Ρόζα Εσκενάζυ: «Όποιος μ' ακούσει και τραγουδώ»

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σε μια κασέτα με ψαλτογλέντι Ασώτου, απ' αυτά που συμμετείχε κι ο Στανίτσας, στο τέλος είχε τον ακόλουθο αμανέ. Αηδόνι η αοιδός, γλυκύτατη, μια από τις καλύτερες γυναικείες φωνές που έχω ακούσει. Γνωρίζει κανείς ποια είναι; Εμένα μου θυμίζει την Αγγελική Μαρωνίτη-Παπάζογλου, σύζυγο του συνθέτη του ρεμπέτικου Βαγγέλη Παπάζογλου, που θα την ακούσετε εδώ, αλλά θέλω και κάποιον ακόμη να επιβεβαιώσει την ομοιότητα.

Τον αμανέ αυτόν δεν τον βρήκα σε καμιά άλλη συλλογή σε CD, αλλά δεν αποκλείεται να κυκλοφορεί. Επίσης, δεν υπήρχε πουθενά αναφορά του στο Internet. Δυστυχώς, επειδή ακριβώς είναι στο τέλος της κασέτας, τα τελευταία δευτερόλεπτα λείπουν.
 

Attachments

  • Όποιος μ' ακούει και τραγουδώ.mp3
    3.8 MB · Views: 70

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Φωνή η μεγάλη Ρόζα Εσκενάζυ...στο κανονάκι ο Λάμπρος Σαββαίδης...στην Πολίτικη λύρα ο Λάμπρος Λεονταρίδης...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Φωνή η μεγάλη Ρόζα Εσκενάζυ...στο κανονάκι ο Λάμπρος Σαββαίδης...στην Πολίτικη λύρα ο Λάμπρος Λεονταρίδης...
Άμα κολλήσει το μυαλό δεν ξεκολλάει εύκολα... Ευχαριστώ πολύ!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Άμα κολλήσει το μυαλό δεν ξεκολλάει εύκολα... Ευχαριστώ πολύ!


Μην πας κ πολύ μακριά. Διάβασε πώς φαγωνόμαστε στο φόρουμ, και θα δεις πώς (δεν) ξεκολλάει το μυαλό....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άσχετο, αλλά πετύχατε ποτέ πριν πάρετε το καραβάκι για το Άγ. Όρος μια γιαγιά στην Ουρανούπολη, σε ένα στενάκι κάθετο στον κεντρικό, να τραγουδάει στην αυλή της; Το χάρισμα της Ρόζας έχει! Ελπίζω να είναι στη ζωή και να είναι καλά! Δυο φορές την πλησιάσαμε και την πιάσαμε κουβέντα αλλά δε μας έκανε τη χάρη να την γράψουμε. Μας είπε την άλλη φορά, αν την πετύχουμε, να τη γράψουμε στα κρυφά!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελικά το εντόπισα κι εγώ στο Internet, στη σελίδα http://rebetiko.sealabs.net/. Δεν είναι οι παραπάνω οργανοπαίχτες αλλά, όπως λέει:

Σταμπούλ Ουσάκ μανές
«Όποιος μ' ακούει και τραγουδώ λέει χαρά πως έχω μα 'γω 'χω στην καρδούλα μου πίκρες, καημούς και τρέφω.» Σύνθεση, στίχοι: Παναγιώτης Τούντας. Στο βιολί ο Γιάννης Δραγάτσης και στο κανονάκι ο Νίκος Στεφανίδης. Δίσκος PARLOPHONE B-21662
 
Last edited:
Top