Το αναλόγιον είναι προσευχή και όχι επάγγελμα

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Δεν είχα σκοπό να σας απαντήσω. Διάβασα όμως αυτό που έχετε γράψει ως μνμ που σας εκφράζει και δεν βρίσκω που χωρά η λέξη απαιτώ...όταν κάνετε λόγο για υπηρέτης...Της τέχνης του Δαμασκηνού κ.λπ....Ποιος υπηρέτης απαιτεί; μάλλον δεν καταλάβατε καλά τη γράψατε!

αγαπητέ μου
ξέρω πολύ καλά τι έγραψα και στη μια περίπτωση και στην άλλη!!!

Ναι, απαιτώ την αμοιβή μου όπως και το εκκλησιαστικό συμβούλιο απαιτεί από εμένα να είμαι εκεί στις 7 πμ κι όχι ό,τι ώρα μου καπνίσει...

Βλέπετε, η απαίτηση υπάρχει στη Λατρεία
και μάλιστα απ' τις δυο πλευρές κι όχι από τη μία....:D

Αναφορικά δε με τον όρο "υπηρέτης", αυτός αναφέρεται στην Τέχνη του Δαμασκηνού [κι όχι στον εκάστοτε προϊσταμενεύοντα....

του οποίου είμαι καλός συνεργάτης με... καλούς λογαριασμούς......:D:D]
 
Last edited:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Αυτός που βάζει τα κλιματιστικά και αγιογραφεί δεν συμμετέχει ενεργά στη Λατρεία...Κάποιες σκέψεις θα πρέπει να φιλτράρονται από αυτό που λέμε αισθητική της ψαλτικής. Μεγάλη κουβέντα που τελικά δεν θα οδηγήσει πουθενά. Σκεπτόμουν πάντως τον όρο Επαγγελματίας ψάλτης και τον τρόπο με τον οποίο αυτός μπορεί ενεργά να ενσωματωθεί στην κοινή Λατρεία, η οποία, για κάποιους, δεν τελειώνει με το Δι' ευχών. Ο Επαγγελματίας θα ζητήσει κάτι παραπάνω;;;και αν ναι γιατί;

Θα σας προέτρεπα να διαβάσετε καλύτερα το μήνυμά μου.

Τι εννοείται δεν συμμετέχουν ενεργά στη λατρεία; Ό,τι έχουν καμωμένο

έχει σκοπό την εξυπηρέτηση της λατρείας, είτε είναι εκεί, είτε όχι.

Η μόνη διαφορά του ψάλτη από του υπόλοιπους είναι ότι είναι ο μόνος

που έχει τόσες υποχρεώσεις μαζεμένες στο κεφάλι του, έξω του παπά

και του νεωκόρου.

Ο επαγγελματίας για μένα, ορίζεται από τις υποχρεώσεις του.

Τόσα παιδιά το γράψανε πιο πάνω (βλ. Ιωάννης Αχιλλιάς).

Τι είναι η "αισθητική της ψαλτικής";

Ο νεωκόρος γιατί να έχει διορισμό και να πληρώνεται; Ας δουλεύει υπέρ πίστεως κι αυτός.

Δεν θα συνεχίσω στα (...) γιατί εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και το παρακολουθεί

κόσμος και κοσμάκης, όπου άλλοι σκανδαλίζονται και άλλοι ψάχνουν ευκαιρίες

να βάλλουν κατά της Εκκλησίας.

Όμως πιστεύω ότι έχετε δει πολλά και σεις μέσα σε αυτόν τον χώρο

όπου οι αδικίες δίνουν και παίρνουν (καθότι έσωθεν του ράσου υπάρχουν

άνθρωποι με πάθη και όχι άγγελοι) και διάφοροι ψάχνουν να βρουν

ευσεβείς προς κατανάλωση ...τέλος πάντων. Όχι κύριοι. Το έχω ξαναπεί.

Είσαι πιστός; Πάρε τον μισθό που σε αναλογεί και κρυφά, ρίχ 'το

στο φιλόπτωχο. Τα άλλα είναι πονηρά.

Πρέπει όμως να αναφέρω ότι υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις ιερέων, φιλόμουσων,

οι οποίοι ξέρουν πως να κρατήσουν τον Ναό τους γεμάτο.

Ο νοών νοείτω...
 

L.M

Μέλος
Το οτι το αναλογιο ειναι προσευχη και οχι επαγγελμα δεν υπαρχει καμια αμφισβητηση. Κατα καιρους εχω ακουσει απο διαφορους συναδελφους ψαλτες κουβεντες τυπου......ειμαι επαγγελματιας ψαλτης ....εγω ειμαι καλιτεχνης ψαλτης.....θελω τοσα για να ερθω να σου ψαλλω.τι ειναι αυτα τα πραγματα;ουτε πιστα ειναι το αναλογιο ουτε σκηνη θεατρου.
 

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Θα σας προέτρεπα να διαβάσετε καλύτερα το μήνυμά μου.

Τι εννοείται δεν συμμετέχουν ενεργά στη λατρεία; Ό,τι έχουν καμωμένο

έχει σκοπό την εξυπηρέτηση της λατρείας, είτε είναι εκεί, είτε όχι.

Η μόνη διαφορά του ψάλτη από του υπόλοιπους είναι ότι είναι ο μόνος

που έχει τόσες υποχρεώσεις μαζεμένες στο κεφάλι του, έξω του παπά

και του νεωκόρου.

Ο επαγγελματίας για μένα, ορίζεται από τις υποχρεώσεις του.

Τόσα παιδιά το γράψανε πιο πάνω (βλ. Ιωάννης Αχιλλιάς).

Τι είναι η "αισθητική της ψαλτικής";

Ο νεωκόρος γιατί να έχει διορισμό και να πληρώνεται; Ας δουλεύει υπέρ πίστεως κι αυτός.

Δεν θα συνεχίσω στα (...) γιατί εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και το παρακολουθεί

κόσμος και κοσμάκης, όπου άλλοι σκανδαλίζονται και άλλοι ψάχνουν ευκαιρίες

να βάλλουν κατά της Εκκλησίας.

Όμως πιστεύω ότι έχετε δει πολλά και σεις μέσα σε αυτόν τον χώρο

όπου οι αδικίες δίνουν και παίρνουν (καθότι έσωθεν του ράσου υπάρχουν

άνθρωποι με πάθη και όχι άγγελοι) και διάφοροι ψάχνουν να βρουν

ευσεβείς προς κατανάλωση ...τέλος πάντων. Όχι κύριοι. Το έχω ξαναπεί.

Είσαι πιστός; Πάρε τον μισθό που σε αναλογεί και κρυφά, ρίχ 'το

στο φιλόπτωχο. Τα άλλα είναι πονηρά.

Πρέπει όμως να αναφέρω ότι υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις ιερέων, φιλόμουσων,

οι οποίοι ξέρουν πως να κρατήσουν τον Ναό τους γεμάτο.

Ο νοών νοείτω...

100...σου βάζω και οχι μόνο,ειδικά για την τελευταία παραγραφο!!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
"Η δουλειά είναι αγάπη" Kahlil Gibran.

(είμαι σίγουρος ότι και οι πατέρες κάτι παρόμοιο έχουν πει αλλά δεν το βρίσκω)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κ εγώ σου βάζω +1000 Παναγιώτη, κ ας ψάλλεις Χατζημάρκο :eek:


Θες να είσαι "καλός"; Πάρε το χρήμα και βάλτο στο παγκάρι. Και οι άνθρωποι δεν θα αντιληφθούν πόσο καλός είσαι, και ο Θεός θα σε επαινέσει.
Και σταμάτα να κρίνεις τους άλλους.


(το μεγάλωσα να φαίνεται, σοφή κουβέντα.....)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὑπενθυμίζω τὸν ... ἑαυτό μου

Κι ἄμα τὸ βλέπει κάποιος σὰν ἐπάγγελμα, εἶναι σοβαρὸς, τυπικότατος στὰ καθήκοντά του, ποιὸ τὸ πρόβλημα;
Μήπως τὸ ὅτι δὲν δακρύζει ὅποτε ψάλει τὸν Παρακλητικὸ Κανόνα;

Ἡ προσευχὴ καὶ τὸ προσεύχεσθαι δὲν εἶναι κουκιὰ νὰ τὰ μετρήσεις, οὕτε μπορεῖς νὰ τὸ διαπιστώσεις. Προσωπικά, προτιμῶ τὸν ἐπαγγελματία ποὺ ξεπληρώνει κάθε εὐρῶ ποὺ πληρώνεται μὲ σεβασμὸ στὴν ἀκολουθία κὰι τὸν λειτουργό παρὰ τὸν κάθε δακρυροοῦντα «εὐσεβῆ» ψάλτη ποὺ τὸν ἀκοὺς καὶ φεύγεις τρέχοντας κι ἐπὶ πλέον ἄμα τοῦ πεῖς καμιὰ κουβἐντα, σκουπίζει τὰ δάκρυα καὶ σοῦ κατεβάζει ὅποιον ἐξορκισμὸ γνωρίζει ...

Ἔχω βαρεθεῖ νὰ ἀκούω αὐτὰ μὲ τὴν προσευχὴ στὸ ἀναλόγιο. Χίλιες φορὲς τὸν ἄθεο παρὰ τὸν κεκονιαμένο τάφο ... Ἔχει γεμίσει ἡ ἐκκλησία μας ἀπὸ δαύτους, πᾶς στὸν ἑσπερινὸ κι ἀκοῦς καμιὰ δεκαριὰ ἀπολυτικια μὴ στενοχωρήσουμε κανέναν ἅγιο ...
__________________
 
Κ εγώ σου βάζω +1000 Παναγιώτη, κ ας ψάλλεις Χατζημάρκο :eek:


Θες να είσαι "καλός"; Πάρε το χρήμα και βάλτο στο παγκάρι. Και οι άνθρωποι δεν θα αντιληφθούν πόσο καλός είσαι, και ο Θεός θα σε επαινέσει.
Και σταμάτα να κρίνεις τους άλλους.


(το μεγάλωσα να φαίνεται, σοφή κουβέντα.....)

Βαζω και γω + 1000..

Για να σκεφτούμε και κάτι αλλο.

Ο Αγιος Νεκτάριος δεν επαιρνε το μισθό του?
Ο Αγιος Χρυσόστομος δεν ειχε μισθό ?
Ο π.Πορφύριος δεν επαιρνε μισθό?
εμεις θέλουμε να αισθανόμαστε ανώτεροι?

Ο εργάτης πρέπει να πληρώνεται .
Ο Αγιασμός μας εξαρτάται από την χρήση των χρημάτων
Τα υπόλοιπα ειναι υποκρισίες:cool:
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Εγώ παρακαλώ Τον Κύριο και την Παναγίτσα να με πληρώσει ο ναός που ψέλνω(απλήρωτος μήνες)ώστε να μπορέσω να θρέψω την γυνάικα μου και τα 2 παιδιά μου(άνεργος γαρ)όπως έκανα τα 6 από τα 13 χρόνια που ψέλνω σε αναλόγιο με μόνο μισθό από την εκκλησία.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Λίγο διάκριση κατ'εμέ .Ναί το αναλόγιο ,-η ψαλτική μας-,η υμνωδία μας ,είναι προσευχή ,ενώπιον του Θεού καί των ανθρώπων !,Σε εμάς που δέν είμαστε Θεοί ασχέτως αν μπορούμε να γίνουμε κατά χάριν !,είναι επάγγελμα εδώ το ΙΚΑ απ΄όσο ξέρω το έχει στις ειδικές κατηγορίες !
 
S

Sotres

Guest
Λίγο διάκριση κατ'εμέ .Ναί το αναλόγιο ,-η ψαλτική μας-,η υμνωδία μας ,είναι προσευχή ,ενώπιον του Θεού καί των ανθρώπων !,Σε εμάς που δέν είμαστε Θεοί ασχέτως αν μπορούμε να γίνουμε κατά χάριν !,είναι επάγγελμα εδώ το ΙΚΑ απ΄όσο ξέρω το έχει στις ειδικές κατηγορίες !

Εφόσον λοιπόν η ψαλτική, για κάποιους, είναι επάγγελμα, θα πρέπει οι απολαβές να ρυθμίζονται από μερικούς βασικούς παράγοντες: τίτλους σπουδών, χρόνια προϋπηρεσίας, καλλιτεχνική δραστηριότητα, συμμετοχές σε σεμινάρια επιμόρφωσης, κ.λπ. Επίσης θεωρώ προσωπικά άδικο ένας καλός ψάλτης επαρχίας να έχει ως τη μέγιστη χρηματική απολαβή τα 300-400 ευρώ ενώ αντίστοιχα σε άλλες περιοχές τα 600 να θεωρούνται ένας καλός μισθός. Δεν είμαστε Ψάλτες δύο ταχυτήτων!!!Δεν πρέπει λοιπόν να ρυθμίζει ο κάθε ναός το ποσό αλλά να υπάρχει η ίδια οικονομική αντιμετώπιση σε όλους, κάτι το οποίο προϋποθέτει οργάνωση από την εκκλησία και την πολιτεία. [...]
Συγχωρέστε μου την παρέμβαση αλλά προσωπικά πιστεύω ότι κάθε άποψη έχει και μία άλλη όψη. Θέλουμε να είμαστε επαγγελματίες; ή όχι;
Υγ Το λέω αυτό διότι πολλά μα πάρα πολλά επαγγέλματα λαμβάνουν σε μηνιαία βάση αυτά που λαμβάνει ένας ψάλτης Κυριακών των 500 και 600 ευρώ! Δεν είναι άδικο;
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υγ Το λέω αυτό διότι πολλά μα πάρα πολλά επαγγέλματα λαμβάνουν σε μηνιαία βάση αυτά που λαμβάνει ένας ψάλτης Κυριακών των 500 και 600 ευρώ! Δεν είναι άδικο;
Φαινομενικά ναι, εάν κρίνουμε καθαρά και μόνο βάση εργατοωρών, κάτι όμως που δεν συμβαίνει σε παρόμοιες με την δική μας εργασίες όπως το τραγούδι. Η δουλειά μας δεν μοιάζει με αυτήν ενός γραμματέα π.χ. Είναι άλλα τα κριτίρια εφόσον αναφερόμαστε σε τέχνη, στην οποία μάλιστα δεν εκφράζεται ο ερμηνευτής μέσω ενός μουσικού οργάνου το οποίο μπορεί να παίζει μέρα νύχτα και δεν αρρωσταίνει ποτέ. Π.χ. εάν πληροφορήσουμε έναν τραγουδιστή για τις συνθήκες με τις οποίες ψάλλουμε, θα βάλει τα γέλια και μόνο στο δεδομένο του ότι ανοίγουμε το στόμα μας στις 7 το πρωί.

Επίσης, κανείς στην δουλειά μας δεν ψάλλει με τους τίτλους σπουδών του (όχι ότι δεν πρέπει να τους έχει, έτερον εκάτερον), ούτε έχει σημασία το πόσα σεμινάρια έχει παρακολουθήσει, εάν δεν μπορεί να σταυρώσει νότα (κάτι που δυστυχώς έχω δει και ακούσει προσωπικά). Όταν πάμε σε μία συναυλία και δούμε τα βιογραφικά των καλλιτεχνών που παίρνουν μέρος, πόσο τα θυμόμαστε όταν τους ακούμε και πόση σημασία έχουν πλέον; Οι τίτλοι και η θεωρητική εμπειρία στη δουλειά μας αποτελούν εφόδιο, αλλά σε καμία περίπτωση προϋπόθεση καλής ερμηνείας,
κατ' επέκταση καλού αποτελέσματος και εν τέλη περισσοτέρων "απαιτήσεων" (τα εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθεί η λέξη όπως προηγήθηκε).

Ας συγκρίνουμε λοιπόν απολαβές βάση εργατοωρών αλλά και άλλων συνθηκών με τους τραγουδιστές που είναι ότι πιο κοντινό πρακτικά στο είδος των υπηρεσιών μας.
 
P

ptz

Guest
Φαινομενικά ναι, εάν κρίνουμε καθαρά και μόνο βάση εργατοωρών, κάτι όμως που δεν συμβαίνει σε παρόμοιες με την δική μας εργασίες όπως το τραγούδι. Η δουλειά μας δεν μοιάζει με αυτήν ενός γραμματέα π.χ. Είναι άλλα τα κριτίρια εφόσον αναφερόμαστε σε τέχνη, στην οποία μάλιστα δεν εκφράζεται ο ερμηνευτής μέσω ενός μουσικού οργάνου το οποίο μπορεί να παίζει μέρα νύχτα και δεν αρρωσταίνει ποτέ. Π.χ. εάν πληροφορήσουμε έναν τραγουδιστή για τις συνθήκες με τις οποίες ψάλλουμε, θα βάλει τα γέλια και μόνο στο δεδομένο του ότι ανοίγουμε το στόμα μας στις 7 το πρωί.

Επίσης, κανείς στην δουλειά μας δεν ψάλλει με τους τίτλους σπουδών του (όχι ότι δεν πρέπει να τους έχει, έτερον εκάτερον), ούτε έχει σημασία το πόσα σεμινάρια έχει παρακολουθήσει, εάν δεν μπορεί να σταυρώσει νότα (κάτι που δυστυχώς έχω δει και ακούσει προσωπικά). Όταν πάμε σε μία συναυλία και δούμε τα βιογραφικά των καλλιτεχνών που παίρνουν μέρος, πόσο τα θυμόμαστε όταν τους ακούμε και πόση σημασία έχουν πλέον; Οι τίτλοι και η θεωρητική εμπειρία στη δουλειά μας αποτελούν εφόδιο, αλλά σε καμία περίπτωση προϋπόθεση καλής ερμηνείας,
κατ' επέκταση καλού αποτελέσματος και εν τέλη περισσοτέρων "απαιτήσεων" (τα εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθεί η λέξη όπως προηγήθηκε).

Ας συγκρίνουμε λοιπόν απολαβές βάση εργατοωρών αλλά και άλλων συνθηκών με τους τραγουδιστές που είναι ότι πιο κοντινό πρακτικά στο είδος των υπηρεσιών μας.

Μιά σωστή και ψύχραιμη απάντηση-τοποθέτηση από τον κ.Τσακίρογλου.
Ας δώσουμε επιτέλους με διάκριση εμείς οι ίδιοι την ανάλογη αξία σε αυτό που κάνουμε.Που είναι μεγάλης καλλιτεχνικής αξίας,ιδιαίτερης δυσκολίας και κάτι που απαιτεί πολαπλή και συνεχή εκπαίδευση.Και επίσης καλή και πάντα σε φόρμα φωνή.
Αν μπορούσε να κάνει με επάρκεια ο καθένας τον ψάλτη,να είστε βέβαιοι ότι θα μας είχαν εξωβελίσει οι Βαλκάνιοι φίλοι μας,όπως έγινε σε πολλές Εκκλησίες με τους νεωκόρους.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Εφόσον λοιπόν η ψαλτική, για κάποιους, είναι επάγγελμα, θα πρέπει οι απολαβές να ρυθμίζονται από μερικούς βασικούς παράγοντες: τίτλους σπουδών, χρόνια προϋπηρεσίας, καλλιτεχνική δραστηριότητα, συμμετοχές σε σεμινάρια επιμόρφωσης, κ.λπ.
Και όμως πάλι αδικούνται πολύ εδώ.Π.χ. ο αείμνηστος Θρασύβουλος Στανίτσας τα είχε όλα αυτά;Όχι.Ήξερε όμως να ψάλλει...Άρα γιατί έπρεπε να έπαιρνε λιγότερα χρήματα από έναν όπου τα είχε όλα αυτά τα προσόντα αλλά δεν ήξερε π.χ. να διαβάζει τον απόστολο;
Και από ότι έχω καταλάβει ο προϊστάμενος και οι λοιποί...του κάθε Ιερού Ναού,δεν κοιτάνε πόσα πτυχία ,διπλώματα, σεμινάρια,καλλιτεχνικές δραστηριότητες...έχεις κάνεις για να σε προσλάβουνε ούτε το τι μισθό για να σου δώσουν.Τους άρεσες φωνητικά και ψαλτικά και τα βρήκατε στα καθήκοντα,σε πήρανε.Άντε και επειδή είσαι φωνάρα και έχεις ένα όνομα στην ''πιάτσα'' και το ταμείο έχει,θα σου δώσουμε κάτι παραπάνω.Εγώ θα διαφωνήσω μερικός με το σχόλιο σας γιατί υπάρχουν ψάλτες με όλα αυτά τα προσόντα,αλλά δεν ξέρουν να ψάλλουνε τους κανόνες,μέσα και εγώ και χωρίς όλα αυτά τα προσόντα να τα έχω. Να πάρει κάποιος περισσότερα χρήματα επειδή πηγαίνει τακτικά στην εκκλησία για να ψάλλει,από τον ''Στανίτσα'',να το δεχτώ.Αλλά όχι,επειδή έχει 50 διπλώματα 100 πτυχία..και δεν ξέρει που του πάνε τα τέσσερα να παίρνει πιο πολλά από έναν όπου ονομάζετε ΨΑΛΤΗΣ.
Γιατί έξω στο ιδιωτικό τομέα κοιτάνε τα προσόντα...;;;;
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Φαινομενικά ναι, εάν κρίνουμε καθαρά και μόνο βάση εργατοωρών, κάτι όμως που δεν συμβαίνει σε παρόμοιες με την δική μας εργασίες όπως το τραγούδι. Η δουλειά μας δεν μοιάζει με αυτήν ενός γραμματέα π.χ. Είναι άλλα τα κριτίρια εφόσον αναφερόμαστε σε τέχνη, στην οποία μάλιστα δεν εκφράζεται ο ερμηνευτής μέσω ενός μουσικού οργάνου το οποίο μπορεί να παίζει μέρα νύχτα και δεν αρρωσταίνει ποτέ. Π.χ. εάν πληροφορήσουμε έναν τραγουδιστή για τις συνθήκες με τις οποίες ψάλλουμε, θα βάλει τα γέλια και μόνο στο δεδομένο του ότι ανοίγουμε το στόμα μας στις 7 το πρωί.

Επίσης, κανείς στην δουλειά μας δεν ψάλλει με τους τίτλους σπουδών του (όχι ότι δεν πρέπει να τους έχει, έτερον εκάτερον), ούτε έχει σημασία το πόσα σεμινάρια έχει παρακολουθήσει, εάν δεν μπορεί να σταυρώσει νότα (κάτι που δυστυχώς έχω δει και ακούσει προσωπικά). Όταν πάμε σε μία συναυλία και δούμε τα βιογραφικά των καλλιτεχνών που παίρνουν μέρος, πόσο τα θυμόμαστε όταν τους ακούμε και πόση σημασία έχουν πλέον; Οι τίτλοι και η θεωρητική εμπειρία στη δουλειά μας αποτελούν εφόδιο, αλλά σε καμία περίπτωση προϋπόθεση καλής ερμηνείας,
κατ' επέκταση καλού αποτελέσματος και εν τέλη περισσοτέρων "απαιτήσεων" (τα εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθεί η λέξη όπως προηγήθηκε).

Ας συγκρίνουμε λοιπόν απολαβές βάση εργατοωρών αλλά και άλλων συνθηκών με τους τραγουδιστές που είναι ότι πιο κοντινό πρακτικά στο είδος των υπηρεσιών μας.
Εάν αγαπητέ κ. Τσακίρογλου ο ψάλτης μέσα από την καλλιφωνία του καταφέρει και αφήσει στο παγκάρι ο εκκλησιαζόμενος 100 ευρώ την Κυριακή ας πάρει και αυτός τα ανάλογα. Η βάση στην οποία καταθέτετε την άποψή σας είναι προβληματική. Δεν απευθύνεστε σε μία ομάδα ανθρώπων που έχουν θεοποιήσει τον ψάλτη, όπως κάποιοι τον τραγουδιστή, αλλά σε ομάδα ανθρώπων που καταφεύγει στην εκκλησία για το Θεό τους. Και να μην ξεχνάτε ότι λίγοι είναι οι τραγουδιστές πλέον που θα πάρουν υπέρογκα ποσά. Οι περισσότεροι τραγουδιστές θα πάρουν γύρω στα 100 και ευχαριστημένοι είναι. Δεν κάνουμε λόγο για ονόματα. Ούτε κάνουμε λόγο για τα ονόματα ψαλτών με τα 1000 και 1.200 ευρώ το μήνα. (Πόσο μάλλον για τοπικά πανηγύρια που ξεφεύγουμε:D).
Για το άλλο θέμα που θίξατε σχετικά με τα πτυχία. Σίγουρα τα πτυχία δεν ψάλλουν. Αλλά στην περίπτωση που κάποιος έχει φωνή και πτυχία δεν θα πρέπει να αξιολογηθεί διαφορετικά από κάποιον καλλίφωνο ψάλτη;Κάνατε πολύ ωραία που χρησιμοποιήσατε τον όρο τέχνη.
Για το πρωινό ξύπνημα τώρα. Η φωνή ξυπνά δύο περίπου ώρες μετά το σώμα. Είναι πράγματι επώδυνο το πρωινό ψάλσιμο το οποίο γίνεται το πολύ 2 με 3 φορές τη βδομάδα. Εάν κάποιος σπουδάσει τα της φωνής θα βοηθηθεί πολύ. Να λοιπόν που η επιμέρους επιμόρφωση βοηθά...
 
S

Sotres

Guest
Και όμως πάλι αδικούνται πολύ εδώ.Π.χ. ο αείμνηστος Θρασύβουλος Στανίτσας τα είχε όλα αυτά;Όχι.Ήξερε όμως να ψάλλει...Άρα γιατί έπρεπε να έπαιρνε λιγότερα χρήματα από έναν όπου τα είχε όλα αυτά τα προσόντα αλλά δεν ήξερε π.χ. να διαβάζει τον απόστολο;
Και από ότι έχω καταλάβει ο προϊστάμενος και οι λοιποί...του κάθε Ιερού Ναού,δεν κοιτάνε πόσα πτυχία ,διπλώματα, σεμινάρια,καλλιτεχνικές δραστηριότητες...έχεις κάνεις για να σε προσλάβουνε ούτε το τι μισθό για να σου δώσουν.Τους άρεσες φωνητικά και ψαλτικά και τα βρήκατε στα καθήκοντα,σε πήρανε.Άντε και επειδή είσαι φωνάρα και έχεις ένα όνομα στην ''πιάτσα'' και το ταμείο έχει,θα σου δώσουμε κάτι παραπάνω.Εγώ θα διαφωνήσω με το σχόλιο σας γιατί υπάρχουν ψάλτες με όλα αυτά τα προσόντα,αλλά δεν ξέρουν να ψάλλουνε τους κανόνες,μέσα και εγώ και χωρίς όλα αυτά τα προσόντα να τα έχω.
Γιατί έξω στο ιδιωτικό τομέα κοιτάνε τα προσόντα...;;;;
Πάλι με τον Στανίτσα; Είπαμε αυτός ήταν Ολυμπιονίκης και μπήκε αξιωματικός!:D Τέλος. Μιλάμε για γήινες καταστάσεις...:)
Φυσικά και ο ιδιωτικός τομέας είναι δύσκολος. Εξάλλου προς τα εκεί δεν οδεύει για κάποιους ομότεχνους φίλους μας η ψαλτική τέχνη...;
 
P

PANROUST

Guest
Πάλι με τον Στανίτσα; Είπαμε αυτός ήταν Ολυμπιονίκης και μπήκε αξιωματικός!:D Τέλος. Μιλάμε για γήινες καταστάσεις...:)
Φυσικά και ο ιδιωτικός τομέας είναι δύσκολος. Εξάλλου προς τα εκεί δεν οδεύει για κάποιους ομότεχνους φίλους μας η ψαλτική τέχνη...;
Άντε να αφαιρέσω τον Στανίτσα και να βάλω εμένα από τους ζώντας. :p :D
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Άντε να αφαιρέσω τον Στανίτσα και να βάλω εμένα από τους ζώντας. :p :D

Πιστεύω πώς περάσανε οι εποχές όπου οι μεγάλοι μας ψάλτες έψελναν χωρίς διπλώματα και πτυχία.Η εποχή αυτή που ζούμε ζητά εξειδίκευση στη φωνή εκτός από ταλέντο και καλλιφωνία.Έχουμε αφήσει τον δάσκαλο που έψελνε χρόνια χωρίς ένα χαρτί στα χέρια του και έχουμε μεταβεί στον καθηγητή διπλωματούχο μουσικό όπου κατέχει γνώσης φωνητικής και όχι μόνο.Εσείς αγαπητέ παναγιώτη ίσως να είστε στήν "παλιά σχολή",δεν το γνωρίζω!.
 
Top