Ξουπάς Πασχάλης

Ξουπάς Πασχάλης(Λιβάδι Θεσ/νίκης 1946).

Εκλεκτός πρωτοψάλτης και μουσ/δάσκαλος. Μυήθηκε στη βυζ. μουσική από μικρή ηλικία, με «δράστη» τον πρωτοψάλτη πατέρα του Αθανάσιο Ξουπά (ο οποίος υπηρέτησε επί 5 δεκαετίες στο Λιβάδι). Αργότερα, φοίτησε στη Σχολή Βυζ. Μουσικής της Μητρόπολης Θεσ/νίκης (με προσωπικό δάσκαλο τον Αθ. Καραμάνη) και πήρε πτυχίο με ΄Αριστα. Συνέχισε στο Μακεδονικό Ωδείο Θεσ/νίκης (με δάσκαλο τον Δημ. Σουρλαντζή) και πήρε πτυχίο και δίπλωμα με ΄Αριστα. ΄Εχει ψάλλει σε διάφορους ναούς και σήμερα υπηρετεί ως πρωτοψάλτης στην Αγία Μαρίνα Θεσ/νίκης. Παράλληλα, διδάσκει στη Σχολή Βυζ. Μουσικής της Μητρόπολης Θεσ/νίκης.Στους μαθητές του και ο Γεώργιος Μαρκολιάς.

από το "Λεξικό της Ελληνικής Μουσικής"
του Τ. Καλογερόπουλου

Αποσπάσματα από τα αντίφωνα τις Μ.Πεμπτης. Από τον Ι.Ν.Αγίας Μαρίνας Θεσσαλονίκης(2009).

Attachments

Last edited:

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
ο κύριος Πασχάλης είναι απο τους πιο αξιολογους δασκάλους που έχει η σχολή Βυζαντινής Μουσικης.

Τα Ιδιόμελα από την Ακολουθία των Ωρών της Μ.Παρασκευής, στον Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας 2009.

Attachments

Last edited:

jimis

Παλαιό Μέλος
Αποσπάσματα από τα αντίφωνα τις Μ.Πεμπτης. Από τον Ι.Ν.Αγίας Μαρίνας Θεσσαλονίκης(2009).
Νομίζω πως στα αντίφωνα και γενικά ο ρυθμός ο τρόπος εκτέλεσης κάπως ειναι..::eek: ταπεινή μου γνώμη βέβαια:)...Πάντως δεν τα έχω ξαναακούσει έτσι:confused:

Παρέλειψα να ευχαριστήσω τον αγαπητό φίλο Κωνσταντίνο, μαθητή και μέλος του χορού του δασκάλου, που χωρις αντιρήσεις μου πρόσφερε το υλικό μόνο της Μ. Εβδομάδας από προσωπική του ηχογράφηση .

Ν.Α.

Last edited:

jimis

Παλαιό Μέλος
:
Συνέχεια με αποσπασματα από τα αντίφωνα της Μ.Πέμπτης στον Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας 2009.

Υ.Γ. Μια απάντηση στον "jimis" μάλλον ήρθε η ώρα να τα ακούσεις και έτσι.:)
Δεκτή η απάντηση!!!! :) απλώς ακούγοντας τα συγκεκριμένα ηχητικά ψαλόμενα σε ελεύθερη απόδοση απόρησα ?? :) Να είστε καλά!!!!!!!

Last edited:
Κοινωνικό "Εις πάσαν την γην" ήχος πλ δ΄Αθ. Καραμάνη. Από την λειτουργία στις 30-6-2009 στον Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας Θεσσαλονίκης.

Attachments

Την Πέμπτη 16 Ιουλίου 2009 τελέσθηκε ο Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός προς τιμή της Αγ. Μαρίνης στον Πανυγηρίζοντα Ιερό Ναό στην Άνω Τούμπα Θεσσαλονίκης. Στο Δεξή αναλόγιο είχαμε την τιμή να φιλοξενούμε το Πρόεδρο του συλλόγου Ιεροψαλτών της Θεσσαλονίκης .

Τα Ανοιξαντάρια σε ήχο πλ δ΄ Θ. Φωκαέως
Τα κεκραγάρια του πλ δ΄ με το κέλευσον (Γιάννης Λιάκος).

Attachments

Last edited:
Συνέχεια με δύο ιδιομελα του εσπερινού, πάντα απο τον πανυγηρικό εσπερινό στον Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας Θεσσαλονίκης.

α. "Ώ τού παραδόξου θαύματος! τήν επηρμένην οφρύν" ήχος πλ δ΄
β. "Τους ξεσμούς ώσπερ άσαρκως" ήχος δ΄ ιδιόμελο απο την πανυγηρική ακολουθία της αγίας ποίημα Γερασίμου Μικραγιαννανήτου.

Attachments