Πώς γράφω ελληνικά εισαγωγικά;

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επειδή και εγώ δεν το ήξερα παλαιότερα, το γράφω μήπως κάποιος το χρειάζεται. Αντί για τα Αγγλικά εισαγωγικά "" μπορείτε να γράφετε τα Ελληνικά ώς εξής

Το « γίνεται πατώντας ταυτόχρονα Control Alt και [

Το » γίνεται πατώντας ταυτόχρονα Control Alt και ]
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Χρειάζεται νὰ πατήσω δύο φορὲς τὸ [ ἤ ] καὶ ὕστερα Back space.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν νομίζω Μανόλη.
Ὅπως τά γράφει ὁ Δημήτρης, ἀλλά χρειάζεται μετά μόνο τό space. Ὄχι δύο φορές γιά νά σοῦ βγάζει καί τήν ἀγκύλη καί μετά νά τήν σβύνεις μέ τό Back space.
Ἀλλά γίνεται (τώρα τό δοκίμασα) μέ Control Alt και [, καί τό γράμμα πού θέλω.
Π.χ. «κ. Τώρα πάτησα Control Alt και [, καί τό κ.


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Δέν νομίζω Μανόλη.
Ὅπως τά γράφει ὁ Δημήτρης, ἀλλά χρειάζεται μετά μόνο τό space. Ὄχι δύο φορές γιά νά σοῦ βγάζει καί τήν ἀγκύλη καί μετά νά τήν σβύνεις μέ τό Back space.
Ἀλλά γίνεται (τώρα τό δοκίμασα) μέ Control Alt και [, καί τό γράμμα πού θέλω.
Π.χ. «κ. Τώρα πάτησα Control Alt και [, καί τό κ.



Άσχετο, αλλά ίσως χρήσιμο: Κάνοντας κατά λάθος το παραπάνω πείραμα που αναφέρει ο π. Μάξιμος, αλλά με ενεργοποιημένο το πολυτονικό πληκτρολόγιο των windows, μου έβγαλε έναν συνδιασμό που τον έψαχνα πολύ καιρό. Την δημιουργία αυτού του τονικού συμπλέγματος: ῷ ᾷ ῇ κλπ. που δεν ήξερα πως να το κάνω πριν. Με τον παραπάνω λοιπόν συνδιασμό στο πολυτονικό πληκτρολόγιο (σε συνδιασμό με τα γράμματα εννοείται) παράγονται αυτοί οι τόνοι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο ζει κανείς μαθαίνει...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Άσχετο, αλλά ίσως χρήσιμο: Κάνοντας κατά λάθος το παραπάνω πείραμα που αναφέρει ο π. Μάξιμος, αλλά με ενεργοποιημένο το πολυτονικό πληκτρολόγιο των windows, μου έβγαλε έναν συνδιασμό που τον έψαχνα πολύ καιρό. Την δημιουργία αυτού του τονικού συμπλέγματος: ῷ ᾷ ῇ κλπ. που δεν ήξερα πως να το κάνω πριν. Με τον παραπάνω λοιπόν συνδιασμό στο πολυτονικό πληκτρολόγιο (σε συνδιασμό με τα γράμματα εννοείται) παράγονται αυτοί οι τόνοι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο ζει κανείς μαθαίνει...
Λές ὅτι ὁ π. Μάξιμος ὅταν ἔδωσε τό παράδειγμα δέν εἶχε τό πολυτονικό πληκτρολόγιο; Πού τό ἔχει πάντα!!! Καί πῶς βγῆκε σέ σένα ἄλλο;
Ἀλλοῦ εἶναι τό μυστικό. Ἐσύ πάτησες μόνον τό δεξί Alt + νεκρό πλήκτρο ( [ ) + φωνήεν καί σοῦ βγῆκε αὐτό, πού ὄντως εἶναι περισπωμένη μέ ὑπογεγραμμένη.

Πάντως ἐγώ ἔχω συνηθίσει τά εἰσαγωγικά μέ τό ἀριστερό Control Alt και [.

Χρῆστο δές τόν πίνακα τοῦ πληκτρολογίου ἐδῶ.
Τόν ἔχουμε ξαναδώσει. Ὁ Κουμπαρούλης τά ἔχει μάθει ἀπ᾿ ἔξω. Εἶδες πῶς γράφει τά ἀπομνημονεύματα τοῦ Βουδούρη;

Εἰδικά αὐτό πού βρῆκες, μοῦ τό εἶχε ζητήσει (ἀπορῶν) καί ἄλλος ἐκλεκτός φίλος τοῦ φόρουμ, ἐπειδή στόν πίνακα ἡ λέξη υπογεγραμμένη ἔχει ξεφύγει στήν ἑπόμενη στήλη, ὅπως βλέπεις. Τό σωστό εἶναι:
περισπωμένη υπογεγραμμένη > δ. Alt + νεκρό πλήκτρο ( [ ) + φωνήεν* > * Τα φωνήεντα α, η και ω



ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Γιά τά εἰσαγωγικά αὐτός ὁ συνδυασμός χρειάζεται ὅταν γράφουμε στόν ἐπεξεργαστή κειμένου τοῦ Ψαλτολογίου. Ὅταν γράφουμε στό Word μέ τό πολυτονικό πληκτρολόγιο ἤ ὄχι, τά εἰσαγωγικά τά ἔχουμε μέ Shift + " , ἀφοῦ ἔχουμε κάνει αλλαγή απλών εισαγωγικών σε καλλιγραφικά.


 
Last edited:

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Λές ὅτι ὁ π. Μάξιμος ὅταν ἔδωσε τό παράδειγμα δέν εἶχε τό πολυτονικό πληκτρολόγιο; Πού τό ἔχει πάντα!!! Καί πῶς βγῆκε σέ σένα ἄλλο;
Ἀλλοῦ εἶναι τό μυστικό. Ἐσύ πάτησες μόνον τό δεξί Alt + νεκρό πλήκτρο ( [ ) + φωνήεν καί σοῦ βγῆκε αὐτό, πού ὄντως εἶναι περισπωμένη μέ ὑπογεγραμμένη.

Πάντως ἐγώ ἔχω συνηθίσει τά εἰσαγωγικά μέ τό ἀριστερό Control Alt και [.

Χρῆστο δές τόν πίνακα τοῦ πληκτρολογίου ἐδῶ.
Τόν ἔχουμε ξαναδώσει. Ὁ Κουμπαρούλης τά ἔχει μάθει ἀπ᾿ ἔξω. Εἶδες πῶς γράφει τά ἀπομνημονεύματα τοῦ Βουδούρη;

Εἰδικά αὐτό πού βρῆκες, μοῦ τό εἶχε ζητήσει (ἀπορῶν) καί ἄλλος ἐκλεκτός φίλος τοῦ φόρουμ, ἐπειδή στόν πίνακα ἡ λέξη υπογεγραμμένη ἔχει ξεφύγει στήν ἑπόμενη στήλη, ὅπως βλέπεις. Τό σωστό εἶναι:
περισπωμένη υπογεγραμμένη > δ. Alt + νεκρό πλήκτρο ( [ ) + φωνήεν* > * Τα φωνήεντα α, η και ω



ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Γιά τά εἰσαγωγικά αὐτός ὁ συνδυασμός χρειάζεται ὅταν γράφουμε στόν ἐπεξεργαστή κειμένου τοῦ Ψαλτολογίου. Ὅταν γράφουμε στό Word μέ τό πολυτονικό πληκτρολόγιο ἤ ὄχι, τά εἰσαγωγικά τά ἔχουμε μέ Shift + " , ἀφοῦ ἔχουμε κάνει αλλαγή απλών εισαγωγικών σε καλλιγραφικά.



Ὅλα καλὰ ἀλλὰ βλέπω ὅτι ἐὰν δὲν ξέρετε καλὰ τὸ πληκτρολόγιο καὶ τοὺς συνδυασμοὺς εἶναι μεγάλη τυραννία.
Ἐγὼ ἔχω τὸ πρόγραμμα τῆς Ματζέντα , Αὐτόματος πολυτονιστής. Γράφω τὸ κείμενό μου σὲ μονοτονικὸ καὶ δίδω τὴν ἐντολὴ νὰ μετατραπῆ σὲ πολυτονικό, καὶ τὸ ἔχω σὲ λίγα δευτερόλεπτα. Βέβαια πρέπει νὰ ὑπάρχει ἐγκατεστημένο τὸ ἐν λόγῳ πρόγραμμα. Πάντως εἶναι μεγάλη εὐκολία.
Μὲ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τελικά δέν ἔχει ἄδικο ὁ Χρῆστος. Γίνεται στά φωνήεντα α, η και ω, εἴτε ἀπό δεξιά εἴτε ἀπό ἀριστερά.
Γίνεται ὅμως καί μέ μόνο τό Alt.
Μόνο μέ τό Alt βγαίνουν καί τά εἰσαγωγικά σέ ὅλα τά ἄλλα γράμματα ἐκτός ἀπό τά φωνήεντα α, η και ω. Αὐτός ὅμως δέν εἶναι κανόνας, ὅταν ἔχει ἐξαιρέσεις.

Γι᾿ αὐτό ὑπάρχουν οἱ κανόνες τοῦ πληκτρολογίου, πού παρέχουν μιά ὁμοιογένεια.

Πάντως γιά νά ἐπανέλθουμε στό ἀρχικό θέμα τά εἰσαγωγικἀ μπαίνουν, ὅπως ὑπέδειξε ὁ Δημήτρης, μέ τήν προσθήκη θά ἔλεγα ἐγώ, νά χρησιμοποιεῖτε τό ἀριστερό Control Alt καί μετά space καί ὕστερα τή λέξη/φράση πού θέλετε ἐντός εἰσαγωγικῶν καί μετά κλείνετε πάλι μέ Control Alt και ] καί space ἀναγκαστικά.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! Από συνήθεια πατούσα και εγώ το space μετά την αγκύλη (για να αποφύγω προβλήματα σαν και αυτά που αναφέρθηκαν τα οποία δεν είχα κάτσει να ερευνήσω) αλλά δεν σκέφθηκα να το γράψω. :eek:
 
Top