Μερικές οδηγίες για τους αρχαρίους που ξεκινούν στο Ψαλτήρι

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτή είναι η μεγαλύτερη αίρεση του αιώνα μας που μας έχει οδηγήσει στην καταστροφή.
Οι πατερες με την ψαλτική εδογμάτισαν όχι με τις ευχές και το κήρυγμα. Έχουμε πέσει στην παγίδα αυτή εδώ και δεκαετίες, έχουμε υποτιμήσει την ουσία της εκκλησίας που είναι η μέθεξη κι όχι η κατανόηση. Η μέθεξη επιτυγχάνεται με την θεία τέχνη που είναι ο λόγος, ο λόγος ο εκκλησιαστικός δεν είναι πεζός έχει μουσική, εκφράζει το άρρητο και τα μεγαλεία του Θεού!
Εδώ δεν τα λες καλά. Η μουσική ούτε ήταν, ούτε θα μπορούσε ποτέ να είναι δογματικό θέμα, γιατί αυτό θα ήταν παρέκκλιση μεγάλη. Και όσο κι αν αρέσει σε μερικούς να το υποστηρίζουν, η κατανόηση δεν είναι δευτερεύον πράγμα. Δεν είναι το άπαν, είναι όμως η αρχή και εκ των ων ουκ άνευ. Η μουσική θα μπορούσε και να λείπει (αν και όχι ευκταίο), ο κατανοητός λόγος, όχι.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και ειλικρινά συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα, νομίζω είναι το πιο ενημερωμένο online βοήθημα για όλους.

Συμφωνώ και δέχομαι τις συμβουλές σας, έχω ξεκινήσει ειδικά με εσπερινούς και έχω βοηθηθεί πολύ. Έχω καταλάβει και την σειρά της Παρακλητικής η οποία είναι ως επί το πλείστον από το Αναστασιματάριο.

Επίσης, στην σχολή μου είχα εξαίρετους δασκάλους τους οποίους και ευχαριστώ. Θα ήθελα όμως να μας μάθαιναν έστω τα βασικά απολυτίκια και προσόμοια.

Δεν έχω αυτί ή πιο σωστά, μνημονικό. Ακούω το προσόμοιο, το καταλαβαίνω αλλά δεν μπορώ να το πω με την μία. Πρέπει ή να το ακούσω 30 φορές ή να το διαβάσω μουσικά.

...
Φυσικὰ καὶ δὲν μπορεῖς νὰ τὸ πεῖς μὲ τὴ μία ἀλλὰ καὶ μὲ τὶς 30 ... Ὅταν ἐγώ στὰ δέκα μου χρόνια μάθαινα τὰ προσόμοια πρακτικῶς, χωρίς σημειογραφία, δὲν τὰ ἔμαθα μὲ τὴ μία οὕτε μὲ τὶς 30, ἀλλὰ μὲ πολλὲς φορὲς ΠΑΝΩ στὸ ἀναλόγιο, ὅπου τὰ πράγματα εἶναι πολὺ διαφορετικὰ ἀπὸ τὴν πρόβα στὸ σπίτι. Ἔχεις τὸ ἄγχος τοῦ πρωτάρη καὶ στὰ προσόμοια ἀπ'ἔξω ἄμα χάσεις μιὰ κατάληξη και εἶσαι ἄπειρος, τὸ 'καψες ... καὶ εἶσαι τυχερὸς ἅμα μείνεις καὶ στὸν ἦχο, ἀλλιῶς πιάνεις ... σαραντάηχο, τρῶς καμιὰ ἀγκωνιὰ κι ἄλλα «ὠραία» τῶν παλαιῶν ψαλτῶν ...

Τὰ προσόμοια ἀπ' ἔξω ΑΠΑΙΤΟΥΝ ἄφθονη τριβὴ ἐπὶ τοῦ ἀναλογίου σὲ μάχιμες συνθῆκες.

Διάβαζε μουσικὸ κείμενο, ἀλλὰ μετὰ προβάρισε χωρὶς αὐτό, ὅσο περισσότερο γίνεται και πήγαινε σὲ ἑσπερινοὺς.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Εδώ δεν τα λες καλά. Η μουσική ούτε ήταν, ούτε θα μπορούσε ποτέ να είναι δογματικό θέμα, γιατί αυτό θα ήταν παρέκκλιση μεγάλη. Και όσο κι αν αρέσει σε μερικούς να το υποστηρίζουν, η κατανόηση δεν είναι δευτερεύον πράγμα. Δεν είναι το άπαν, είναι όμως η αρχή και εκ των ων ουκ άνευ. Η μουσική θα μπορούσε και να λείπει (αν και όχι ευκταίο), ο κατανοητός λόγος, όχι.
Για αυτό ακριβώς έχουμε γεμίσει φαλτσους, έτσι σκέφτονται μεγάλη μερίδα φάλτσων.
Φυσικά και ο λόγος του Θεου είναι ανώτερος από κάθε μουσική και εννοείται ότι η μουσική δεν είναι απαραίτητη για την σωτηρία.
Δεν είπα μουσική αν πρόσεξες Νεοκλή είπα λόγος. Ο λόγος στην παράδοση μας περιέχει την μουσική, δεν είναι πεζός. Ακόμα και η ανάγνωση του Ευαγγελίου έχει τονισμό παραδοσιακό που σε βάζει στο νόημα και σε εμπνέει. Δεν αναγινωσκεις τα ιερά γράμματα σαν να διαβάζεις εφημερίδα που ακόμα και την εφημερίδα οι παλιοι την διάβαζαν με τόνο, κάτι που χάθηκε. Χάθηκε το μεγαλείο, χάθηκε η ουσία, πουθενά πλεον δεν διαφέρουμε από προτεστάντες ή μάρτυρες του Ιεχωβά
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Η μουσική είναι εικόνα της δόξης του Θεού. Όποιος υποτιμά την μουσική γίνεται εικονομάχος. Η εικονομαχία έχει καταδικαστεί από την οικουμενική σύνοδο, είναι αίρεση!
Η φωνή λέει ο Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός είναι το φώς του νοός. Ο, τι έχεις μέσα στην ψυχή τα εξωτερικευεις με την φωνή, τον λόγο ο οποίος περιεχει και τη μουσική, αυτό λέει ο Άγιος.
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Η φωνή λέει ο Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός είναι το φώς του νοός. Ο, τι έχεις μέσα στην ψυχή τα εξωτερικευεις με την φωνή, τον λόγο ο οποίος περιεχει και τη μουσική, αυτό λέει ο Άγιος.

Ελπίζω η αποψη αυτη του Δαμασκηνου να μην ειναι ... προσπαθεια ετυμολογιας της λεξης. Δηλαδη Φω-νη = φως + νους, διοτι θα γελανε μεχρι και οι καμηλες στην ερημο του Σινα...

(η "φωνη" προφανως προερχεται απο το ρ. "φημι", με ινδοευρωπαικη καταγωγη και ριζα *bha- , με σημασια "λεω" αλλα και "λαμπω", "φαινομαι", εξου και η κοινη ριζα του "φαινομαι" -εφανην κλπ...)
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ελπίζω η αποψη αυτη του Δαμασκηνου να μην ειναι ... προσπαθεια ετυμολογιας της λεξης. Δηλαδη Φω-νη = φως + νους, διοτι θα γελανε μεχρι και οι καμηλες στην ερημο του Σινα...

(η "φωνη" προφανως προερχεται απο το ρ. "φημι", με ινδοευρωπαικη καταγωγη και ριζα *bha- , με σημασια "λεω" αλλα και "λαμπω", "φαινομαι", εξου και η κοινη ριζα του "φαινομαι" -εφανην κλπ...)
Ο ορισμός ή λογοπαίγνιο είναι του Αγίου Ιωάννη του Δαμασκηνού ή τελοσπαντων του συγγραφέα των ερωταποκρίσεων της παπαδικής Τέχνης. Δεν ξέρω αν είναι να γελουν οι καμήλες με αυτό ή με την επιπολαιότητα των επιστημόνων της ετυμολογίας. Ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί, πολλά συμπεράσματα έχουν βγει κατα καιρούς για την μουσική, για την γλώσσα κλπ που έχουν αποδειχθεί λάθος!
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Ο ορισμός ή λογοπαίγνιο είναι του Αγίου Ιωάννη του Δαμασκηνού ή τελοσπαντων του συγγραφέα των ερωταποκρίσεων της παπαδικής Τέχνης. Δεν ξέρω αν είναι να γελουν οι καμήλες με αυτό ή με την επιπολαιότητα των επιστημόνων της ετυμολογίας.

(Ετσι ειναι... Καθεται ο αλλος σπουδαζει 10 χρονια, κανει ερευνα αλλα τοσα, αποδεικνυει επιστημονικα πραγματα με τα οποια συμφωνουν ΟΛΟΙ οι αλλοι επιστημονες του κλαδου, και βγαινει ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ και αποφαινεται μετα απο σκεψη 3 δευτερολεπτων : "επιπολαιοι οι γλωσσολογοι και για γελια τα ετυμολογικα λεξικα. Ο δαμασκηνος τα λεει σωστα, διοτι... ετσι μου αρεσει...". Προφανως δεν μπορω να κοντραρω τετοιο επιθχειρημα... )

φωνη λοιπον απο το φως+νους.
να φανταστω "ανθρωπος" απο το ανω +θρωσκω;;
το "αγιοκλημα" ειναι απο το αγιο + κλημα;;
το εφταζυμο ψωμι εχει 7 ζυμες;;
το καλυμμαυκι ειναι το καλυμμα του αυχενος;;

πειτε μας εσεις την αληθεια, γιατι τα λεξικα δεν ειναι να τα εμπιστευεται κανεις, ολο ανακριβειες γραφουν και επιπολαιοτητες...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
(Ετσι ειναι... Καθεται ο αλλος σπουδαζει 10 χρονια, κανει ερευνα αλλα τοσα, αποδεικνυει επιστημονικα πραγματα με τα οποια συμφωνουν ΟΛΟΙ οι αλλοι επιστημονες του κλαδου, και βγαινει ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ και αποφαινεται μετα απο σκεψη 3 δευτερολεπτων : "επιπολαιοι οι γλωσσολογοι και για γελια τα ετυμολογικα λεξικα. Ο δαμασκηνος τα λεει σωστα, διοτι... ετσι μου αρεσει...". Προφανως δεν μπορω να κοντραρω τετοιο επιθχειρημα... )

φωνη λοιπον απο το φως+νους.
να φανταστω "ανθρωπος" απο το ανω +θρωσκω;;
το "αγιοκλημα" ειναι απο το αγιο + κλημα;;
το εφταζυμο ψωμι εχει 7 ζυμες;;
το καλυμμαυκι ειναι το καλυμμα του αυχενος;;

πειτε μας εσεις την αληθεια, γιατι τα λεξικα δεν ειναι να τα εμπιστευεται κανεις, ολο ανακριβειες γραφουν και επιπολαιοτητες...
Δεν είπα ότι είναι οπωσδηποτε ορισμός της λέξης "φωνή" η παραθεση του Δαμασκηνού, είπα ότι μπορεί να είναι λογοπαίγνιο. Αν γνωρίζεις τι σημαίνει λογοπαιγνιο τότε απλά θες να εκτονώσεις τα εσωτερικά σου με το να με πεις ελληναρά, δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το κάνεις, αφού σε γεμίζει με τις υγείες σου.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο ψευδό-Ιωάννης Δαμασκηνός.
Όλα τα μουσικά όσα αποδίδονται στον Δαμασκηνό είναι μεταγενέστερα όπως και η εν λόγω θεωρία. Έχουμε όμως και την προφορική παράδοση που για ποιο λόγο έστω και ένα ποσοστό των ψευδεπίγραφων να μην έχουν προελευση τον Δαμασκηνό;
 

vaggelis83

New member
Φυσικὰ καὶ δὲν μπορεῖς νὰ τὸ πεῖς μὲ τὴ μία ἀλλὰ καὶ μὲ τὶς 30 ... Ὅταν ἐγώ στὰ δέκα μου χρόνια μάθαινα τὰ προσόμοια πρακτικῶς, χωρίς σημειογραφία, δὲν τὰ ἔμαθα μὲ τὴ μία οὕτε μὲ τὶς 30, ἀλλὰ μὲ πολλὲς φορὲς ΠΑΝΩ στὸ ἀναλόγιο, ὅπου τὰ πράγματα εἶναι πολὺ διαφορετικὰ ἀπὸ τὴν πρόβα στὸ σπίτι. ...

Εννοείται ότι δεν μπορώ να το πω με την μία, και θέλω την εξάσκηση. Τον ήχο δεν τον χάνω γιατί σε αυτό με έχει βοηθήσει το δίπλωμα. Είσαι τυχερός που μπορούσες στα 10 σου να τα δουλέψεις, θεωρώ ιδανική την ηλικία. Ένας όμως που ξεκινάει μετά τα 30, χρειάζεται βοήθεια. Το Μουσικόν Μηνολόγιον με βοήθησε αρκετά, και οι ψάλτες στο ναό που συνέχεια μας ενθαρρύνουν όλους μας, και οι συμβουλές σας εδώ.

Ευχαριστώ για όλα.
 
Top