Πανήγυρις Ι. Ν. Αγίου Ελευθερίου οδού Αχαρνών (Κάτω Πατησίων) 2015

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Φωτορεπορτάζ: Alexios Nikoloutsopoulos

Φωτογραφίες από το δεξιό αναλόγιο όπου διακονεί ο φίλος και αγαπητός συνάδελφος Πρωτοψάλτης χάρης Συμεωνίδης.
Πανηγυρικός αρχιερατικός Εσπερινός ώρα 18:30 Ι. Ν. Αγίου Ελευθερίου οδού Αχαρνών(Κάτω Πατησίων)
Χοροστατούντος ο Μητροπολίτης Ν. Κρήνης & Καλαμαριάς Ιουστίνος.

 

Attachments

  • DSC01751_Copy.jpg
    DSC01751_Copy.jpg
    838.9 KB · Views: 10
  • DSC01757.JPG
    DSC01757.JPG
    3 MB · Views: 10
  • DSC01769.JPG
    DSC01769.JPG
    3.2 MB · Views: 28
  • DSC01772.JPG
    DSC01772.JPG
    3 MB · Views: 8
  • S1110003.JPG
    S1110003.JPG
    3 MB · Views: 12
  • S1110012.JPG
    S1110012.JPG
    2.6 MB · Views: 14
  • S1110017.JPG
    S1110017.JPG
    2.4 MB · Views: 7
  • S1110018.JPG
    S1110018.JPG
    2.7 MB · Views: 7
  • S1110022.JPG
    S1110022.JPG
    2.7 MB · Views: 12
  • S1110024.JPG
    S1110024.JPG
    2.7 MB · Views: 18
  • S1110028.JPG
    S1110028.JPG
    3.1 MB · Views: 12
  • S1110072.JPG
    S1110072.JPG
    2.7 MB · Views: 14
  • S1110091.JPG
    S1110091.JPG
    2.9 MB · Views: 18
  • snapshot_009.bmp
    7.9 MB · Views: 20
  • S1110085.JPG
    S1110085.JPG
    2.8 MB · Views: 13
  • snapshot_014.bmp
    7.9 MB · Views: 11
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὰ Ἀνοιξαντάρια ὠραία καὶ πανηγυρικά. Δυνατὰ καὶ καθαρὰ μὲ θαυμάσιο χρόνο, ξεσηκωτικά καὶ μὲ ἴσα, ποὺ δὲν μασᾶνε. Συγχαρητήρια!!

Βέβαια, ὅταν εἶσαι ἰκανὸς νὰ τραβᾶς κόσμο κι ἐκλεκτοὺς συναδἐλφους στὴν πανήγυρι, ἔτσι εἶναι.

ΥΓ1. Τὸ Εἰς πολλὰ, σκέτο χερουβικὸ σὲ διάρκεια ...
ΥΓ2. Τὸ μασίνι τὶ τὸ 'χεις ἀπὸ δίπλα; Ἄχ, αὐτὴ ἡ πλανεύτρα ... Ἀθήνα ... μᾶλλον χρειάζεσαι κανὰ σεκέρ παρὲ γιὰ νὰ ... ἐπανέλθεις ...

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΥΓ1. Τὸ Εἰς πολλὰ, σκέτο χερουβικὸ σὲ διάρκεια ...
Όταν υπάρχουν 30 τόσοι ιερείς και διάκονοι να προσκυνήσουν φίλτατε Δομέστικε, αν ήταν μικρότερο σε διάρκεια, θα είχαμε πρόβλημα.

ΥΓ2. Τὸ μασίνι τὶ τὸ 'χεις ἀπὸ δίπλα; Ἄχ, αὐτὴ ἡ πλανεύτρα ... Ἀθήνα ... μᾶλλον χρειάζεσαι κανὰ σεκέρ παρὲ γιὰ νὰ ... ἐπανέλθεις ...
Συμφωνώ, αλλά θα πρέπει να παραδεχθείς πως όταν το σταματούσα, άδειαζε η χορωδία. Ακόμα, θα πρόσεξες ότι τα ίσα δεν έφευγαν ούτε μόριο σε όλη τη δίαρκεια των ψαλλομένων. Εν κατακλειλδι: αν έχεις κάνει και δυο πρόβες, εχεις οργανώσει και 3-4 καλούς ισοκράτες, αχρείαστο είναι, συμφωνώ κι επαυξάνω. Πάντως στο δικό μου αναλόγιο, το μαςίνι είναι είναι συνδεδεμένο σε ένα μικρό ηχειάκι πίσω μου, κι όσο το πιάσουν τα μικρόφωνα, δεν είναι συνδεδεμένο στην κονσόλα να γεμίζει όλο το ναό.
Βοήθειά μας ο άγιος!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όταν υπάρχουν 30 τόσοι ιερείς και διάκονοι να προσκυνήσουν φίλτατε Δομέστικε, αν ήταν μικρότερο σε διάρκεια, θα είχαμε πρόβλημα.

Ἄς μείνει καὶ λίγο κενό, δὲν πειράζει, ἁπλὰ τὸ ἀνέφερα καὶ ἀπὸ θέμα φωνητικῆς κούρασης μὲ τὴν φωνή κρύα στὴν ἀρχὴ κοπιώδους ἀκολουθίας.


Συμφωνώ, αλλά θα πρέπει να παραδεχθείς πως όταν το σταματούσα, άδειαζε η χορωδία. Ακόμα, θα πρόσεξες ότι τα ίσα δεν έφευγαν ούτε μόριο σε όλη τη δίαρκεια των ψαλλομένων. Εν κατακλειλδι: αν έχεις κάνει και δυο πρόβες, εχεις οργανώσει και 3-4 καλούς ισοκράτες, αχρείαστο είναι, συμφωνώ κι επαυξάνω. Πάντως στο δικό μου αναλόγιο, το μαςίνι είναι είναι συνδεδεμένο σε ένα μικρό ηχειάκι πίσω μου, κι όσο το πιάσουν τα μικρόφωνα, δεν είναι συνδεδεμένο στην κονσόλα να γεμίζει όλο το ναό.
Βοήθειά μας ο άγιος!

Πάντως, ἐγώ ἀπὸ τὴν ἠχογράφηση καὶ μόνο δὲν καταλάβαινα νὰ ἀδειάζει. Ἄλλωστε ἀκουγόσασταν πολὺ καλὰ, δυνατὰ καθαρὰ, crystal clear θὰ ἔλεγα. Βέβαια, ἐσὺ ἤσουν στὸ ἀναλόγιο καὶ καταλάβαινες καλύτερα, ἀλλὰ ἐπιμένω πὼς καὶ χωρὶς ἰσοκρατήματα γενικότερα, σὲ μιὰ φωνὴ ὅλοι μαζί, πάλι θὰ ἤσαστε ἐξαιρετικοί.

Συγχαρητήρια καὶ στὸν ἠχολήπτη γιὰ τὴν λήψη.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ιντερνετικέ φίλε μου Χάρη ἡ χορωδία μου φάνηκε ἄ-παι-χτη.
Πολλά συγχαρητήρια γιά τά μέλη τόν τονισμό, την ἔκφραση.
Εὐχαριστίες καί στόν Ἀλέξιο πού μοιράστηκε μαζί μας τά βυζαντινοπρεπέστατα ἀκούσματα.
Γιά τό θέμα τῶν μηχανῶν εὐχαριστῶ τόν Δομέστιχο γιά τίς παρατηρήσεις του.
Κάπου τελικά ὑπάρχει τό ζωντανό καί τό τραντζιστορικό μιά περίεργη μίξη σάν τελικό ἄκουσμα.
Σκεφτόμουν σέ κάτι συναυλίες λόγω ἡμερῶν νά βάλλω μηχάνημα (ἐκτός ἐκκλησίας εἶναι ἐξ ἄλου) ὥστε νά καλύπτει καί τά φάλτσα τῶν μαθητῶν.
Τελικά μάλλον θά προτιμήσω νά ἀκουστοῦν τά φάλτσα παρά τά τραντζιστοράκια.
Αὐτά σάν λεπτομέριες.
Γενικά μοῦ ἄρεσε.
Καί τοῦ χρόνου βρέ παιδιά.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πραγματικά πολύ ωραίο το άκουσμα, νομίζω το καλύτερο σε πανήγυρή σου, Χάρη (από όσα έχουν ανέβει). Βοήθειά σας, και του χρόνου!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από που είναι το μουσικό κείμενο;
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer

Συμεωνίδης Χάρης
"Κύριε εκέκραξα...~ αργό Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ηχος τέταρτος άγια.

«ΚΕΛΕΥΣΟΝ ΔΕΣΠΟΤΑ ΑΓΙΕ...»
Ο Ελευθεριος Γκεζερλης Α Λαμπαδαριος Ιερού Ναού Αγίων Αναργύρων Αμαρουσίου.

στα στιχηρά του Εσπερινού Ψάλλουν:
ο Άρχοντας Πρωτοψάλτης Χαράλαμπος Βακάκης Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού αγίων Αναργύρων Αμαρούσιου.

ο Άρχοντας Πρωτοψάλτης Φώτης Γιαννακάκης Πρωτοψάλτης στον Ιερό Ναό αγ. Κωνσταντίνου Κολωνού.

Γεώργιος Προικιος Πρωτοψάλτης Ι. Ν. Παναγίας Μυρτιδιώτισσας Πειραιώς
 
Last edited by a moderator:
Top