Πανήγυρις Ι. Ν. Αγίου Διονυσίου Αρεοπαγίτου Αθηνών (Πολιούχου) ως Πρωτοψάλτης (Κυριακή 3/10/1993)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ποιός εκτελεί χρέη Λαμπαδαρίου;

δ
Γιατί «χρέη»; δέν ἦταν λαμπαδάριος;
Καί πρίν ρωτήσεις «ἔσπαγα τό κεφάλι μου»...
Χρόνια πίσω βλέπεις...
Τώρα νομίζω ὅτι τόν βρῆκα καί εἶναι ὁ [...].
Τόν βλέπετε 3:12 καί 10:20

Ἐπίσης γιά διευκόλυνση ἄς δώσουμε χρονικές στιγμές τοῦ βίντεο γιά τόν μακαριστό Ἀπόστολο Βαλληνδρᾶ, ὅπως ἀπό 7:38 τό Δύναμις. Κάποιοι ἄς δώσουν καί ἄλλα.​
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Διέγραψα τό ὄνομα τοῦ ἀριστεροῦ πού ὑπέθεσα, καθόσον ἐπικοινώνησα μαζί του (κάτι πού ἔπρεπε νά κάνω ἀπό πρίν) καί μοῦ εἶπε ὅτι δέν εἶναι.

Ἡ ἀναμετάδοση εἶναι 21 χρόνια πίσω, Κυριακή 3/10/1993 (ὅπως προκύπτει ἀπό πρόσωπα καί ἰδιότητες πού βλέπω), Β΄ Λουκᾶ, ἦχος πλ. δ΄, ἑωθ. ς΄.

Μέ τόν μακαριστό Ἀπόστολο (ὅπως ἔχω γράψει καί ἀλλοῦ) συνδεόμουν ἀπό τότε πού ἦταν Πρωτοψάλτης Ἁγίας Φωτεινῆς Νέας Σμύρνης. Δυστυχῶς ἔχω χάσει (κάπου ἔδωσα) πολλές κασσέτες πού εἶχε ἐκδώσει καί μοῦ εἶχε δώσει.


 
Πατέρα Μάξιμε έιναι πολύ συγκινητικό το γεγονός ότι ενθυμήσθαι τον αείμνηστο Απόστολο Βαλληνδρά.Ξέρετε ότι υπήρξε ο δάσκαλός μου και ευτυχώς έχω όλο το υλικό των ηχογραφήσεωςν του ,το οποίο αποτελεί την καταγραφή μιας παράδοσης που δυστυχώς στα χρόνια μας χάνεται.Είμαι στην διάθεση σας ,αν και σκοπέυω μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν να επανεκδοθούν.Ο Λαμπαδάριος στο συγκεκριμένο απόσπασμα έιναι ο νύν ιερεύς Ιωάννης Νικολίτσης,μουσικό εγγόνι του αειμνήστου Αποστόλου αφού υπήρξε μαθητής μου και για πολλά χρόνια Λαμπαδάριος στον Ι.Ν Μεταμορφώσεως Μοσχάτου και Αγ.Τριάδος Πειραιώς. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστῶ καί εὐχαριστοῦμε πολύ Ἠλία!
Ἤδη ἀπό χθές σκέφθηκα ὅτι ἴσως ἔχει γίνει ἱερεύς καί προσπαθοῦσα νά τόν ταυτοποιήσω μέ κάποιον πρώην ψάλτη, πού ὅμως πάλι ἔπεσα ἔξω.
Τὀν π. Ἰωάννη ὄντως δέν τόν ἤξερα, βρῆκα ὅμως στήν ἀναζήτηση φωτογραφίες του ὡς κληρικοῦ τῆς Ἀρχ/πῆς Ἀθηνῶν καί μετά τῆς Μητρ. Αὐστρίας (πού ἐπισυνάπτω).

Ἄς ἀκούσουμε ὅμως τόν μακαριστό καλλικέλαδο δάσκαλο, τυπικολόγο καί μουσικολόγο, στό Χερουβικό ἀπό 29:52 καί στό Ἄξιόν ἐστιν ἀπό 57:35 (https://www.youtube.com/watch?v=CprGAekblEA).

 

Attachments

  • IMGP2309.jpg
    IMGP2309.jpg
    134.8 KB · Views: 25
  • 4bbe7de6d2.jpg
    4bbe7de6d2.jpg
    79 KB · Views: 19
Top