[Ερώτηση] Χαιρετισμοὶ στὴ Θεσσαλονίκη

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θέλει κανεὶς βοήθεια γιὰ τοὺς Χαιρετισμοὺς σήμερα, στὸ κέντρο Θεσσαλονίκης κατὰ Καμάρα μεριά; Εἶμαι ἐλεύθερος σήμερα καὶ δὲν ξέρω ποῦ νὰ πάω. Ἀπὸ ψαλτική πάντως, μέτρια πράγματα ... δυστυχῶς ...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ι.Ν.Υπαπαντής (Καμάρα). Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Είμαστε λίγοι (καμμιά φορά ούτε και τόσοι).
... Ἀπὸ ψαλτική πάντως, μέτρια πράγματα ... δυστυχῶς ...
Ωραία, θα συμβαδίσουμε καλά.:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θέλει κανεὶς βοήθεια γιὰ τοὺς Χαιρετισμοὺς σήμερα, στὸ κέντρο Θεσσαλονίκης κατὰ Καμάρα μεριά; Εἶμαι ἐλεύθερος σήμερα καὶ δὲν ξέρω ποῦ νὰ πάω. Ἀπὸ ψαλτική πάντως, μέτρια πράγματα ... δυστυχῶς ...

Πήγαινε να ακούσεις τον τελευταίο των μεγάλων στην Αγια-Σοφιά. Μη δίνεις σημασία μόνο στο τέλος, όπου θα ακούσεις μάλλον τρίφωνο Την ωραιότητα. Να απολαύσεις όμως το αργό Τη υπερμάχω, σκεπτόμενος λογικά για πόσο ακόμη θα παραμείνει να ψάλλει ο αειθαλής ( γεν. 1926) Άρχων! Και στο ψαλτήρι αν ανεβείς και ισοκρατήσεις, καλο θα κάνεις.


Δ.

Υγ Δεν παραγνωρίζονται άλλοι εκλεκτοί ψάλτες, αλλά η αγια-Σοφιά διατηρεί μια αίγλη από το 1952, κατά δυνατόν αναλλοίωτη...
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Πιο απλά από τον Άγιο Λουκά στο ΑΧΕΠΑ δε θα βρεις! Αν αυτό είναι δέλεαρ, σας περιμένω κάθε Παρασκευή 4:20 (συνήθως είμαι μόνος, οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πήγαινε να ακούσεις τον τελευταίο των μεγάλων στην Αγια-Σοφιά. Μη δίνεις σημασία μόνο στο τέλος, όπου θα ακούσεις μάλλον τρίφωνο Την ωραιότητα. Να απολαύσεις όμως το αργό Τη υπερμάχω, σκεπτόμενος λογικά για πόσο ακόμη θα παραμείνει να ψάλλει ο αειθαλής ( γεν. 1926) Άρχων! Και στο ψαλτήρι αν ανεβείς και ισοκρατήσεις, καλο θα κάνεις.
Δ.
Υγ Δεν παραγνωρίζονται άλλοι εκλεκτοί ψάλτες, αλλά η αγια-Σοφιά διατηρεί μια αίγλη από το 1952, κατά δυνατόν αναλλοίωτη...

Δημήτρη, βοήθεια είπε ότι θέλει να δώσει ο ...δομέστιχος. Οχι να του πούμε που θα ακούσει την καλύτερη (κατά τη γνώμη των μελών του φόρουμ) ψαλμωδία. :wink:

ΧΣ

ΥΓ 1 Δομέστιχε, θα σου έλεγα να ανέβεις στον Προφήτη Ηλία στην Ολυμπιάδος, να βοηθήσεις και να μιλήσουμε και λίγο (μου αρέσουν πολύ τα μηνύματά σου στο φόρουμ, ψάχνεις πολύ και παρουσιάζεις ωραία θέματα) αλλά μάλλον ...θα σου πέφτει λίγο μακριά από Καμάρα. Πάντως η πρόσκληση ισχύει (19:30 -21:00). :)

ΥΓ 2
Δεν παραγνωρίζονται άλλοι εκλεκτοί ψάλτες, αλλά η αγια-Σοφιά διατηρεί μια αίγλη από το 1952, κατά δυνατόν αναλλοίωτη...

Όπως θα ξέρεις κι εγώ έχω μια Αίγλη -Γενί Χαμάμ που είναι κι από το ...1637 περίπου:D:D:D
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Tελικά που πήγε ο δομέστικος στους α΄ χαιρετισμούς; :)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ναι, κ εγώ ανυπομονώ να μάθω που πήγε, και εντυπώσεις.
 
Top