Χαΐνηδες και Δανιήλ Καραμπάσης

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αν θέλετε ακούστε το ίδιο τραγούδι εξαιρετικά ερμηνευμένο και από τον Μίλτο Πασχαλίδη (http://www.youtube.com/watch?v=QMHP0xX0sSw)

Από τις δυο ερμηνείες η ερμηνεία του Δανιήλ, για μένα, έχει μεγαλύτερη αυθεντικότητα.
Πρώτα απ' όλα δεν δίνει το κέντρο βάρους στο τοπικό κρητικό χρώμα (όπως κάνει το άλλο τόσο με την ερμηνεία όσο, κυρίως, με την ενορχήστρωση και τον προοδευτικά εντονότερο ρυθμό, στοιχεία που ταιριάζουν περισσότερο με το κρητικό ιδίωμα των στίχων, παρά με το ύφος του τραγουδιού). Με τον ήρεμο αργό νοσταλγικό ύφος της κιθάρας ως συνοδεία του λυρικού τμήματος, αντί για τα παραδοσιακά όργανα και τον ρυθμό τονίζει περισσότερο νομίζω αυτό που θέλει να πει το τραγούδι.

Πιο αυθεντική λοιπόν κατά τη γνώμη μου η ερμηνεία του ψάλτη από του τραγουδιστή...
Με μια φωνή που έρχεται από πολύ μακριά και βαθιά κομίζοντας κάτι πολύ ώριμο, τόσο πιο ώριμο όσο δεν προσπαθεί να εντυπωσιάσει, έχοντας ως μόνο εφόδιο την αισθαντικότητά της. Κι όσο λιγότερο προσπαθεί να εντυπωσιάσει, τόσο πιο έντονα βιωμένο τόνο αποδίδει.
Μπορεί να θυμίζει στοιχεία από τον λυρισμό του Λουδοβίκου και την εκφραστικότητα του Λιδάκη, αλλά εμποτισμένα με μια ψαλτική σοβαρότητα, που δεν καταλήγει σε ιεροπρέπεια αλλά σε βιωματικότητα, αφού τα πιο έντονα βιώματα, αντίθετα απ' ό, τι συνήθως πιστεύουμε, αποδίδονται με ερμηνείες απαλλαγμένες από δεξιοτεχνικό φόρτο. Η σπουδή στο ψαλτικό ύφος μπορεί να βοηθήσει σημαντικά σ' αυτό.
Εν ολίγοις, ο Δανιήλ καταφέρνει να εκφράσει ακριβώς αυτό που θέλει να πει το τραγούδι: μια ήρεμη νοσταλγία. Κι αυτό είναι για μένα μια ευχάριστη έκπληξη με σημαντικές προεκτάσεις.

Έγινε πολύς λόγος εσχάτως στο φόρουμ για τραγουδιστές που ερμηνεύουν ύμνους αλλοιώνοντας το παραδοσιακό ύφος. Ίσως θα έπρεπε κάποια στιγμή να ανοίξει μια συζήτηση για το κατά πόσο επιλεγμένα τραγούδια εκτελεσμένα κατάλληλα από ψάλτες σαν τον Δανιήλ θα μπορούσαν να κομίσουν στην θύραθεν τέχνη ολίγη από την ωριμότητα της ψαλτικής έκφρασης...
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω τον τζιμις για την επισυναψη ...!! Ευχαριστω και τον Γιωργο για τα καλα του σχολια..!!!!!! Ειναι ενα απο τα τραγουδια που μου αρεσουν .Και επειδη ξερω πως αρεσει και στον κ.Λιναρδακη μιας και πρωτος το ακουσε οταν το ηχογραφησα του το αφιερωνω με την ευχη να εχει παντα υγεια για να μας προσφερει αυτα που μας προσφερει μιας και κατα την γνωμη μου ειναι ενας ανθρωπος με .... παρα πολλα ακουσματα και παρα πολυ καλη μουσικη αντιληψη!!!!
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Να σε καλά Δανιήλ!!!!!!!!
(και για όσους θέλουν και σε mp3)
 

Attachments

  • palios skopos - D.Karampasis.mp3
    3.9 MB · Views: 49
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστω τον τζιμις για την επισυναψη ...!! Ευχαριστω και τον Γιωργο για τα καλα του σχολια..!!!!!! Ειναι ενα απο τα τραγουδια που μου αρεσουν .Και επειδη ξερω πως αρεσει και στον κ.Λιναρδακη μιας και πρωτος το ακουσε οταν το ηχογραφησα του το αφιερωνω με την ευχη να εχει παντα υγεια για να μας προσφερει αυτα που μας προσφερει μιας και κατα την γνωμη μου ειναι ενας ανθρωπος με .... παρα πολλα ακουσματα και παρα πολυ καλη μουσικη αντιληψη!!!!

Δανιηλ απλα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Αγαπητοι Φιλοι
Ο αγαπητος Δανιηλ ειναι για μενα ενας πολυ καλος ερμηνευτης , τοσο εκκλησιαστικων υμνων οσο και παραδοσιακων (και οχι μονο) τραγουδιων . Παιζει κιθαρα , βιολι , μπουζουκι κλπ . Η μουσικη ειναι η ζωη του . Και ειναι και πολυ μετριοφρων και ταπεινος . Εχω ''φαγωθει'' να του καμω εκπομπη και δεν θελει . Του εστειλλα ενα χερουβικο μου σε Πλ.Βο που του αφιερωσα και με πηρε απο πισω για την αφιερωση . Μου ειπε ''δεν θελω εγω τετοια'' . Επισυναπτω το εν λογω χερουβικο .

Με τον Δανο (ετσι τον λενε στην Ικαρια απ οπου καταγεται) παει σοϊ το πραγμα . Στον λινγκ του Youtybe που ανεβασε ο αγαπητος TJimis , ακουστε και την αδελφη του Χρυσα σε παραδοσιακο τραγουδι . Και πανω απ ολα , ακουστε την μητερα του Κλειω Καραμπαση στην παραδοσιακη ''βοσκοπουλα'' και θαυμαστε φωνη και στυλ . Την συνοδευει με την κιθαρα του ο Δανιηλ . Ειναι προχειρη ηχογραφηση στο σπιτι . Το ανεβαζω χωρις να ζητησω ''αδεια'' απο τον Δανιηλ , αλλα αν του το ελεγα ξερω οτι ''θα εβαζε τις φωνες'' .

Δανιηλ , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ , νας μας ψαλλεις και να μας τραγουδας .
 

Attachments

  • Χερουβικον Πλ.Βος Βαγ Λιναρδακη.pdf
    422.1 KB · Views: 18
  • 4'55''=Κλειω Καραμπαση=ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΑ.mp3
    6.8 MB · Views: 43

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είναι φανερό πως είναι σπουδαίος ερμηνευτής και έντεχνων τραγουδιών κι εγώ θα ήθελα να τον παρακαλέσω θερμά να μας ανεβάσει ή να μας δώσει συνδέσμους κι από άλλα τραγούδια σαν τον «παλιό σκοπό». Εγώ προσωπικά έμεινα έκθαμβος απ’ το συγκεκριμένο και νομίζω ότι η φωνή του είναι φτιαγμένη ακριβώς για τέτοιες μελωδίες (αναφέρομαι μόνο στα θύραθεν τώρα): χαμηλού τόνου λυρισμός, με αναπνευστική φωνή. Δεν θα με παραξένευε αν μάθαινα ότι κιθάρα παίζει ο ίδιος.
(ΥΓ Δεν πειράζει κ. Δανιήλ που τα λέμε, όλα δώρα του Θεού είναι...)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Είναι φανερό πως είναι σπουδαίος ερμηνευτής και έντεχνων τραγουδιών κι εγώ θα ήθελα να τον παρακαλέσω θερμά να μας ανεβάσει ή να μας δώσει συνδέσμους κι από άλλα τραγούδια σαν τον «παλιό σκοπό». Εγώ προσωπικά έμεινα έκθαμβος απ’ το συγκεκριμένο και νομίζω ότι η φωνή του είναι φτιαγμένη ακριβώς για τέτοιες μελωδίες (αναφέρομαι μόνο στα θύραθεν τώρα): χαμηλού τόνου λυρισμός, με αναπνευστική φωνή. Δεν θα με παραξένευε αν μάθαινα ότι κιθάρα παίζει ο ίδιος.
(ΥΓ Δεν πειράζει κ. Δανιήλ που τα λέμε, όλα δώρα του Θεού είναι...)

Και βεβαια παιζει ο ιδιος κιθαρα .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ποιος το μάτιασε και δεν παίζει πια; (Ελπίζω να μην κατέβηκε...)

ΥΓ Την άλλη μέρα: ευτυχώς ξανανέβηκε.....
 
Last edited:
Top