Μουσοτραφείς Κληρικοί

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Στα διαγραφέντα μηνύματα του θέματος που αφορούσε ιερωμένο ψάλλοντα είχαμε υποβάλλει στους κ.Διαχειριστές μια πρόταση, σημαντική κατά τη γνώμη μας (και διερμηνευτική εν μέρει της φασαρίας γύρω από τον εν λόγω ιερωμένο):

Να δημιουργηθεί νέα κατηγορια στις "Ηχογραφήσεις" όπου θα συμπεριλαμβάνονται πάντες οι ψάλλοντες και εκφωνούντες ιερωμένοι που έχουν αναρτηθεί στο Ψαλτολόγιον αλλά και όποιος άλλος κληρικός βούλεται. Προτείνουμε μάλιστα δίπλα στους καθαρώς ψαλτικούς ύμνους που αποδίδουν ιερωμένοι (των οποίων ερμηνειών ενίοτε δύναται να τίθεται εν αμφιβόλω η καλλιτεχνικότητα, όπως έχει αποδειχθεί σε γκρίνιες πρόσφατες και παλαιότερες και στις οποίες συμμετείχαμε και εμείς) να υπάρχουν απαραιτήτως εκφωνήσεις, εν είδει βοηθήματος και προτύπου προς όλο τον ιερατικό κόσμο, σε μορφή audio ή video σε όλους τους ήχους και υποπεριπτώσεις τους(όχι μόνον στην πολύ παραδοσιακή μορφή Δ΄ΑΓΙΑ, και συγγνώμη από τους πιο καθαρολόγους).

Επαναλαμβάνουμε: το κριτήριο ας είναι ένα και μόνον: Το αν είναι κάποιος ιερωμένος ή όχι.

Πιστεύουμε ότι το οφείλουμε στον ιερατικό κόσμο (τον οποίο και ταλαιπωρούμε κάποτε με τα γραφόμενά μας). Αρκεί βεβαίως να τεθεί ένα κριτήριο ποιότητας στις ηχογραφήσεις που θα αναρτώνται, επειδή η μη διολίσθηση σε αυτοσχεδιασμούς αμφιβόλου ποιότητος και τεχνικής δε θα είναι δεδομένη.
Προτείνουμε μάλιστα να δημοσιεύονται και κείμενα μουσικά με εκφωνήσεις (αν δεν υπάρχουν ήδη).

Παρακαλούμε τέλος, να παραχωρηθούν κάποια προγράμματα γραφής της βυζαντινής μουσικής από το Ψαλτολόγιον. Θα "λύσουν" τα χέρια πολλών.
Ευχαριστούμε.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Χίλια συγγνώμη. Λησμονήσαμε να αναφέρουμε το αυτονόητο :
Δεν αρκεί η δική μας πρόταση και σκέψεις. Όχι μόνον είναι καλοδεχούμενες αλλά και αναγκαίες οι απόψεις, προτάσεις, σκέψεις όλων όσων διαβάσουν τις δικές μας και οπωσδήποτε των Διαχειριστών.
Προσκαλούμε λοιπόν και προτιθέμεθα να συμβάλλουμε όσο μπορούμε στην υλοποίηση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν έχω προσωπικά αντίρρηση να γίνει ξεχωριστή ενότητα για ψαλλόμενα από ιερωμένους αλλά

(α) δεν βλέπω το πρακτικό πλεονέκτημα (πέρα από τη συγκέντρωση καθαρά ιερατικών και διακονικών εκφωνήσεων και μελών η οποία μπορεί να γίνει ανεξαρτήτως αυτού του θέματος)
(β) υπάρχουν περιπτώσεις που έχουμε ακούσματα του ιδίου προσώπου πρίν και μετά τη χειροτονία τους (π.χ. π. Νικόδημος Καβαρνός κ. α.)
(γ) υπάρχουν περιπτώσεις ιερωμένων που διετέλεσαν (κάποιοι για χρόνια) ιεροψάλτες οι ίδιοι και τίθεται ζήτημα εάν άλλαξε κάτι (ψαλτικά) ώστε να μην μπορούν να ενταχθούν στην κατηγορία ιεροψάλτες (π.χ. π. Νικόλαος Μαυρόπουλος κ. α.)
(δ) υπάρχουν μοναχοί-ιεροψάλτες που ανήκουν και στις δύο κατηγορίες
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
(πολύ καλή ιδέα Johnsteff)

Προτείνω η κατάταξη να γίνει μόνο με κριτήριο το περιεχόμενο, δηλαδή να έχει τίτλο η υποενότητα κάτι σαν αυτό:
"Αιτήσεις, εκφωνήσεις, ειρηνικά, απαγγελίες"

Κατ'αρχήν νομίζω αυτομάτως αποκλείονται οι μη ιερωμένοι, εκτός αν κανένας λαϊκός είναι τόσο μερακλής....
(νομίζω απαγορεύεται κιόλας μη ιερέας να λέει τα του ιερέα)

Και βεβαίως όπως είπε και ο Johnsteff θα είναι σημαντικό βοήθημα στους τελευταίους.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Δεν έχω προσωπικά αντίρρηση να γίνει ξεχωριστή ενότητα για ψαλλόμενα από ιερωμένους αλλά

(α) δεν βλέπω το πρακτικό πλεονέκτημα (πέρα από τη συγκέντρωση καθαρά ιερατικών και διακονικών εκφωνήσεων και μελών η οποία μπορεί να γίνει ανεξαρτήτως αυτού του θέματος)
(β) υπάρχουν περιπτώσεις που έχουμε ακούσματα του ιδίου προσώπου πρίν και μετά τη χειροτονία τους (π.χ. π. Νικόδημος Καβαρνός κ. α.)
(γ) υπάρχουν περιπτώσεις ιερωμένων που διετέλεσαν (κάποιοι για χρόνια) ιεροψάλτες οι ίδιοι και τίθεται ζήτημα εάν άλλαξε κάτι (ψαλτικά) ώστε να μην μπορούν να ενταχθούν στην κατηγορία ιεροψάλτες (π.χ. π. Νικόλαος Μαυρόπουλος κ. α.)
(δ) υπάρχουν μοναχοί-ιεροψάλτες που ανήκουν και στις δύο κατηγορίες

Ευχαριστούμε που ασχοληθήκατε με την πρότασή μας.

Σε συνέχεια των σκέψεών σας λοιπόν λέμε τα εξής.
Στα (β)(γ) που συνιστούν πρακτικά προβλήματα οι δυνατές απαντήσεις είναι δυο: Ή ο όποιος ιερωμένος (διάκονος, πρεσβύτερος, επίσκοπος) και τα καταγεγραμμένα μέλη του να αναρτώνται σε ένα ενιαίο θέμα με το όνομά του που θα ανήκει στην προτεινόμενη νέα κατηγορία "μουσοτραφείς κληρικοί", ανεξαρτήτως αν ψάλλει προ τη χειροτονίας του ή μετά. Ή να διατηρείται θέμα με το όνομά του σε αμφότερες τις κατηγορίες, και στη νέα των κληρικών και σε κάποια από τις ήδη υπάρχουσες. Επιλέξατε εσείς το προτιμότερο.
Στο (δ) η απάντηση είναι απλούστερη: αν ο μοναχός είναι ιερεύς ας εντάσσεται στους ιερείς, αν κάνει τον ψάλτη και μόνον στους ψάλτες (ο αείμνηστος π.Διονύσιος Φιρφιρής εντάσσεται στους ψάλτες, επειδή δεν είναι ιερωμένος που ψάλλει επιπροσθέτως, αλλά ψάλτης που τυγχάνει να είναι και διάκονος)
Το (α) είναι πιο δύσκολο και επιδέχεται πολλών συζητήσεων. Αυτό επιδιώκουμε εξάλλου. Η δική μας πρώτη απάντηση είναι:
Ας αποτελούν οι ιερωμένοι ειδική κατηγορία ώστε να μη δημιουργούνται τα γνωστά παρατράγουδα, επειδή θα προκαλείται το κοινό αίσθημα πολλών ψαλτών με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται και οι ίδιοι οι ιερείς. Ή αν προτιμάτε, η νέα κατηγορία θα ταξινομήσει καλύτερα, θα εμπλουτίσει με εκφωνήσεις, θα προσθέσει ασφαλώς νέους εκτελεστές-κληρικούς (που δε θα κινδυνεύουν να προκαλέσουν τις όποιες αντιδράσεις - π.χ. δείτε τι συμβαίνει τώρα στο θέμα για το μακαριστό Χριστόδουλο) και θα δώσει και ένα βήμα στον ιερατικό κόσμο: αυτόν της μελουργικής τους επίδοσης και βελτίωσης. Ένα σχολείο όπου ιερείς θα διδάσκουν και θα διδάσκονται τα μουσικά.

Ας το δοκιμάσετε στην πράξη και αν δεν αποβεί χρήσιμο το καταργείτε.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Δεν έχω προσωπικά αντίρρηση να γίνει ξεχωριστή ενότητα για ψαλλόμενα από ιερωμένους αλλά

(α) δεν βλέπω το πρακτικό πλεονέκτημα (πέρα από τη συγκέντρωση καθαρά ιερατικών και διακονικών εκφωνήσεων και μελών η οποία μπορεί να γίνει ανεξαρτήτως αυτού του θέματος)
(β) υπάρχουν περιπτώσεις που έχουμε ακούσματα του ιδίου προσώπου πρίν και μετά τη χειροτονία τους (π.χ. π. Νικόδημος Καβαρνός κ. α.)
(γ) υπάρχουν περιπτώσεις ιερωμένων που διετέλεσαν (κάποιοι για χρόνια) ιεροψάλτες οι ίδιοι και τίθεται ζήτημα εάν άλλαξε κάτι (ψαλτικά) ώστε να μην μπορούν να ενταχθούν στην κατηγορία ιεροψάλτες (π.χ. π. Νικόλαος Μαυρόπουλος κ. α.)
(δ) υπάρχουν μοναχοί-ιεροψάλτες που ανήκουν και στις δύο κατηγορίες

Ναι θα έχουμε πρόβλημα με το Data integrity :D
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Και εγώ πιστεύω ότι οι κληρικοί θα πρέπει να είναι σε άλλη κατηγορία, ακόμη και εάν προήλθαν από τις τάξεις των Ιεροψαλτών.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ναι θα έχουμε πρόβλημα με το Data integrity :D

Αν και το χιούμορ είναι καλοδεχούμενο από μερικούς αναγνώστες, ας τους το στερήσουμε στο παρόν thread, για να μην επαναληφθεί και εδώ αστοχία παρόμοια με τη διεύρυνση και διολίσθηση του θέματος του π.Ιωάννη Τασιά. Εμμένουμε στην πρότασή μας και συζητούμε επί της ουσίας.
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αναμένομεν "φως" αγαπητοί administrators.
Eκτός αν σας παρέχομεν κόπους με όλα αυτά.
 

tzintzos

Νέο μέλος
Στα διαγραφέντα μηνύματα του θέματος που αφορούσε ιερωμένο ψάλλοντα είχαμε υποβάλλει στους κ.Διαχειριστές μια πρόταση, σημαντική κατά τη γνώμη μας (και διερμηνευτική εν μέρει της φασαρίας γύρω από τον εν λόγω ιερωμένο):

Να δημιουργηθεί νέα κατηγορια στις "Ηχογραφήσεις" όπου θα συμπεριλαμβάνονται πάντες οι ψάλλοντες και εκφωνούντες ιερωμένοι που έχουν αναρτηθεί στο Ψαλτολόγιον αλλά και όποιος άλλος κληρικός βούλεται. Προτείνουμε μάλιστα δίπλα στους καθαρώς ψαλτικούς ύμνους που αποδίδουν ιερωμένοι (των οποίων ερμηνειών ενίοτε δύναται να τίθεται εν αμφιβόλω η καλλιτεχνικότητα, όπως έχει αποδειχθεί σε γκρίνιες πρόσφατες και παλαιότερες και στις οποίες συμμετείχαμε και εμείς) να υπάρχουν απαραιτήτως εκφωνήσεις, εν είδει βοηθήματος και προτύπου προς όλο τον ιερατικό κόσμο, σε μορφή audio ή video σε όλους τους ήχους και υποπεριπτώσεις τους(όχι μόνον στην πολύ παραδοσιακή μορφή Δ΄ΑΓΙΑ, και συγγνώμη από τους πιο καθαρολόγους).

Επαναλαμβάνουμε: το κριτήριο ας είναι ένα και μόνον: Το αν είναι κάποιος ιερωμένος ή όχι.

Πιστεύουμε ότι το οφείλουμε στον ιερατικό κόσμο (τον οποίο και ταλαιπωρούμε κάποτε με τα γραφόμενά μας). Αρκεί βεβαίως να τεθεί ένα κριτήριο ποιότητας στις ηχογραφήσεις που θα αναρτώνται, επειδή η μη διολίσθηση σε αυτοσχεδιασμούς αμφιβόλου ποιότητος και τεχνικής δε θα είναι δεδομένη.
Προτείνουμε μάλιστα να δημοσιεύονται και κείμενα μουσικά με εκφωνήσεις (αν δεν υπάρχουν ήδη).

Παρακαλούμε τέλος, να παραχωρηθούν κάποια προγράμματα γραφής της βυζαντινής μουσικής από το Ψαλτολόγιον. Θα "λύσουν" τα χέρια πολλών.
Ευχαριστούμε.
Συμφωνω με τους προλαλήσαντες.Υποβάλλω μια παράκληση θα ηθελα καποιο συντομομο βιογραφικό των Ν. και Π.ΚΑΒΑΡΝΟΥ ιερεως και ιεροψαλτου. ευχαριστω. Ι. ΕΥΘΥΜΙΟΥ
:mad:
 

papapsaltis

Νέο μέλος
Καλησπέρα κι από 'μένα ... Ιερέας και ψάλτης ο γράφων το παρόν μήνυμα ... Να πώ κι εγώ τη γνώμη μου... Θα μου άρεσε να υπάρχει στο φόρουμ και section με εκφωνήσεις και ψαλτικά κομμάτια από Ιερωμένους.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Καλησπέρα κι από 'μένα ... Ιερέας και ψάλτης ο γράφων το παρόν μήνυμα ... Να πώ κι εγώ τη γνώμη μου... Θα μου άρεσε να υπάρχει στο φόρουμ και section με εκφωνήσεις και ψαλτικά κομμάτια από Ιερωμένους.

Ευλογείτε!

Ναι είναι πολύ καλή ιδέα, να υπάρχουν εκφωνήσεις από καλλίφωνους ιερείς..
Αν, και νομίζω πως έχει ξαναειπωθεί τέτοια πρόταση...
 
Top