Το κείμενο της Πατριαρχικής ευλογίας για το Θεωρητικό του Γ. Κωνσταντίνου

Status
Not open for further replies.

Gant

Παλαιό Μέλος
Τώρα καταλαβαίνω ως τί γράφετε...!
Είτε καταλαβαίνεις είτε όχι δεν μου καίγεται καρφάκι. Σε θεωρώ απαράδεκτο και πολλές φορές είρωνα όσο δεν πάει άλλο. Δεν ασχολούμαι μαζί σου μην ασχολείσαι μαζί μου. Ξεκαθαρίζω τη θέση μου. Ξαφνικά εκεί που γράφω πετιέσαι σαν και εγώ δεν ξέρω τι! Παράτα μας στην ησυχία μας και ασχολήσου με ότι άλλο θες εκτός από εμένα. Εκτός και αν θες κάτι και δεν το λες! Πες το δημόσια και άσε τα υπόλοιπα. Σου τη σπάω κάπου; Άντε τώρα βραδιάτικα θα μας την πεις κιόλας! Ποιο είναι το πρόβλημά σου; Μίλα αντρίκια και τελείωνε!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Είτε καταλαβαίνεις είτε όχι δεν μου καίγεται καρφάκι. Σε θεωρώ απαράδεκτο και πολλές φορές είρωνα όσο δεν πάει άλλο. Δεν ασχολούμαι μαζί σου μην ασχολείσαι μαζί μου. Ξεκαθαρίζω τη θέση μου. Ξαφνικά εκεί που γράφω πετιέσαι σαν και εγώ δεν ξέρω τι! Παράτα μας στην ησυχία μας και ασχολήσου με ότι άλλο θες εκτός από εμένα. Εκτός και αν θες κάτι και δεν το λες! Πες το δημόσια και άσε τα υπόλοιπα. Σου τη σπάω κάπου; Άντε τώρα βραδιάτικα θα μας την πεις κιόλας! Ποιο είναι το πρόβλημά σου; Μίλα αντρίκια και τελείωνε!

Scripta manent κ άντε ελληνιστί κάτι άλλο: εξ ιστορίας η σωτηρία...
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Scripta manent κ άντε ελληνιστί κάτι άλλο: εξ ιστορίας η σωτηρία...

Αν χρησιμοποιήσω και εγώ τα γραφόμενά σας για άλλα άτομα τότε ούτε ο Νιαγάρας δεν ξεπλένει τα ειρωνικά σας σχόλια. Τέλος πάντων εγώ κλείνω τη διαμάχη μας εδώ και δεν θα ξανασχολιάσω γραφόμενά σας με σκοπό να μην ξαναέχω παρτίδες με ανθρώπους που πέρα από την καλημέρα του Θεού δεν θέλω να έχω καμμία άλλη συναλλαγή.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν χρησιμοποιήσω και εγώ τα γραφόμενά σας για άλλα άτομα τότε ούτε ο Νιαγάρας δεν ξεπλένει τα ειρωνικά σας σχόλια. Τέλος πάντων εγώ κλείνω τη διαμάχη μας εδώ και δεν θα ξανασχολιάσω γραφόμενά σας με σκοπό να μην ξαναέχω παρτίδες με ανθρώπους που πέρα από την καλημέρα του Θεού δεν θέλω να έχω καμμία άλλη συναλλαγή.

Ιδού η Ρόδος ιδού και το Ψαλτολόγιον...
 

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο
Εσύ μάλλον θα πρέπει να διαβάζεις καλύτερα τι γράφουμε: ο κ. Μακρής έχει δίκιο που λέει ότι ο Γιώργος ο Κωνσταντίνου απεκδύεται τον χαρακτηρισμό του ως "καραϊκού". Δεν το αμφισβητώ αυτό, κι εμένα μου το έχει πει. Εγώ λέω τι είναι στην πράξη το θεωρητικό του, κάτι που προφανώς ούτε ο κ. Μακρής αμφισβητεί. Όσο για τη βαρύτητα των γραφομένων του Πατριαρχείου, και ο κ. Μακρής νομίζω επεσήμανε ότι άλλη βαρύτητα έχει μια ευλογία του Πατριάρχη σε ένα βιβλίο και άλλο μια ανακοίνωση μιας πατριαρχικής συνόδου αρμόδιας για ένα θέμα


(την οποία μάλιστα ανακοίνωση ΔΕΝ υπέγραψε ο Πατριάρχης, να το ξαναπούμε).
Εγώ δεν βλέπω κάπου να διαφωνούμε, οπότε ας μη δημιουργούμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει.


Της οποίας επιτροπής ποτέ δεν είδαμε τα πρακτικά.

Το θέμα που δημιουργείται αγαπητέ είναι πως για μια ακόμα φορά η πατριαρχική και η συνοδική ευλογία γίνεται τσιχλόφουσκα στο στόμα. Και κάθε φορά έχει τη "γεύση" πού θέλουμε.
Αυτό είναι συγχωράτε μου την έκφραση,κατάντια.
 
Last edited:

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο
Προς κ. Νικος Λ.

Εαν έιχατε την καλοσύνη και την επιστημονική δεοντολογία να ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ κατα καιρούς θα γλύτωνε το Ψαλτολόγιο απο την.....πολυγραφικώτητά μου. Σας πειράζει όμως το ξεγύμνωνα τον ρεπουσολογιών του κινήματος που υποστηρίζετε. Το πρόβλημα δικό σας και του κινήματός σας, φίλτατε.

Ενδιαφέρον είναι να μάθουμε ΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ του κ. Αγγελοπούλου κατα την πρόσφατή του κλίση στην Πόλη.

Να μάθουμε ΕΑΝ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ και το ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ καθώς και την ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟ ο κ. Αγγελόπουλος. Και κατ΄ επέκταση όλο το κίνημα που σεις (νομίζω) υπερασπίζεστε...

Απο κει και πέρα....

ΝΓ


Από κει και πέρα τί κε Γιαννουκάκη;

Πέστε μας λοιπόν αφού είστε γνώστης τέτοιων λεπτομερειών τα συμβάντα να μάθουμε και μεις. Και μη μου πείτε ότι είμαι κουτσομπόλης γιατί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Διότι εσείς το κάνετε κουτσομπολιό και όσοι σας μεταφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες τις οποίες οφείλετε να κοινοποιήσετε. Διαφορετικά πετάτε κουβέντες για εντυπωσιασμό υποκινούμενος, δεν ξέρω από τι, πάντως όχι μουσικά κριτήρια.

Θα μου πείτε ότι είμαι και γω του "κινήματος" και θα καθαρίσετε. Εἰναι το εύκολο για να βγαίνετε από τη δύσκολη θέση.
 
P

PANROUST

Guest
Από κει και πέρα τί κε Γιαννουκάκη;

Πέστε μας λοιπόν αφού είστε γνώστης τέτοιων λεπτομερειών τα συμβάντα να μάθουμε και μεις. Και μη μου πείτε ότι είμαι κουτσομπόλης γιατί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Διότι εσείς το κάνετε κουτσομπολιό και όσοι σας μεταφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες τις οποίες οφείλετε να κοινοποιήσετε. Διαφορετικά πετάτε κουβέντες για εντυπωσιασμό υποκινούμενος, δεν ξέρω από τι, πάντως όχι μουσικά κριτήρια.

Θα μου πείτε ότι είμαι και γω του "κινήματος" και θα καθαρίσετε. Εἰναι το εύκολο για να βγαίνετε από τη δύσκολη θέση.
Δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο..είχαμε ηρεμήσει λιγάκι και άσε το παρδαλό κατσίκι εκεί όπου βόσκει...
 

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο
Δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο..είχαμε ηρεμήσει λιγάκι και άσε το παρδαλό κατσίκι εκεί όπου βόσκει...

Σιγά που ηρεμήσατε. Μακάρι να ηρεμούσατε.
Πολύ απαξιωτικό σε βρίσκω όταν άλλοι μ΄ αυτά που γράφουν πάνε άλλου το θέμα. Συμφωνώ μαζί σου στα περί ηρεμίας. Πες τα σε όλους. Ή ας τα πούν οι συντονιστές. Μη σου πέρασε απ΄ το μυαλό έχω όρεξη για διαξιφισμούς; Θεωρείς παράλογο αυτό που ζητώ απ΄ τον κ. Γιαννουκάκη ή μήπως αυτά που γράφει εκείνος δεν προκαλούν και είναι και ολίγον άσχετα (συγγνώμη για την φράση) με το θέμα; Ὀσο στα περί της επιτροπής αντικειμενικά και με κάθε καλή προαίρεση: δεν είναι ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ενδιαφέρον η δημοσιοποίηση των πρακτικών;
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Σιγά που ηρεμήσατε. Μακάρι να ηρεμούσατε.
Πολύ απαξιωτικό σε βρίσκω όταν άλλοι μ΄ αυτά που γράφουν πάνε άλλου το θέμα. Συμφωνώ μαζί σου στα περί ηρεμίας. Πες τα σε όλους. Ή ας τα πούν οι συντονιστές. Μη σου πέρασε απ΄ το μυαλό έχω όρεξη για διαξιφισμούς; Θεωρείς παράλογο αυτό που ζητώ απ΄ τον κ. Γιαννουκάκη ή μήπως αυτά που γράφει εκείνος δεν προκαλούν και είναι και ολίγον άσχετα (συγγνώμη για την φράση) με το θέμα; Ὀσο στα περί της επιτροπής αντικειμενικά και με κάθε καλή προαίρεση: δεν είναι ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ενδιαφέρον η δημοσιοποίηση των πρακτικών;
Μέχρι να δημοσιοποιήσουνε τα πρακτικά,προς το παρόν διάβασε (για πρώτη φορά) τι λέει ο κανονισμός ιεροψαλτών.Να σου θυμίσω την κουβέντα όπου είχαμε...
Ένα ένα...θα έρθουν και τα πρακτικά.Να πιάσουμε πρώτα τα εύκολα.
 
Last edited:

βιλόπαιδο

Βιλόπαιδο
Μέχρι να δημοσιοποιήσουνε τα πρακτικά,προς το παρόν διάβασε (για πρώτη φορά) τι λέει ο κανονισμός ιεροψαλτών.Να σου θυμίσω την κουβέντα όπου είχαμε...
Ένα ένα...θα έρθουν και τα πρακτικά.Να πιάσουμε πρώτα τα εύκολα.

Άσχετο ...
Άστο αδελφέ...
Μηδέν από μηδέν, μηδέν.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο..είχαμε ηρεμήσει λιγάκι και άσε το παρδαλό κατσίκι εκεί όπου βόσκει...

αυτό λεω κι εγώ τόσες μέρες αλλά δεν ακούει κανείς.... ούτε η δική σας μερια, ουτε κι εσείς....
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Της οποίας επιτροπής ποτέ δεν είδαμε τα πρακτικά.

Το θέμα που δημιουργείται αγαπητέ είναι πως για μια ακόμα φορά η πατριαρχική και η συνοδική ευλογία γίνεται τσιχλόφουσκα στο στόμα. Και κάθε φορά έχει τη "γεύση" πού θέλουμε.
Αυτό είναι συγχωράτε μου την έκφραση,κατάντια.

Θέλεις και πρακτικά; Σαν πολλά δεν ζητάς; Κάποιος πρέπει να τα γράψει. Αλλά ποιος; και τι; Για να απορρίψεις κάτι πρέπει να το διαβάσεις πρώτα!!!Θεωρείτε εσείς ότι διάβασαν τον Καρά;;;Μόνο όποιος διάβασε τον Καρά με προσοχή και αρκετές φορές θα κατανοήσει τα δώρα που μας χάρισε. Και επειδή ξέρω τι θα ακολουθήσει παρακαλώ όποιον με σχολιάσει ας μου λύσει και την εξής απορία: Που σταματά ο προτασσόμενος στίχος του Ω του ΠΑραδόξου σε πλ. του τετάρτου και πως το εξηγεί μορφολογικά. Ευχαριστώ
 
P

PANROUST

Guest
Θέλεις και πρακτικά; Σαν πολλά δεν ζητάς; Κάποιος πρέπει να τα γράψει. Αλλά ποιος; και τι; Για να απορρίψεις κάτι πρέπει να το διαβάσεις πρώτα!!!Θεωρείτε εσείς ότι διάβασαν τον Καρά;;;Μόνο όποιος διάβασε τον Καρά με προσοχή και αρκετές φορές θα κατανοήσει τα δώρα που μας χάρισε. Και επειδή ξέρω τι θα ακολουθήσει παρακαλώ όποιον με σχολιάσει ας μου λύσει και την εξής απορία: Που σταματά ο προτασσόμενος στίχος του Ω του ΠΑραδόξου σε πλ. του τετάρτου και πως το εξηγεί μορφολογικά. Ευχαριστώ
Αρες μαρες κουκουναρες...ειδαμε και αυτους οπου διαβασαν το Καρα και με τι ματι τους βλεπετε....ρωτα τον δασκαλο σου για την απορια σου.
Εχω και εγω μια απορια. Ο gkreek αδελφο σου ειναι;

.
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Αρες μαρες κουκουναρες...ειδαμε και αυτους οπου διαβασαν το Καρα και με τι ματι τους βλεπετε....ρωτα τον δασκαλο σου για την απορια σου.
Εχω και εγω μια απορια. Ο gkreek αδελφο σου ειναι;

.

Δεν είναι αδελφός μου. Είναι κουμπάρος του κουμπάρου της κουμπάρας μου. Ρώτησα το Δάσκαλό μου και μου είπε ότι δεν ξέρει. Αυτά είναι του Καρά. Κάνε εσύ την κατάληξη στο Νη και άσε τώρα τις εξηγήσεις, μου είπε ο δάσκαλός μου και μετά φάγαμε τα σουβλάκια μας....Θ κάτσουμε τώρα να σκάσουμε για το θεωρητικό; Αυτά τα έλυσε η Επιτροπή εξάλλου...Θα ήθελα πάντως να διαβάσω και τη δική σας θεωρητική εξήγηση. Μου φαίνεστε ιδιαίτερα διαβασμένος...:D
 
P

PANROUST

Guest
Δεν είναι αδελφός μου. Είναι κουμπάρος του κουμπάρου της κουμπάρας μου. Ρώτησα το Δάσκαλό μου και μου είπε ότι δεν ξέρει. Αυτά είναι του Καρά. Κάνε εσύ την κατάληξη στο Νη και άσε τώρα τις εξηγήσεις, μου είπε ο δάσκαλός μου και μετά φάγαμε τα σουβλάκια μας....Θ κάτσουμε τώρα να σκάσουμε για το θεωρητικό; Αυτά τα έλυσε η Επιτροπή εξάλλου...Θα ήθελα πάντως να διαβάσω και τη δική σας θεωρητική εξήγηση. Μου φαίνεστε ιδιαίτερα διαβασμένος...:D
οτι εχει πει ο Καρας..δεν εχω το δικαιωμα να πω οτι διαφωνω..αν διαφωνησψ θα ειναι ιεροσυλια..ποιος σου ειπε οτι ειμαι διαβασμενος;Τωρα αρχιζω και κανω παραλλαγη...
 

Gant

Παλαιό Μέλος
οτι εχει πει ο Καρας..δεν εχω το δικαιωμα να πω οτι διαφωνω..αν διαφωνησψ θα ειναι ιεροσυλια..ποιος σου ειπε οτι ειμαι διαβασμενος;Τωρα αρχιζω και κανω παραλλαγη...
Αυτό είχα καταλάβει και εγώ. Με αυτά που έγραφες, διότι δεν είδα κάποια μουσική σου παρατήρηση παρά κουβέντα να γίνεται!!! Καλή αρχή και μάθε να ακούς και άσε τις εξυπνάδες διότι όποιος μιλά χωρίς να ξέρει εκτίθεται με την ημι-μάθειά του.
Φυσικά και μπορείς να διαφωνήσεις, αλλά θα πρέπει να παρουσιάσεις τους λόγους που διαφωνείς. Έτσι προχωρά η μουσική τέχνη. Δεν μου αρέσει αυτό που ακούω το λέμε άνετα. Η μαγκιά είναι να πούμε γιατί δεν μου αρέσει. Μου αρέσει το Πατριαρχικό ψάλσιμο διότι έχει ρυθμο. Αυτά εννοώ όταν λέω τοποθετούμε την άποψή μας μουσικά. Χαίρετε...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Το θέμα αυτό κλείνει ως μη εποικοδομητικό πλέον.
 
Status
Not open for further replies.
Top