Να σου ζήσει ο γιος Domesticus!!!

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀγαπητέ «Δομέστικε»,
Ἡ οἰκογένειά σου συνεστήθη μέ τόν Γάμο σου καί ὄχι μέ τή γέννηση τοῦ πρώτου σου παιδιοῦ. Μπορεῖ καί νά μήν ἀποκτούσατε ποτέ παιδί, ὅπως συμβαίνει μέ πολλά ζευγάρια. Αὐτό δέν ἀποτελεῖ «ὀνειδισμόν» ἐν Χριστῷ καί γιά τήν Ἁγία Του Ἐκκλησία. Καί πάλι οἰκογένεια θά εἶχες. Ἡ ὁλοκλήρωση τοῦ ζευγαριοῦ ἐπιτυγχάνεται μέ τήν ἐν Χριστῷ τελείωση αὐτῶν πρωτίστως καί δευτερευόντως μέ τήν τεκνογονία, ἡ ἀποφυγή τῆς ὁποίας (ὅπως καί τοῦ Γάμου) σαφῶς συνιστᾶ ἁμάρτημα.

Αὐτά τά διευκρινιστικά πρός πολλές κατευθύνσεις καί ὄχι ἀναγκαστικά πρός ἐσένα.

Ἐσένα καί πάλι σ᾿ εὐχαριστοῦμε γιά τό μοίρασμα τῆς χαρᾶς. Ἡ χαρά σου ἔγινε καί χαρά μας καί ἡ συγκίνησή σου συγκίνησή μας.

Συμμετέχουμε ἐκ μέσης καρδίας σ᾿ αὐτό, ἀλλά καί τά ἄτεκνα ζευγάρια ὁλόκληρη οἰκογένεια ἔχουν καί καλοῦνται ἰσότιμα στήν Βασιλεία τοῦ Θεοῦ, ὅπως καί οἱ μοναχοί καί οἱ μοναχές.



Ἔχετε ἀπόλυτο δίκαιο.

Εὐλογεῖτε!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"Ο αποκτών υιόν ουδέποτε αποθνήσκει"

Ευχομαι στον γιο σου υγεια, πλουτη, και χαρα. Σε σενα ευχομαι να τον δεις να γινει μεγαλος και σοβαρος ανθρωπος, καλος χριστιανος και οικογενειαρχης και ...πρωτοψαλτης. :D

Περιμενουμε να αλλαξεις και το αβαταρ :D

Εὐχαριστῶ πολὺ, οἱ εὐχὲς σας κάλυψαν ὅλους τοὺς τομείς.

Μὲ γειὰ ἡ νέα ἐμφάνιση.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ίσως για πρώτη φορά ένιωσα πως, ενώ δεν έχω να πω τίποτα διαφορετικό από τους προηγούμενους, δεν μπορούσα να αρκεστώ σε ένα thanks συμφωνίας και επιβεβαίωσης.
Η δυνατότερη ίσως στιγμή της ζωής μου ήταν όταν είδα τον πρωτότοκό μου να ξεπροβάλλει, του έκοψα το λώρο και άκουσα το πρώτο του κλάμα. Μεγαλείο!
Ως εμεγαλύνθη τα έργα σου, Κύριε, πάντα εν σοφία εποίησας.
Αλλάζει η ζωή σου. Γίνεσαι πραγματικά δημιουργός, συνδημιουργός του Θεού. Σε καταλαβαίνω όταν λες ότι είσαι τρελαμένος και σου εύχομαι να παραμείνεις τρελαμένος με όσα παιδιά σου χαρίσει ο Θεός για όλη σου τη ζωή.
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον π. Βασίλειο πως τα επόμενα παιδιά πολλαπλασιάζουν τη χαρά και την ευλογία, αν και με μικρή πείρα (άλλη μια κόρη έχω).

Ο Θεός να προστατεύει το γιο σου και να ευλογεί την οικογένειά σας.

Συμφωνῶ, ἔτσι εἶναι. Εὺχαριστῶ γιὰ τὶς εὐχὲς καὶ ἀντεύχομαι κάθε καλὸ ἐκ Θεοῦ σὲ σᾶς καὶ τὴν οἰκογένειά σας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σιγά να μην εμπόδιζε η ανωνυμία να σου ευχηθούμε... Να σου ζήσει!

Υ.Γ.
...άλλα είναι τα πράγματα που εμποδίζει η ανωνυμία. (αλλά νομίζω το καταλαβαίνεις κι ο ίδιος)

Εὐχαριστῶ πολὺ καὶ περιμένω συμβουλὲς, ἄμα ... ξεμπερδευτοῦν ποτὲ οἱ ὑφεσοδιέσεις, ὁ Χρύσανθος, κτλ., κτλ., κτλ.

Πάντα ὑγεία στὴν οἰκογένεια καὶ στὸ χαριτωμένο avatar.
 
Top