Συνέντευξη Ι. Χασανίδη

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και αποκαλυπτική αυτή η πρώτη ζωντανή συνέντευξη που παραχώρησε ο κύριος Ιωάννης Χασανίδης στον κ. Πέτρο Νικήτα του ραδιοφωνικού σταθμού της ιεράς μητροπόλεως Σερρών και Νιγρήτης "Ράδιο Κιβωτός 99.2 FM".
Η απομαγνητοφώνησή της από κάποιο μέλος πιστεύω πως θα ωφελούσε όλους μας.

Εκφράζω τις ευχαριστίες μου στο Σωτήρη και ταυτόχρονα επισυνάπτω τη συνέντευξη σε μορφή .mp3
 

Attachments

  • 1i_RadiofonikiSinenteyksiXasanidi.mp3
    11.6 MB · Views: 197

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μέχρι το σημείο που άκουσα, σημαντικά πράγματα αναφέρει απ το 12:50 κ επειτα όπου αναφέρεται στον Φιρφιρή και στην εκτέλεση συμβόλων που εξαφάνισαν οι 3 Δάσκαλοι επειδή νόμιζαν ότι θα μείνουν μέσω της προφορικής παράδοσης. Επίσης αναφέρει τη διαφορά στην εκτέλεση των συμβόλων από τον ένα δασκαλο με τον άλλο, πράγμα που δείχνει ποικιλία στην εκτέλεση κ όχι μια κ μοναδική σωστή.
 
E

emakris

Guest
Λοιπόν, είναι συγκλονιστικό. Το καλοκαίρι του 1993 (εάν δεν απατώμαι), παραβρέθηκα σε μια αγρυπνία στο Πρωτάτο. Ομολογώ ότι δεν ήμουν ιδιαίτερα συγκεντρωμένος, γιατί είχα τις σκοτούρες μου (είχα ανέβει για να μελετήσω κάποια χειρόγραφα, δεν είχα καταφέρει ακόμη να δω αυτά που ήθελα κ.λπ.). Κάποια στιγμή, οι μοναχοί που έψαλλαν παραχώρησαν τη θέση τους σε έναν λαϊκό. Ακούω τότε μια στιβαρή, ανδροπρεπέστατη φωνή να ψάλλει υποδειγματικά ένα αργό μέλος, με κλασικά ποικίλματα αλλά όχι τσαλίμια, με σοβαρότητα αλλά όχι τυποποίηση. Δεν είχα ξαναακούσει κάτι τέτοιο. Αισθάνθηκα σα να μεταφέρομαι στο παρελθόν, στην εποχή του Χρυσάφη του νέου και του Γερμανού Νέων Πατρών (εντάξει, αυτό είναι υποκειμενικό, αλλά έτσι αισθάνθηκα τότε. Άλλο να ακούς μια ηχογράφηση και άλλο να βρίσκεσαι εκεί). Λόγω της ιδιαιτερότητας του χώρου και του σχετικού "ψαρώματος", ντράπηκα να πάω να τον γνωρίσω. Τώρα, μετά από τόσα χρόνια, ακούγοντας τη φωνή του (σε κάποιο σημείο της συνέντευξης ακούγεται να ψάλλει) και βλέποντας και τη μορφή του στο youtube, διαπιστώνω ότι ήταν ο κ. Χασανίδης! Αυτό θα πει παράδοση. Πω, πω... Η δε στάση ζωής που προκύπτει από τά λεγόμενά του στη συνέντευξη, είναι παράδειγμα για όλους μας. Και πάλι: πω, πω... Να είναι καλά ο άνθρωπος.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
χμμμ άντε να σας δω τώρα όλους τους "μουσικολογιωτάτους"...:cool:
Υ.Γ.τα εντός εισαγωγικών αφορούν τους αυτόκλητους μουσικολογιωτάτους και όχι τους σεβαστούς καθηγητές...
 
Last edited:
E

emakris

Guest
...τα εντός εισαγωγικών αφορούν τους αυτόκλητους μουσικολογιωτάτους και όχι τους σεβαστούς καθηγητές...
Μπα, μην το λέτε αγαπητέ μου... Μπροστά σε τέτοιους ανθρώπους, όλοι εμείς, σεβαστοί και μη, είμαστε κύμβαλα αλαλάζοντα...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο κυρ Γιάννης είναι ένας σπάνιος άνθρωπος που όποιος τον γνωρίσει και ζήσει μαζί του θα έχει να καρπωθεί πολλά μα πάρα πολλά...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
χμμμ άντε να σας δω τώρα όλους τους "μουσικολογιωτάτους"...:cool:
Υ.Γ.τα εντός εισαγωγικών αφορούν τους αυτόκλητους μουσικολογιωτάτους και όχι τους σεβαστούς καθηγητές...

Τὶ θέλει νὰ πεῖ ὁ ... ποιητής;

Τὰ ... κουΐζ παρατηρῶ πὼς εἶναι τῆς ... μοδός τώρα τελευταία ...:rolleyes:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Μέχρι το σημείο που άκουσα, σημαντικά πράγματα αναφέρει απ το 12:50 κ επειτα όπου αναφέρεται στον Φιρφιρή και στην εκτέλεση συμβόλων που εξαφάνισαν οι 3 Δάσκαλοι επειδή νόμιζαν ότι θα μείνουν μέσω της προφορικής παράδοσης. Επίσης αναφέρει τη διαφορά στην εκτέλεση των συμβόλων από τον ένα δασκαλο με τον άλλο, πράγμα που δείχνει ποικιλία στην εκτέλεση κ όχι μια κ μοναδική σωστή.

χμμμ άντε να σας δω τώρα όλους τους "μουσικολογιωτάτους"...:cool:
Υ.Γ.τα εντός εισαγωγικών αφορούν τους αυτόκλητους μουσικολογιωτάτους και όχι τους σεβαστούς καθηγητές...


Τὶ θέλει νὰ πεῖ ὁ ... ποιητής;

Τὰ ... κουΐζ παρατηρῶ πὼς εἶναι τῆς ... μοδός τώρα τελευταία ...:rolleyes:

Συγγνώμη γιὰ τὴν «περιττὴ» ἐρώτηση.
Μετὰ ἀπὸ προσεκτικότερη ἀνάγνωση «γνωστοῦ» καὶ «παρεμφεροῦς» καὶ «καυτοῦ» θέματος ἀντελήφθην τοὺς συσχετισμοὺς «δυνάμεων» καὶ ἔλαβα «ἀπάντηση» στὸ ὡς ἄνω ἐρώτημά μου.:rolleyes:
 
E

emakris

Guest
Συγγνώμη γιὰ τὴν «περιττὴ» ἐρώτηση.
Μετὰ ἀπὸ προσεκτικότερη ἀνάγνωση «γνωστοῦ» καὶ «παρεμφεροῦς» καὶ «καυτοῦ» θέματος ἀντελήφθην τοὺς συσχετισμοὺς «δυνάμεων» καὶ ἔλαβα «ἀπάντηση» στὸ ὡς ἄνω ἐρώτημά μου.:rolleyes:
Μάλλον είστε υπερβολικά καχύποπτος... Δεν νομίζω ότι το πήγε εκεί ο κ. Ψωμιάδης. Έκανε απλώς την αντιπαράθεση της βιωματικής προς την νοητική προσέγγιση της μουσικής, παίρνοντας αφορμή από τη δική μου διήγηση.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη γιὰ τὴν «περιττὴ» ἐρώτηση.
Μετὰ ἀπὸ προσεκτικότερη ἀνάγνωση «γνωστοῦ» καὶ «παρεμφεροῦς» καὶ «καυτοῦ» θέματος ἀντελήφθην τοὺς συσχετισμοὺς «δυνάμεων» καὶ ἔλαβα «ἀπάντηση» στὸ ὡς ἄνω ἐρώτημά μου.:rolleyes:

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς κ που το πάς.
Εντούτοις, τολμώ να ομολογήσω -δηλώσω ότι απο τη δική σας μεριά δεν είχα ούτε ένα thanks στο μηνυμα που αναφέρω τα της συνέντευξης του κου Χασανίδη. Αν μη τι άλλο, δείχνει ότι κάτι δε σας αρέσει.
Κι όμως έχει να κάνει με τη μεταλαμπάδευση!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:
Top