Τρισάγιο Γρηγορίου Πρωτοψάλτου σε ήχο τρίτο

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Παναγιώτης Παπαδημητρίου έχει δημοσιεύσει τρισάγιο σε ήχο Τρίτο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου:

http://music.analogion.net/Keimena_scan/0eiaLeitourgia_Trisagios_3_Dynamis-GrhgPrwt.pdf

Γνωρίζει κανείς (Παναγιώτη; ) σε ποιό κλασσικό βιβλίο ή χειρόγραφο βρίσκεται αυτό το Τρισάγιο;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο Παναγιώτης Παπαδημητρίου έχει δημοσιεύσει τρισάγιο σε ήχο Τρίτο του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου:

http://music.analogion.net/Keimena_scan/0eiaLeitourgia_Trisagios_3_Dynamis-GrhgPrwt.pdf

Γνωρίζει κανείς (Παναγιώτη; ) σε ποιό κλασσικό βιβλίο ή χειρόγραφο βρίσκεται αυτό το Τρισάγιο;
Δημήτρη το δηλώνει πάνω...από το βιβλίο του π.Ανδρέα Αγιορείτου "Ιερά άσματα της Θείας λειτουργίας" σελ 96
Το θέμα είναι ότι δεν το έχω δει κάπου αλλού δημοσιευμένο και είναι απορίας άξιον από ποια πηγή το βρήκε ο π.Ανδρέας...μόνο σ αυτό το βιβλίο το έχω δει...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δημήτρη νομίζω ότι η άποψή σου είναι σωστή, διότι επιβεβαιώνεται και ο από τον Χαρ. Καρακατσάνη ό οποίος το έχει στο βιβλίο του Γ΄ ήχου με επικεφαλίδα Γρηγορίου Πρωτοψάλτου ( εκ του ασματικού )
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
κ. Βασίλη δεν το είδα η αλήθεια. Αλλά το ¨μέλος¨ του ¨προδίδει¨ την καταγωγή του!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δηλαδή, χρησιμοποιοῦνται οἱ μουσικές συνθέσεις τῶν ᾀσματικῶν τρισαγίων τῶν δοξολογιῶν καί στό τρισάγιον τῆς λειτουργίας;
Τό θέμα (καί γιά τήν συγκεκριμένη σύνθεση) ἔχει συζητηθεῖ ἐδῶ.
(Γιά νά διαβάζουν καί τά νεώτερα μέλη)
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Πού είναι το κείμενο; Το link είναι σπασμένο.

-Γαβριήλ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τρισάγιο & Δύναμις Γρηγορίου Πρωτοψάλτου εκ του ασματικού Ἦχος γ΄
Επισυνάπτεται, και είναι από το Μουσικόν Λειμωνάριον του κ. Χαραλάμπους Καρακατσάνη
 

Attachments

  • Trisagion dinamis Grigoriou.pdf
    525.7 KB · Views: 612
Last edited:
Το τρισάγιο αυτό και το δύναμις προέρχονται όντως από αργή δοξολογία. Όχι όμως του Γρηγορίου αλλά του Θεοδώρου Φωκαέως. βλ. Θεοδ. Φωκ., Ταμείον Ανθολογίας, τομ. 2, Κων/πολη, 1869. σσ. 506-508.
 
Top