

Μακάριον εστίν το διδόναι ή λαμβάνειν! Η χαρά που παίρνεις όταν μοιράζεσαι το θησαυρό σου με τους αδελφούς σου είναι εκ Θεού, ουράνια. Ταπεινά σας προσφέρω άλλη μια ζωντανή ηχογράφηση με τον Μέγιστο Δάσκαλο, που για πολλά χρόνια (περίπου τριάντα!!) κρατούσα σε μορφή κασέτας. Τον τελευταίο καιρό έκανα την ψηφιοποίηση σε mp3 και σήμερα ασχολήθηκα για πρώτη φορά με το ανέβασμα αρχείων στο ψαλτολόγιο. Xρονολογείται τη δεκαετία του 1970. Τα μέσα εγγραφής τότε δεν είχαν τη σημερινή απόδοση. Όμως αυτό δεν είναι εμπόδιο για να αισθανθεί και να καταλάβει κανείς για άλλη μια φορά, το κάλλος, την υψηλή ποιότητα της εκτέλεσης και το μεγαλείο του ύφους!! Έχω τη μεγάλη τιμή και χαρά να έχω ζήσει ανεπανάληπτες στιγμές με το Δάσκαλο. Πολλές φορές τον άκουσα να λέει: Η μουσική είναι ζώσα, οι νότες είναι άψυχες, εμείς δίνουμε σε αυτές ζωή. Δεν έχω καμιά πρόθεση να κάνω εδώ οποιαδήποτε διαφήμηση, ο δάσκαλος δεν έχει ανάγκη από κάτι τέτοιο. Καλοπροαίρετα θέλω να δώσω σε όσους θέλουν, το έναυσμα να βιώσουν και να αντιληφθούν τι θα πει πατριαρχικό ύφος και τρόπος του Ψάλλειν, κάτι που...πόρρω απέχει από κάποιες άναρθρες κραυγές του καιρού μας. Σας ευχαριστώ! Δεκτά όλα τα σχόλια σας.
 

Attachments

  • 1.Ν'ΨΑΛΜΟΣ.mp3
    1.5 MB · Views: 276
  • 2.ΕΞΑΠΟΣΤ.-ΑΙΝΟΙ.mp3
    2.2 MB · Views: 242
  • 3.ΙΔΟΥ ΣΚΟΤΙΑ.mp3
    1.1 MB · Views: 178
  • 4.ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΗΧΟΣ Γ'.mp3
    1.8 MB · Views: 217
  • 5.ΕΙΡΗΝΙΚΑ.mp3
    580.8 KB · Views: 149
  • 6.ΑΓΓΕΛΙΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.mp3
    233.3 KB · Views: 147
  • 7.ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ.mp3
    710.8 KB · Views: 169
  • 8.ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ.mp3
    782.9 KB · Views: 159
  • 9.ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ.mp3
    2.5 MB · Views: 235
  • 10.ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ.mp3
    889.2 KB · Views: 210
  • 11.ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ-ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ.mp3
    998.6 KB · Views: 255
  • 12.ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ.mp3
    1.1 MB · Views: 172

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θερμές ευχαριστίες! Να είστε καλά!

ΥΓ Ακούστε το Άξιον εστί του Ψάχου....
 

PEVGK

Νέο μέλος
Πιθανόν λειτουργός να ναι ο τότε Αρχιμανδρίτης και νυν Επίσκοπος Θεουπόλεως Παντελεήμων Σκλάβος..,,,Ας μας διαφωτίσει κάποιος.........η φωνή πάντως εκεί μας παραπέμπει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σήμερα εἶδα αὐτή τήν ἀνάρτηση, μέ ἀφορμή τίς σημαντικές ἀναρτήσεις τοῦ Τρύφωνα Καββαθᾶ, μέ τίς ὁποῖες ἀσχολήθηκα γιά τήν ἐξεύρεση ἡμερομηνίας. Τόν εὐχαριστοῦμε γι᾿ αὐτά τά πολύτιμα ἀρχεῖα τοῦ μεγάλου ὄντως Δασκάλου καί Ἄρχοντος καί γιά τά συγκινητικά του λόγια.

Τά μόνα στοιχεῖα πού ἔχουμε γιά προσδιορισμό ἡμερομηνίας εἶναι (ἐκτός ἀπό τόν πλ. β΄ ἦχο καί τό ζ΄ ἑωθινό) ὁ Μητροπολίτης Λεωνίδας, ὁ Παρασκευόπουλος (1968-1974) καί ἄν λάβουμε ὑπ᾿ ὄψει καί τό μήνυμα τοῦ π. Εὐγενίου περί τοῦ τότε ἀρχιμ. Παντελεήμονος Σκλάβου, γνωρίζουμε ὅτι ἐξελέγη ἐπίσκοπος Θεουπόλεως στά τέλη τοῦ 1970, ἀφοῦ χειροτονήθηκε τήν 01.01.1971. Ὁπότε περιοριζόμεθα μεταξύ τῶν ἐτῶν 1968 καί 1970.

Ὑπάρχουν ἄλλα μέρη τῆς ἠχογράφησης; Τά ἀναγνώσματα τῆς λειτουργίας θά ἦταν χρήσιμα.


 
Π.Μάξιμε τα σεβάσματά μου και την αγάπημου! Σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας για τις πολύ διαφωτιστικές επισημάνσεις σας. Δεν έχω άλλα μέρη αυτής της ηχογράφησης!Ταπεινά σας λέω πως ό,τι έχω θα το προσφέρω αφειδώλευτα χωρίς παρακρατήσεις και περικοπές! Να είστε καλά!
 
Top