Φαναρας Γιωργος=Διαφορα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω καποιους υμνους με τον πρωτοψαλτη Γιωργο Φαναρα .
Περισσοτερους υμνους με τον Γ.Φ. και βιογραφικα , οποιος επιθυμει μπορει να ακουσει στην εκπομπη μου που θα μεταδοσει ο Ρ/Σ της ΙΑΚ την Κυριακη 30-5-2010 και ωρα περιπου 20.00' .
 

Attachments

  • 19=3'18''=1984 ΠΑΙΔΙ=Σε υμνουμεν-Εις Αγιος.mp3
    2.3 MB · Views: 159
  • 12=2'31''=PANAGIA DESPOINA (τρισημος) Βαρυς.mp3
    3.5 MB · Views: 224
  • 16=1'39''=TON NYMFWNA SOY BLEPWWLB.mp3
    2.3 MB · Views: 144
  • 18=5'37''=W TWN SOFWN SOY@.mp3
    7.7 MB · Views: 202
Επισυναπτω καποιους υμνους με τον πρωτοψαλτη Γιωργο Φαναρα .
Περισσοτερους υμνους με τον Γ.Φ. και βιογραφικα , οποιος επιθυμει μπορει να ακουσει στην εκπομπη μου που θα μεταδοσει ο Ρ/Σ της ΙΑΚ την Κυριακη 30-5-2010 και ωρα περιπου 20.00' .


Συγχωρεστε με ισως και να ειναι διαφορετικα τα ακουσματα μου αλλα μου ακουγεται πολυ ασχημο.Η εντονη ηχω, το επιτηδευμενο εως τραγουδιστικο ψαλσιμο ξεφευγει πολυ απο το στιβαρο και ανδροπρεπες των μεγαλων ψαλτων.Παντως εχει ωραια φωνη!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επισυναπτω καποιους υμνους με τον πρωτοψαλτη Γιωργο Φαναρα .
Περισσοτερους υμνους με τον Γ.Φ. και βιογραφικα , οποιος επιθυμει μπορει να ακουσει στην εκπομπη μου που θα μεταδοσει ο Ρ/Σ της ΙΑΚ την Κυριακη 30-5-2010 και ωρα περιπου 20.00' .

Eυάγγελε καλησπέρα.
Την περασμένη Κυριακή (16-5-10) τυχαία βρεθήκαμε στον ίδιο Ναό(στον Άγιο Φανούριο Δραπετσώνας) και συμψάλλαμε με τον συνονόματο τον Γιώργο Φανάρα ,είναι καλλικέλαδος, και του αξίζει να βρεί ένα καλό αναλόγιο στο οποίο έχει να προσφέρει πολλά ,το οποίο πιστεύω ότι δεν θα αργήσει.
Γιώργο σου εύχομαι τα καλύτερα.
Όταν αναλάβεις με το καλό να το μάθουμε και που ξέρεις μπορεί να ξαναβρεθούμε
Γιώργος Παλιούρας
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Συγχωρεστε με ισως και να ειναι διαφορετικα τα ακουσματα μου αλλα μου ακουγεται πολυ ασχημο.Η εντονη ηχω, το επιτηδευμενο εως τραγουδιστικο ψαλσιμο ξεφευγει πολυ απο το στιβαρο και ανδροπρεπες των μεγαλων ψαλτων.Παντως εχει ωραια φωνη!


Αντώνη, καταρχήν να σου διευκρινήσω ότι δεν γνωρίζω τον Γιώργο, απλά ακούω αυτά που υπάρχουν εδώ. Μπορείς να μας διευκρινήσεις που άκουσες το τραγουδιστικό ύφος? Και κάτι περισσότερο, μπορείς εσύ να μας ψάλεις με τον δικό σου τρόπο και ύφος αυτά τα οποία έψαλες ο Γιώργος για να καταλάβουμε τί εννοείς?
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μια χαρα ειναι το υφος του ανθρωπου!!! Επισης αυτο που θελω να πω διαβαζοντας για την επιθυμια του κ. Φαναρα να ξαναπιασει αναλογιο ειναι το εξης: Μια φορά ψάλτης, πάντα ψάλτης!!!! :cool:
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Επισυναπτω καποιους υμνους με τον πρωτοψαλτη Γιωργο Φαναρα .

Το Παναγια Δεσποινα ειναι του αειμνηστου δασκαλου Γερασιμου Πρεβεζιανου. Πολυ ωραια εκτελεση, και ακομα και φωνητικα ο Φαναρας ακουγεται σαν τον Μακη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το Παναγια Δεσποινα ειναι του αειμνηστου δασκαλου Γερασιμου Πρεβεζιανου. Πολυ ωραια εκτελεση, και ακομα και φωνητικα ο Φαναρας ακουγεται σαν τον Μακη.
Γιάννη, σε πιάνω αδιάβαστο! Πρόκειται για σύνθεση του μακαριστού Δανιήλ Κατουνακιώτου. Έτσι τουλάχιστον φημολογείται, διότι ο ιερέας της ενορίας μου, με παππούδες από τον Πόντο, μου έλεγε πως όταν ήταν παιδάκι του το έλεγε η γιαγιά του. Μάλιστα, μετά το «πρόφθασον και λύτρωσε ημάς» έλεγε παράτονα «και την μόνην ταύτην». Εντυπωσιάστηκε όταν το άκουσε στους Δανιηλαίους. Τους ρώτησε και παραξενεύτηκαν κι εκείνοι, διότι ήξεραν ότι είναι σύνθεση του «παππού τους» και, όπως είπαν, πράγματι έλεγαν παλιότερα «και την μονήν ταύτην» στο σημείο εκείνο. Τώρα, τίνος είναι η ταυτότητα του μέλους, μάλλον του Δανιήλ Κατουνακιώτου και απλά απλοποιήθηκε και διαδόθηκε με τον καιρό.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Γιάννη, σε πιάνω αδιάβαστο! Πρόκειται για σύνθεση του μακαριστού Δανιήλ Κατουνακιώτου. Έτσι τουλάχιστον φημολογείται, διότι ο ιερέας της ενορίας μου, με παππούδες από τον Πόντο, μου έλεγε πως όταν ήταν παιδάκι του το έλεγε η γιαγιά του.

Λαθη ειμαστε, ανθρωπους κανουμε. Θα το διασταυρωσω και θα σου πω. :D Αν κανω πραγματι λαθος, με συμπαθατε!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Γιώργο, με το ματζόρε (αν μου επιτρέπεται ο όρος) τσακωμένος είσαι; Σε όλες τις ηχογραφήσεις μόνο μινόρε και χρώμα ακούω. Έχει και ο Πλ.Δ τη γλύκα του...
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Γιώργο, με το ματζόρε (αν μου επιτρέπεται ο όρος) τσακωμένος είσαι; Σε όλες τις ηχογραφήσεις μόνο μινόρε και χρώμα ακούω. Έχει και ο Πλ.Δ τη γλύκα του...
χαχαχα...τυχαιο ητανε!!!:D
Παντως (αληθεια λεω), ξερω να ψελνω και τους υπολοιπους ηχους...:wink:
ΟΡΙΣΤΕ, ΑΚΟΥ ΑΥΤΟ
 
Last edited:

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Αγαπητοί συνάδελφοι έχω την ανάγκη να τα γράψω και δημοσίως.
Ψάλαμε για πρώτη φορά λοιπόν με τον Γιώργο σε αγρυπνία στην απόδοση της Παναγίας όπου και τον κάλεσα να έρθει τις Κυριακές 29/8 και 5/9 και οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν από τις πιο αγαπημένες μου Κυριακές αν όχι η πιο αγαπημένες μου.Αρχικά παρότι φτασμένος ψάλτης με ρώτησε από το πρωί πριν ξεκινήσουμε αν ήθελα κάτι συγκεκριμένο να πούμε παρόλο που τον Ταλιαδώρο τον έχει "ευαγγέλιο". Και φυσικά αφού του είχα τάξει από την αγρυπνία να κάτσει δεξιά μιας κι έλειπε ο δεξιός του Ναού μου,του είπα να πει ότι θέλει. Και ο άνθρωπος αλήθεια "ζωγράφισε". Είπε Ταλιαδώρο όπως δεν είχα ξανακούσει. Ο άνθρωπος το έχει για την πλάκα του. Δεν μιλάω για πρίμα βίστα στην αγρυπνία από την λειτουργία του Παϊκόπουλου. Και μάλιστα θυμάμαι στην αγρυπνία που μου έλεγε "σε παρακαλώ,βοήθησε όπου δεις ότι τα χάνω γιατί δεν τα'χω ξαναδεί",κουβέντες σπάνιες από φτασμένους ψάλτες.Φαντάσου πόσο ταπεινός είναι,ενώ ούτε λόγος για μουσικό λάθος. Άσε που ο άνθρωπος είναι έξω καρδιά!Τον έβλεπα το πρωί τις Κυριακές ήρθε με μια χαρά κι ένα χαμόγελο να ψάλλει, έτσι που θέλεις δεν θέλεις πορώνεσαι. Όσο για το ύφος του,ψέλνει πολύ φυσικά χωρίς μουγκρίσματα και γκαούματα και απόδειξη τούτου η εκπληκτική ευστροφία της φωνής του και η ποιοτική εκτέλεση των σημαδιών.Γιατί η φωνή του Πρίγγου ήταν στιβαρή και αντρίκια?Του Σουρλαντζή μήπως?Του Κουμεντάκη?Του Θεοδωρίδη?Κι άλλων κι άλλων..Οι φωνές είναι σαν τα δακτυλικά αποτυπώματα.Ο καθένας έχει την δική του.
Επίσης μην ξεχνάτε ότι είχε λείψει καιρό στο τραγούδι οπότε μπορεί ίσως κάπου κάτι να του ξεφύγει.Και ο άνθρωπος έμαθε ίσως να λειτουργεί ως καλλιτέχνης και μάλιστα επαγγελματίας.Ο δε Ταλιαδώρος το είχε δηλώσει δημόσια ότι ο Γιώργος Φανάρας θα ήταν διάδοχος του αν δεν το είχε εγκαταλείψει(δείτε το στο youtube).Οπότε σας παρακαλώ κύριοι συνάδελφοι σταματήστε τα σχόλια και τις συγκρίσεις.Άλλωστε όλοι κάνουμε λάθη,παραλείψεις,είμαστε επιπόλαιοι πολλές φορές,είμαστε κυρίως εγωιστές κ.ο.κ. Μακάρι πολλοί ψάλτες να ήταν σαν τον Φανάρα.Και σίγουρα κάποια στιγμή θα πιάσει ψαλτήρι,το πιστεύω.
Αγαπητέ φίλε Γιώργο, χαίρομαι πολύ που ψάλαμε μαζί.Να'σαι πάντα καλά.
Εύχομαι δε να μην βρεις ποτέ ψαλτήρι για να έρχεσαι συχνά στον Ναό μου:D:D
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σπουδαία φωνή ο Γιώργος με απεριόριστες δυνατότητες ψαλτικής δεξιοτεχνίας.Πιστεύω ότι είναι και απο τα ελάχιστα παραδείγματα που ενώ μικρός στιγματίστηκε- με την καλή έννοια- απο έναν δάσκαλο, εντούτοις δεν τον μιμήθηκε.Αυτό λοιπόν το γεγονός τον κάνει να ξεχωρίζει και θα ξεχωρίζει ακόμα περισσότερο όσο ασχολείται.Πάντα γειά
 
Top