[Ερώτηση] Μεγάλη Εβδομάς Περιστέρη - Επιμέλεια Ε. Τζελά

Status
Not open for further replies.
Αύριο θα ασχοληθούμε και με το Δοξαστάριο.Δεν προλαβαίνω κύριε Καλπακίδη.
Επιτρέψτε μου μόνο να αναφέρω πως θα γίνει συγκριτικά με το δοξαστάριο του Πέτρου και του Βιολάκη.

Μα ποιος σας το ζήτησε ;
Ειναι αυτο το θέμα μας ;
Αν ενσκύψει κανεις ,θα βρει παρα πολλές διαφορές και μεταξύ Πέτρου (πρώτης έκδοσης ) με Βιολάκη και Κηλτζανιδη και Στέφανου (Κυψέλη )
Κυρίως στις αναλύσεις .( Ο Στεφανος στον πρόλογο το θεωρεί "προφορά ")
Εχει ξανά γίνει κουβέντα στο ψαλτολογιο και δεν υπάρχει λόγος να επαναληφθεί .
Δεν προσφέρει κάτι καινούριο .
Ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να ψάξει .
Αν παλι λέγω ,ο σκοπός σας ειναι η απαξίωση του Πριγγου ,μπαίνουμε σε λαθος και επικίνδυνους ατραπούς ...
 
Το ζητούμενο ειναι ότι υπάρχει ενδιαφέρον απο όλους για αυτο το σπανιο πολύτιμο και ενδιαφέρον χειρόγραφο που ειναι στην κατοχή σας και που έχετε την καλοσύνη οπως λέτε να μοιραστείτε προς κοινον όφελος με τους υπόλοιπους συναδέλφους που ειναι μέλη του φόρουμ .
Οχι ,ομως η αντιπαράσταση με τα χειρόγραφα του Πριγγου και η απαξίωση του ....
Λυπάμαι για την έκβαση της συζήτησης .

Κύριε Καλπακίδη δεν είμαι εγώ υπεύθυνος για τον λόγο αυτό. Καθήκον μου θεωρώ να υπερασπισθώ την μνήμη δύο εκ των δασκάλων μου. Η θα κρίνουμε επιστημονικά ή θα γράφουμε ότι θέλουμε.Στην επιστήμη που πολλάκις έχει απαξιωθεί μέσα απο τον διάλογο το οφείλουμε πρώτιστα. Όλα αυτά τα χειρόγραφα θα αποσταλούν στον κύριο που έχει την ευχέρεια του χρόνου να τα ανεβάσει στο ψαλτολόγιο.Τονίζω όμως πως η σκύλευση αορίστως δεν οφελεί κανέναν. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όλα αυτά τα χειρόγραφα θα αποσταλούν στον κύριο που έχει την ευχέρεια του χρόνου να τα ανεβάσει στο ψαλτολόγιο.
[Σημείωμα συντονιστή] Με αυτή την ευχάριστη (κατ᾿ επανάληψη) δήλωση του αγαπητού Ηλία κλείνει το θέμα και θα ανοίξει όταν θα ετοιμαστούν τα αρχεία. Ο συντονισμός επιφυλάσσεται για την διευθέτηση εκτροπής της συζήτησης. Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top