Κωνσταντίνου Γεώργιος

Status
Not open for further replies.

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κύριε Νικολουτσόπουλε,

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά νομίζω ότι υπερβάλλετε όχι ολίγον tu, αλλά αρκετά tu.

Και υστερα σου λενε οτι οι ψαλτες δεν ειναι μετριοφρονες .
Τι σημαινει tu ;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Φοβερός ψαλτης και πολύ καλός άνθρωπος εχει Εκδώσει ένα υπέροχο βιβλίο

1 Βιβλίο;;
Θεωρητικο, επιμέλεια αναστασιματαρίου Πριγγου, επιμέλεια Μ. εβδομάδος Πρίγγου κ το αυτόγραφο του Χρυσάνθου.
αν μου διαφευγει κάτι...συμπληρωστε...
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Νομίζω ότι θέλετε να μην ξαναγράψω στο forum και έχετε αρχίσει τα καλά λόγια!!!!!
Αυτά που γράψατε μέχρι εδώ είναι υπέρ αρκετά, και σας ευχαριστώ όλους:eek::eek::eek:!!!!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
1 Βιβλίο;;
Θεωρητικο, επιμέλεια αναστασιματαρίου Πριγγου, επιμέλεια Μ. εβδομάδος Πρίγγου κ το αυτόγραφο του Χρυσάνθου.
αν μου διαφευγει κάτι...συμπληρωστε...
Έλα μωρέ κανένα άρλεκιν της εποχής του θα έχει γράψει...:D:D:D
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γιώργο, δεν γράψαμε κάτι σε "Πρωτοψαλταρα, φωνάρα, μεγας διδασκαλος" κλπ...
απλά περιγράψαμε λιτά και απεριτα κάποια σημεία από την πολυετή κ πολυσχιδή προσφορά σου στο χώρο.
δε γραψαμε πολλά!!!! κ δε θα γράψουμε...
ο Θεός να σ' έχει καλά.:):):)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι θέλετε να μην ξαναγράψω στο forum
Αν είναι να μην ξαναγράψεις κάτσε να σε βοηθήσω κι εγώ λιγάκι...

Ο κ.Κωσταντίνου έχει επιμεληθεί ακόμα την Κυψέλη του Πρίγγου (Α' & Β' τόμο-και πάει για Λειτουργία), το πρόσφατο cd της μονής Βατοπαιδίου με την λειτουργία του Αγ.Ιωάννου του Χρυσοστόμου, κι έχει συμμετάσχει σε πολλές ταινίες του χόλιγουντ ντουμπλάροντας τον Ρίτσαρντ Γκιρ (λόγω βαψίματος μαλλιού)!!!

Τώρα φανταστικέ κ.Κωσταντίνου (κατα το φανταστικέ τροχονόμε-για τους εντός Ελλάδας) θα ξαναγράψετε;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αν είναι να μην ξαναγράψεις κάτσε να σε βοηθήσω κι εγώ λιγάκι...

Ο κ.Κωσταντίνου έχει επιμεληθεί ακόμα την Κυψέλη του Πρίγγου (Α' & Β' τόμο-και πάει για Λειτουργία), το πρόσφατο cd της μονής Βατοπαιδίου με την λειτουργία του Αγ.Ιωάννου του Χρυσοστόμου, κι έχει συμμετάσχει σε πολλές ταινίες του χόλιγουντ ντουμπλάροντας τον Ρίτσαρντ Γκιρ (λόγω βαψίματος μαλλιού)!!!

Τώρα φανταστικέ κ.Κωσταντίνου (κατα το φανταστικέ τροχονόμε-για τους εντός Ελλάδας) θα ξαναγράψετε;

Πω πω ξενομανια !!! Ποιος Ριτσαρντ Γκηρ ; Εδω εχουμε ολοκληρο Ρωχαμη (Γιωργο πλακα κανω) .
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Κύριε Νικολουτσόπουλε,

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά νομίζω ότι υπερβάλλετε όχι ολίγον tu, αλλά αρκετά tu.

Δεν είχα την ευχέρεια να σας τα πω από κοντά έτσι μου δόθηκε η ευχέρεια μέσα από αυτή την σελίδα
Έχουμε και έναν κοινό γνωστό το Γεώργιο Τοκατλιδη που κάνει τα μαθήματα από το βιβλίο σας το όποιο είναι το ποιο κατανοητό. ΝΟΜΙΖΩ ότι τα αυτιά μου είναι πολύ ευαίσθητα και εσάς μπορώ να σας ακούω ώρες
Δεν τα φουσκώνω απλά λέω την αλήθεια σας εύχομαι υγεία και ελπίζω να βρω και άλλους ύμνους δικού σας
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
[ισχύει κυρίως για τους εν Θεσσαλονίκη] Σήμερα το βράδυ (στις 8 αν θυμάμαι καλά-μπορεί όμως και νωρίτερα) θα μιλήσει ο κ.Γιώργος Κωνσταντίνου στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο τμήμα μουσικής επιστήμης & τέχνης....
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
[ισχύει κυρίως για τους εν Θεσσαλονίκη] Σήμερα το βράδυ (στις 8 αν θυμάμαι καλά-μπορεί όμως και νωρίτερα) θα μιλήσει ο κ.Γιώργος Κωνσταντίνου στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο τμήμα μουσικής επιστήμης & τέχνης....

Γκρρρ!!!
Δεν μπορούσατε να μας το πείτε λίγο νωρίτερα, ήθελα να γνωριστούμε με τον άνθρωπο. Τώρα μάλλον μετατίθεται γι αργότερα
Πάντως ευχαριστούμε!:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όταν συνετές φωνές για (αυτο)συγκράτηση λοιδορούνται και χλευάζονται με τη γενικόλογη ρετσινιά ''ανάρμοστο'', τότε κάποιοι όχι απλά επιβεβαιώνουν το αληθές εκείνων των φωνών (μιλούσαν για προσγείωση), αλλά και το εξοργιστικά απαράδεκτο ενεργειών ανθρώπων που μάλλον αδυνατούν να συλλάβουν και στοιχειωδώς τα ουσιώδη της δημοκρατίας. Βλέπε τη σημερινή λογοκριμένη μορφή του μηνύματος μετά το υπ' αριθμόν 12...
 
Last edited:

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλημέρα με όλο το σεβασμό δε βοηθούν τη μουσική και γενικά το ψαλτολογιο τέτοιες αναφορές. Ευχαριστώ και με συγχωρείτε.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όταν συνετές φωνές για (αυτο)συγκράτηση λοιδορούνται και χλευάζονται με τη γενικόλογη ρετσινιά ''ανάρμοστο'', τότε κάποιοι όχι απλά επιβεβαιώνουν το αληθές εκείνων των φωνών (μιλούσαν για προσγείωση), αλλά και το εξοργιστικά απαράδεκτο ενεργειών ανθρώπων που μάλλον αδυνατούν να συλλάβουν και στοιχειωδώς τα ουσιώδη της δημοκρατίας. Βλέπε τη σημερινή λογοκριμένη μορφή του μηνύματος μετά το υπ' αριθμόν 12...
Κι εμένα μου φαίνεται άσχετο το μήνυμα αυτό, ειδικά σε συζήτηση με θέμα τις ηχογραφήσεις, που ποτέ δεν έχει υπάρξει αψιμαχία, αφού:
α) Δεν διευκρινίζεις ποιες είναι οι "συνετές φωνές"
β) Δεν διευκρινίζεις ποια είναι η "λογοκριμένη μορφή", δηλ. το ακριβές πρωτότυπο περιεχόμενο του μηνύματος
γ) Δεν διευκρινίζεις τη μορφή λογοκρισίας, ώστε να καταλάβουμε εάν ήταν δικαιολογημένη ή "εξοργιστικά απαράδεκτη" η λογοκρισία (μάλλον διαγραφή, όπως καταλαβαίνω).

Εάν πάντως το μήνυμα μιλούσε απλά για "προσγείωση" (έχω όμως επιφύλαξη για το ΑΚΡΙΒΕΣ του περιεχόμενο) δεν μοιάζει για υποψήφιο διαγραφής, τη στιγμή που δεν έχουν διαγραφεί πολύ πιο "ηχηρά" μηνύματα, όπως για παράδειγμα αυτό που επεσήμανε ο κ. Μιχαλάκης.
Στην ουσία τώρα του διαγραφέντος μηνύματος, έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις, μία τυπική και μία ουσιαστική:

α) Καλό θα είναι να αναφέρεται στο forum ότι κάποιος έγραψε μήνυμα και αυτό διεγράφη. Σε άλλα θέματα αναγράφεται αυτό (τουλάχιστον αναγραφόταν, δεν το έχω ελέγξει πρόσφατα). Δεν νομίζω Δημήτρη (δεν ξέρω αν το έκανες εσύ, μια και υπάρχουν πολλοί συντονιστές πλέον, γενικά μιλάω) αν νομίζεις ότι είναι σωστό να μη φαίνονται καθόλου ότι τα μηνύματα κάποιου έχουν διαγραφεί. Τώρα, ας πούμε, το πληροφορηθήκαμε από άλλο μέλος του forum (που πρόλαβε και είδε το μήνυμα) μάλλον άκομψα... Μήπως θα ήταν καλύτερο να το πληροφορούμαστε με τον κανονικό τρόπο, βλέποντας το όνομα εκείνου που έγραψε το μήνυμα, καθώς και το λόγο διαγραφής;

β) Συνάδελφοι, η διαφορά μεταξύ σύγχρονων και παλαιών ψαλτών, όπως έχει χιλιοειπωθεί, είναι δεδομένη. Για το αρχικό σχόλιο "φοβερός ψάλτης", ο ίδιος ο κ. Κωνσταντίνου το θεώρησε υπερβολή. Συμφωνώ κι εγώ φυσικά, τη στιγμή που για το μέλος που παρατίθεται έχουν αναρτηθεί ηχογραφήσεις του Στανίτσα και άλλων ψαλτών, οι οποίες δεν συγκρίνονται με τους σύγχρονους ψάλτες. Από αυτή την άποψη, δηλ. την υποτιθέμενη εξίσωση των συγχρόνων με τους παλαιούς, η λέξη προσγείωση (ΕΑΝ, επαναλαμβάνω, ετέθη έτσι) δεν είναι υπερβολική. Με αφορμή λοιπόν αυτό το περιστατικό, θα πρότεινα να ξαναδούμε λίγο την κατηγοριοποίηση στους "Ιεροψάλτες". Εμένα π.χ. δε μου κάθεται καθόλου καλά να βλέπω δίπλα στα ονόματα των Σουρλατζή, Τσαμκιράνη, Θεοδοσόπουλου, Παναγιωτίδη, άλλα όπως... (ε, ας μην πω τώρα και θεωρηθεί προσωπική αναφορά). Ίσως να γίνει κάποιος διαχωρισμός σε ζώντες και τεθνεώτες, αναφέροντας στον τίτλο και τις ημερομηνίες γέννησης και θανάτου. Λέω ΙΣΩΣ, δεν ξέρω, πρόταση κάνω ώστε να φαίνεται εξαρχής η δεδομένη και κοινώς -πιστεύω- παραδεκτή διαφορά και να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
scripta in google manent

http://64.233.183.104/search?q=cach...lo&hl=en&ct=clnk&cd=12&gl=uk&client=firefox-a

[QUOTE

Εάν πάντως το μήνυμα μιλούσε απλά για "προσγείωση" (έχω όμως επιφύλαξη για το ΑΚΡΙΒΕΣ του περιεχόμενο) δεν μοιάζει για υποψήφιο διαγραφής, τη στιγμή που δεν έχουν διαγραφεί πολύ πιο "ηχηρά" μηνύματα, όπως για παράδειγμα αυτό που επεσήμανε ο κ. Μιχαλάκης.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μάλιστα. Το μοναδικό περιεχόμενο επομένως του επίμαχου μηνύματος ήταν "Προσγειωθείτε!!!". Εντάξει, απ' τη μια δεν είναι τόσο "ανάρμοστο" μήνυμα όσο άλλα που δεν έχουν διαγραφεί, αφ' ετέρου όμως, αν και συμφωνώ με την ουσία των όσων ήθελε να πει ο αγαπητός συνάδελφος και φίλος, πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να το έλεγε λίγο πιο διεξοδικά και κόσμια, γιατί μία λέξη με τρία μάλιστα θαυμαστικά δεν είναι και η πλέον ουδέτερη έκφραση... Πάντως δεν είχε στόχο τον κ. Κωνσταντίνου, αλλά τα σχόλια για το μέλος που παρετέθη, των οποίων όμως η υπερβολή είχε ήδη επισημανθεί.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Νομίζω το ότι λέω σε κάποιον ότι πάνω από όλα είναι άνθρωπος και πολύ καλός ιεροψάλτης και επίσης ότι είναι καλλίφωνος και επαγγελματίας
Δεν βλέπω που υπάρχει η υπερβολή
Τώρα ο καθένας περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
 
Status
Not open for further replies.
Top