Πανήγυρις Ι. Ναού Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης Περιστερίου

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

με χαρά σας προσκαλώ στην πανήγυρη του Ι. Ναού στου οποίου το δεξιό αναλόγιο υπηρετώ, του Ι. Ναού Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης Κηπουπόλεως Περιστερίου.

Πανηγυρικός Εσπερινός 20/5/2010 ώρα 7,00 μμ

Όρθρος & Αρχιερατική Θ. Λειτουργία 21/5/2010 ώρα 7,00 πμ

Μεθέορτος (;) Εσπερινός και Λιτανεία (κατά την διάρκεια της οποίας δεν ψάλλω σχεδόν τίποτα :rolleyes:) 21/5/2010 ώρα 7,30 μμ

Μετά την Λιτανεία θα ψαλλεί ο Παρακλητικός Κανών των Αγίων.

ΥΓ Συγκοινωνία από Ζήνωνος (ή μετρό αγ. Αντώνιος) Α13-Β13 (την Πέμπτη έχει 24ωρη απεργία, ας είναι καλά ο θείος που θα με πάει!)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καλή πανήγυρη, καλή δύναμη καί καλή ἐπιτυχία!!!


Μεθέορτος (;) Εσπερινός
Πρός τί τό ἐρωτηματικόν Κύριε Γενικέ;
Μήν ξεχνᾶτε ὅτι προκειμένου νά ἀπαντήσω σ᾿ αὐτό (πού σᾶς ἀπασχολοῦσε) ὑπῆρξεν ὁ λόγος τῆς ἐγγραφῆς μου στό Ψαλτολόγιον (τό ὁποῖον μόνον ἐξωτερικῶς παρακολουθοῦσα) καί αὐτό ἦταν τό πρῶτό μου μήνυμα.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=7744#post7744


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Καλή πανήγυρη, καλή δύναμη καί καλή ἐπιτυχία!!!



Πρός τί τό ἐρωτηματικόν Κύριε Γενικέ;
Μήν ξεχνᾶτε ὅτι προκειμένου νά ἀπαντήσω σ᾿ αὐτό (πού σᾶς ἀπασχολοῦσε) ὑπῆρξεν ὁ λόγος τῆς ἐγγραφῆς μου στό Ψαλτολόγιον (τό ὁποῖον μόνον ἐξωτερικῶς παρακολουθοῦσα) καί αὐτό ἦταν τό πρῶτό μου μήνυμα.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=7744#post7744



Διότι ξημερώνει ψυχοσάββατο, πάτερ. Και θεωρώ ότι ανάμειξη νεκρωσίμων και εορτασίμων δεν πρέπει να γίνει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Διότι ξημερώνει ψυχοσάββατο, πάτερ. Και θεωρώ ότι ανάμειξη νεκρωσίμων και εορτασίμων δεν πρέπει να γίνει.
Ἄ, μάλιστα!!!
Δέν τό σκέφτηκα.
Σ᾿ αὐτή τήν περίπτωση, νομίζω, ὅτι καταλιμπάνονται (λέξη πού δέν σᾶς ἀρέσει) τά τοῦ Ψυχοσάββατου, ἅτινα ψάλλονται ἐν τῷ κοιμητηρίῳ, κατά σαφῆ πρόβλεψιν τοῦ ΤΑΣ.

Νά μοῦ πεῖς καί τά ὀνόματα; Πολύ μπέρδεμα... Ἀλλά μετατίθενται γιά τό πρωί. Λύση ὑπάρχει. Ἀρκεῖ νά γίνει δεκτή ἀπό τούς πατέρες.


 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Διότι ξημερώνει ψυχοσάββατο, πάτερ. Και θεωρώ ότι ανάμειξη νεκρωσίμων και εορτασίμων δεν πρέπει να γίνει.

Μα έλα τώρα, εσύ είσαι "μανούλα" στα νεκρώσιμα. Τι συγκυρία ήταν αυτή φέτος...

Παναγιώτη καλή δύναμη πάντως, συγνώμη αλλά δεν θα τα καταφέρω να περάσω από τη "παλιά γειτονιά" (ξέρεις εσύ)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Nα ευχαριστήσω τον αγαπητό Μιχάλη Μαμάη διότι τελικώς κατάφερε να περάσει από την παλιά γειτονιά καθώς και τους ψάλτες των γειτονικών ναών Αγ. Ιεροθέου Περιστερίου & Αγ. Γλυκερίας Πετρουπόλεως για την συμμετοχή των στην πανήγυρη. Λοιπά μέλη του φόρουμ δεν προσήλθαν.

Η ακολουθία χθες ήταν πολύ ωραία παρά την λόγω κρυολογήματος φωνητική μου δυσχέρεια. Σήμερα ατυχώς η ακολουθία κακοποιήθηκε από απόψεως τυπικού (αντί της θ' ωδής εψάλη τιμιωτέρα υπό του χοροστατούντος επισκόπου, μέντοιγε τη εισηγήσει μουσικολογιωτάτου τινος κληρικού, λίαν εντριβούς περί την τάξιν του πατριαρχικού ναού! :mad::mad::mad::mad::mad::mad:). Όπως γνωρίζετε σπανίως αναφέρω τέτοια περιστατικά, αλλά αυτό δεν μπόρεσα να το λογοκρίνω.

Ο μεθέορτος εσπερινός θα τελεσθεί απόψε την 7ην μμ, άνευ νεκρωσίμων και δίσκων με κόλλυβα τα οποία θα διαβαστούν αύριο το πρωί. Περί ώραν 7,30 μμ θα αρχίσει η λιτανεία (ελπίζω να βρέχει :rolleyes:) και θα επακολουθήσει παρακλητικός κανών.
 
Top