Τάξη αρχής αγρυπνίας με αρχιερατική χοροστασία

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η τάξη της αρχής της αγρυπνίας με αρχιερατική χοροστασία είναι κάπως έτσι:

Εισοδεύει ο αρχιερεύς εν σιγή μέχρι το σολέα, «χαιρετά» τις εικόνες και ευλογεί και ψάλλεται το «εις πολλά» ως συνήθως (ανεβαίνει στο θρόνο ο δεσπότης)
Ο λαμπαδούχος: «Κελεύσατε»
Ο ιερεύς: Θυμιάζει το ναό
Ο χορός: «Εἰσελεύσομαι» (όπου συνηθίζεται αυτό, αλλιώς θυμίαση εν σιγή)
Ο ιερεύς: όταν επιστρέψει στην Ωραία Πύλη (σταματάει η ψαλμωδία εάν δεν έχει ήδη τελειώσει) λέει «Κύριε ευλόγησον»
Ο λαμπαδούχος ή ο χορός: Αμήν
Ο ιερεύς: «Δόξα Τη Αγία και Ομοουσίω»
Ο δεσπότης: Προοιμιακός

Πληροφορίες από την τοπική πράξη και από το «῾Αγιορειτικόν Τυπικόν τῆς ᾿Εκκλησιαστικῆς ᾿Ακολουθίας», ΙΕΡΟΝ ΚΕΛΛΙΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ, ΚΑΡΥΑΙ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ, ΑΘΗΝΑ 1995, τίς σελ. 110-115 (το οποίο δεν προβλέπει το «Εισελεύσομαι»).

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Παρακαλῶ, ἄς σκανάρει κάποιος ἀπό τό «῾Αγιορειτικόν Τυπικόν τῆς ᾿Εκκλησιαστικῆς ᾿Ακολουθίας», ΙΕΡΟΝ ΚΕΛΛΙΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ, ΚΑΡΥΑΙ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ, ΑΘΗΝΑ 1995, τίς σελ. 110-115.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το έχω και εγώ, θα το κοιτάξω και θα αναφέρω αύριο αν δεν με προλάβει κανείς.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το κοίταξα και διόρθωσα το πρώτο μήνυμα, ευχαριστώ. Πείτε μου εάν κάτι θέλει ακόμα αλλαγή.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από την Αρχιεπισκοπή μας προτάθηκε τελικά η εξής τάξη:

Φτάνει ο επίσκοπος στην εκκλησία, προσκυνά το Ευαγγέλιο,
ο λαμπαδούχος Κέλευσον,
ο δεξιός χορός αρχίζει το «Εισελεύσομαι»
όταν φτάσει ο επίσκοπος στο σολέα και ευλογήσει, ο αριστερός χορός Εις πολλά (ψαλλομένου του «Εισελεύσομαι» από του δεξιού χορού)
αρχίζει η θυμίαση του ναού (ψαλλομένου του «Εισελεύσομαι»)
μετά το τέλος της θυμιάσεως και του «Εισελεύσομαι», ο ιερεύς «Κύριε ευλόγησον» έξω από την Ωραία Πύλη και από το ιερό, «Δόξα τη Αγία και Ομοουσίω». ο δεξιός χορός «Αμήν» και ο επίσκοπος τον Προοιμιακό.
 
Last edited:
Top