[Ψάχνω] Παρτιτούρες Περιστέρη

orestis

Νέο μέλος
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρώ τις παρτιτούρες που ψάλλονται στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών (κατά το ύφος Περιστέρη) σε Όρθρο και Θεία Λειτουργία για όλους τους ήχους.. Όσοι πιστοι! :D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω που μπορώ να βρώ τις παρτιτούρες που ψάλλονται στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών (κατά το ύφος Περιστέρη) σε Όρθρο και Θεία Λειτουργία για όλους τους ήχους.. Όσοι πιστοι! :D

Επιλογή κατά καιρούς όσων μαθημάτων ψάλλονται από τα χρόνια του Περιστέρη στον Καθεδρικό Ναό (και στον Άγ. Διονύσιο όταν η Μητρόπολη δε λειτουργεί) παρουσιάζεται εδώ. Επίσης εδώ έχει ανεβεί ένα βιβλίο του Μακαριστού Επισκόπου Σερβίων και Κοζάνης κυρού Διονυσίου Λ. Ψαριανού, που περιέχει λειτουργικά και Άξιόν εστιν που ψάλλονται στη Μητρόπολη Αθηνών, αλλά κ διάφορους ύμνους. Ο Περιστέρης (και οι διάδοχοί του) εκτός από τις συνθέσεις τού τότε Ρωγών Διονυσίου που προσέλαβε τον Περιστέρη σε αντικατάσταση του αιφνιδίως παραιτηθέντος Χατζή από τη Μητρόπολη αρχές 50 ( παραμονές Μ. Εβδομάδας 1951;) χρησιμοποιούσε και συνθέσεις του Ν. Α. Χρυσοχοΐδου -κατά τη γραφή κ το ύφος μάλλον του Νηλ. Καμαράδου- (κυρίως καλλιγραφημένες από τον Ευ. Τζελά), αλλά και του δασκάλου του Περιστέρη Κ. Α. Ψάχου ( ιδίψς Χερουβικά). Πολλά από αυτά εκδίδει και ο Σολ. Χατζησολωμός από την Κύπρο. Ξεχωρίζει η Βυζαντινή Θεία Λειτουργία του (και σε επανέκδοση πρόσφατα), αλλά κ Όρθρος, και Δοξαστάριο, Μ. Εβδομάδα, σε τιμές όμως μάλλον απρόσιτες.

Δ.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;50809 said:
Πῶς ἑρμηνεύεται αὐτό; Τί ξέρεις παραπάνω;​

Από διηγήσεις του Μακαριστού Διονυσίου στις οποίες υπήρξα αυτήκοος μάρτυς, αλλά και από στοιχεία που δημοσιεύει ο Καθηγητής Γρ. Στάθης στον τιμητικό τόμο ''Οικοδομή και Μαρτυρία'' στη συμβολή του για τον ''Μουσικώτατο Μητροπολίτη Σερβίων και Κοζάνης κ.κ. Διονύσιο'', ανακαλώ ότι αναφέρεται στο επίτευγμα του τότε Ρωγών να συγκροτηθεί χορός στη Μητρόπολη, γιατί ο Χατζής μάλλον για οικονομικούς λόγους ( ή και άλλους) παραιτήθηκε αιφνιδίως το 51. Τα περιστατικά για τη σπουδή με την οποία ετοιμάστηκαν παρτιτούρες κυρίως από τον Χρυσοχοίδη και πώς οι αναμεταδόσεις έφταναν μέσω των ραδιοφωνικών κυμάτων σε όλο τον κόσμο αναδιηγείται ο Καθηγητής Στάθης με ιδιαίτερο τρόπο. Ο Περιστέρης ήταν τότε ψάλτης στην Αγ. Βαρβάρας Ψυχικού.


ευχή,
Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Από διηγήσεις του Μακαριστού Διονυσίου στις οποίες υπήρξα αυτήκοος μάρτυς, αλλά και από στοιχεία που δημοσιεύει ο Καθηγητής Γρ. Στάθης στον τιμητικό τόμο ''Οικοδομή και Μαρτυρία'' στη συμβολή του για τον ''Μουσικώτατο Μητροπολίτη Σερβίων και Κοζάνης κ.κ. Διονύσιο'', ανακαλώ ότι αναφέρεται στο επίτευγμα του τότε Ρωγών να συγκροτηθεί χορός στη Μητρόπολη, γιατί ο Χατζής μάλλον για οικονομικούς λόγους ( ή και άλλους) παραιτήθηκε αιφνιδίως το 51. Τα περιστατικά για τη σπουδή με την οποία ετοιμάστηκαν παρτιτούρες κυρίως από τον Χρυσοχοίδη και πώς οι αναμεταδόσεις έφταναν μέσω των ραδιοφωνικών κυμάτων σε όλο τον κόσμο αναδιηγείται ο Καθηγητής Στάθης με ιδιαίτερο τρόπο. Ο Περιστέρης ήταν τότε ψάλτης στην Αγ. Βαρβάρας Ψυχικού.


ευχή,
Δ.
Τοῦ Κυρίου, κι εὐχαριστοῦμε!
Μήπως ὁ λόγος ἦταν ὅτι ὁ Χατζῆς μέ τόν χορό του ἔψαλλε μόνον Σακελλαρίδη, πού ὄντως καί τότε (μεταπολεμικά ἤ καί προπολεμικά) οἱ ἀναμεταδόσεις ἔφταναν παντοῦ; Μ᾿ αὐτές γαλουχήθηκαν οἱ γονεῖς μου, ὅπως μοῦ ἔχουν πεῖ. Ὁ πατέρας μου θυμᾶται μάλιστα, πού ὁ Χατζῆς πάντα ἔβαζε ἕνα παιδάκι καί ἔλεγε τό «Σὲ ὑμνοῦμεν», πού τούς συγκινοῦσε καί τό θυμᾶται ἔντονα καί ὡς καταπληκτική ἑρμηνεία.

Σημ.: Ὑποθετική ἐξήγηση δίνω. Δέν γνωρίζω τίποτε. Ἄν δέν ἔγινε γι᾿ αὐτό λόγο, εἶναι ὄντως σημαντικό.


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;50814 said:
Τοῦ Κυρίου, κι εὐχαριστοῦμε!
Μήπως ὁ λόγος ἦταν ὅτι ὁ Χατζῆς μέ τόν χορό του ἔψαλλε μόνον Σακελλαρίδη, πού ὄντως καί τότε (μεταπολεμικά ἤ καί προπολεμικά) οἱ ἀναμεταδόσεις ἔφταναν παντοῦ; Μ᾿ αὐτές γαλουχήθηκαν οἱ γονεῖς μου, ὅπως μοῦ ἔχουν πεῖ. Ὁ πατέρας μου θυμᾶται μάλιστα, πού ὁ Χατζῆς πάντα ἔβαζε ἕνα παιδάκι καί ἔλεγε τό «Σὲ ὑμνοῦμεν», πού τούς συγκινοῦσε καί τό θυμᾶται ἔντονα καί ὡς καταπληκτική ἑρμηνεία.

Σημ.: Ὑποθετική ἐξήγηση δίνω. Δέν γνωρίζω τίποτε. Ἄν δέν ἔγινε γι᾿ αὐτό λόγο, εἶναι ὄντως σημαντικό.



Ευχαριστώ και γω με τη σειρά μου για τις πληροφορίες. Δεν έχω ακούσει από πουθενά ότι για τα αναντίλεκτα φιλοσακελαριδικά του ψάλματα απομακρύνθηκε ο Χατζής. Φαντάζομαι ότι αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο, αυτό θα ήταν ένα από τα μεγαλύτερα επιχειρήματα των Σακελλαριδικών εναντίον της Μητρόπολης Αθηνών και των τότε ιθυνόντων. Πάντως ο μακαριστός που μόνο αντισακελλαριδικός δεν ήταν, δεν είχε την καλύτερη γνώμη για τον Χατζή, επειδή ''τσακώθηκε και τους παράτησε αιφνιδίως... '' Περί του Χατζή θυμάστε την αλήστου μνήμης συζήτηση εδώ ένα καλοκαίρι...


Δ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... Περί του Χατζή θυμάστε την αλήστου μνήμης συζήτηση εδώ ένα καλοκαίρι...


Δ.
Πολύ καλά τά θυμᾶμαι...
Μετά ὁ Μιχ. Χατζῆς μέ τήν χορωδία του περιορίστηκε στόν Πανεπιστημιακό Ναό τῆς Καπνικαρέας, ἀπ΄ ὅπου ἔχουμε καί τούς δίσκους τῆς ΖΩΗΣ, ὅπως εἶχα γράψει τότε...

Πάντως πίστευα, ὅτι ὁ λόγος ἦταν νά «ἐπεκταθεῖ» τό ρεπερτόριο τοῦ Καθεδρικοῦ ... πού καί ὁ μακαριστός, ἄν ὄχι ἀντισακελλαριδιστής, πίστευε σέ εὐρύτερο ρεπερτόριο...

Σημαντικές καί αὐτές οἱ πληροφορίες σου πάντως...


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Φαντάζομαι ότι αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο, αυτό θα ήταν ένα από τα μεγαλύτερα επιχειρήματα των Σακελλαριδικών εναντίον της Μητρόπολης Αθηνών και των τότε ιθυνόντων.
Δ.
Τώρα εἶδα τήν συμπλήρωση.
Δέν ὑπῆρχε λόγος νομίζω γιά ἀντιπαράθεση. Καί βέβαια δέν ἄρεσε σέ πολλούς ἡ Μητρόπολη μετά (ὅπως καί ποτέ γιά ἄλλους), ἀλλά ὑπῆρχε ἡ Ἁγία Εἰρήνη μέ τόν Σπ. Καψάσκη, πού εἶχε ἀναμετάδοση ἀπό τόν Ρ/Σ τῶν Ἐνόπλων Δυνάμεων τότε πανελληνίως, ἡ Καπνικαρέα καί τόσοι ἄλλοι ναοί...


 

Nikos

Member
Επιλογή κατά καιρούς όσων μαθημάτων ψάλλονται από τα χρόνια του Περιστέρη στον Καθεδρικό Ναό (και στον Άγ. Διονύσιο όταν η Μητρόπολη δε λειτουργεί) παρουσιάζεται εδώ. Επίσης εδώ έχει ανεβεί ένα βιβλίο του Μακαριστού Επισκόπου Σερβίων και Κοζάνης κυρού Διονυσίου Λ. Ψαριανού, που περιέχει λειτουργικά και Άξιόν εστιν που ψάλλονται στη Μητρόπολη Αθηνών, αλλά κ διάφορους ύμνους. Ο Περιστέρης (και οι διάδοχοί του) εκτός από τις συνθέσεις τού τότε Ρωγών Διονυσίου που προσέλαβε τον Περιστέρη σε αντικατάσταση του αιφνιδίως παραιτηθέντος Χατζή από τη Μητρόπολη αρχές 50 ( παραμονές Μ. Εβδομάδας 1951;) χρησιμοποιούσε και συνθέσεις του Ν. Α. Χρυσοχοΐδου -κατά τη γραφή κ το ύφος μάλλον του Νηλ. Καμαράδου- (κυρίως καλλιγραφημένες από τον Ευ. Τζελά), αλλά και του δασκάλου του Περιστέρη Κ. Α. Ψάχου ( ιδίψς Χερουβικά).

Δ.


Επίσης ο κύριος Σπ. Παυλάκης έχει επιμεληθεί δύο εκδόσεις βιβλίων μία Μεγάλη Εβδομάδα και το "Αι Ακολουθίαι του Ακάθιστου και των Παρακλητικών κανόνων" από τις συνθέσεις του μακαριστού Χρυσοχοϊδη από τις παρτιτούρες τις Μητροπόλεως τις οποίες δακτυλογράφησε.

Πολλά από αυτά εκδίδει και ο Σολ. Χατζησολωμός από την Κύπρο. Ξεχωρίζει η Βυζαντινή Θεία Λειτουργία του (και σε επανέκδοση πρόσφατα), αλλά κ Όρθρος, και Δοξαστάριο, Μ. Εβδομάδα, σε τιμές όμως μάλλον απρόσιτες.

Μήπως γνωρίζεται περισότερες πληροφορίες για αυτά τα βιβλία δηλ. στοιχεία επικοινωνίας, περιεχόμεν κτλ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και εμένα οι πληροφορίες μου ήταν ο Χατζής έφυγε λόγω Σακελλαρίδη. Τι να πω... σε κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις...

ΥΓ Σας χαιρετώ από τη συμπρωτεύουσα όπου βρίσκομαι (incognito :rolleyes:) λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και εμένα οι πληροφορίες μου ήταν ο Χατζής έφυγε επί αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου Χ" Σταύρου λόγω Σακελλαρίδη. Τι να πω... σε κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις...

ΥΓ Σας χαιρετώ από τη συμπρωτεύουσα όπου βρίσκομαι (incognito :rolleyes:) λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Χρυσόστομος Χατζησταύρου: 1962-1967

ΥΓ. Μᾶλλον ἡ ἀγαπημένη μας συμπρωτεύουσα μᾶς ξελογιάζει...


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να ευχαριστήσω τα μέλη του φόρουμ που είτε μέσω ΠΜ είτε τηλεφωνικώς επικοινώνησαν μαζί μου κατά την διέλευσή μου εκ Θεσσαλονίκης-ατυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν κατέστη δυνατόν να συναντηθούμε! :(
 
Top