Μαθητές Πρίγγου

Χιλιοειπωμένα αλλά , αναγκάζομαι να επανέλθω , γιατί ειπώθηκαν αρκετά παλιά και έχουμε πλέον και καινούρια μέλη.
Ακούμε τη φωνή του Πρίγγου ,όπου λέει ότι έχει πολλούς μαθητές , στη Θεσσαλονίκη , την Κων/πολη και σε όλη την Ελλάδα.
Δάσκαλος δεν είναι μόνο αυτός που σε έμαθε να παβουγαδίζεις .
Είναι και αυτός που σε ξεστράβωσε , αυτός που σε ανέβασε ένα επίπεδο παραπάνω απο ότι βρισκόσουν .
Γνωστό τοις πάσι , ότι πρώτος δάσκαλος του Ταλιαδώρου ήταν ο Χριστόφορος Κουτσουράδης . Αλλά ; ...από τον Πρίγγο δεν έμαθε;
Για παράδειγμα:
Έχω ακούσει πολλούς να αποκαλούν τον Άρχοντα Θεόδωρο Βασιλικό , "δάσκαλε" ...
Δεν μαθητεύσαν (δεν τους έμαθε να διαβάζουν ) .
Αλλά ; δεν άκουσαν ; είτε δια ζώσης είτε από κασσέτες ;...και ψάλλουν ...σαν τον Βασιλικό ;

https://www.youtube.com/watch?v=rxltrTWFJJs
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το πρώτο μισό, όπως έχουμε ξαναπεί, είναι ηχογράφηση δική μου και του Μιχάλη του Μαμάη και μιλάει ο Κωνσταντίνος Μαφίδης. Τον επισκεφτήκαμε στις 12-12-2009 μετά από το συνέδριο του ΙΒΜ. Τη συνεχόμενη παράθεση των δύο αποσπασμάτων την έκανε στο fb ένας φίλος. Κακώς εξακολουθεί να βρίσκεται συνημμένο με το λόγο του Πρίγγου και συγχέεται η ταυτότητα του εκάστοτε ομιλούντος.
 
Το πρώτο μισό, όπως έχουμε ξαναπεί, είναι ηχογράφηση δική μου και του Μιχάλη του Μαμάη και μιλάει ο Κωνσταντίνος Μαφίδης. Τον επισκεφτήκαμε στις 12-12-2009 μετά από το συνέδριο του ΙΒΜ. Τη συνεχόμενη παράθεση των δύο αποσπασμάτων την έκανε στο fb ένας φίλος. Κακώς εξακολουθεί να βρίσκεται συνημμένο με το λόγο του Πρίγγου και συγχέεται η ταυτότητα του εκάστοτε ομιλούντος.
Ναι. Το ξέρω Γιάννη .
Και καλά έκανες και το επισήμανες .
Είπα ότι το ανέβασα για τους καινούριους.
Και βέβαια η αναφορά μου είναι στην ηχογραφημένη δήλωση του Πρίγγου
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Χιλιοειπωμένα αλλά , αναγκάζομαι να επανέλθω , γιατί ειπώθηκαν αρκετά παλιά και έχουμε πλέον και καινούρια μέλη.
Ακούμε τη φωνή του Πρίγγου ,όπου λέει ότι έχει πολλούς μαθητές , στη Θεσσαλονίκη , την Κων/πολη και σε όλη την Ελλάδα.
Δάσκαλος δεν είναι μόνο αυτός που σε έμαθε να παβουγαδίζεις .
Είναι και αυτός που σε ξεστράβωσε , αυτός που σε ανέβασε ένα επίπεδο παραπάνω απο ότι βρισκόσουν .
Γνωστό τοις πάσι , ότι πρώτος δάσκαλος του Ταλιαδώρου ήταν ο Χριστόφορος Κουτσουράδης . Αλλά ; ...από τον Πρίγγο δεν έμαθε;
Για παράδειγμα:
Έχω ακούσει πολλούς να αποκαλούν τον Άρχοντα Θεόδωρο Βασιλικό , "δάσκαλε" ...
Δεν μαθητεύσαν (δεν τους έμαθε να διαβάζουν ) .
Αλλά ; δεν άκουσαν ; είτε δια ζώσης είτε από κασσέτες ;...και ψάλλουν ...σαν τον Βασιλικό ;

https://www.youtube.com/watch?v=rxltrTWFJJs


Και πώς είναι δυνατόν να δηλώνω, πχ εγώ, μαθητής του Ταλαδιώρου, και ο ίδιος ο Ταλαδιώρος να αγνοεί την ύπαρξή μου;;;; Επειδή τον άκουσα ζωντανά, ή από κασέτες, καπαρώνω και το δικαίωμα να αυτοαποκαλούμαι μαθητής του;;; Τι σόι επιχείρημα είναι αυτό;;;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και πώς είναι δυνατόν να δηλώνω, πχ εγώ, μαθητής του Ταλαδιώρου, και ο ίδιος ο Ταλαδιώρος να αγνοεί την ύπαρξή μου;;;; Επειδή τον άκουσα ζωντανά, ή από κασέτες, καπαρώνω και το δικαίωμα να αυτοαποκαλούμαι μαθητής του;;; Τι σόι επιχείρημα είναι αυτό;;;

Αν καταφέρεις να γίνεις διάσημος κ συ...
αν καταφέρεις να ψάλλεις 60 και βάλε χρόνια με συνέπεια,
αν διασκευάσεις κάποια μαθήματά του, και επανειλημμένως τα εκδώσεις,
αν σε επιλέξουν όταν εκδοθεί ηχογράφηση με μαθήματά του (ναι έγραψε ΜΑΘΗΜΑΤΑ) και σου δώσουν να τα ψάλεις...τότε τί του είσαι;

Υγ Αφού τα ίδια τα λόγια του Πρίγγου δε μετράνε σε όλους...
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἄν καὶ οἱ ἀπόψεις διίστανται βάσῃ τῆς προσωπικῆς ἠθικῆς, γνώμη μου εἶναι ὅτι μαθητὴς κάποιου εἶσαι τουλάχιστον ὅταν ὁ δάσκαλος σὲ παραδεχθῇ ὥς μαθητή του, καὶ πάλι μετ' ἐπιφυλάξεως. Χωρὶς τὴν σύμφωνη γνώμη του, εἶσαι θιασώτης. Ἕνας Ἄρχοντας μὲ ἀναφέρει σὲ χειρόγραφη ἀφιέρωση βιβλίου του ὡς μαθητή του, ἑνῶ μακρὰν ἀπέχω τὴς ἀξιοσύνης ἑνός τέτοιου χαρακτηρισμοῦ. Ἡ δὲ πρὸς αὐτὸν προσφώνισή μου "Δάσκαλε", ἐπίσης δὲν μὲ καταξιώνει, ἀπλῶς εἶναι ἡ πιὸ πρέπουσα κατ' ἐμὲ καὶ σεβάσμιως πρὸς τὸ πρόσωπό του κάλεση, καὶ μέχρι ἐκεῖ.
 
Eδώ βέβαια Χρήστο , έχουμε ακριβώς το αντίθετο .
Ακούμε τον ίδιο τον Πρίγγο να τους αποκαλεί μαθητές του .
Αλλά δεν μετράει το τι λέει ο ίδιος ο Πρίγγος , αλλά ...ο Παπαμανωλάκης.
Τι να πω...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αν καταφέρεις να γίνεις διάσημος κ συ...
αν καταφέρεις να ψάλλεις 60 και βάλε χρόνια με συνέπεια,
αν διασκευάσεις κάποια μαθήματά του, και επανειλημμένως τα εκδώσεις,
αν σε επιλέξουν όταν εκδοθεί ηχογράφηση με μαθήματά του (ναι έγραψε ΜΑΘΗΜΑΤΑ) και σου δώσουν να τα ψάλεις...τότε τί του είσαι;

Θαυμαστής του, και μόνο...

υ.γ. Καλά, τους υπαινιγμούς με τα so-called μαθήματα, σού τους επιστρέφει ο ίδιος ο Πρίγγος με τα λεγόμενά του.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν καταφέρεις να γίνεις διάσημος κ συ...

Πίστεψέ με, μόνο αυτό μετράει για να δηλώσει κάποιος τί είναι ή τί θα ήθελε να είναι και να γίνει πιστευτός.............
τα υπόλοιπα, άστα...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πίστεψέ με, μόνο αυτό μετράει για να δηλώσει κάποιος τί είναι ή τί θα ήθελε να είναι και να γίνει πιστευτός.............
τα υπόλοιπα, άστα...

Δε σε πιστεύω...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θαυμαστής του, και μόνο...

υ.γ. Καλά, τους υπαινιγμούς με τα so-called μαθήματα, σού τους επιστρέφει ο ίδιος ο Πρίγγος με τα λεγόμενά του.


Οποίας τιμής....και ατιμίας...!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δε σε πιστεύω...

γιατί, δεν τα λέω καλά;;
εχω παραδείγματα ψαλτων που δήλωναν μαθητες μεγάλου αειμνήστου ηδύφωνου ψάλτη, αλλά ο πραγματικός τους δάσκαλος τούς ξεμπρόστιασε...

βέβαια, πιστεύω ότι για πλάκα έγραψες το ανωτέρω.................
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
γιατί, δεν τα λέω καλά;;
εχω παραδείγματα ψαλτων που δήλωναν μαθητες μεγάλου αειμνήστου ηδύφωνου ψάλτη, αλλά ο πραγματικός τους δάσκαλος τούς ξεμπρόστιασε...

βέβαια, πιστεύω ότι για πλάκα έγραψες το ανωτέρω.................

Όχι... φυσικά.

Εξ άλλου το τί δηλώνει ο κάθε ᾽᾽κωλοπετεινιτσιώτης᾽᾽ δεν έχει καμία σχέση με τον Δάσκαλο που έχει όνομα βαρύ σαν ιστορία...

δ
 
Top