[Ανακοίνωση] Πωλούνται 2 σπάνια βιβλία!!!!

Stayros

Παλαιό Μέλος
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ 2 ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ , ΑΝΕΠΑΦΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑ.

1. MOΥΣΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ Γ.ΠΡΩΓΑΚΗ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ & ΟΡΘΡΟΣ ΕΚΔ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΟΥ 1909 .ΣΕΛ 272 + 402= 674 ΣΕΛ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΙΚΡΟ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΘΩΡΙΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ . ΤΙΜΗ 100 ΕΥΡΩ.


2.ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΝ ΑΡΓΟΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟΝ ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ ΕΚΔ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΟΥ 1903 ΣΕΛ 496 ΟΛΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΜΑΥΡΟ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΘΩΡΙΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ. ΤΙΜΗ 100 ΕΥΡΩ.

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ-ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ 2 ΒΙΒΛΙΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ BIΒΛΙΑ 100+ ΕΤΩΝ ΣΕ ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΑΖΑΡΙΑ!! ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ! ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΦΩΤΟΦΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ. ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
1. MOΥΣΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ Γ.ΠΡΩΓΑΚΗ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ & ΟΡΘΡΟΣ ΕΚΔ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΟΥ 1909 .ΣΕΛ 272 + 402= 674 ΣΕΛ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΙΚΡΟ ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΘΩΡΙΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ . ΤΙΜΗ 100 ΕΥΡΩ.

Μια φωτογραφία, αν θέλετε, γιατί η περιγραφή μπορεί να παραπέμπει και στη φωτοαναστατική επανέκδοση του Ευθυμιάδη, που νομίζω πως πουθενά δε δηλώνεται ως επανέκδοση. Ακόμη, μπορείτε να δείτε αν φαίνεται η στάμπα, το ανάγλυφο στα τυπογραφικά στοιχεία.
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
Μια φωτογραφία, αν θέλετε, γιατί η περιγραφή μπορεί να παραπέμπει και στη φωτοαναστατική επανέκδοση του Ευθυμιάδη, που νομίζω πως πουθενά δε δηλώνεται ως επανέκδοση. Ακόμη, μπορείτε να δείτε αν φαίνεται η στάμπα, το ανάγλυφο στα τυπογραφικά στοιχεία.



ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
 

Attachments

  • ΠΡΩΓ 1.jpg
    216.6 KB · Views: 93
  • ΕΙΡΜ 1.jpg
    10.9 KB · Views: 350
  • ΠΡΩΓ2.jpg
    9.5 KB · Views: 344
  • ΕΙΡΜ2.jpg
    10.4 KB · Views: 344
  • ΕΙΡΜ 4.jpg
    78.8 KB · Views: 69
  • ΠΡΩΓ 4.jpg
    50.2 KB · Views: 53

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
Αδελφέ,

Κατέβασε τον πήχυ με τις προσδοκίες σου. Τα βιβλία είναι ανατυπώσεις...κι όχι οι πρωτότυπες εκδόσεις ...όπως πιστεύεις. Καλώς υποπτεύθηκε ο Γιάννης...
 
Last edited:

Stayros

Παλαιό Μέλος
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ? ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ! ΑΝ ΗΤΑΝ , ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ . ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΛΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ? ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ! ΑΝ ΗΤΑΝ , ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΥΠΩΣΗ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ . ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΛΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Το χρὠμα και η ποιότητα του χαρτιού το μαρτυρούν..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι. Το τυπωμένο με χρυσοτυπία εξώφυλλο είναι σίγουρα της επανεκδόσεως του Ευθυμιάδη για τις ανάγκες της σχολής της Θεσσαλονίκης. Σας είπα, κοιτάξτε να δείτε αν οι χαρακτήρες είναι από πιεστήριο και άρα έχουν βαθούλωμα, η ανατύπωση δεν είναι τυπωμένη με τυπογραφικά στοιχεία.
 
Last edited:

Stayros

Παλαιό Μέλος
Aν οντως ειναι ετσι, ομολογώ οτι δε το ήξερα μιας και δεν αναφερεται κατι για επανέκδοση και απο ποιον μεσα στο βιβλιο οπως είδατε. Μιλαμε μονο για το Ειρμολογιον η και για τη μουσικη συλλογη του Πρωγακη? θα ήθελα να μαθω ποιας χρονολογιας εκδοση είναι το Ειρμολογιον αν και πιστευω οτι όντως το Ειρμολογιο είναι η αυθεντικη πρωτοτυπη εκδοση και τυπωμενο απο το ίδιο πατριαρχικο τυπογραφιο απλα εχει περασμενο σκληρο εξωφυλλο το οποιο όντως να έγινε λογο των αναγκων της σχολης της θεσσαλονικης οπως ειπατε. Δε το γνωρίζω! Ποιος ομως ο λογος να ανεγράφεται μονο οτι ειναι τυπωμενο απο το πατριαρχικο τυπογραφειο και τπτ αλλο? Ολες οι επανεκδόσεις που εχουμε δει σε βιβλια αναφέρουν καπου μεσα στο βιβλιο τον εκδοτικο οικο η φορέα που τα επανεκδίδει . Εδω δε γραφει πουθενα κατι τετοιο εστω και με μικρα γραμματα. Θελω να μου πείτε και για τη μουσικη συλλογη και γενικα στοιχεια και για τα δυο βιβλια αν γνωρίζετε. Εγω αυτα που είδα οτι αναφέρει αυτα έγραψα και δε τα εβγαλα απο το μυαλο μου. Αν και παρ ολα αυτα, τα βιβλια οπωσδήποτε πιστευω οτι αξίζουν κατι παραπανω απο τις προσφατες εκδόσεις γιατι απ οτι βλέπετε ειναι σε πολυ άρτια κατασταση και οντως αχρησιμοποιητα! Περιμενω τις εκτιμήσεις σας.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επανέκδοση για τη σχολή είναι ο Πρωγάκης, σ' αυτόν αναφέρομαι εγώ. Για το Ειρμολόγιο έγραψαν οι υπόλοιποι. Κατανοητή και δικαιολογημένη η παρεξήγηση!
 
Last edited:

Stayros

Παλαιό Μέλος
πειτε μου αν γνωρίζεται ποιας χρονολογίας ειναι και τα δυο βιβλια . Θα ηθελα να μαθω!
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα! Θα ήθελα ομως να με διαφωτήσουν ο κύριος Σκρέκας και ο κυριος Μπούλμπουτζής μιας και δείξανε ενδιαφέρον για το θέμα. Για πείτε μας λοιπόν μιας και γνωρίζεται κ. Σκρέκα και κ Μπουλμπουτζή, ποιάς χρονολογίας είναι επανατύπωση τα εν λόγο βιβλία που εχω ανεβάσει ,για το καθένα ξεχωριστά? Απο ποίο τυπογραφείο εχουν επανατύπωθει για να διερευνησω το θεμα και πόσο κοστολογούνται κατα τη γνώμη σας αυτη τη στιγμή τα συγκεκριμένα βιβλία στη κατασταση που είναι και που σας δείχνω στις φώτο? Περιμένω απαντήσεις λοιπόν και για τα 3 ερωτήματα μου απο τον κ.Σκρέκα και τον κ. Μπουλμπουτζη ετσι ώστε να με πείσουν οτι γνωρίζουν καλα το θεμα και οχι επιφανειακά.
 

destur

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα! Θα ήθελα ομως να με διαφωτήσουν ο κύριος Σκρέκας και ο κυριος Μπούλμπουτζής μιας και δείξανε ενδιαφέρον για το θέμα. Για πείτε μας λοιπόν μιας και γνωρίζεται κ. Σκρέκα και κ Μπουλμπουτζή, ποιάς χρονολογίας είναι επανατύπωση τα εν λόγο βιβλία που εχω ανεβάσει ,για το καθένα ξεχωριστά? Απο ποίο τυπογραφείο εχουν επανατύπωθει για να διερευνησω το θεμα και πόσο κοστολογούνται κατα τη γνώμη σας αυτη τη στιγμή τα συγκεκριμένα βιβλία στη κατασταση που είναι και που σας δείχνω στις φώτο? Περιμένω απαντήσεις λοιπόν και για τα 3 ερωτήματα μου απο τον κ.Σκρέκα και τον κ. Μπουλμπουτζη ετσι ώστε να με πείσουν οτι γνωρίζουν καλα το θεμα και οχι επιφανειακά.

Ο καθε πωλητης βεβαιως θελει να πουλησει στην ακριβοτερη τιμη, βασικο στοιχειο ομως ειναι η γνωση της αξιας του εν δυναμει προς πωληση προϊοντος του. Ετσι, οι 2 τομοι του Προγακη θα αξιζαν 50 ευρω οι δυο μαζι αν ηταν γνησιοι. Αυτη ειναι κλεψιτυπη εκδοση της δεκαετιας του 70 και μαλιστα των τελευταιων δυο χρονων. Για την ακριβεια οι ιδιοι ακριβως τομοι πωλουνται και σημερα σε δυο τουλαχιστον μοναστηρια της Μακεδονιας. Το ιδιο ισχυει και για το ειρμολογιο το οποιο ειναι μια δεκαετια νεωτερο και η τιμη του για τους ιδιους λογους μετα βιας φθανει τα 30 ευρω εαν και εφοσον ειναι σε αριστη κατασταση. Ετσι μια λογικη τιμη, οπως φαινονται απο τις φωτο δεν θα ξεπερνουσε τα 50 ευρω σε καμια περιπτωση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μάλιστα! Θα ήθελα ομως να με διαφωτήσουν ο κύριος Σκρέκας και ο κυριος Μπούλμπουτζής μιας και δείξανε ενδιαφέρον για το θέμα. Για πείτε μας λοιπόν μιας και γνωρίζεται κ. Σκρέκα και κ Μπουλμπουτζή, ποιάς χρονολογίας είναι επανατύπωση τα εν λόγο βιβλία που εχω ανεβάσει ,για το καθένα ξεχωριστά? Απο ποίο τυπογραφείο εχουν επανατύπωθει για να διερευνησω το θεμα και πόσο κοστολογούνται κατα τη γνώμη σας αυτη τη στιγμή τα συγκεκριμένα βιβλία στη κατασταση που είναι και που σας δείχνω στις φώτο? Περιμένω απαντήσεις λοιπόν και για τα 3 ερωτήματα μου απο τον κ.Σκρέκα και τον κ. Μπουλμπουτζη ετσι ώστε να με πείσουν οτι γνωρίζουν καλα το θεμα και οχι επιφανειακά.
Δεν είπα ότι ξέρω καλά το θέμα, ειδικά στην κοστολόγηση είμαι άσχετος. Ο προλαλήσας φαίνεται γνώστης του θέματος. Σχετικά με τη Μουσική Συλλογή του Πρωγάκη, ξέρω ότι την πουλούσε μέχρι πριν 10 χρόνια βιβλιοπωλείο της Θεσσαλονίκης (νομίζω ο Πουρναράς;) και μάλλον εκεί τυπωνόταν. Όταν την αναζήτησα εγώ, είχε εξαντληθεί, και δεν ήξερε τίποτα σχετικά η υπάλληλος. Πάντως πρόκειται για αυτή την έκδοση, την έχω δει πολλές φορές σε βιβλιοθήκες φίλων.
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
Μαλιστα λοιπόν! Κατ αρχας και προς Θεου δεν είμαι εμπορος βιβλίων απλα εχω αρκετα βιβλια κάποια απο τα οποια θέλησα να τα δώσω για λόγους οικονομικούς .Εχω δώσει και στο παρελθόν αρκετα βιβλία απο τη βιβλιοθηκη μου για τον ίδιο λόγο. Και για να το ξεκαθαρίσουμε , δεν τιθεται κανενα απολύτως θεμα εξαπάτησης μιας και σας εγραψα οτι ακριβώς αναφέρεται μεσα στα βιβλία και επίσης ανέβασα και αρκετέςς φώτο ετσι ώστε να τα δείτε κι εσείς.

Και τα δυο βιβλια που είδατε λοιπον, Μουσικη συλλογη πρωγακη εσπερινος-Όρθρος και Ειρμολόγιον Ιωαννου πρωτοψάλτου τα δίνω 100ευρω και τα δυο μαζι και οχι 100 το ένα! Οποιος ενδιαφέρεται να τ αγορασει με τη νεα τιμη, του τα στέλνω! Αν δε βρεθει καποιος τα κρατάω και δεν υπαρχει λογος να ξαναβγάλω πρός πωληση! Επίσης δίνω το Εγκόλπιο και το Δοξαστάριο του Δεβρελη 25 ευρω το ένα τα οποια ειναι κι αυτα σε ΄΄υπεραριστη κατασταση και σαν καινουρια κι επίσης δίνω και το Θεωρητικο του Ζαχαρία Πασχαλίδη στα 20 ευρω το οποιο είναι σε πολυ καλη κατασταση!

Οποιος ενδιαφέρεται, να μου στείλει προσωπικο μηνυμα και του αποστέλω όσες φώτο θελει για οπιοδήποτε βιβλίο και για να του λυθεί οποιαδήποτε απορία! Ευχαριστώ!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μάλιστα! Θα ήθελα ομως να με διαφωτήσουν ο κύριος Σκρέκας και ο κυριος Μπούλμπουτζής μιας και δείξανε ενδιαφέρον για το θέμα. Για πείτε μας λοιπόν μιας και γνωρίζεται κ. Σκρέκα και κ Μπουλμπουτζή, ποιάς χρονολογίας είναι επανατύπωση τα εν λόγο βιβλία που εχω ανεβάσει ,για το καθένα ξεχωριστά? Απο ποίο τυπογραφείο εχουν επανατύπωθει για να διερευνησω το θεμα και πόσο κοστολογούνται κατα τη γνώμη σας αυτη τη στιγμή τα συγκεκριμένα βιβλία στη κατασταση που είναι και που σας δείχνω στις φώτο? Περιμένω απαντήσεις λοιπόν και για τα 3 ερωτήματα μου απο τον κ.Σκρέκα και τον κ. Μπουλμπουτζη ετσι ώστε να με πείσουν οτι γνωρίζουν καλα το θεμα και οχι επιφανειακά.

Αυτό το αντίτυπο είναι έκδοσης του 1903...

Τα υπόλοιπα περιττεύουν. Ο μόνος αρμόδιος για να απαντήσει είναι ο ARGITAN ειδικά όταν όπως λες, δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία στα βιβλία σου... (βέβαια τον κατάλογο συνδρομητών της αυθεντικής έκδοσης δεν νομίζω ότι τον έχεις στο αντίτυπό σου).

Απλώς, μπορείς να κάνεις και μια έρευνα...και να δεις ότι τουλάχιστον στον Βορρά...κυκλοφορούσε και το Ειρμολόγιο που έχεις με πράσινο σκληρό εξώφυλλο...δίχως φανερά στοιχεία εκδότη.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μια φωτογραφία, αν θέλετε, γιατί η περιγραφή μπορεί να παραπέμπει και στη φωτοαναστατική επανέκδοση του Ευθυμιάδη, που νομίζω πως πουθενά δε δηλώνεται ως επανέκδοση. Ακόμη, μπορείτε να δείτε αν φαίνεται η στάμπα, το ανάγλυφο στα τυπογραφικά στοιχεία.

Η εν λόγω ανατύπωση με το (πράσινο εξώφυλλο;) κυκλοφορούσε ευρέως..


Αυτό το αντίτυπο είναι έκδοσης του 1903...

Τα υπόλοιπα περιττεύουν. Ο μόνος αρμόδιος για να απαντήσει είναι ο ARGITAN ειδικά όταν όπως λες, δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία στα βιβλία σου... (βέβαια τον κατάλογο συνδρομητών της αυθεντικής έκδοσης δεν νομίζω ότι τον έχεις στο αντίτυπό σου).

Απλώς, μπορείς να κάνεις και μια έρευνα...και να δεις ότι τουλάχιστον στον Βορρά...κυκλοφορούσε και το Ειρμολόγιο που έχεις με πράσινο σκληρό εξώφυλλο...δίχως φανερά στοιχεία εκδότη.

Το ''κλειδί της αυθεντικότητας'' φαίνεται να είναι ο κατάλογος των συνδρομητών που απουσιάζει και από το βιβλίο που τυγχάνω κάτοχος.
 

Attachments

  • ειρμολογιο1.jpg
    40.4 KB · Views: 40
Top