[Ψάχνω] Πρόγραμμα οπτικής αναγνώρισης

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Μηπως κάποιος συν αδελφος έχει προγραμμα οπτικής αναγνώρισης και θα ήθελε να το μοιραστεί εις κοινήν οφέλεια;

Η αν κάποιος έχει δει κάποιο πρόγραμμα για δώρεαν κατέβασμα στο διαδυκτιο να ανεβάσει τον συνδεσμο; (οχι το freeOCR):)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εννοείτε ocr για απλό κείμενο ή για μουσικό; Για το πρώτο έχω κάποιες προτάσεις (αλλά θα αποσταλλούν με πμ ως όχι και τόσο νόμιμες), αλλά για το δεύτερο δεν γνωρίζω.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Εννοείτε ocr για απλό κείμενο ή για μουσικό; Για το πρώτο έχω κάποιες προτάσεις (αλλά θα αποσταλλούν με πμ ως όχι και τόσο νόμιμες), αλλά για το δεύτερο δεν γνωρίζω.

Ναι εννοώ για απλο κειμενο (κυρίως για φυλλάδες).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γιὰ πολυτονικὸ OCR δύσκολα θὰ βρεῖς κάτι ἀξιόπιστο ἀπὸ αὐτὰ ποὺ κυκλοφοροῦν.

Γιὰ μονοτονικὰ κείμενα τὰ πράγματα εἶναι καλύτερα.
 
Ναι εννοώ για απλο κειμενο (κυρίως για φυλλάδες).

Ίσως το πρόγραμμα Anagnostis Pro 4.1 είναι αυτό που ψάχνετε, καθώς αναγνωρίζει και πολυτονικό κείμενο, αλλά δεν είναι δωρεάν (θα έλεγα μάλιστα ότι είναι αρκετά ακριβό· ωστόσο μπορείτε να το δοκιμάσετε).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium


Ίσως το πρόγραμμα Anagnostis Pro 4.1 είναι αυτό που ψάχνετε, καθώς αναγνωρίζει και πολυτονικό κείμενο, αλλά δεν είναι δωρεάν (θα έλεγα μάλιστα ότι είναι αρκετά ακριβό· ωστόσο μπορείτε να το δοκιμάσετε).

Ἄν τὸ 'χεις, δῶσε link σὲ ΠΜ ἐπειγόντως ...
 

Ἄν τὸ 'χεις, δῶσε link σὲ ΠΜ ἐπειγόντως ...

Δυστυχώς δεν το έχω:(

(Το demo, είναι πλήρως λειτουργικό, αλλά δεν αποθηκεύει. Η αλήθεια είναι ότι, αν και το είχα ψάξει παλαιότερα, όταν είδα την τιμή, δεν ασχολήθηκα περισσότερο...)
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Δοκιμάστε και το Readiris. Τα μονοτονικά τα αναγνωρίζει αρκετά καλά και αν το κείμενο είναι σωστά σκαναρισμένο και πολύ καθαρό, τότε δεν κάνει σχεδόν κανένα λάθος. Όσο για τα πολυτονικά, από τις επιλογές των γλωσσών που έχει δεν τα υποστηρίζει. Μπορεί όμως να γίνει κάποια δουλειά, καθώς διαθέτει σύστημα εκμάθησης χαρακτήρων. Μπορείτε δηλ. να «μάθετε» στο πρόγραμμα για κάθε χαρακτήρα που βλέπει πώς θα τον αναγνωρίζει. Τώρα μάλιστα με το unicode σύστημα που έχουν όλοι οι υπολογιστές, η διαδικασία θα πρέπει να αποδίδει κάποια αποτελέσματα. Αυτό πάντως που είναι σίγουρο είναι ότι θέλει αρκετό χρόνο (τουλάχιστον στην αρχή) και δεν ξέρω εάν θα αποδώσει τελικώς αποτελέσματα. Παλαιότερα όταν το είχα δοκιμάσει, το δικό μου πρόγραμμα ήταν...«ανεπίδεκτο μαθήσεως» και δεν μάθαινε αυτά που του έλεγα. Προφανώς εγώ έκανα κάτι λάθος, γιατί για να το λέει η εταιρία ότι μαθαίνει, κάτι θα πρέπει να μαθαίνει!!! Για να μην πολυλογώ, τότε που το είχα δοκιμάσει, κουράστηκα μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες και το παράτησα. Ίσως εσείς να έχετε καλύτερη τύχη. Μία δοκιμή θα σας πείσει!!!
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
και ο Αναγνωστης που εχω χρησιμοποιησει δεν δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα.Φτάνει η επιτύχία του μέχρι 75% ανάλογα και με την καθαρότητα του κειμένου. Ο τι προγραμμα και να χρησιμοποιήσετε θέλει χρήση χειρός για διόρθωση. Το καλύτερο πιστεύω OCR είναι το Fine reader που στα ελληνικα μονοτονικά φτάνει το 100%. Αλλά για πολυτονισμό καλύτερα είναι να μεταφέρετε το κείμενο ύστερα στον πολυτονιστη της Magenta όπου καταλαβαίνει ένα 60-70% ανάλογα με την καθαρότητα του κειμένου και ύστερα διορθώνετε δια χειρός. Ο κ. Σάββας Παπαδόπουλος που έχει κατασκευάσει των μελωδό (www.melodos.gr) ετοιμάζει OCR τόσο για την αναγνώριση οποιουδήποτε κειμένου όσο και για την αναγνώριση μουσικών χαρακτήρων. Ακόμη αναμένουμε. Είναι και μέλος εδώ. (savvas) τηλ 6945661066.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μηπως κάποιος συν αδελφος έχει προγραμμα οπτικής αναγνώρισης και θα ήθελε να το μοιραστεί εις κοινήν οφέλεια;

Η αν κάποιος έχει δει κάποιο πρόγραμμα για δώρεαν κατέβασμα στο διαδυκτιο να ανεβάσει τον συνδεσμο; (οχι το freeOCR):)
Ο κ. Γεώργιος Κ. Μιχαλάκης έστειλε και σε μένα την παρακάτω σχετική απάντηση για το αιτούμενο OCR, για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται.


Erotisis
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=96335&postcount=1)

APANTISIS (prosphora tou GKM kai tou syllogou "STOUDION")

(http://gamera.informatik.hsnr.de/addons/greekocr4gamera/)


FREE Greek Polytonic Gamera OCR
(prosphra tou GKM kai synergaton)

Α first working version of a toolkit for polytonal Greek recognition with Gamera:

http://gamera.informatik.hsnr.de/addons/greekocr4gamera/

The package relies both on Gamera and the OCR toolkit, which both
must be installed to use the GreekOCR toolkit.

Installation and usage instructions are included with the source code
package in the subdirectory doc/html. Moreover, there is a demonstration
image and corresponding training data in the package greekocr-demo.tar.gz
(see the section "Documentation").

Προσωπικά δεν το δούλεψα ακόμη, και δεν το γνωρίζω, όποιος το δουλέψει ας μας ενημερώσει σχετικά.[/SIZ
Για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται, και ευελπιστώ οι οποιεσδήποτε τοποθετήσεις να γίνουν με τον απαιτούμενο σεβασμό.
Ευλογημένες Ψαλμωδίες
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Top