Μουσικά Χειροτονίας

pano

Μέλος
Ξερετε αν υπαρχουν τα ''κυριε ελεησον'' που λεγονται κατα την την ωρα της χειροτονιας...Νομιζω σε Β ηχο....Ευχαριστω......

Ἐμεῖς δυστυχῶς δέν τά βρήκαμε πουθενά, τά λέμε ἐκ παραδόσεως, ἀπλά νομίζω (καί ἄς μέ διορθώσει κάποιος πιό γνώστης) ὅτι ψάλλονται σέ ἤχο λέγετο.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ξερετε αν υπαρχουν τα ''κυριε ελεησον'' που λεγονται κατα την την ωρα της χειροτονιας...Νομιζω σε Β ηχο....Ευχαριστω......
Υπάρχουν σίγουρα σε νεότερη έκδοση του Μουσικού Πανδέκτη Δ της Ζωής σε ήχο β. Δε θυμάμαι αν τα έχει και η Μουσική Συλλογή του Πρωγάκη ή η Μουσική Πανδέκτη. Πιθανόν.

Δ.

pano

Μέλος
ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την αμεση ανταποκριση σας.......

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μπορείς ν' ανεβάσει κάποιος την Ακολουθία της χειροτονίας; Την θέλω για ένα Διάκονο που θα γίνει ιερέας. Αν την έχει κάποιος σε μουσικά θα ήταν καλα. Ευχαριστώ.

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Υπενθυμίζω αυτό αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπενθυμίζω αυτό αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ
Επισυνάπτεται η σχετική τάξις, που προέρχεται από την ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΉ του ΠΑΤΡΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΜΑΝΤΖΟΥΝΕΑ.
Όσον αφορά τα μουσικά κείμενα νομίζω είναι γνωστά και υπάρχουν στο φόρουμ.

Attachments

Last edited:

anggeosef

Άγγελος Σέφκας
Καλησπέρα. Γίνεται μήπως να ανεβούν μουσικά κείμενα της χειροτονίας "εις διάκονον" και "εις ιερέαν" διότι τη δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων έχουμε στο Ναό που διακονώ ΠΑΝΤΑ (!!! :eek: !!!) χειροτονία;

Τι εννοείς ;
Το ...."Άξιος" και το "Κύριε ελέησον" , το παρακλητικόν ; (που κάποιοι Αρχιερείς , δεν το θέλουν κι όλας , για να ακούγεται η ευχή...)
Δεν έχει τίποτ άλλο...
Τα άλλα τα λένε οι συλλειτουργούντες Ιερείς ...