Σχολιασμός κακώς κειμένων ψαλτικών πραγμάτων

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρετήρησα πὼς τελευταία ὑπάρχει «δυστοκία» σὲ θέματα κριτικῆς καὶ δημοσιοποίησης κακῶς κειμένων ψαλτικῶν πραγμάτων, ποὺ μάλιστα παρατίθενται μὲ στοιχεία καὶ συγκεκριμένες ἀναφορές ἤ μαρτυρίες αὐτοπτῶν.

Ἔχουν ἀναφερθεῖ συγκεκριμένα πρόσωπα καὶ καταστάσεις κατὰ Μαρούσι καὶ Κηφισιὰ μεριὰ καὶ ἀπὸ μένα ἄμεσα καὶ ἀπὸ ἄλλα μέλη ἔμμεσα. Δὲν ἐπιβίωσαν στὴν «σκληρὴ» πραγματικότητα τοῦ forum. Δὲν πειράζει.

Μέχρι καὶ «συγγνώμη» ζήτησε ἐπώνυμος συνάδελφος δημοσίως, ἐκών (;), ἄκων (;), Κύριος οἶδε ... Τέλος πάντων ...

Ἀνοίγω τὸ θέμα καὶ θὰ ἔχουμε συνέχειες στὸ σήριαλ (ὅπως λέμε serial killer:D). Βέβαια μπορεῖ καὶ νὰ μὲ «φᾶνε» σὰν τὸν Κέννεντυ, ὀψόμεθα ...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κι εγώ δεν κατάλαβα τίποτα, μια και δεν μπαίνω συχνά τελευταία κι έχω χάσει επεισόδια, ενώ το καλοκαίρι είμαι πολύ εμπερίστατος και τις περισσότερες μέρες δεν έχω πρόσβαση. Αν έχεις την καλοσύνη, domesticus, δώσε εσύ, ή όποιος άλλος γνωρίζει, κανα δυο links από τέτοιες συζητήσεις να καταλάβουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Ευχαριστώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κι εγώ δεν κατάλαβα τίποτα, μια και δεν μπαίνω συχνά τελευταία κι έχω χάσει επεισόδια, ενώ το καλοκαίρι είμαι πολύ εμπερίστατος και τις περισσότερες μέρες δεν έχω πρόσβαση. Αν έχεις την καλοσύνη, domesticus, δώσε εσύ, ή όποιος άλλος γνωρίζει, κανα δυο links από τέτοιες συζητήσεις να καταλάβουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Ευχαριστώ.

Νὰ σοῦ δώσω ἕνα συνάδελφε.

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=118443#post118443

Καὶ τοῦ χρόνου νὰ 'μαστε καλά.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, αλλά το μόνο που βλέπω στο link είναι η ανακοίνωση απόσυρσης ενός θέματος. Οπότε πάλι στο σκοτάδι μένουμε... Δεν πειράζει, ίσως να είναι και καλύτερα έτσι! :rolleyes:
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
χμμμμ......αρχιζει μυρίζει το πραγμα......:cool::cool:
δηλαδή θα πρεπει να συμετεχουμε στο φορουμ εντελωσ καλιτεχνικα....και να τσκωνωμαστε μονο για θεωριτικα θεματα;;;και γιατις διφωνιες του β΄ηχου και για τα μορια της κλιμακας του βαρεως;;;...και δεν ειναι παρεμφερεί θεματα τα περι των εκκλησιαστικών και θεολογικων....ίσως θεματων;;;...παντα στα πλαισια της κοσμιοτητασ βέβαια....

δεν είμαστε εκτος απο ιεροψαλτες ....καλιτέχνες......πεστο.... ίσως.......και Χριστιανοί Ορθόδοξοι.........;;;;
...δεν ξερω......εκείνο που ξερω είναι ότι ...τουλάχιστον...εκνευρίζομαι:mad:...όταν φιμώνονται .....στόματα....γνώμες ...και σβύνονται μηνύματα...

...μάλλον θα πρέπει να γραφτόυμε σε καμια 50αριά φόρουμ στο νετ ...για να μιλάμε και για άλλα θέματα....:confused::confused:
 

vkoufog

Μέλος
Ξέρουμε ότι για να υπάρχει αρμονία και ομορφιά
πρέπει να υπάρχουν κανόνες.

Για αυτούς που επιθυμούν να κάνουν επίδειξη δήθεν
γνώσεων και χειρισμού του γραπτού λόγου θα τους
υπενθυμίσω ότι ο ίδιος ο Γέροντας έλεγε ότι "Ξέρω
το 10% της Μουσικής μας" και όσο για τα θεωρητικά
φρόντισαν οι μεγάλοι δάσκαλοι να αφήσουν και μουσικά
κείμενα και θεωρητικά.

Ανήκω σε αυτούς που απέχουν απο σχολιασμούς και
κριτικές και επίσης σε αυτούς που επιθυμούν οι διαχειριστές
του forum να γίνουν αυστηρότεροι διότι αυτά που γράφονται
αύριο θα τα διαβάζουν και οι επόμενες γενιές.-
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης

Επειδή αισθάνομαι ηθικός αυτουργός του προβλήματος που αναφέρεται ο φίλος Δομέστικος, οφείλω να ομολογήσω ότι αν είχα διαβάσει νωρίτερα τους παραπάνω όρους, θα είχα αποφύγει πολλές.....κακοτοπιές.

Μετά από εκείνο το ατυχές πιστεύω συμβάν στο θέμα "Πανηγύρι στον Ι.Ν Αγ. Κυριακής Σπάτων", θεωρώ ότι η συμμετοχή μας στο φόρουμ απαιτεί:

α. Γνώση και σεβασμό των όρων του φόρουμ.

β. Να αποφεύγουμε τις τοποθετήσεις υπό συνθήκες εκνευρισμού και έλλειψης νημφαλιότητας.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον π. Μάξιμο αλλά και τον κ. Κουμπαρούλη για την πολύτιμη και έγκαιρη συμβολή τους στη διαφύλλαξη και διατήρηση της κανονικότητας και ομαλότητας στην διεξαγωγή των συζητήσεων.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ξέρουμε ότι για να υπάρχει αρμονία και ομορφιά
πρέπει να υπάρχουν κανόνες.

Για αυτούς που επιθυμούν να κάνουν επίδειξη δήθεν
γνώσεων και χειρισμού του γραπτού λόγου θα τους
υπενθυμίσω ότι ο ίδιος ο Γέροντας έλεγε ότι "Ξέρω
το 10% της Μουσικής μας" και όσο για τα θεωρητικά
φρόντισαν οι μεγάλοι δάσκαλοι να αφήσουν και μουσικά
κείμενα και θεωρητικά.

Ανήκω σε αυτούς που απέχουν απο σχολιασμούς και
κριτικές και επίσης σε αυτούς που επιθυμούν οι διαχειριστές
του forum να γίνουν αυστηρότεροι διότι αυτά που γράφονται
αύριο θα τα διαβάζουν και οι επόμενες γενιές.-

Χαίρομαι ποὺ δὲν εἶσθε σὰν ἐμᾶς τοῦς ἀθλίους ποὺ ἐκδιδόμαστε σὲ σχολιασμοὺς καὶ κριτικὲς καὶ ΔΕΝ ἐπιθυμοῦμε οἱ διαχεισριστὲς νὰ γίνουν αὐστηρότεροι καὶ ΔΕΝ μᾶς ἐνδιαφέρουν ποιοὶ θὰ μᾶς διαβάζουν αὔριο.

Συμφέρον δὲν ἔχουμε κανένα, ὑστεροβουλία δὲν κρύβουμε, τὰ λόγια μας δὲν τὰ μασᾶμε, δεχόμαστε ἀλλὰ καὶ δίνουμε ὄμως ...

Ἐπίσής, προτιμῶ τοὺς φανεροὺς «δῆθεν» παρὰ τοὺς ψευδοκρυφοὺς, πεπληρωμένων ὑποκρισίας καὶ κρυπτομένων ὅπισθεν δακτύλου τινος...
 

vkoufog

Μέλος
Αφου οι διαχειριστές <<το επιτρέπουν>> μπορείτε να λέτε ότι θέλετε.
Ας ακυρώσουν τον αγώνα τους και τον κόπο τους, δικαιωμά τους.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επειδή αισθάνομαι ηθικός αυτουργός του προβλήματος που αναφέρεται ο φίλος Δομέστικος, οφείλω να ομολογήσω ότι αν είχα διαβάσει νωρίτερα τους παραπάνω όρους, θα είχα αποφύγει πολλές.....κακοτοπιές.

Μετά από εκείνο το ατυχές πιστεύω συμβάν στο θέμα "Πανηγύρι στον Ι.Ν Αγ. Κυριακής Σπάτων", θεωρώ ότι η συμμετοχή μας στο φόρουμ απαιτεί:

α. Γνώση και σεβασμό των όρων του φόρουμ.

β. Να αποφεύγουμε τις τοποθετήσεις υπό συνθήκες εκνευρισμού και έλλειψης νημφαλιότητας.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον π. Μάξιμο αλλά και τον κ. Κουμπαρούλη για την πολύτιμη και έγκαιρη συμβολή τους στη διαφύλλαξη και διατήρηση της κανονικότητας και ομαλότητας στην διεξαγωγή των συζητήσεων.

Συνάδελφε, χαῖρε.

Ἔχω ἐντυπωσιασθεῖ ἀπὸ τὸν νέο, ἀναμορφωμένο σου ἐν Χριστῷ ἑαυτό.

Σοῦ εὔχομαι ὑγίειαν καὶ μακροημέρευσιν καὶ κεφαλὴν σιδηράν:).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αφου οι διαχειριστές <<το επιτρέπουν>> μπορείτε να λέτε ότι θέλετε.
Ας ακυρώσουν τον αγώνα τους και τον κόπο τους, δικαιωμά τους.

Μποροῦν νὰ μοῦ βάλουν φίμωτρο ἀνὰ πάσα στιγμή, συγγενεὶς δὲν εἴμαστε οὕτε τοὺς πληρώνω οὕτε καὶ πληρώνομαι οὕτε μιλάω μαζί τους κάθε μέρα στὸ τηλέφωνο, οὕτε φοβᾶμαι μὴν χαλάσω μὲ κανέναν τίς σχέσεις μου.

Μιὰ κόκκινη κάρτα εἶμαι σίγουρος θὰ μὲ στρώσει. Ἀλλὰ μὴν ξεχνᾶμε ἕναν δομέστικο σκοτωνεις δύο μπορεῖ νὰ σοῦ βγοῦν, εἶμαι σὰν τὴ Λερναία Ὕδρα:cool:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, αλλά το μόνο που βλέπω στο link είναι η ανακοίνωση απόσυρσης ενός θέματος. Οπότε πάλι στο σκοτάδι μένουμε... Δεν πειράζει, ίσως να είναι και καλύτερα έτσι! :rolleyes:

Ρολαρησε προς τα πανω και θα δεις και αλλα....
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ξέρουμε ότι για να υπάρχει αρμονία και ο.......

Ανήκω σε αυτούς που απέχουν απο σχολιασμούς και
κριτικές και επίσης σε αυτούς που επιθυμούν οι διαχειριστές
του forum να γίνουν αυστηρότεροι διότι αυτά που γράφονται
αύριο θα τα διαβάζουν και οι επόμενες γενιές.-

...Δεν ...ξέρω αδερφε αν το θεωρείς προσον το να μην ''σχολιάζεις''...και επικοδομητικα ....να ''κρινεις''...αλλά εκείνο που ξέρω είναι ότι όλοι μας πρεπει να προσεχουμε .....διοτι τα σύνορα του καθωσπρεπισμού και της ψευτοταπεινωσης ...ή ..ταπεινολογιας θα έλεγα..είναι πολύ κοντά με εκείνα της τυπολατρείας και του φαρισαισμού....που ο ΚΥΡΙΟΣ ''πολέμησε '' πρώτα-πρωτα...
ΥΓ:....και είναι γνωστό ότι δεν χρειάζονται πολλοί κανόνες γιανα υπάρχει αρμονια.........αρκεί μονο ΕΝΑΣ.....

με αγαπη
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος


Ἐπίσής, προτιμῶ τοὺς φανεροὺς «δῆθεν» παρὰ τοὺς ψευδοκρυφοὺς, πεπληρωμένων ὑποκρισίας καὶ κρυπτομένων ὅπισθεν δακτύλου τινος...

Μήπως αυτή η παράγραφος, σου θυμίζει τίποτα ;;;;;;;;;;;;;;
 
Top