Σιναϊτικός Κώδικας

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Τυπικά, το ''θέμα'' είναι εκτός θέματος, αλλά είναι τουλάχιστον παράλογο να εκτοπίζει κανείς την Παλαιά και Καινή Διαθήκη ...

Εκατό περίπου φύλλα από τον Σιναϊτικό κώδικα (δ' αι.) είναι πλέον προσβάσιμα στο διαδίκτυο.

Η ελληνική σελίδα (www.codex-sinaiticus.net/el/) κατασκευάζεται.

Η αγγλική σελίδα (www.codex-sinaiticus.net/en/) και η γερμανική (www.codex-sinaiticus.net/de/) είναι κιόλας σε λειτουργία αλλά η πρώτη δύσκολα ανοίγει προς το παρόν.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
μάρκελλος;11785 said:
Τυπικά, το ''θέμα'' είναι εκτός θέματος, αλλά είναι τουλάχιστον παράλογο να εκτοπίζει κανείς την Παλαιά και Καινή Διαθήκη ...

Εκατό περίπου φύλλα από τον Σιναϊτικό κώδικα (δ' αι.) είναι πλέον προσβάσιμα στο διαδίκτυο.

Η ελληνική σελίδα (www.codex-sinaiticus.net/el/) κατασκευάζεται.

Η αγγλική σελίδα (www.codex-sinaiticus.net/en/) και η γερμανική (www.codex.sinaiticus.net/de/) είναι κιόλας σε λειτουργία αλλά η πρώτη δύσκολα ανοίγει προς το παρόν.
Έτυχε πριν μερικά χρόνια και έπεσε στα χέρια μου αυτό αλλά δεν το έχω κοιτάξει παραπάνω.(το ανέβασα στο Mediafire να το δείτε) Είναι το ίδιο;
 
Last edited by a moderator:

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Έτυχε πριν μερικά χρόνια και έπεσε στα χέρια μου αυτό αλλά δεν το έχω κοιτάξει παραπάνω.(το ανέβασα στο Mediafire να το δείτε) Είναι το ίδιο;

Πρόκειται όντως περί του αυτού χειρογράφου. Απλώς το κείμενο που ανεβάσατε περιλαμβάνει μόνο κείμενα της Καινής Διαθήκης, ενώ με την σχεδιασμένη ηλεκτρονική έκδοση, η οποία αναμένεται να ολοκληρωθεί το 2009, το αρχαιότερο ελληνικό κείμενο της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης θα είναι προσπελάσιμο και θα εμφανίζεται έγχρωμο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παλι ξεμεινα πισω! :( ας σβηστει απο καποιον συντονιστη!
Ὄχι, γιατρέ μου· ἐσύ δίνεις μιά ἀκόμη διεύθυνση, διαφοροποιημένη στό .org/en/ καί ἔχει σημασία.

Μᾶλλον νά προστεθεῖ στό ὑπάρχον θέμα.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

http://www.codexsinaiticus.org

Διαβάζω στό περιοδικό ΑΝΑΠΛΑΣΙΣ (2009, τ. 443) ὅτι
Δυστυχῶς, ἡ ἀξιόλογη προσπάθεια (ἱστοσελίδα), δέν ἐνημερώνει τούς ἐπισκέπτες της γιά τόν τρόπο πού ὁ κώδικας ἀπομακρύνθηκε ἀπό τήν Ἱερά Μονή Σινᾶ καί γιά τό πῶς ἔφθασε σέ αὐτούς τούς προορισμούς. Δράστης τῆς ὑπεξαιρέσεως ἦταν ἔνας διάσημος Γερμανός ἐπιστήμονας, ὁ Constantin Tischendorf [...] δέν τόν ἐπέστρεψε ποτέ. Ἀργότερα τόν δώρισε στόν τσάρο Ἀλέξανδρο Β΄. Ἀπό τίς μετεπαναστατικές σοβιετικές κυβερνήσεις, κατά τό ἔτος 1933, πωλήθηκε στή Βρετανική Βιβλιοθήκη, ἀντί 200.000 λιρῶν. [...] Ὅπως ἀντιλαμβανόμαστε, πρόκειται γιά μία ἀντίστοιχη περίπτωση μέ τά περίφημα γλυπτά τοῦ Παρθενώνα. [...] Πέρα ἀπό αὐτό θά θέλαμε, αὐτό τό τόσο σημαντικό μνημεῖο τοῦ ἐλληνικοῦ πολιτισμοῦ νά ἐπιστρέψει στήν κοιτίδα του πού γιά αἰῶνες τό διατήρησε μέ σεβασμό, ὄχι ὡς ἕνα μουσειακό ἔκθεμα, ἀλλά ὡς μία παρουσία τοῦ Λόγου τοῦ Θεοῦ».

 
Last edited:
Top