Πρόβλημα με τα ονόματα των επισυνάψεων με Ελληνική γραμματοσειρά

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Μιας και ανοιξε συζήτηση περι download, να θέσω κι εγω ένα πρόβλημα....
Για κάποιο λόγο όσα αρχεια στο forum είναι με ελληνικους χαρακτήρες, οταν κατεβουν έχουν ένα όνομα με "κινέζικα", συμβολα και αριθμους, γενικά ότι ναναι...
Οσα είναι με λατινικους χαρακτήρες κατεβαίνουν μια χαρα.

Αρχικά νόμισα πως είναι ο browser μου (Safari) ή ο υπολογιστής μου (iMac).
Μετα όμως ρώτησα κάποια μελη που χρησιμοποιούν Windows και Internet Explorer, και μου είπαν πως κι αυτοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Ξερει κανεις γιατί γίνεται αυτό;
Μηπως να ανεβαινουν αρχεία με λατινικους χαρακτήρες;
Να αλλάζεις κάθε φορα το όνομα του αρχειου όταν κατεβαίνει δεν είναι λύση! (η υπομονή έχει τα όρια της...)

Αυτη την στιγμή έχω ένα φάκελο με αρχεια που δεν έχω ιδέα τι είναι.
Οταν ειναι κειμενο ή pdf, η κατάσταση τρωγεται, το ανοιγεις, βλέπεις τι είναι...
αν όμως είναι ηχητικό; αντε βρες ακρη
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχει λύση...και εμένα έτσι ήταν αλλά με το έφτιαξε ένας φίλος...κάποιος θα ξέρει εδώ στο forum
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μιας και ανοιξε συζήτηση περι download, να θέσω κι εγω ένα πρόβλημα....
Για κάποιο λόγο όσα αρχεια στο forum είναι με ελληνικους χαρακτήρες, οταν κατεβουν έχουν ένα όνομα με "κινέζικα", συμβολα και αριθμους, γενικά ότι ναναι...
Οσα είναι με λατινικους χαρακτήρες κατεβαίνουν μια χαρα.

Αρχικά νόμισα πως είναι ο browser μου (Safari) ή ο υπολογιστής μου (iMac).
Μετα όμως ρώτησα κάποια μελη που χρησιμοποιούν Windows και Internet Explorer, και μου είπαν πως κι αυτοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Ξερει κανεις γιατί γίνεται αυτό;
Μηπως να ανεβαινουν αρχεία με λατινικους χαρακτήρες;
Να αλλάζεις κάθε φορα το όνομα του αρχειου όταν κατεβαίνει δεν είναι λύση! (η υπομονή έχει τα όρια της...)

Αυτη την στιγμή έχω ένα φάκελο με αρχεια που δεν έχω ιδέα τι είναι.
Οταν ειναι κειμενο ή pdf, η κατάσταση τρωγεται, το ανοιγεις, βλέπεις τι είναι...
αν όμως είναι ηχητικό; αντε βρες ακρη

Νεκτάριε, δοκίμασε τον Mozilla Firefox σε mac και πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα.

Δημήτρης
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Σωστός... mozilla for ever and ever! Άντε καληνύχτα τώρα να πάμε να ψάλουμε αύριο καλά:)
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Πάλι το ίδιο...
Και να δουλευε όμως, δεν θα άλλαζα με τίποτα browser μονο και μονο για το forum!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πάλι το ίδιο...
Και να δουλευε όμως, δεν θα άλλαζα με τίποτα browser μονο και μονο για το forum!

Δοκίμασες την ελληνική έκδοση του Mozilla; Το πρόβλημα χειροτερεύει αν έχεις περασμένο gr-update της rainbow. Η μόνη λύση σε μένα ήταν ο ελληνικός Mozilla.

Δ.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Όχι με τα ελληνικά δεν έχω καμία σχέση. Και με την Rainbow ακόμα λιγότερη (την έκαψε την Apple εδω στην Ελλάδα!)

Κάτι παίζει με το encoding αλλα δεν πρέπει να έχει σχέση με τον browser. Τα δικά μου αρχεια που ανεβάζω στα ελληνικά, τα κατεβάζω στην συνέχεια μια χαρά.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τί ακριβώς συμβαίνει, πάντως εμένα σώζονται κανονικά και με Firefox και με Chrome. Δεν έχω ρυθμίσει κάτι ειδικό αλλά έχω εγκαταστήσει τα Ελληνικά στις γλώσσες των Windows (μέσω του Control Panel, Regional and Language Settings...). Δεν ξέρω όμως εάν είναι αυτό που βοηθάει ή κάτι άλλο. Συγνώμη.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μιας και ανοιξε συζήτηση περι download, να θέσω κι εγω ένα πρόβλημα....
Για κάποιο λόγο όσα αρχεια στο forum είναι με ελληνικους χαρακτήρες, οταν κατεβουν έχουν ένα όνομα με "κινέζικα", συμβολα και αριθμους, γενικά ότι ναναι...
Οσα είναι με λατινικους χαρακτήρες κατεβαίνουν μια χαρα.

Αρχικά νόμισα πως είναι ο browser μου (Safari) ή ο υπολογιστής μου (iMac).
Μετα όμως ρώτησα κάποια μελη που χρησιμοποιούν Windows και Internet Explorer, και μου είπαν πως κι αυτοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Ξερει κανεις γιατί γίνεται αυτό;

Αυτη την στιγμή έχω ένα φάκελο με αρχεια που δεν έχω ιδέα τι είναι.
Οταν ειναι κειμενο ή pdf, η κατάσταση τρωγεται, το ανοιγεις, βλέπεις τι είναι...
αν όμως είναι ηχητικό; αντε βρες ακρη

Νέκτάριε το πρόβλημά μου αυτό εγώ το έλυσα ως εξής:
1. Ορίζω το όνομα του αρχείου που με ενδιαφέρει ( προσοχή πάντοτε και την κατάληξη ) Δηλαδή το όνομα γίνεται μπλέ, και με τον κένσορα μέσα στο αρχείο κάνω δεξί κλικ και αντιγραφή, και έτσι έχω αντιγράψει το όνομα του αρχείου.
2. Έπειτα κάνω τις γνωστές κινήσεις για την αποθήκευση του αρχείου του οποίου το όνομα αντέγραψα, και σβύνω με delete όλο το όνομα του αρχείου που εμφανίζεται τα κινέζικα, και με δεξί κλίκ μέσα στο κουτάκι κάνω επικόληση, και επικολάται το όνομα του αρχείου που αντέγραψα στα Ελληνικά, και στη συνέχεια αποθήκευση κατά τα γνωστά.
Πιστεύω να γίνει και σε σένα.
Το γιατί γίνεται δεν γνωρίζω, ευελπιστώ οι επαϊοντες συνάδελφοι να μας ενημερώσουν.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Last edited:

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Νέκτάριε το πρόβλημά μου αυτό εγώ το έλυσα ως εξής:
1. Ορίζω το όνομα του αρχείου που με ενδιαφέρει ( προσοχή πάντοτε και την κατάληξη ) Δηλαδή το όνομα γίνεται μπλέ, και με τον κένσορα μέσα στο αρχείο κάνω δεξί κλικ και αντιγραφή, και έτσι έχω αντιγράψει το όνομα του αρχείου.
2. Έπειτα κάνω τις γνωστές κινήσεις για την αποθήκευση του αρχείου του οποίου το όνομα αντέγραψα, και σβύνω με delete όλο το όνομα του αρχείου που εμφανίζεται τα κινέζικα, και με δεξί κλίκ μέσα στο κουτάκι κάνω επικόληση, και επικολάται το όνομα του αρχείου που αντέγραψα στα Ελληνικά, και στη συνέχεια αποθήκευση κατά τα γνωστά.
Πιστεύω να γίνει και σε σένα.

Αυτό κάνω κι εγώ τόσο καιρό. Δεν ειναι λύση όμως. Οταν το κάνεις μία ή δύο φορες, εντάξει... όταν όμως είναι να κατεβάσεις για παράδειγμα όλες τις ραδιοφωνικές εκπομπες που είναι ανεβασμένες εδω, πάει χάθηκες

τις περισσότερες φορές κάνω πιο πολυ ώρα να μετονομάσω το αρχείο παρά να το κατεβάσω!
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
τις περισσότερες φορές κάνω πιο πολυ ώρα να μετονομάσω το αρχείο παρά να το κατεβάσω!

ο Θεός, Νεκτάριε μου, μας δίδαξε την υπομονή... Ετσι, κάνε και συ υπομονή και πιθανώς να λυθεί το πρόβλημα. Προς το παρών κάνω και γω ό,τι είπε ο κ. Βασίλης είτε με αντιγραφή/επικόλληση είτε και με εγγραφή του ονόματος του αρχείου από την αρχή, αναλόγως και τους πως θες να το φυλάξεις.... :):):):):)
 
Top