Λειτουργικά και στους 8 ήχους

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για να παρακινήσω το φίλο μας να βάλει Χρύσανθο, κάνω εγώ ένα γενναίο βήμα. Ετοιμαστείτε Χρυσανθο-πορωμένοι, γιατί με το post αυτό σκάει βόμβα 320 ΜΒ!! Καλά διαβάζετε. Είναι ακουλουθίες της θείας λειτουργίας και στους 8 ήχους, πάνω από 60 tracks συνολικά. Κι επειδή αφενός το να ανεβάζω ένα ένα κομμάτι και να κατεβάζετε κι εσείς ένα ένα δε λέει καθόλου (αυτά είναι ημίμετρα, εδώ πέρα θέλουμε πράμα...), αφετέρου το zip αρχείο που επιτρέπεται ως συνημμένο αποδείχθηκε ανεπαρκές, αφού περιορίζεται στα 50ΜΒ μέγεθος, ανέβασα τα κομμάτια με ftp και σας τα παραδίδω. Απλώς κλικάρετε στους παρακάτω συνδέσμους, κατεβάστε το αρχείο zip και αποσυμπιέστε το:



Περιεχόμενα:


Chrysanthos_A+B.zip (80ΜΒ)
=====================
01.KyrieEleison(hor).mp3
02.TypikaA_EvlogeiIPsihiMou(hor).mp3
03.TypikaB_AineiIPsihiMou(hor).mp3
04.Dynamis_A.mp3
05.Herouvikon_A.mp3
06.TaisAggelikais_A.mp3
07.KyrieEleison_A.mp3
08.Leitourgika_SeYmnoumen_A.mp3
09.AxionEsti_MVasileiou_A.mp3
10.DynamisPalassi+Terirem_B.mp3
11.Herouvikon_B.mp3
12.TaisAggelikais_B.mp3
13.KyrieEleison_B.mp3
14.Leitourgika_SeYmnoumen_B.mp3
15.AxionEsti_Priggou_B.mp3

Chrysanthos_C+D.zip (83,8ΜΒ)
=======================
01.Trisagion+Terirem_C(hor).mp3
02.Herouvikon_C(hor).mp3
03.KyrieEleison_C.mp3
04.Leitourgika_SeYmnoumen_C.mp3
05.AxionEstin_C(hor).mp3
06.Aineite_C(hor).mp3
07.DynamisVimatos.mp3
08.Apostolos_PantaMoiExestin.mp3
09.Herouvikon_D.mp3
10.Leitourgika+SeYmnoumen_D.mp3
11.AxionEstin_D(hor).mp3
12.Aineite_D(hor).mp3

Chrysanthos_plA+plB.zip (83,3ΜΒ)
=========================
01 Trisagion_A(hor).mp3
02.Dynamis_A.mp3
03.Herouvikon_plA.mp3
04.TaisAggelikais_plA.mp3
05.KyrieEleison-Parashou_plA.mp3
06.Leitourgika_plA.mp3
07.AgiosAgios_plA.mp3
08.SeYmnoumen_plA.mp3
09.AxionEsti_Priggou_plA.mp3
10.DynamisAvagiannou.mp3
11.Herouvikon_plB.mp3
12.TaisAggelikais_plB.mp3
13.KyrieEleison_Parashou_plB.mp3
14.Leitourgika_plB.mp3
15.AgiosAgios_plB.mp3
16.SeYmnoumen_plB.mp3
17.AxionEsti_plB.mp3

Chrysanthos_varys+plD.zip (75,9ΜΒ)
===========================
01.Trisagion_varys.mp3
02.Dynamis_varys.mp3
03.Apostolos_ToioutosYmin_varys.mp3
04.Herouvikon_varys.mp3
05.Leitourgika_varys.mp3
06.AgiosAgios_varys.mp3
07.SeYmnoumen_varys.mp3
08.AxionEsti_Priggou_varys.mp3
09.Dynamis_A.mp3
10.Herouvikon_plD.mp3
11.TaisAggelikais_plD.mp3
12.ParashouKyrie_plD.mp3
13.Leitourgika_plD(hor).mp3
14.AgiosAgios_plD(hor).mp3
15.SeYmnoumen_plD.mp3
16.AxionEsti_Priggou_plD(hor).mp3
17.Aineite_plD.mp3

Καλή σας ακρόαση!!!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για να παρακινήσω το φίλο μας να βάλει Χρύσανθο, κάνω εγώ ένα γενναίο βήμα. ..................................................
Καλή σας ακρόαση!!!


Αγαπητε Νικο
Πολλες ευχαριστιες για αυτα τα ΠΟΛΛΑ & ΩΡΑΙΑ που ανεβασες με τον αειμνηστο Χρυσανθο . Γνωστο οτι εισαι Χρυσανθο-πορωμενος (δικια σου η εκφραση) οπως ειμαι και εγω αλλοστε .
Αυτα που ανεβασες ειναι απο τις σχετικες κασετες που κυκλοφορουν ;
Σου αφιερωνω τις δυο επισυναψεις και ελπιζω να σου αρεσουν . Ειναι ηχοχραφησεις παλιες , πριν το 1970 .
Να σε ενημερωσω (και ΟΛΑ τα μελη) οτι το μεταπροσεχες Σαββατο 1-11-08
η εκπομπη θα ειναι αποσπασματα απο παλια πανηγυρη (1977) του Αγιου Δημητριου απο Θεσσαλονικη .
 

Attachments

  • 3'32''=Κυριε Εκεκραξα-Πεντηκοστην εορταζωμεν Αος_new.mp3
    2 MB · Views: 240
  • 4'08''=Δοξα αινων Παραλυτου Πλ.Δος_new.mp3
    2.4 MB · Views: 217

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστώ για τις... ευχαριστίες κ. Βαγγέλη. Όπως πάντα κύριος! Όπως είπε βέβαια κάποιος, μερικοί έχουν συμπεριφορά σούπερ-μαρκετ: ψωνίζουν και φεύγουν! Εγώ όμως θεωρώ ότι αυτά είναι πηγή που όποιος διψάει πίνει νερό. Ε, αν θέλει βάζει κι ένα Ευχαριστήριο, μια που έκανα αρκετό κόπο να τα κάνω .zip αρχεία και δεν ξέρω και πόσοι το κατεβάζουν, για να δω αν έπιασε τόπο, γιατί δεν είναι συνημμένο και δεν υπάρχει τρόπος να βλέπεις πόσες φορές κατέβηκε. Οπότε για στατιστικούς λόγους όποιος το κατεβάζει ας κάνει ένα reply παρακαλώ ή ας βάζει κι ένα ευχαριστώ, ως μια μικρή αναγνώριση, μόνο και μόνο επειδή είναι μεγάλο το αρχείο και όχι 1, 2 και 5 κομμάτια (όπως σε γνωστά forums με rapidshare αρχεία, που για να το κατεβάσεις είναι υποχρεωτικό να βάλεις ευχαριστήριο reply!)

Δεν ξέρω αν αυτά είναι από κασσέτες που κυκλοφορούν ή από ιδιωτικές ηχογραφήσεις, αφού κι εγώ σε mp3 τα πήρα. Έκανα κι εγώ αυτή την υπόθεση, αλλά δεν έχω τις κασσέτες για να το ξέρω.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Μήπως θα μπορούσατε να ανεβάσετε τη λειτουργία του βαρέος ήχου από το Χρύσανθο? Είχα το cd ζωντανή ηχογράφηση από τον Άγιο Δημήτριο αλλά το έχω χάσει.Ευχαριστώ
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Μήπως θα μπορούσατε να ανεβάσετε τη λειτουργία του βαρέος ήχου από το Χρύσανθο? Είχα το cd ζωντανή ηχογράφηση από τον Άγιο Δημήτριο αλλά το έχω χάσει.Ευχαριστώ

Χρηστο, ο κ.Θεοτοκατος την ανεβασε στο μηνυμα 23.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συνεχίζοντας να είμαι ανυπακουος (Συγγνώμη πατερ) τα ανεβάζω στο mediafire αλλα αν ενδιαφερουν τα ανεβαζω και εδώ....

http://www.mediafire.com/?sharekey=ed2efa0ef5194c8991b20cc0d07ba4d2204d2ebf85a72bd1

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις σπάνιες αυτές ηχογραφήσεις του μεγάλου αυτού δασκάλου! Έχω μόνο δύο επισημάνσεις-απορίες:

-Από το δέκατο κομμάτι και εξής έχει κάποια κομμάτια ξανά και κάποια άλλα σε διαφορετικές εκτελέσεις. Τι ακριβώς παίζει με αυτά και τι είναι τι;

-Σε περίπτωση που τα ξανα-ανεβάσετε στο forum (εγώ δεν είχα πρόβλημα να τα κατεβάσω, αλλά λέω, αν υπάρχει ζήτηση, όπως κι εσείς ήδη προσφερθήκατε), θα μπορούσατε να διορθώσετε το όνομα του καλλιτέχνη από τα mp3; Είναι καταχωρημένο το όνομα του Καραμάνη και όχι του Χρυσάνθου.
 

ovlepon

π. Αθανάσιος Γεωργιάδης
Για να παρακινήσω το φίλο μας να βάλει Χρύσανθο, κάνω εγώ ένα γενναίο βήμα. Ετοιμαστείτε Χρυσανθο-πορωμένοι, γιατί με το post αυτό σκάει βόμβα 320 ΜΒ!! Καλά διαβάζετε. Είναι ακουλουθίες της θείας λειτουργίας και στους 8 ήχους, πάνω από 60 tracks συνολικά. Κι επειδή αφενός το να ανεβάζω ένα ένα κομμάτι και να κατεβάζετε κι εσείς ένα ένα δε λέει καθόλου (αυτά είναι ημίμετρα, εδώ πέρα θέλουμε πράμα...), αφετέρου το zip αρχείο που επιτρέπεται ως συνημμένο αποδείχθηκε ανεπαρκές, αφού περιορίζεται στα 50ΜΒ μέγεθος, ανέβασα τα κομμάτια με ftp και σας τα παραδίδω. Απλώς κλικάρετε στους παρακάτω συνδέσμους, κατεβάστε το αρχείο zip και αποσυμπιέστε το:......



Καλή σας ακρόαση!!!

Θερμές ευχαριστίες και ευχές ο Κύριος να σας δίνει δύναμη εσάς και όλους όσους κοπιάζουν στο Forum και όχι μόνο, για να μπορούμε εμείς να απολαμβάνουμε αυτούς τους θησαυρούς. Συνεχίστε και να ξέρετε πωε υπάρχουν πολλοί που εκτιμούν τον κόπο σας. Ο Θεός να σας έχει καλά. (Ανακάλυψα αργά την ανάρτηση:))
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Aυτο είναι υλικο!!!!!!Συνδεω αμέσως το 1 tb και κατεβάζουμε...Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε Π Ο Λ Υ!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Εαν εχει καποιος και την Λειτουργια σε πλ. α' (σπαθη) και μπορει να την ανεβασει,θα του ημουν ευγνωμων. Ειδικα το χερουβικο και το Αξιον εστιν ειναι αριστουργημα!:)
 
Εδώ και αρκετές μέρες παλεύω να φτιάξω το Σκανερ μου.Τελικά με την βοήθεια του Θεού τα κατάφερα,οπότε αδερφέ Ηλία θα ανεβάσω τα λειτουργικά του πλαγίου του πρώτου(σπαθη) αμέσως μόλις ευκαιρίσω...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ευχαριστιες κε Χρηστο,μια διευκρινηση μονο...αναζητω το ηχητικο υλικο και οχι τις παρτιτουρες.:wink:
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Ευχαριστιες κε Χρηστο,μια διευκρινηση μονο...αναζητω το ηχητικο υλικο και οχι τις παρτιτουρες.:wink:


Aν εννοείται αυτά ορίστε και καλή Παναγιά!!!!
 

Attachments

  • 05 Λειτουργικά Σπαθίου μέλους.mp3
    5.7 MB · Views: 256
  • 06 Σε υμνούμεν.mp3
    3.3 MB · Views: 202
  • 07 Άξιόν εστιν Πρίγγου.mp3
    6 MB · Views: 265
Επιπλέον ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον αδερφό Ηλία για την κατανόηση και την διευκρίνησή του και άλλο ένα ευχαριστώ στον αδερφό Ιωάννη για το ανέβασμα του ακουστικού ηλικου!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Aν εννοείται αυτά ορίστε και καλή Παναγιά!!!!

Nα ειστε καλα κε Γιαννη και κε Χρηστο,ευχαριστω πολυ!:)
Και κατι αλλο:
Το τελος του Αξιον εστιν, μου θυμιζει την καταληξη του τουρκικου κομματιου menekselendi της Safiye Ayla,σε δρομο Νιχαβ.Ακουστε το:
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Nα ειστε καλα κε Γιαννη και κε Χρηστο,ευχαριστω πολυ!:)
Και κατι αλλο:
Το τελος του Αξιον εστιν, μου θυμιζει την καταληξη του τουρκικου κομματιου menekselendi της Safiye Ayla,σε δρομο Νιχαβ.Ακουστε το:

http://www.youtube.com/watch?v=uL01ADmFfAQ
 
Μήπως υπάρχουν (σε ηχογράφηση πάντα) τα μέλη "ταίς αγγελικαίς" τα "πληρωτικά" και το "Πατέτα Υιον" αν ναι τότε θερμά παρακαλώ αν κάποιος απ τα μέλη μπορεί, να τα ανεβάσει!!!
 
Top