Προσοχή στη χρήση tablets

Pappous43

Παλαιό Μέλος
προσκυνάμε το βιβλίο ή τα κείμενα που αναγράφονται σ'αυτό; δεν αμφιβάλω ότι όλα έχουν την σημασία και τον ρόλο τους, αλλά ποια είναι η σημασία και ο ρόλος του βιβλίου;
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: ο τίτλος του θέματος είναι "προσοχή στην χρήση tablets".....

Πρό τῆς "καθιερώσεως" τοῦ "tablet" ἤ Ἑλληνιστί τῆς "πλάκας" (tablet= ἡ πλάκα καί μέ τό κοντύλι πού εἴχαμε εἰς τά σχολεῖα τό 1950),
ἴσως πρέπει νά άπαντηθοῦν μερικά ἐρωτήματα ὡς π.χ.:

1) Τό βιβλίον π.χ. Εύαγγέλιον περιέχει ΜΟΝΟΝ ἱερά κείμενα. Μποροῦμε νά εἴμεθα σίγουροι διά τό tablet;
2) Ἐάν τό tablet ἔχῃ έμφανές/περίβλεπτον λογότυπον τοῦ μεγάλου καί ένδόξου κατασκευαστοῦ θά τό προσκυνήσωμεν εὐλαβῶς;
3) Ἐάν τό βιβλίον πέσῃ κάτω, ἁπλῶς τό σηκώνομε καί συνεχίζομε. Ἐάν πέσῃ τό tablet καί χαλάσῃ τί κάνομε; Ἐάν ἔχωμε καί τά βιβλία ἕτοιμα, τότε πρός τί ὁ διπλοῦς κόπος;
4) Ἐμεῖς ἔχομε πάντοτε πολλά ἄτομα στό ἀναλόγιον. Εἴτε βάζομε μεγενθύσεις εἴτε φωτοτυπίες γύρω γύρω. Δέν δύνανται νά βλέπουν ὅλοι τό ἕνα tablet. Τί κάνωμε; Μήπως ὁ Πρωτοψάλτης ἤ ὁ Ναός πρέπει νά προμηθευθῇ 2*3=6 tablet (κατά προτίμησι ὁλόϊδια); Ἤ μήπως νά βάζωμε φωτοτυπίες διά παραπέρα ἱσταμένους;;;;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ὅταν ασπαζόμαστε τὸ Εὐαγγέλιο, τὸ ἀσπαζόμαστε ὡς ἀντικείμενο περιέχον το λόγο τοῦ Θεοῦ ἀλλὰ καὶ τὴν ΕΙΚΟΝΑ ποὺ ὑπάρχει στὴν στάχωση (κάλυμμα) τοῦ βιβλίου, λ.χ. ἡ Εἰς Ἄδου Κάθοδος, ἡ Σταύρωση ἀλλὰ καὶ ἄλλες παραστάσεις. Ἐπίσης, συχνὰ ἀπεικονίζονται οἱ Εὐαγγελιστές.

Ἄν τὸ tablet τοποθετηθεῖ ΕΝΤΟΣ παρόμοιας στάχωσης δὲν ἔχω κανένα πρόβλημα νὰ ἀσπαστῶ τὴν εἰκόνα ΕΠΙ τῆς στάχωσης.
Επιδοκιμάζω το πρώτο σκέλος του μηνύματος, αλλά για το δεύτερο συμπληρώνω: εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα ότι στη λατρεία η εκκλησία έχει τα σκεύη της, τα καθιερωμένα και καθαγιασμένα. Δεν είναι θέμα χρηστικότητας ή συμβολισμού, αλλά εκκλησιαστικής τάξης. (Αυτό βέβαια δεν αναφέρεται στη χρήση του tablet απο τον ψάλτη).
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Λες''βέβαια, αν ο ασπασμός του Ευαγγελίου δεν γίνεται για κάποιον σοβαρόν λόγο ή αν ο ασπασμός στοχεύει το κείμενο, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά.....tablet''.
Το Ιερόν Ευαγγέλιο δεν είναι παιδί μου ένα απλό βιβλίο με ωραίο εξώφυλλο όπως έγραψες παραπάνω.
Όσο για το ότι εάν δεν γίνεται για κάποιον σοβαρό λόγο ο ασπασμός του Ιερού Ευαγγελίου αλήθεια πότε γίνεται αυτό?υπάρχουν δηλαδή με τα λεγόμενα σου στιγμές που ασπαζόμαστε και προσκυνούμε το Ιερό Ευαγγέλιο έτσι για πλάκα???
Ρωτάς προσκυνάμε το βιβλίο ή τα κείμενα που αναγράφονται σ'αυτό;
Υπάρχει κάποιο βιβλίο(ιερό βιβλίο μιας και μιλάμε για εκκλησιαστικά)δίχως κείμενα?
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ὅταν ασπαζόμαστε τὸ Εὐαγγέλιο, τὸ ἀσπαζόμαστε ὡς ἀντικείμενο περιέχον το λόγο τοῦ Θεοῦ ἀλλὰ καὶ τὴν ΕΙΚΟΝΑ ποὺ ὑπάρχει στὴν στάχωση (κάλυμμα) τοῦ βιβλίου, λ.χ. ἡ Εἰς Ἄδου Κάθοδος, ἡ Σταύρωση ἀλλὰ καὶ ἄλλες παραστάσεις. Ἐπίσης, συχνὰ ἀπεικονίζονται οἱ Εὐαγγελιστές.

Ἄν τὸ tablet τοποθετηθεῖ ΕΝΤΟΣ παρόμοιας στάχωσης δὲν ἔχω κανένα πρόβλημα νὰ ἀσπαστῶ τὴν εἰκόνα ΕΠΙ τῆς στάχωσης.

Κάλυψες απόλυτα (νομίζω) την απορία μου!!
Ευχαριστώ! :)

Πρό τῆς "καθιερώσεως" τοῦ "tablet" ἤ Ἑλληνιστί τῆς "πλάκας" (tablet= ἡ πλάκα καί μέ τό κοντύλι πού εἴχαμε εἰς τά σχολεῖα τό 1950),
ἴσως πρέπει νά άπαντηθοῦν μερικά ἐρωτήματα ὡς π.χ.:

1) Τό βιβλίον π.χ. Εύαγγέλιον περιέχει ΜΟΝΟΝ ἱερά κείμενα. Μποροῦμε νά εἴμεθα σίγουροι διά τό tablet;
2) Ἐάν τό tablet ἔχῃ έμφανές/περίβλεπτον λογότυπον τοῦ μεγάλου καί ένδόξου κατασκευαστοῦ θά τό προσκυνήσωμεν εὐλαβῶς;
3) Ἐάν τό βιβλίον πέσῃ κάτω, ἁπλῶς τό σηκώνομε καί συνεχίζομε. Ἐάν πέσῃ τό tablet καί χαλάσῃ τί κάνομε; Ἐάν ἔχωμε καί τά βιβλία ἕτοιμα, τότε πρός τί ὁ διπλοῦς κόπος;
4) Ἐμεῖς ἔχομε πάντοτε πολλά ἄτομα στό ἀναλόγιον. Εἴτε βάζομε μεγενθύσεις εἴτε φωτοτυπίες γύρω γύρω. Δέν δύνανται νά βλέπουν ὅλοι τό ἕνα tablet. Τί κάνωμε; Μήπως ὁ Πρωτοψάλτης ἤ ὁ Ναός πρέπει νά προμηθευθῇ 2*3=6 tablet (κατά προτίμησι ὁλόϊδια); Ἤ μήπως νά βάζωμε φωτοτυπίες διά παραπέρα ἱσταμένους;;;;
αυτά είναι λίγα απ'τα πολλά ζητήματα που μου έχουν περάσει κι εμένα απ'το μυαλό, γι'αυτό και δεν είμαι σύμφωνος με την χρήση (γενικά) του tablet :)
Ευχαριστώ! :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Λες''βέβαια, αν ο ασπασμός του Ευαγγελίου δεν γίνεται για κάποιον σοβαρόν λόγο ή αν ο ασπασμός στοχεύει το κείμενο, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά.....tablet''.
Το Ιερόν Ευαγγέλιο δεν είναι παιδί μου ένα απλό βιβλίο με ωραίο εξώφυλλο όπως έγραψες παραπάνω.
Όσο για το ότι εάν δεν γίνεται για κάποιον σοβαρό λόγο ο ασπασμός του Ιερού Ευαγγελίου αλήθεια πότε γίνεται αυτό?υπάρχουν δηλαδή με τα λεγόμενα σου στιγμές που ασπαζόμαστε και προσκυνούμε το Ιερό Ευαγγέλιο έτσι για πλάκα???
Ρωτάς προσκυνάμε το βιβλίο ή τα κείμενα που αναγράφονται σ'αυτό;
Υπάρχει κάποιο βιβλίο(ιερό βιβλίο μιας και μιλάμε για εκκλησιαστικά)δίχως κείμενα?

με κάλυψε ο domesticus στην απορία μου :)
φυσικά και δεν υπάρχει στιγμή που ασπαζόμαστε το Ευαγγέλιο για πλάκα, ούτε και υπάρχει βιβλίο χωρίς κείμενα, αλλά η ερώτησή μου εστίαζε αλλού (ΤΙ είναι αυτό που προσκυνάμε; το βιβλίο ως αντικείμενο ή αυτά που γράφει; )
Για μένα αυτό το θέμα είναι το ίδιο με την περίπτωση της εικονομαχίας. Δεν προσκυνάμε τις εικόνες ως χρώμα, υλικό κτλ αλλά το πρόσωπο που εικονίζεται κτλ κτλ (νομίζω έκανα κατανοητό πώς σκέφτομαι :D )
Ευχαριστώ! :)
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
2) Ἐάν τό tablet ἔχῃ έμφανές/περίβλεπτον λογότυπον τοῦ μεγάλου καί ένδόξου κατασκευαστοῦ θά τό προσκυνήσωμεν εὐλαβῶς;

εννοείς αυτό με το δαγκωμένο μήλο;;;
οι συνειρμοί.... είναι πολλοί...
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....αυτό με το δαγκωμένο μήλο;;;
...
Επίσης να εξασφαλιστεί ότι δεν έχει τοποθετηθεί στην ταμπλέτα το λογισμικό
Microsoft Όφις.

Κύριοι εἶσθε καταπληκτικοί !
Σᾶς βγάζω τό καπέλλο !
Ὄφις καί μῆλον μισοφαγωμένον!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
τί εικόνα θα έχει στην προφύλαξη οθόνης;;; (αν υπάρχει τέτοια λειτουργία)
πολλά είπαμε κ δεν είμαστε κ αρμόδιοι...
ισοκρατη στην Αγία Τράπεζα έχετε δει;;;;
 
Top