Ξεχασμένα Σαμιώτικα τραγούδια

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Επαμεινώνδας Σταματιάδης έγραψε το έργο "ΤΑ ΣΑΜΙΑΚΑ". Στα λαογραφικά καταχώρησε σε βυζαντινή σημειογραφία τα τραγούδια της Σάμου.
Αυτά τα τραγούδια παρουσιάσαμε σε εκδήλωση τρεις ψάλτες. Ο Κώστας Μαυρίκης (σαντούρι) και ο πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγ Νικολάου Σάμου Κυριάκος Χαρδαβέλλας (πατέρας του Ευγένιου) με το Νικ. Γιάννου (ποιός είναι αυτός;:D) στο τραγούδι.
Την εκδήλωση σαμποτάρισε ο ... καιρός που όταν έγινε στο Βαθύ είχαν ανοίξει οι καταρράχτες του ουρανού (100 γενναίοι ήρθαν) και στο Καρλόβασι 8-9 μποφόρ βοριάς κρύο (50 γενναίοι ήρθαν)...:(:(
Ο φίλος που μας συνόδεψε με το σαντούρι του σοβατζής το επάγγελμα. Έχει σημασία και γι αυτό το αναφέρω...
Μετά την εκδήλωση μου λέει ο κουμπάρος μου: Δε μ' λές ου Μαυρίκ'ς φάλτσαρι ή μ' φάν'κι;
Είπα το σχόλιο στον Μαυρίκη και μου λέει: "Να πα' να πεις τ' κ'μπάρ΄ς να ρθεί να σουβατίζ' ταβάνια ούλ' μέρα κι μιτά να παίξ' σαντούρ'.... κι άμα πατήσ' μια νότα σουστή θα τ' πω μπράβου...!:D:D:D"
Καλή ακρόαση!
ΥΓ. Μή με ρωτήσετε που είναι τα 3, 5 και 7 ... Τά 'φαγα! Το τυπικό λέει 6!:D:D
 

Attachments

  • 1. O TRYGOS.mp3
    4.5 MB · Views: 107
  • 2. TOU GAMOU.mp3
    3.4 MB · Views: 84
  • 4. AGAPH M OREOTATH.mp3
    3.3 MB · Views: 85
  • 6. O HLIOS EVASILEPSE.mp3
    3.2 MB · Views: 89
  • 8. TA BASANA.mp3
    4.7 MB · Views: 112
  • 9. ESY M AUTH TH GNOMH.mp3
    4.3 MB · Views: 75

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πολύ- πολύ όμορφα και γλυκά ειπωμένα ακούσματα.Μπράβο τα συγχαρητήρια μου σε όλους και ειδικά σε αυτόν τον Γιάννου.......
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βλέποντας την υποδοχή των τραγουδιών, κάνω πάσα και τα υπόλοιπα.
Ξέχασα να αναφέρω τον (τότε) πιτσιρικά που απαγγέλλει. Είναι ο Γιώργος Βασιλειάδης, μαθητής του Κυριάκου Χαρδαβέλλα.
Ευχαριστώ, καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • 3. EKERDHSA KAI TH FILIA.mp3
    3.8 MB · Views: 67
  • 5. GIA PES MOU TO POULAKI MOU.mp3
    4.1 MB · Views: 50
  • 7. OTAN SE IDOUN TA MATIA MOU.mp3
    4.4 MB · Views: 55
Top