Νικόλαος Γιάννου - πέντε χρόνια ανεκτίμητης προσφοράς στο φόρουμ «Ψαλτολόγιον» (ημερ. εγγραφής: 03-11-2008)

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Ο Νικόλαος Γιάννου γεννήθηκε στις 18 Ιανουαρίου του 1946 στο Καρλόβασι της Σάμου. Ο πατέρας του ήταν ονομαστός ψάλτης στο νησί και ο Νικολάκης -όπως τον έλεγαν- μεγάλωσε σε περιβάλλον με εκκλησιαστικά ακούσματα. Στο δημοτικό σχολείο είχε δάσκαλο τον πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού της Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ματθαίο Ανδρέου, μαθητή του Εμμανουήλ Βαμβουδάκη που χρημάτισε πρωτοψάλτης του Παναγίου Τάφου στα Ιεροσόλυμα. Από την τρίτη τάξη ο Μ. Ανδρέου δίδασκε τα καλλίφωνα παιδάκια δωρεάν βυζαντινή μουσική. Ο Νικόλαος Γιάννου από το 1961 εγκαταστάθηκε μόνιμα στη Νέα Ερυθραία Αττικής, όπου τελείωσε το Λύκειο Κηφισιάς. Δεν εγκατέλειψε ούτε στιγμή τη βυζαντινή μουσική με αποτέλεσμα να βελτιώνεται συνεχώς ακούγοντας τους ονομαστούς ψάλτες της εποχής εκείνης από ραδιόφωνο και μαγνητόφωνα. Όταν το 1966 στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων ανέλαβε καθήκοντα πρωτοψάλτη ο απελαθείς από την Κωνσταντινούπολη Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Θρασύβουλος Στανίτσας, ο Νικόλαος Γιάννου ήταν από τους πρώτους που πλαισίωσαν τον άρχοντα στο αναλόγιο και ήταν βασικό στέλεχος σαν ισοκράτης στις χορωδίες που κατήρτιζε ο Θ. Στανίτσας για τις διάφορες εκδηλώσεις. Το 1968-69 ο Ν. Γ. κατέγραψε το πρώτο μέρος του βιβλίου τού άρχοντα «Μουσικόν Τριώδιον», ακούγοντάς το από ηχογράφηση που έγινε για το σκοπό αυτό στο σπίτι τού άρχοντα Θ. Στανίτσα και παρακολούθησε την εκτύπωσή του διορθώνοντας τα τυπογραφικά δοκίμια. Το 1975 επιμελήθηκε την έκδοση του βιβλίου «Μουσική Ζωοδόχος Πηγή» του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου, πρωτοψάλτη της Ιεράς Μονής του Μπαλουκλή Κωνσταντινούπολης. Έχει ψάλει σε πολλούς Ναούς ως πρωτοψάλτης ή λαμπαδάριος και έχει συμμετάσχει σε πολλές βυζαντινές συμφωνίες στην Ελλάδα και το εξωτερικό (Παρίσι, Βρυξέλλες, Κωνσταντινούπολη και Νέα Υόρκη). Τα τελευταία χρόνια υπηρετεί ως πρωτοψάλτης στον Ιερό Ναό τού Αγίου Αντωνίου Χαλανδρίου - Βριλησσίων. Έχει συνθέσει αρκετά μέλη όπως δοξαστικά, χερουβικά, λειτουργικά και κοινωνικά, ενώ έχει καταγράψει μερικά δημοτικά τραγούδια -ως επί το πλείστον επιτραπέζια ψαλτοτράγουδα- που τραγουδούσε ο ίδιος σε ψαλτοπαρέες. Το 2005 πήρε δίπλωμα βυζαντινής μουσικής με άριστα, ενώ στις 3 Νοεμβρίου 2008 έγινε μέλος στο φόρουμ «Ψαλτολόγιον», με πελώρια συνεισφορά έως σήμερα στην ψαλτική κοινότητα. Ο ίδιος θεωρεί τον εαυτό του πολύ τυχερό που συνάντησε στο δρόμο του τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη Θρασύβουλο Στανίτσα, ο οποίος σημάδεψε με την τέχνη του την εξέλιξή του σαν ψάλτης.

Η παγκόσμια ψαλτική κοινότητα οφείλει πολλά στον Νικόλαο Γιάννου και η επίσημη Εκκλησία πολύ περισσότερα... Προσωπικά, του εκφράζω θερμότατες ευχαριστίες ευχόμενος υγεία και μακροημέρευση.

Ως επισφράγισμα αυτού του μηνύματος, επισυνάπτω ανέκδοτη ηχογράφηση του Νικολάου Γιάννου, η οποία πραγματοποιήθηκε το έτος 2012 κατόπιν προσωπικής παρακλήσεως. Πρόκειται για ένα υπέροχο πανηγυρικό κράτημα του αειμνήστου Γεωργίου Τσατσαρώνη σε ήχο πλ. α'.

Με εκτίμηση,
Κωνσταντίνος Σκαρμούτσος
 

Attachments

  • Κράτημα Γ. Τσατσαρώνη, ερμηνεία Νικόλαος Γιάννου.mp3
    3.8 MB · Views: 171
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η μετριότητά μου ευχαριστεί πολύ για τους φιλόφρονες λόγους του φίλου Κωνσταντίνου!
Έχω εκφράσει την αντίθεσή μου σε κάθε είδους λιβάνισμα, πολύ δε περισσότερο εάν είμαι ο ... λιβανιζόμενος,:wink: και επίσης εάν το θυμίαμα είναι ... υπερβολικά πυκνό με βαριές εκφράσεις όπως:
Η παγκόσμια ψαλτική κοινότητα οφείλει πολλά στον Νικόλαο Γιάννου και η επίσημη Εκκλησία πολύ περισσότερα...
Γνωρίζω τα αισθήματα του φίλου μας του Κωνσταντίνου (όνομα, όχι επίθετο:D), και θα του συνιστούσα αυτοσυγκράτηση από τον ενθουσιασμό που τον διακρίνει, και να δηλώσω ότι κανείς δεν μου οφείλει τίποτε, και ότι είμαι ένας ψαλτάκος που ξέρει κάπως καλά τη δουλειά του, χάρις στους δασκάλους του, και θα μπορούσε στη θέση του να βρεθεί οιοσδήποτε συνάδελφος που ξέρει να ακούει, να διακρίνει και να ακολουθεί το σωστό παραδοσιακό ψάλσιμο.
Ευχαριστώ και πάλιν, και ... επιφυλάσσομαι για το κέρασμα, που ως είθισται προσφέρουν οι τιμώμενοι!!!:wink:
Ν.Γ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Η μετριότητά μου ευχαριστεί πολύ για τους φιλόφρονες λόγους του φίλου Κωνσταντίνου!
Έχω εκφράσει την αντίθεσή μου σε κάθε είδους λιβάνισμα, πολύ δε περισσότερο εάν είμαι ο ... λιβανιζόμενος,:wink: και επίσης εάν το θυμίαμα είναι ... υπερβολικά πυκνό με βαριές εκφράσεις όπως:

Γνωρίζω τα αισθήματα του φίλου μας του Κωνσταντίνου (όνομα, όχι επίθετο:D), και θα του συνιστούσα αυτοσυγκράτηση από τον ενθουσιασμό που τον διακρίνει, και να δηλώσω ότι κανείς δεν μου οφείλει τίποτε, και ότι είμαι ένας ψαλτάκος που ξέρει κάπως καλά τη δουλειά του, χάρις στους δασκάλους του, και θα μπορούσε στη θέση του να βρεθεί οιοσδήποτε συνάδελφος που ξέρει να ακούει, να διακρίνει και να ακολουθεί το σωστό παραδοσιακό ψάλσιμο.
Ευχαριστώ και πάλιν, και ... επιφυλάσσομαι για το κέρασμα, που ως είθισται προσφέρουν οι τιμώμενοι!!!:wink:
Ν.Γ.

κ. Γιάννου,

Εἶστε λεβέντης!

Τὸ ΔΙΚΟ σας μήνυμα τὰ λέει ὅλα.

Πάντως χαιρόμαστε ποὺ παραμένετε μαζί μας.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος

κ. Γιάννου,

Εἶστε λεβέντης!

Τὸ ΔΙΚΟ σας μήνυμα τὰ λέει ὅλα.

Πάντως χαιρόμαστε ποὺ παραμένετε μαζί μας.



Άντε καιρός να ανεβάσουμε και τα αρχεία του...τι λέτε; να τα ανεβάσουμε; κάτι ανοιξαντάρια, κάτι λειτουργικά κ.λ.π. ή θα πάθει εγκεφαλικό ο κυρ Νικόλας;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άντε καιρός να ανεβάσουμε και τα αρχεία του...τι λέτε; να τα ανεβάσουμε; κάτι ανοιξαντάρια, κάτι λειτουργικά κ.λ.π. ή θα πάθει εγκεφαλικό ο κυρ Νικόλας;

Δηλαδή τα έχεις τόσο καιρό και δεν τα ανεβάζεις ;;;!!! :)
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
το θυμίαμα είναι ... υπερβολικά πυκνό

Αγαπητέ μου Νίκο,

Να είσαι σίγουρος, πως το δικό σου θυμίαμα (δηλ. η προσφορά σου στην βυζαντινή εκκλησιαστική μουσική), είναι σαν την οσμή του μονοξυλίτη: πλούσια, διακριτική και ανεξύτιλη.


Να είσαι πάντα καλά!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Νίκος Γιάννου! είναι ο καλύτερος! και στην παρέα και στο ψαλτολόγιο και στα μουσικά στα ψαλτικά στις απομαγνητοφωνήσεις απ όλα απ όλα απ όλα!!!!!!!!!!!!!
<3
 

panosk1

Νέο μέλος
Η μετριότητά μου ευχαριστεί πολύ για τους φιλόφρονες λόγους του φίλου Κωνσταντίνου!
Έχω εκφράσει την αντίθεσή μου σε κάθε είδους λιβάνισμα, πολύ δε περισσότερο εάν είμαι ο ... λιβανιζόμενος,:wink: και επίσης εάν το θυμίαμα είναι ... υπερβολικά πυκνό με βαριές εκφράσεις όπως:

Γνωρίζω τα αισθήματα του φίλου μας του Κωνσταντίνου (όνομα, όχι επίθετο:D), και θα του συνιστούσα αυτοσυγκράτηση από τον ενθουσιασμό που τον διακρίνει, και να δηλώσω ότι κανείς δεν μου οφείλει τίποτε, και ότι είμαι ένας ψαλτάκος που ξέρει κάπως καλά τη δουλειά του, χάρις στους δασκάλους του, και θα μπορούσε στη θέση του να βρεθεί οιοσδήποτε συνάδελφος που ξέρει να ακούει, να διακρίνει και να ακολουθεί το σωστό παραδοσιακό ψάλσιμο.
Ευχαριστώ και πάλιν, και ... επιφυλάσσομαι για το κέρασμα, που ως είθισται προσφέρουν οι τιμώμενοι!!!:wink:
Ν.Γ.

... Πολυχρόνιον ποιήσαι Κύριος ο Θεός , τω ευλαβεστάτω Άρχοντι Ιεροψάλτη κύριο Νικόλαο . Κύριε , φύλαττε αυτόν , εις πολλά έτη ! Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός του "Άρχοντα" αποδίδεται στον κύριο Νίκο , κυρίως για την ποιότητα του χαρακτήρα του , και τη λεβεντιά του ... αποτελεί παράδειγμα φωτεινό , για όλους εμας τους νεότερους . Γεώργιος Αναγνωστάκης ... από Χαλκίδα
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλημέρα κ χρόνια πολλά!

Ο κ. Νικόλαος Γιάννου είναι ένας μαργαρίτης, ένα πολύτιμο μέλος της κοινότητας, ένας Άνθρωπος με Α κεφαλαίο που δεν διστάζει να προσφέρει αφιλοκερδώς..

Κύριε Νίκο, σας ευχαριστούμε πολύ για όσα μας έχετε προσφέρει!
 
Top