Μικτή Κλίμακα (Νενανω)

ttrixas

Νέο μέλος
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τα διαστήματα της μικτής κλίμακας (Νενανω) σε ηχομόρια από τον κάτω Δι μέχρι των άνω Δι.
Ευχαριστώ
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Σελίδα 16-17 εδώ εξηγώ πως ο πλάγιος δεύτερος είναι και πρώτος και ο νενανώ ο πλάγιος πρώτος, όπως περιγράφουν τα παλαιά θεωρητικά και όπως ψάλλεται ακόμα, σύμφωνα με δική μου μελέτη και συμπεράσματα.
Για το μέλος του πλαγίου δευτέρου, πως ο πρώτος είναι και δεύτερος και η πως μεσότητα του δευτέρου και του πρώτου ταυτίζονται εξηγώ τι πραγματικά συμβαίνει κι εδώ
Η κλίμακα που ζήτησες είναι στην προτελευταία από τις έξι οριζόντιες γραμμές :
10_kanonio_a_pla.jpg

Τα πάντα μεταβάλλονται και αναμειγνύονται-παραλλάσσονται. Αναλόγως με ποιους ήχους συγκοινωνεί ο νενανώ προσαρμόζει το μέγεθος του, το ίδιο γίνεται και στον β ήχο στον τέταρτο και στον λέγετο (βλέπε πάλι εργασία μου).
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Τα πάντα μεταβάλλονται και αναμειγνύονται-παραλλάσσονται. Αναλόγως με ποιους ήχους συγκοινωνεί ο νενανώ προσαρμόζει το μέγεθος του, το ίδιο γίνεται και στον β ήχο στον τέταρτο και στον λέγετο (βλέπε πάλι εργασία μου).
Στο κάτω σχήμα δείχνω τα μεγέθη των διφωνιών της παραλλαγής των ήχων, όπως τα έχω υπολογίσει βάσει των μεταβολλώ λόγω συμφωνιών τετραχόρδου στο μαλακού διατονικό γένους κατά Αριστόξενο.
Πάνω αριστερά φαίνεται με ποιους ήχους παραλλάσσεται το μέλος του νενανώ.
Σύμφωνα με την έρευνα μου το ύφος και το ήθος του κάθε ήχου καθορίζονται στην διφωνία, που αποτελείται από δύο διαστήματα, ένα μικρό και ένα μεγάλο (στο νενανώ έχουμε μεγάλο μικρό).
08_sofotati_parallage_diasthmata.jpg
 
Top