Περί του μέλους του κοντακίου "Μετά των Αγίων"

Το εν λόγω κοντάκιο ψάλλεται κανονικά σε πλάγιο του τετάρτου εκ του Γα.
Άλλοι όμως το ψάλλουν σε στιχηραρικό πλ. δ΄ με πληθώρα φθορών, άλλοι το ψάλλουν σε ... ήχο Minore κλπ
Όταν το ψάλλω (ενν. πάντα σε πλ.δ' 3φωνο) "ντρέπομαι" διότι έχω δεχτεί επανειλημμένως "παρατηρήσεις". Υπάρχουν ηχητικά πως το έψαλλαν ή το ψάλλουν οι παραδοσιακοί και οι Πατριαρχικοί ψάλτες; Ευχαριστώ.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Το εν λόγω κοντάκιο ψάλλεται κανονικά σε πλάγιο του τετάρτου εκ του Γα.
Άλλοι όμως το ψάλλουν σε στιχηραρικό πλ. δ΄ με πληθώρα φθορών, άλλοι το ψάλλουν σε ... ήχο Minore κλπ
Όταν το ψάλλω (ενν. πάντα σε πλ.δ' 3φωνο) "ντρέπομαι" διότι έχω δεχτεί επανειλημμένως "παρατηρήσεις". Υπάρχουν ηχητικά πως το έψαλλαν ή το ψάλλουν οι παραδοσιακοί και οι Πατριαρχικοί ψάλτες; Ευχαριστώ.

Ηλια,απο ποιον το εχεις ακουσει,σε πλ.δ' 3φωνο;...:(
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σε πλ.δ ΄ από Γα ψάλλεται από τους Ρουμάνους και Βουλγάρους ορθοδόξους στις νεκρώσιμες και επιμνημόσυνες ακολουθίες.

Βέβαια ενώ και εκεί οι ακολουθίες αυτές έχουν υποστεί συντομεύσεις, σε καμία περίπτωση δεν έχει συμβεί αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με την ακολουθία του μνημοσύνου. Η εμπειρἰα μου από τη Ρουμανία είναι "ομαδικό" μνημὀσυνο μετά το τέλος της λειτουργίας (και μάλιστα το Σάββατο) και πολλοί περισσότεροι ύμνοι της ακολουθίας. Ακόμη και στη Βουλγαρία που για "ποιμαντικούς" :rolleyes: λόγους τα μνημόσυνα τελούνται μεμονωμένα και άνευ θείας λειτουργίας (ακόμη και απόγευμα!) τα πράγματα είναι καλύτερα. Υπάρχει βεβαίως στα Βουλγαρικά ψαλτικά βιβλία ένα "Μετά των Αγίων" μινόρε, αλλά περιγράφεται ως Ρωσική μελωδία.
 
Το "Μετά των Αγίων" ψάλλεται σε πλάγιο του τετάρτου τρίφωνο ως κοντάκιον στη Λειτουργία του Σαββάτου των Κεκοιμημένων.
Το παραθέτω από Βουδούρη.
Στα μνημόσυνα όμως ψάλλεται σε στιχηραρικό. Το παραθέτω από Παναγιωτίδη.
 

Attachments

  • Boudouris_Vol_08_p_009_0089.png
    Boudouris_Vol_08_p_009_0089.png
    94 KB · Views: 63
  • Meta ton Agion PANAGIOTIDIS.mp3
    932 KB · Views: 52
Σε πλ.δ ΄ από Γα ψάλλεται από τους Ρουμάνους και Βουλγάρους ορθοδόξους στις νεκρώσιμες και επιμνημόσυνες ακολουθίες.

Βέβαια ενώ και εκεί οι ακολουθίες αυτές έχουν υποστεί συντομεύσεις, σε καμία περίπτωση δεν έχει συμβεί αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με την ακολουθία του μνημοσύνου. Η εμπειρἰα μου από τη Ρουμανία είναι "ομαδικό" μνημὀσυνο μετά το τέλος της λειτουργίας (και μάλιστα το Σάββατο) και πολλοί περισσότεροι ύμνοι της ακολουθίας. Ακόμη και στη Βουλγαρία που για "ποιμαντικούς" :rolleyes: λόγους τα μνημόσυνα τελούνται μεμονωμένα και άνευ θείας λειτουργίας (ακόμη και απόγευμα!) τα πράγματα είναι καλύτερα. Υπάρχει βεβαίως στα Βουλγαρικά ψαλτικά βιβλία ένα "Μετά των Αγίων" μινόρε, αλλά περιγράφεται ως Ρωσική μελωδία.

Παρακολουθώντας αρκετά τα μηνύματά σας κ. Παναγιώτη, νομίζω ότι μάλλον πρέπει να μαθητεύσουμε κοντά στους Σλαυόφωνους λαούς για να ξαναβρούμε πολλά στοιχεία της παράδοσής μας, που αυτοί μεν διετήρησαν, εμείς δε...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας


Παρακολουθώντας αρκετά τα μηνύματά σας κ. Παναγιώτη, νομίζω ότι μάλλον πρέπει να μαθητεύσουμε κοντά στους Σλαυόφωνους λαούς για να ξαναβρούμε πολλά στοιχεία της παράδοσής μας, που αυτοί μεν διετήρησαν, εμείς δε...

Διαβάς εις Σλαυίαν βοήθησον υμίν...


Δ.
 
Διαβάς εις Σλαυίαν βοήθησον υμίν...
Δ.

Όσο έγραφες το πιο πάνω διάβαζα πως μπάλωσες την παραλλαγή στο Χερουβικό. Δεν παλεύεσαι Δημήτρη. Είσαι φοβερός. Και μαντινάδα να λεγε, πάλι θα την μπάλωνες. Τι καλύτερο; Μια μαντινάδα, ή άθλια διαστήματα κλπ κλπ.:D:D
 
Διαβάς εις Σλαυίαν βοήθησον υμίν...


Δ.

Και έποίησεν χορωδίαν έξ αυτών εβδομήκοντα χιλιάδας νωτοφόρων, και ογδοήκοντα χιλιάδας λατόμων, και τριςχιλίους εξακοσίους εργοδιώχτας έπί τον λαόν και εκάλεσεν το όνομα αυτής ΣΛΑ.ΒΥ.Χ.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ηλια,απο ποιον το εχεις ακουσει,σε πλ.δ' 3φωνο;...:(

Μονο ως κοντακιο στη λειτουργια των δυο Σαββατων των κεκοιμημενων ψαλλεται σε πλαγιο του τεταρτου κατα τριφωνιαν.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μονο ως κοντακιο στη λειτουργια των δυο Σαββατων των κεκοιμημενων ψαλλεται σε πλαγιο του τεταρτου κατα τριφωνιαν.

Μην είσαι ... σίγουρος!:D Το έχω ψάλει σε πλ. Δ' τρίφωνο σε μνημόσυνο και δεν είπε κανείς τίποτα!:wink:
 
Μην είσαι ... σίγουρος!:D Το έχω ψάλει πλ. Δ' σε τρίφωνο σε μνημόσυνο και δεν είπε κανείς τίποτα!:wink:

Σε κηδεία όμως μην το κάνεις.Μπορεί να σηκωθεί ο εκλιπών και να πει: "όχι έτσι ευλογημένε!"
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Το "Μετά των Αγίων" ψάλλεται σε πλάγιο του τετάρτου τρίφωνο ως κοντάκιον στη Λειτουργία του Σαββάτου των Κεκοιμημένων.
Το παραθέτω από Βουδούρη.
Στα μνημόσυνα όμως ψάλλεται σε στιχηραρικό. Το παραθέτω από Παναγιωτίδη.

Ευχαριστουμε αγαπητε Νικολαε!:)
Προσωπικα δεν το ηξερα...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μονο ως κοντακιο στη λειτουργια των δυο Σαββατων των κεκοιμημενων ψαλλεται σε πλαγιο του τεταρτου κατα τριφωνιαν.

Επισης Γιαννη μου,σ'ευχαριστω...
Σαν κοντακιο,συνηθως,το λεει ο ιερεας και μαλιστα σε πλ. δ'(οχι 3φωνο)..
Ωραια λοιπον....:)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Επισης Γιαννη μου,σ'ευχαριστω...
Σαν κοντακιο,συνηθως,το λεει ο ιερεας και μαλιστα σε πλ. δ'(οχι 3φωνο)..
Ωραια λοιπον....:)

Οι συλλειτουργουντες Ιερεις ναι μπορουν να το ψαλλουν. Ομως οταν λειτουργει ενας ιερευς μονος η και μετα Διακονου απαγορευεται δια ροπαλου να ψαλλει!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Του Χριστοδούλου Γεωργιάδου του Κεσσανιέως, από το «Δοκίμιον Εκκλησιαστικών μελών», ήχος πλ.Α΄(πουσελίκ).
 

Attachments

  • Μετά των Αγίων (Χ.Γ.).jpg
    272.7 KB · Views: 48
Top