[Ερώτηση] Τι σημαίνει «Αντίφωνον»

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Ἐπίσης τόν στίχο «Δόξα Πατρὶ καὶ Υἱῷ καὶ Ἁγίῳ Πνεύματι, καὶ νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων» τόν λέμε μικρή δοξολογία καί ὄχι δοξολογία. Δέν ξέρουμε καί δέν μᾶς ἀφορᾶ ποιούς ἀντικρούει μέ τό «ἐκλογὴ δοξαστικῶν ὕμνων». Καταλαβαίνω σέ τί ἀναφέρεται, ἀφορᾶ ὅμως στή δυτική λατρεία καί δέν μᾶς ἐνδιαφέρει.


Ἐπειδὴ, παρ᾿ ὅλο ποὺ τὸ ἀπέδωσα δὲν κατάλαβα σὲ τὶ ἀναφέρεται ὁ Goar, ὑπάρχει δυνατότητα νὰ μᾶς πεῖτε σὲ τί ἀναφέρεται;
Μοῦ κινησατε τὴν περιέργεια, ἁπλά. Ἄν ὄμως θεωρεῖτε ὅτι δὲν εἶναι ὠφέλιμο, ΟΚ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐπειδὴ, παρ᾿ ὅλο ποὺ τὸ ἀπέδωσα δὲν κατάλαβα σὲ τὶ ἀναφέρεται ὁ Goar, ὑπάρχει δυνατότητα νὰ μᾶς πεῖτε σὲ τί ἀναφέρεται;
Μοῦ κινησατε τὴν περιέργεια, ἁπλά. Ἄν ὄμως θεωρεῖτε ὅτι δὲν εἶναι ὠφέλιμο, ΟΚ.
Πιστεύω ὅτι εἶναι τό Gloria in excelsis, μιά εἰσαγωγή τῆς ρωμαϊκῆς λειτουργίας, πού σέ μᾶς ὑπάρχει βέβαια μυστικῶς, ἐκφωνουμένη ὑπό τῶν ἱερέων πρό τοῦ Εὐλογημένη καί ἀποτελεῖται ἀπό δύο στίχους «Δόξα ἐν ὑψίστοις Θεῷ, καὶ ἐπὶ γῆς εἰρήνη, ἐν ἀνθρώποις εὐδοκία. (3) Κύριε, τὰ χείλη μου ἀνοίξεις, καὶ τὸ στόμα μου ἀναγγελεῖ τὴν αἴνεσίν σου. (2)» (πρβλ. ἐδῶ), παρομοίως καί σ᾿ αὐτούς δέν εἶναι ὅλη ἡ δοξολογία, παρά μόνον νομίζω ὁ α΄ στίχος. Πάντως αὐτό θέλει νά πεῖ (ἄσχετο μέ μᾶς)· ὅτι κάποιοι στίχοι ἤ μόνον τό «Δόξα τῷ Θεῷ» δέν εἶναι ὅλη ἡ δοξολογία, γι᾿ αὐτό κι ἐγώ τό ἀντιπαρέβαλα μέ τή μικρή δοξολογία τή δική μας «Δόξα Πατρὶ καὶ Υἱῷ καὶ Ἁγίῳ Πνεύματι, καὶ νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων».
 
Last edited:
Top