Πως πετυχαίνει την ερμηνευτική της προσέγγιση η ΕΛ.ΒΥ.Χ.

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

Κι ὅμως κρίνονται πολλάκις δημόσια.
Τίθεσαι κι ἐσύ στήν κρίση. Τί νά κάνω;
Τό Ψαλτολόγιο δέν θά τό πᾶμε, θά μᾶς πάει... ὅπως οἱ κανόνες ὁρίζουν καί ἡ ἀγάπη μας (καί δική σου δεδομένη) πρός αὐτό.



Νομίζω και μια στατιστική επί των ευχαριστηρίων δε θα έβλαπτε. Πβ εξ άλλου το πάνυ επίκαιρον του εν λόγω μηνύματος...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

1) Μιά ὑποσυζήτηση περί Γεωργίου Κρητός προστέθηκε στό οἰκεῖο θέμα.

2) Ἐπειδή εἶδα ὅτι κάποια μηνύματα διεγράφησαν ὑπό τῶν ἀποστολέων των, ὅσα μέλη ἐπιθυμοῦν ἐπεξεργασία τῶν μηνυμάτων των καί ἔχει παρέλθει ἡ προθεσμία ἐπεξεργασίας, μποροῦν νά ἀπευθύνωνται στούς συντονιστές μέ ΠΜ ἤ γράφοντας στή δυνατότητα ἀναφορᾶς (κόκκινο τριγωνάκι).


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κύριε Γιαννουκάκη,
Ἔχουν δικαίωμα καί ἄλλοι νά γράψουν καί μάλιστα ἐκεῖνοι πού ἔχουν ἐλάχιστη συμμετοχή. Ἔχουν δικαίωμα ν᾿ ἀκουστοῦν καί ἄλλοι, καί χρειάζεται ἡ κοινότητα καί οἱ χιλιάδες ἀναγνῶστες καί ἄλλες φωνές.
Θέλω νά κάνω μιά στατιστική σ᾿ αὐτό τό θέμα μέ τά μηνύματα ἀνά ἀποστολέα γιά νά διαπιστωθεῖ ὁ περιορισμός τῆς συζήτησης στούς ἴδιους. Σᾶς ἀκούσαμε κατά κόρον. Τό ἔχετε πάρει ἐργολαβία τό θέμα;
Ἀφῆστε λοιπόν κι ἐσεῖς τούς χαρακτηρισμούς γιά πρόσωπα πού δέν γνωρίζετε.

ΥΓ. Δέν γράφω ὡς συντονιστής. Καί κάτι γιά νά γελάσουμε. Τί γιατρός εἶστε; Χειρουργός;



Πάτερ έβαλα το FindAll και μας έδωσε κάποια στατιστικά όπως τα ζητήσατε. Φαντάζομαι πως πρέπει να είναι τα σωστά. Εκτός και έχω κάνει κανένα λαθάκι στην αντιγραφή. Είναι με σειρά ημερομηνίας και όχι αριθμό μηνυμάτων.

greek487 17

domesticus 39

neoklis 11

Ρουστέμης Παναγιώτης 13

Διονύσης Λαμπρόπουλος 2

.......
Οδυσσέας Εσκιτζής 1

kostaeri 1

K. Stantzos 1


Κι ὅμως κρίνονται πολλάκις δημόσια.
Τίθεσαι κι ἐσύ στήν κρίση. Τί νά κάνω;
Τό Ψαλτολόγιο δέν θά τό πᾶμε, θά μᾶς πάει... ὅπως οἱ κανόνες ὁρίζουν καί ἡ ἀγάπη μας (καί δική σου δεδομένη) πρός αὐτό.



Μιᾶς καὶ εἶμαι στὶς «ὑψηλὲς» θέσεις τῶν «συγγραφέων» ἑντὸς τῆς παραπάνω «λίστας» (ὅπως λέμε λίστα τοῦ Σίντλερ, λίστα προγραφῶν κ.ἄ. «φημισμένες» λίστες) δικαιοῦμαι νὰ γράψω κι ἄλλο.

Θὰ ἤθελα νὰ μάθω ποιὸς ἔχει δυνατότητα ἐδῶ μέσα νὰ στερεῖ ἀπὸ ἄλλο μέλος τὴν δυνατοτητα δημοσίευσης. ΚΑΝΕΝΑΣ.

Ὅποιος θέλει γράφει καὶ ΚΑΝΕΝΑΣ δὲν τὸν ἐμποδίζει. Ἄν ΔΕΝ θέλει δὲν τοῦ φταίει πάλι ΚΑΝΕΝΑΣ. Ἄν ὅμως γρἀψει νὰ ξέρει ὅτι ὑπάρχει καὶ ἀντίλογος, ἐδῶ δὲν εἴμαστε «παρθεναγωγεῖο», οὕτε τολμᾶ κανεὶς νὰ μᾶς ποδηγετήσει, τουλάχιστον φανερά.

Ἄν κάποιος γουστάρει κι ἔχει χρόνο νὰ διαθέσει κὰι θέλει νὰ γράφει ΟΛΗ μέρα πάλι δικαίωμά του καὶ ΚΑΝΕΝΑΣ δὲν τὸν ἐμποδίζει νὰ τὸ πάρει καὶ ἐργολαβία. Ἀφῆστε ποὺ σὲ ὁρισμένα θέματα τελευταία, κάποιοι εἶναι ΠΑΡΑ πολὺ τυχεροὶ ποὺ συγκεκριμένοι συνάδελφοι βρίσκονται μακριά. Διαφορετικὰ, θὰ εἴχαμε τρελὰ «γλέντια».

Σχετικὰ μὲ τὰ στατιστικά τώρα. Προσωπικά, καὶ ἡ ὑποκίνηση στὴν καταγραφὴ τῶν μελῶν ἀλλὰ καὶ ἡ ἐκτέλεση τῆς ἐνέργειας μοῦ δημιούργησαν τὸ λιγότερο δυσάρεστη ἔκπληξη. Δὲν θὰ σχολιάσω παραπάνω τὴν συγκεκριμένη πρακτικὴ ποὺ ὅζει, ἀλλὰ ἐφιστῶ τὴν προσοχὴ, γιὰ τὴν ἐπόμενη φορὰ, ὅπου θὰ ἀναφερθῶ χωρὶς τὸ γάντι τῆς κοινωνικῆς εὐγενείας ...

Ὅσο γιὰ τὴν κατεύθυνση τοῦ Ψαλτολογίου, προσωπικὰ και πλέον δὲν κάνω καθόλου δηλώσεις, ὅπως παλαιότερα, διότι τελευταία πολλὲς συμπτώσεις λαμβάνουν χώρα καὶ ὁ σκεπτικισμὸς μεγαλου ἀριθμοῦ μελῶν ποὺ ἐπικοινωνοῦμε μὲ ΠΜ (εὐτυχῶς ἐκεῖ δὲν ὑπάρχει δυνατότητα συντονισμοῦ, τουλάχιστον ὄχι ἀκόμη, ἀργότερα ποιὸς ξέρει) ἔχει ἀρχίσει καὶ γίνεται ἔκδηλος.

ΥΓ. Μιᾶς καὶ βλέπω προθυμία στὴν κατάρτιση λίστας, προτείνω νὰ ὑπάρξει καὶ ἀνάλογος βαθμὸς στην ψαλτολογιακὴ ἱεραρχία μὲ τὸν ἐξέχοντα τίτλο «λίσταρχος» (κατὰ τὸ Πολέμαρχος, Ἀρίσταρχος κλπ.).

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ήρθα! :)
Για να μην κατεβάζω πάλι ένα σεντόνι, απλά σας λέω οτι όλα αυτά είναι απόψεις σας, διάσπαρτα κομμάτια που δε στέκουν και δε στοιχειοθετούν κάτι. Έτσι πιστεύετε, το σέβομαι, καλά κάνετε, μην επιτίθεσθε, όμως. Δεν σας γνωρίζω, οπότε κρίση επί του προσώπου σας δεν κάνω. Ωστόσο από αυτά με τα οποία απαντήσατε λαμβάνω την εντύπωση οτι σκοπός σας είναι να πατάξετε κάθε τι που προσβάλει την Μουσική μας Παράδοση, και ιδιαίτέρως τον Λ. Αγγελόπουλο. Ως τι; Γιατί κόπτεσθε για την ΕΛ.ΒΥ.Χ.;
Μίλησα για ενότητα και δε σας άγγιξε καθόλου.
Αν ήσασταν ο Λ. Αγγελόπουλος και δεχόσασταν τόση επίθεση, πως θα αντιδρούσατε;
Εδώ εγώ τη μια ακούω τα εύσημα και μόλις με ρωτούν για τον δάσκαλό μου αλλάζουν δρόμο χωρίς να πουν "Γειά". Αυτό σίγουρα το βιώνουν αρκετοί μαθητές του Λ.Α. Γιατί φανατίζουν τον κόσμο;
Τι είναι αυτά τα πράγματα;!:(
Θελουμε να κάνουμε και "επιστημονικές" συζητήσεις, όταν δεν ξέρουμε το "Α"...

Όταν ήμουν παιδί γυμνασίου μόλις άκουσα τυχαία την ΕΛ.ΒΥ.Χ. με άγγιξε στην ψυχή μου.
Πιό πριν, κανένα άκουσμα δε με συγκινούσε, μάλλον το αντίθετο.
Αυτό μου έδωσε την ώθηση να ακολουθήσω αυτό το λειτούργημα.

Άλλον τον συγκίνησε ο Σακελλαρίδης, άλλον ο Στανίτσας, ο Βασιλικός, ο Καραμάνης κοκ. Όπως νιώθει ο καθένας.
Δεν είναι ο Λ. Αγγελόπουλος παραδοσιακός; Ε, σε 100-200 χρόνια, θα είναι!:D:D:D

Να δέχεστε την άποψη του άλλου και μην επιτίθεσθε, ιδίως όταν δε στέκουν τα επιχειρήματά σας.

Η μουσική μας Παράδοση δεν είναι δόγμα. Έρευνα γίνεται και μελέτη. Έχει ολοκληρώσει κανείς την έρευνά του και τη μελέτη του, και έχει βγάλει τα τελικά συμπεράμστά του; Πάντα κάτι υπάρχει. Μην τη μπερδεύουμε με την Ιερά Παράδοση. Έχει σχέση, αλλά δεν είναι το ίδιο.
Εξάλλου η Ψαλτική δεν είναι μόνο παράδοση.

Συγνώμη για τον εκτοπισμό του θέματος.
Δε θα το συνεχίσω. Σκοπός μου δεν είναι να αλλάξω τη γνώμη κανενός, αλλά να δούμε τα πράγματα πιό ήρεμα και με αλληλοσεβασμό.
Είναι πολύ λυπηρό να προσπαθούμε να μειώσουμε με οποιονδήποτε τρόπο τον συνάδελφό μας, τον συνάνθρωπό μας.
Χαρά στο κουράγιο όσον κάθονται και διαβάζουν τέτοιου είδους "συζητήσεις", ενώ ψάχνουν να διακρίνουν κάτι ουσιώδες...
Και πάλι συγνώμη από πολλούς αξιόλογους συναδέλφους που τηρούν σωστή στάση-απόσταση. Κρίμα που αν κάποιος ήθελε να μάθει περί ερμηνείας της ΕΛ.ΒΥ.Χ. δε του δίνεται η δυνατότητα να διαβάσει ή να ρωτήσει. Ποιός τολμάει να στιγματιστεί...:eek::eek::eek:

Πάντως ἀπ' ὅτι φαίνεται σ' αὐτὲς τὶς «συζητήσεις» ἔχετε κι ἐσεῖς «κουράγιο» γιὰ νὰ γράφετε, χωρὶς νὰ σκέπτεσθε τὸυς συναδέλφους σας ποὺ «κουράζονται» νὰ διακρίνουν κάτι «οὐσιῶδες». Εἴμαστε καὶ λίγο ἀνό(ύ)σιοι κάποιοι ἐδῶ μέσα.

Λυποῦμαι ἐπίσης ποὺ δὲν σᾶς δίνετε ἡ δυνατότητα νὰ μάθετε περὶ ἑρμηνείας τῆς ΕΛΒΥΧ. καὶ λογικὸ εἶναι ἀφοῦ τὸ μόνο ποὺ διδαχθήκαμε ὡς τώρα εἶναι ἡ παρασκευὴ θυμιάματος, καὶ ἡ θυμίαση μέχρι ... δακρύων καὶ ... φλομώσεως τῶν ... ψαλτῶν τοῦ forum.

Προτείνω γιὰ ἐπιμορφωση: http://www.agiooros.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7119
 

greek487

Tasos N.
Ηλίας Παπαδόπουλος;120456 said:

Το θέμα, όπως και όλα τα παρόμοια, έχει ξεφύγει. Πιστεύω ότι οι προθέσεις και τα κίνητρα του κ. Νάσση είναι ειλικρινή και καλοπροαίρετα και αυτό που χαρακτηρίζεται ως "άκομψος" ή "προκλητικός" τίτλος, δεν είναι τίποτα άλλο, εκτός από την συμπάθεια που έχει ο κ. Νάσσης στην ΕΛΒΥΧ και στον κ. Αγγελόπουλο και βέβαια την υποκειμενική άποψη του κ. Νάσση για την ερμηνευτική τελειότητα.

Αυτός δεν είναι λόγος να δέχεται επιθέσεις ο κ. Νάσσης διότι είναι αξιέπαινος για το έργο που επιτελεί στην ομογένεια και πρέπει να τον επιβραβεύουμε και να τον ενθαρρύνουμε κι όχι να τον προσβάλλουμε. Αυτός, εκεί που μένει, όπως και ο κ. Κουμπαρούλης και τόσοι άλλοι που διαμένουν στο εξωτερικό, γίνεται μέλος της ιεροψαλτικής κοινότητας της Ελλάδος (όπως και όλοι εμείς που διαμένουμε σε διαφορετικές πόλεις) και εκφράζεται φιλικά μαζί μας. Οφείλουμε να του το ανταποδίδουμε, κι όχι να τον παρασέρνουμε σε διαπληκτισμούς,τους οποίους πρέπει να αποφεύγουμε κι εμείς.

Δεδομένου ότι όλοι μας αγαπάμε την μουσική, πολλοί δε από μας ασχολούμαστε μόνο με την μουσική, ας φροντίσουμε να βγαίνουμε κερδισμένοι από τις συζητήσεις αυτές του φόρουμ και όχι χολωμένοι.

Ευχαριστούμε φίλτατε Ηλία για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!

Και για να διευκρινήσω, ούτε μέλος της ΕΛ.ΒΥ.Χ. είμαι, ούτε αντιπροσωπεύω κανέναν. Απλά, ένας απ τους πάμπολλους μαθητές του κ. Αγγ είμαι.

Μόνο μία φορά είχα την τιμή να συμψάλλω με την χορωδία στα Μέγαρα το '97 όπου παρουσίασε και η συγκλονιστική συγγραφέα Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη (http://www.protoporia.gr/author_info.php/authors_id/910265). Χωρίς να το περιμένω, τελευταία στιγμή μου έδωσε ράσο ο κ. Αγγ και μου είπε, "Θα ψάλλεις και συ." Και με πλήρωσε και από πάνω - ήθελα δεν ήθελα! Τι αναμνήσεις! Τι απίστευτη γενναιοδωρία του κ. Αγγ!

Τι τραπέζια μου έχει κάνει, τι βιβλία μου έχει δώσει, πόσες ώρες του μου έχει χαρίσει, πόσα καθημερινά μαθήματα μου έχει κάνει. Και πάνω από όλα, τη σοβαρή μουσική ομορφιά δημιουργεί. Δεν λέγετε πόσο έχω οφεληθεί.

Επίσης, είμαι υπερήφανος ότι πρώην μαθητής μου είναι μέλος της χορωδίας τώρα.

Και, όντως, επειδή δεν είμαι κοντά σας προσπαθώ να μάθω πράγματα που εσείς βιώνεται καθημερινά. Πόσες φορές έχω πει στον μαθητή μου ότι τον ζηλεύω! :)



. . .
 

greek487

Tasos N.
Μα ούτε ο Αγγελόπουλος έχει περγαμηνές. Είναι αποτέλεσμα μόνο δουλειάς, οξυδέρκειας, παρατηρητικότητας, αίσθησης του ωραίου, χρόνιας εμπειρίας με χορωδία...

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο αναλυτικά και συγκεκριμένα για τα παραπάνω χαρακτηρηστικά? Ίσως και με παραδείγματα? Προπαντώς για την αίσθηση του ωραίου έχω περιέργεια.

Η υπογραφή του κ. Κωνσταντίνου είναι, "Το καλό αν δεν γίνεται καλά παύει να' ναι καλό. (Άγ. Μάρκος ο Ευγενικός)"

Στον ιεροψαλτικό κόσμο που είναι οι περισσότεροι άνδρες, ίσως η αίσθηση του ωραίου υποννοεί κάτι θυληκό και αρνητικό. Ναι, οι εννέα μούσες της αρχαίας εποχής ήταν γυναίκες, αλλά εμείς πως θα μπορέσουμε να πετύχουμε το ανδρικό αλλά και το ωραίο?

Μήπως ο ιεροψαλτικός κόσμος πάσχει από υπερβολικές δόσεις τεστοστερόνης? Και θα χρειαζόταν να βρούμε περισσότερο ηρεμία και γαλήνη στη μουσική μας? Πως κατορθώνεται αυτο?

Ευχαριστώ!


. . .
 

dimitris

Παλαιό Μέλος


Μόνο μία φορά είχα την τιμή να συμψάλλω με την χορωδία στα Μέγαρα το '97 όπου παρουσίασε και η συγκλονιστική συγγραφέα Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη (http://www.protoporia.gr/author_info.php/authors_id/910265). Χωρίς να το περιμένω, τελευταία στιγμή μου έδωσε ράσο ο κ. Αγγ και μου είπε, "Θα ψάλλεις και συ." Και με πλήρωσε και από πάνω - ήθελα δεν ήθελα! Τι αναμνήσεις! Τι απίστευτη γενναιοδωρία του κ. Αγγ!

Τι τραπέζια μου έχει κάνει, τι βιβλία μου έχει δώσει, πόσες ώρες του μου έχει χαρίσει, πόσα καθημερινά μαθήματα μου έχει κάνει. Και πάνω από όλα, τη σοβαρή μουσική ομορφιά δημιουργεί. Δεν λέγετε πόσο έχω οφεληθεί.

Κι ἐγώ μιά φορά πού ἔκανα τό λάθος, πρίν πολλά χρόνια καί ἀνέβηκα στό ψαλτήρι ἑνός Μεγάλου ἄρχοντος (μή λέμε καί ὀνόματα τώρα..ἀρχίζει ἀπό Πρ.) τά ἴδια ἔπαθα.
Τί τεμενάδες ἔκανε, τί ράσα πρόσφερε, τραπέζια κάθε μεσημέρι καί μπρέκφαστ ἀν ξύπναγε νωρίς,
Ἀλλά δέν ἐνέδωσα καί γιά νά ξεφύγω τοῦ άνέφερα ὅτι δέν ἀδειάζω γιατί πρέπει νά σώσω μιά φίλη ἐκ τοῦ βορβόρου.
Ἔπαθε σόκ ὁ Πρί.
Αὐτά εἰς ἀπάντηση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Τό θέμα ὁλοκλήρωσε τήν περιπετειώδη πορεία του καί ἡ συντονιστική ὁμάδα δέν θέλησε νά τό κλείσει.
Ἀπευθύνω δημόσια παρατήρηση στό μέλος greek487 πού ἐπανῆλθε μέ ἐκτός θέματος προσωπικό μήνυμα καί προκαλεῖ συνέχιση ἐπί ἀσχέτων.
Ἡ συνέχιση τῆς παρεκτροπῆς θά ἐπιφέρει τό κλείδωμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο αναλυτικά και συγκεκριμένα για τα παραπάνω χαρακτηρηστικά? Ίσως και με παραδείγματα? Προπαντώς για την αίσθηση του ωραίου έχω περιέργεια.

Η υπογραφή του κ. Κωνσταντίνου είναι, "Το καλό αν δεν γίνεται καλά παύει να' ναι καλό. (Άγ. Μάρκος ο Ευγενικός)"

Στον ιεροψαλτικό κόσμο που είναι οι περισσότεροι άνδρες, ίσως η αίσθηση του ωραίου υποννοεί κάτι θυληκό και αρνητικό. Ναι, οι εννέα μούσες της αρχαίας εποχής ήταν γυναίκες, αλλά εμείς πως θα μπορέσουμε να πετύχουμε το ανδρικό αλλά και το ωραίο?

Μήπως ο ιεροψαλτικός κόσμος πάσχει από υπερβολικές δόσεις τεστοστερόνης? Και θα χρειαζόταν να βρούμε περισσότερο ηρεμία και γαλήνη στη μουσική μας? Πως κατορθώνεται αυτο?

Ευχαριστώ!


. . .

Ἀπὸ τεστοστερόνη ἄλλο τίποτε μᾶς τρέχει ἀπὸ τὰ μπατζάκια, σὲ λίγο θὰ τὴν ... πατήσουμε κιόλας.

Τώρα γιὰ νὰ τὴν ξοδέψει κανείς, δύο τρόποι ὑπάρχουν γνωστοὶ ἀπὸ ἀρχαιοτάτων χρόνων, ὁ ἕνας τζάμπα κι ὁ ἄλλος ἀνάλογα τὰ ... γούστα καὶ τὸ ... κόστος.

ΥΓ. Τελικά αὐτὸ τὸ θέμα τὰ εἶχε ὅλα (γράφω παρελθοντικά γιατὶ ὁσονούπω πέφτει ἡ ... κλείδα). Μάθαμε γιὰ τὸ θυμίαμα, τὴν παρασκευή του καὶ τὴν χρήση του (εἰδικὰ τὶ παθαίνεις ἄμα «ρουφήξεις» πολύ). Μάθαμε πὼς νὰ θυμιάζουμε (χρήσιμο προσόν στοὺς κληρικούς τοῦ forum). Μάθαμε γιὰ οἰκονομικὰ ζητήματα και παχυλὲς ἐπιχορηγήσεις μέχρι ταξίδια στην ... Κούβα.

Καὶ τὸ κερασάκι στὴν τούρτα, συζήτηση περὶ τεστοστερόνης. Ρωτῆστε ὅλους τοὺς συναδέλφους ποὺ ψάλλουν σὲ γάμους τὸ καλοκαίρι γιὰ νὰ μάθετε πὼς ... ἀνεβαίνει στὰ ὕψη ἡ ... τεστοστερόνη:p:p:p.
Ἀνθυγιεινὸ πρέπει νὰ παίρνουμε κανονικά :D:wink::p:p:p:p:p:p

Αὐτὰ καὶ καλὸ ... κλείδωμα, μὲ τὶς ὑγεῖες μας ...:rolleyes:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Κλείνω το θέμα, χωρίς άλλο σχόλιο. Λυπάμαι ειδικά για την επιδεικτική αγνόηση των παρατηρήσεων των συντονιστών.
 
Status
Not open for further replies.
Top