Τα Πατριαρχικά Αναλόγια στον καιρό του κορωνoϊού

Martinos

Νέο μέλος
Τι γίνεται ;
Τελευταία μου έχουν κάνει μεγάλη εντύπωση οι πατέρες - ψάλτες στο Πατριαρχείο. Ακούμε η απλά αντίφωνα χωρίς στίχους η ακόμη και τα Τυπικά που ξεχάστηκαν τελευταίες ολόκληρες δεκαετίες. Ακούω αργές δοξολογίες και το βαρύ, πατριαρχικό ύφος. Μπράβο! Σαν να είχαμε γυρίσει στα χρόνια του Πρίγγου και των προκατόχων του. Δεν περίμενα από τους Πατέρες να είναι τόσο καλοί ψάλτες. Τους ακούω με μεγάλη ευχαρίστηση!
 
Last edited by a moderator:

jupiter

Member
Λειτουργία στο Πατριαρχείο χωρίς ψάλτες
Σήμερα το πρωί, Κυριακή των Βαΐων, είχε στην τηλεόραση μετάδοση από τον πατριαρχικό ναό στο Φανάρι. Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν ότι όλοι οι Πατριαρχικοί ψάλτες απουσίαζαν και στη θέση τους έψαλλαν τρεις ιερείς στο κάθε αναλόγιο. Γνωρίζει κανείς τον λόγο που συνέβη αυτό; Επίσης γνωρίζει κανείς ποιοι ήταν οι ιερείς που έψαλλαν;
 
Last edited by a moderator:

dimitris_29

dimitris_29
Το open νομίζω είχε την μετάδοση αλλά μου δημιουργήθηκε και μένα αυτή η απορία,για ποιο λόγο απουσίαζαν οι ψάλτες του ναού?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συγχώνευσα δύο πρόσφατα θέματα, πού ἀφοροῦσαν στούς ψάλτες στόν Πατριαρχικό Ναό την περίοδο τῆς καραντίνας, ὅπου ὅλοι βλέπαμε νά ψάλλουν οἱ κληρικοί τῆς Πατριαρχικῆς Αὐλῆς, μέ προεξάρχοντα τόν ἄξιο Ἀρχιδιάκονο, σέ προσωρινή ἀντικατάσταση τῶν Πατριαρχικῶν Χορῶν.

Ἔδωσα νέο τίτλο στό θέμα. Οἱ τίτλοι τῶν συγχωνευθέντων θεμάτων προστέθηκαν στά μηνύματα μέ ἔντονα.

Παραπέμπω σέ δημοσιεύματα σχετικά μέ αὐτό τό γεγονός, μέ τήν προσωπική μου γνώμη (φαντάζομαι καί ἄλλων) ὅτι στό 1ο μέ ψευδώνυμο ἄρθρο, κάποια σχόλια στήν ἀρχή καί στό τέλος, σαφῶς δέν μᾶς ἀντιπροσωπεύουν (δηλ. ἐπ᾿ οὐδενί σκεπτόμαστε ἔτσι)!

1) ΤΑ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΚΟΡΩΝΑΪΟΥ

2) Η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΕΥΑΡΕΣΚΕΙΑ ΠΡΟΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΝΑΛΟΓΙΩΝ
 
Top