Τα κλασσικά μαθήματα και η ψαλτική παράδοση του 20ου αιώνα

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τελικα,ποιο ειναι το προβλημα που σε απασχολει;...Απο αλλου ξεκινησες και αλλου μας πηγες...:confused:
Το πρόβλημά μου, μάλλον, είναι ότι σ' αυτή την κουβέντα, περάσαμε "στα ψιλά" την άποψη του κ. Μακρή στο μήνυμα Νο 11. Την παραθέτω (οι υπογραμμίσεις, δικές μου) και σχολιάζω:


Όλοι αυτοί αναδείχτηκαν σε μια εποχή που η γνώση της μουσικής (σημειογραφία, θεωρία, μελοποιία) ήταν μάλλον σπάνια και αφορούσε σχεδόν αποκλειστικά τους επαγγελματίες της ψαλτικής. [Που μπορούσαν ακόμη να ζούν από αυτή]. Αλλά και εκείνοι μάθαιναν την ψαλτική πρωτευόντως μέσω της ακουστικής παράδοσης και δευτερευόντως μέσω της σπουδής. Αντίστοιχα, η καριέρα τους βασιζόταν πρωτευόντως στην ευστροφία του λάρυγγος και δευτερευόντως στις γνώσεις. Πράγμα φυσιολογικότατο, αφού κριτής ήταν κυρίως το εκκλησίασμα και όχι κάποια... επιτροπή θεολόγων ή μουσικολόγων.
Σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά και δεν χρειάζεται να θρηνούμε γι' αυτό. Μπορεί να μην πηγαίνει κανείς ειδικά για να ακούσει τον τάδε ψάλτη [ή γίνεται, τέλος πάντων, σπάνια], συναντά όμως αρκετές φορές το φαινόμενο αναλογίων γεμάτων από νέο κόσμο (ιδιαίτερα σε αγρυπνίες), που δεν κάθονται να κοιτούν τον "μεγάλο", αλλά γνωρίζουν καλά μουσική και ψάλλουν μαθήματα που δεν θα άγγιζε κανείς με τίποτα πριν από μερικά χρόνια. Δεν λέω ότι είναι ο κανόνας (μήπως παλαιότερα ήταν κανόνας οι "γίγαντες" σε όλες τις ενορίες;), αλλά συμβαίνει. Κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις.

ΥΓ Αυτό που έλεγε κάποιος διδάσκαλος για τα τρία προσόντα του ψάλτη ("φωνή", "φωνή", "φωνή"), σήμερα πρέπει να πάρει άλλη μορφή: "φωνή", "διάβασμα", "ψαλτικό ήθος" (σε τυχαία σειρά).


Εμμέσως, ο κ. Μακρής λέει αυτό που έγραψα κι εγώ σε προηγούμεο μήνυμα, ότι ο καλύτερος ερμηνευτής βυζαντινών μελών, δεν γεννήθηκε ακόμα. Γι' αυτό, μην πυροβολείτε τους νέους (μαθητές ή ψάλτες). Πολύ δε περισσότερο, μην διστάσετε να τους αναγνωρίσετε το ενδεχόμενο να είναι καλύτεροι ψάλτες από έσάς, κι από εμάς, και από όλους μας, τέλος πάντων. Ας σκοτώσουμε μέσα μας τον "άρχοντα" που όλοι κρύβουμε.....:):):)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
...

υγ2 : Στο Ψαλτολόγιο ανακάλυψα διαμάντια, επαρχιώτης όντας χωρίς πάρε δώσε με πρωτεύουσες και συμπρωτεύουσες. Πρώτη φορά, λοιπόν, το γράφω, και αυτό εν αγνοία του: Θεωρώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΨΑΛΤΗ, πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΨΑΛΤΗ τον Συμεωνίδη. Θα έκανα και συγκρίσεις με προαναφερθέντα "μεγαθήρια", αλλά θα ήταν "ιεροσυλία". Δεν το κάνω, για να μην τον φέρω σε δύσκολη θέση. Οι λόγοι για τους οποίους τον θεωρώ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΨΑΛΤΗ (τρίτη και τελευταία φορά που το γράφω...), δεν είναι το "ύφος", δεν είναι η "μεγαλοπρεπής εκτέλεση", δεν είναι το "κάνω αναλύσεις, βάζω έλξεις" κλπ κλπ, αλλά είναι το ηχόχρωμα της φωνής του, η γλύκα στη φωνή (τι να κάνουμε ρε παιδιά, δεν γεννιόμαστε όλοι με τα ίδια προσόντα) και η άνεση στην απόδοση του μέλους. Ο άνθρωπος ψέλνει λες και δεν αγχώνεται για τίποτα στη ζωή του (η ψυχή του το ξέρει, υποθέτω...).

υγ3: Απαντώ μόνος μου στην κύριά μου ερώτηση: όχι, δεν τα λένε μόνο αυτοί σωστά, τα λένε κι άλλοι σωστά, και είναι και πιο μικροί σε ηλικία, και έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ από αυτούς τους "γιγαντες". Θα συμφωνήσω με τον κ. Μακρή, που σε προηγούμενη ανάρτηση επί του θέματος μίλησε για το τρίπτυχο φωνή - διάβασμα - ψαλτικό ήθος. Απλά θα διόρθωνα το "φωνή" σε "γλυκιά φωνή"....

Περαστικά μου...
Τὰ μνμ σου εἶνια κάπως ... σουρεαλιστικὰ, ἀλλὰ τὴ γνώμη σου γιὰ τὸν Χάρη τὸν Συμεωνίδη τὴν προσυπογράφω.

Στὴν Ἀθήνα βέβαια ἡρέμησε λίγο, τοῦ 'πεσε ἡ ... φωνή καὶ ...γλύκανε:wink:, στὴ Σαλονίκη νὰ τὸν ἄκουγες ... ποὺ ἦταν τρελλαμένος ...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τὰ μνμ σου εἶνια κάπως ... σουρεαλιστικὰ

Το 'πα και προηγουμένως, είμαι ο ξένοιαστος καβαλάρης της ψαλτικής!!! Καβάλα πάω στην εκκλησιά, που λέει και το δημώδες!!! :D:D:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Το πρόβλημά μου, μάλλον, είναι ότι σ' αυτή την κουβέντα, περάσαμε "στα ψιλά" την άποψη του κ. Μακρή στο μήνυμα Νο 11. Την παραθέτω (οι υπογραμμίσεις, δικές μου) και σχολιάζω:


Όλοι αυτοί αναδείχτηκαν σε μια εποχή που η γνώση της μουσικής (σημειογραφία, θεωρία, μελοποιία) ήταν μάλλον σπάνια και αφορούσε σχεδόν αποκλειστικά τους επαγγελματίες της ψαλτικής. [Που μπορούσαν ακόμη να ζούν από αυτή]. Αλλά και εκείνοι μάθαιναν την ψαλτική πρωτευόντως μέσω της ακουστικής παράδοσης και δευτερευόντως μέσω της σπουδής. Αντίστοιχα, η καριέρα τους βασιζόταν πρωτευόντως στην ευστροφία του λάρυγγος και δευτερευόντως στις γνώσεις. Πράγμα φυσιολογικότατο, αφού κριτής ήταν κυρίως το εκκλησίασμα και όχι κάποια... επιτροπή θεολόγων ή μουσικολόγων.
Σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά και δεν χρειάζεται να θρηνούμε γι' αυτό. Μπορεί να μην πηγαίνει κανείς ειδικά για να ακούσει τον τάδε ψάλτη [ή γίνεται, τέλος πάντων, σπάνια], συναντά όμως αρκετές φορές το φαινόμενο αναλογίων γεμάτων από νέο κόσμο (ιδιαίτερα σε αγρυπνίες), που δεν κάθονται να κοιτούν τον "μεγάλο", αλλά γνωρίζουν καλά μουσική και ψάλλουν μαθήματα που δεν θα άγγιζε κανείς με τίποτα πριν από μερικά χρόνια. Δεν λέω ότι είναι ο κανόνας (μήπως παλαιότερα ήταν κανόνας οι "γίγαντες" σε όλες τις ενορίες;), αλλά συμβαίνει. Κάτι χάνεις, κάτι κερδίζεις.

ΥΓ Αυτό που έλεγε κάποιος διδάσκαλος για τα τρία προσόντα του ψάλτη ("φωνή", "φωνή", "φωνή"), σήμερα πρέπει να πάρει άλλη μορφή: "φωνή", "διάβασμα", "ψαλτικό ήθος" (σε τυχαία σειρά).


Εμμέσως, ο κ. Μακρής λέει αυτό που έγραψα κι εγώ σε προηγούμεο μήνυμα, ότι ο καλύτερος ερμηνευτής βυζαντινών μελών, δεν γεννήθηκε ακόμα. Γι' αυτό, μην πυροβολείτε τους νέους (μαθητές ή ψάλτες). Πολύ δε περισσότερο, μην διστάσετε να τους αναγνωρίσετε το ενδεχόμενο να είναι καλύτεροι ψάλτες από έσάς, κι από εμάς, και από όλους μας, τέλος πάντων. Ας σκοτώσουμε μέσα μας τον "άρχοντα" που όλοι κρύβουμε.....:):):)
Ειπαμε,ειναι να μην πεσεις στην περιπτωση... Αμα πεσεις αστα...:D
Και σ'εμενα εχει τυχει αυτο και σε ολους μας πιστευω...

Προσωπικα,δε θα διστασω,(και το ''θα'' δεν ειναι ψευτικο,το εννοω,γιατι τυχαινει να εχω αριστερο πολυ νεοτερο) να του αναγνωρισω την αξια του,φτανει να διαβαζει και να μην κανει καταχρηση του ταλεντου του,σε ασκοπες,(καμια φορα συμβαινει),επιδειξεις...
Και γενικα,αν δεν διαβαζουμε
προκοπη,δεν κανουμε!
ΥΓ Αρχοντας γινεσαι με τη δουλεια σου. Αν φαινεται και αναγνωριζεται,εχεις το ''γνωθι σ'αυτον'' της αξιας σου-(πραγμα πολυ δυσκολο να το κατεχεις:wink:) τοτε,προβλημα δεν υπαρχει..
Μεχρι να φτασεις εκει ομως και μαζι μ'εσενα και εγω,εχουμε πολλα καρβελια να φαμε ακομα!!....
 
Top