Τί ψάλλεται κατά την περιφορά του επιταφίου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο Βουδούρη (Μ. Εβδομάς) λέγεται οτι ψάλλεται το "Τον Ήλιον Κρύψαντα" κατά την έξοδο του επιταφίου. Αλλού το ιδιόμελο αυτό ψάλλεται κατά την επάνοδο στο ναό.

Στο Άγιον Όρος (Βατοπέδι) θυμάμαι πριν χρόνια κατά την έξοδο και περιφορά έψαλλαν το νεκρώσιμο τρισάγιο (Νενανώ) σαν ασματικό της δοξολογίας κατά την περιφορά.

Στις ενορίες συνήθως ψάλλονται στίχοι από τα εγκώμια και επίσης το ασματικό της δοξολογίας και το Τον ήλιον κρύψαντα κάπου.

Απλές παρατηρήσεις. Δεν ξέρω εάν υπάρχει συγκεκριμένη τάξη σε αυτή την περίπτωση.
 
Χριστός Ανέστη! Εύχομαι υγεία και προκοπή σε όλους. Στην ενορία μου (Άγιος Νικόλαος Αχαρνών) έψαλαν και φέτος τόν ήλιον κρύψαντα και ακολούθως κάποια τροπάρια από τα εγκώμια μέχρι να ολοκληρωθεί η λιτανεία· από όσο βέβαια πληροφορήθηκα (εγώ εφημέρευα...) :-(


Από το Αχαρνόραμα.

Στο πρώτο τροπάριο ακούγεται ο κατά σάρκα αδελφός μου Βασίλης Αβραμίδης, αˊ ψάλτης του ναού.
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἐμεῖς ψάλλουμε ἀργά τό ἀσματικό στήν ἀρχή κι ἔπειτα ἐγκώμια (κυρίως οἱ βοηθοί). Μετά τήν ἐπάνοδο στόν ναό, ὁ ἱερέας ἐκ τῆς ὡραίας πύλης ἀναγινώσκει εὐκρινῶς τό τροπάριο "τόν ἥλιον κρύψαντα...".
Νομίζω ὅτι πρόκειται γιά μία πρακτική λύση.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ό,τι θέλει ο προϊστάμενος και ο λαός...
η χορωδία κυριών που ψάλλει τα εγκώμια, τα ξαναλέει στην περιφορά... και μάλιστα, σουξέ μπορεί να επιτευχθεί στην Γ΄ στάση...διφωνίας ένεκεν
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η εκ γυναικών χορωδία που ψάλλει κατ' έθος τα εγκώμια στον όρθρο, τα επαναλαμβάνει και κατά την περιφορά. Οι ψάλτες κάνουμε συντήρηση δυνάμεων δια της αφωνίας. Θα ήταν άλλωστε καταστροφικό για τη φωνή να ψάλλουμε στο δρόμο. Κατά την επιστροφή και έως ότου όλοι οι πιστοί εισέλθουν στον ναό, ψάλλουμε το "Τον ήλιον κρύψαντα", συνήθως του Μάρκου Βασιλείου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Στο Βουδούρη (Μ. Εβδομάς) λέγεται οτι ψάλλεται το "Τον Ήλιον Κρύψαντα" κατά την έξοδο του επιταφίου. Αλλού το ιδιόμελο αυτό ψάλλεται κατά την επάνοδο στο ναό.

Στο Άγιον Όρος (Βατοπέδι) θυμάμαι πριν χρόνια κατά την έξοδο και περιφορά έψαλλαν το νεκρώσιμο τρισάγιο (Νενανώ) σαν ασματικό της δοξολογίας κατά την περιφορά.

Στις ενορίες συνήθως ψάλλονται στίχοι από τα εγκώμια και επίσης το ασματικό της δοξολογίας και το Τον ήλιον κρύψαντα κάπου.

Απλές παρατηρήσεις. Δεν ξέρω εάν υπάρχει συγκεκριμένη τάξη σε αυτή την περίπτωση.

Τὸ ἁσματικὸ.

Ἄλλωστε τὸ ἴδιο προβλέπεται στὴν νεκρώσιμη ἀκολουθία κατὰ τὴν ἔξοδο τοῦ νεκροῦ ἀπὸ τὴν ἐκκλησία πρὸς το μνῆμα.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Εγώ έκανα ΠΑΡΑΤΥΠΙΑ ....Επειδή ήθελα να ακουστεί το ιδιόμελο τον ήλιον κρύψαντα το είπα μπροστά στον επιτάφιο (ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ) ξέρω ξέρω δεν είναι εκεί η θέση του, αλλά 1ον στην περιφορά ο περισσότερος κόσμος μιλάει κ ελάχιστοι έχουν το νου τους στα ψαλλόμενα άρα αν το έλεγα στην περιφορά οι περισσότεροι δεν θα έδιναν προσοχή 2ον στην περιφορά λόγο του ότι η διαδρομή έχει κάτι ανηφόρεςς δεν μπορώ να το πω γιατί λαχανιάζω και 3ον ήθελαν οι κυρίες να πουν τα εγκώμια στην περιφόρα άρα είπα να μην τους χαλάσω χατήρι ....Ολα καλά .....Μην το ψάχνετε αν υπάρχει συνεννόηση και καλή συνεργασία με τον ιερέα τους επιτρόπους κ τον κόσμο ....πολλά καλά μπορούν να γίνουν.......
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η παραδοσιακή περιφορά επιταφίου είναι κατά την άποψή μου αυτό που γίνεται σε χώρες της ανατολικής ευρώπης: το σώμα μόνον (άνευ επίπλου! :rolleyes:) μια φορά πέριξ του ναού με ψαλμωδία του τρισαγίου και τέρμα.

Εγώ εδώ και καιρό αποφεύγω να ψάλλω στην περιφορά του Επιταφίου, συντηρώντας τη φωνή μου για το πρωινό του Μ. Σαββάτου (που συνήθως ψάλλω και αναγινώσκω μόνος όλη την ακολουθία).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Η παραδοσιακή περιφορά επιταφίου είναι κατά την άποψή μου αυτό που γίνεται σε χώρες της ανατολικής ευρώπης: το σώμα μόνον (άνευ επίπλου! :rolleyes:) μια φορά πέριξ του ναού με ψαλμωδία του τρισαγίου και τέρμα.

Εγώ εδώ και καιρό αποφεύγω να ψάλλω στην περιφορά του Επιταφίου, συντηρώντας τη φωνή μου για το πρωινό του Μ. Σαββάτου (που συνήθως ψάλλω και αναγινώσκω μόνος όλη την ακολουθία).

Γίνεται καὶ στὴν Ἑλλάδα χωρὶς τὸ κουβούκλιο.

Ὅσο γιὰ τὴν μὴ ψαλμωδία συμφωνῶ ἀπόλυτα, μόνο στὴν ἔξοδο καὶ στὴν εἴσοδο τοῦ ναοῦ καὶ στὶς αἰτήσεις τοῦ ἱερέως.

Ἄν ὑπάρχουν βοηθοὶ ἔχει καλῶς, ἄν ὄχι τότε ἡ σιωπὴ εἶναι ... χρυσός.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θυμάμαι ήμουν μία φορά σε περιφορά Επιταφίου και μόλις βγαίναμε από την Εκκλησία, άρχισα να ψέλνω ασματικό και ο ιερέας θύμωσε και μου είπε, τί είναι αυτά που λες, Άγιος ο Θεός λέμε στις κηδείες...:D

Γενικά πάντως εμένα μου αρέσει να ψέλνω και στον δρόμο. Αυτά τα περί αφωνίας μάλλον σωστά είναι, αλλά εγώ έχω πάρει φόρα από πριν και μου φαίνεται περίεργο να σταματήσω.

Σχετικά τώρα με την περιφορά στους δρόμους της ενορίας, ευτυχώς η Ελλάδα είναι ακόμα Ορθόδοξη χώρα και έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε και αυτό. Μετά από λίγα χρόνια φοβούμαι ότι τουλάχιστον στις πόλεις αυτό θα είναι δύσκολο να γίνεται και μάλλον θα κάνουμε την περιφορά πέριξ του ναού. Ελπίζω ο χρόνος να με διαψεύσει...
 
Top