Κυρμελής Γεώργιος

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αργο Χερουβικο Κωνσταντινου Πρωτοψαλτου .

Ηχος πλ β' .

Λεει ο Μανωλης Χατζηγιακουμης :
Στην πραξη, προκειται για εναν λαμπρο εντεχνο και νεωτερικο ψαλτη , απολυτα προσωπικο και ιδιοσημο , με πατριαρχικες καταβολες , χωρις καμιαν απολυτως νεο-παραδοσιακη πρακτικη , που προσεγγιζει ζωντανα και ελευθερα τη μεγαλη συγχρονη εκκλησιαστικη μουσικη και ψαλτικη παραδοση .

Attachments

Last edited:
Χριστός Ανέστη! "Ανεβάζω" ηχογραφήσεις ύμνων της Μεγάλης Εβδομάδος, όπως αυτοί εψάλλησαν από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως, κ. Γεώργιο Κυρμελή, στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης (Επτάλοφο), με την έγκριση του ψάλλοντος. Πρόκειται για ηχογραφήσεις από κασετοφωνάκι, του έτους 1995 ή 1996.

Attachments

Last edited:
Ύμνοι Αγίου Δωδεκαημέρου. Η ηχογράφηση έγινε σε κασετοφωνάκι στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής, το έτος 1995, και μας παραχωρήθηκε ψηφιοποιημένη.

Attachments

Και ακόμη μία ηχογράφηση, η οποία επίσης μας παραχωρήθηκε, με ύμνους από την Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως, της ίδιας χρονικής περιόδου. Λαμπαδάριος τότε του ναού, ο κεκοιμημένος (από ετών) κ. Απόστολος Τσαρής. Ένας από τους λειτουργούς ιερείς, ο τότε ιερατικώς προϊστάμενος του ναού και Πρωτοσύγκελος της Μητρόπολης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως και νύν Μητροπολίτης, κ. Βαρνάβας.

Attachments

Καλή σας ημέρα. Ανεβάζω ηχογραφήσεις χερουβικών και κοινωνικών σε εκτέλεση του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Γεωργίου Κυρμελή. Οι ηχογραφήσεις έγιναν με πρόχειρα μέσα (μαγνητόφωνο και μικρόφωνο μπροστά από ηχείο) και καθαρά για προσωπική χρήση - μελέτη (και χωρίς κάποια προειδοποίηση πως επρόκειτο να γίνει ηχογράφηση), πριν από δύο δεκαετίες περίπου (έτη 1993, 1994 και αρχές 1995), γι' αυτό και ζητώ την επιείκιά σας για την ποιότητα του ήχου. Τα ανεβάζω, επειδή για εκείνη την περίοδο δεν υπάρχουν ηχογραφήσεις του άρχοντος. Κάποια από αυτά είναι σε πολύ καλή κατάσταση, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται. Η ψηφιοποίηση των κασετών έγινε με μέριμνα του φίλου και Λαμπαδάριου του Ιερού Ναού Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων, Αθανάσιου Κούγια, τον οποίο ευχαριστώ πολύ.

Attachments

Καλησπέρα! Ανεβάζω και κάποιες ακόμη ηχογραφήσεις με εκτελέσεις του κ. Γεωργίου Κυρμελή.

Attachments

Καλησπέρα. Ανεβάζω, από ηχογραφήσεις της περιόδου 1994-1995, τρισάγιο ύμνο και δύναμις. Στο καλύτερο ίσως σημείο του άγιος αθάνατος υπάρχει μια διακοπή, οφείλεται σε αλλαγή της πλευράς στην κασέτα κατά την ηχογράφηση, αλλά το συνολικό αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό.

Attachments

Καλησπέρα. Προσπάθησα να "ανεβάσω" μερικές ακόμη ηχογραφήσεις, από τις ίδιες ακολουθίες, αλλά δεν τα κατάφερα, ίσως κάτι να έχει ο υπολογιστής μου. Τα έχω ανεβάσει όμως, στο youtube, αρκεί να πληκτρολογήσει κανείς το επώνυμο του κ. Κυρμελή (όπως συνήθως γράφεται ένα επώνυμο, το πρώτο κεφαλαίο και τονούμενο, επειδή δεν έχω βάλει, δυστυχώς πολλά tags {ταμπελάκια} για αναζήτηση). Είμαι καινούριος σε αυτά. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα. Προσπάθησα να "ανεβάσω" μερικές ακόμη ηχογραφήσεις, από τις ίδιες ακολουθίες, αλλά δεν τα κατάφερα, ίσως κάτι να έχει ο υπολογιστής μου. Τα έχω ανεβάσει όμως, στο youtube, αρκεί να πληκτρολογήσει κανείς το επώνυμο του κ. Κυρμελή (όπως συνήθως γράφεται ένα επώνυμο, το πρώτο κεφαλαίο και τονούμενο, επειδή δεν έχω βάλει, δυστυχώς πολλά tags {ταμπελάκια} για αναζήτηση). Είμαι καινούριος σε αυτά. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Αὐτά πρέπει νά εἶναι:
https://www.youtube.com/channel/UC9O9nawAGP8e1dePDtLeEaQ/videos

Εὐχαριστίες​

Καλή σας ημέρα.
Σας ενημερώνω πως έχει γίνει ανάρτηση μερικών ακόμη ηχογραφήσεων του κ. Γεωργίου Κυρμελή στο youtube (οι τελευταίες από αυτές που είναι στη διάθεσή μας από την χρονική περίοδο 1993-1995). Κάποια από τα μαθήματα ήταν ήδη αναρτημένα και στο Ψαλτολόγιο. Είναι κυρίως ύμνοι της μεγάλης εβδομάδος και της μεγάλης τεσσαρακοστής. Από τα πιο αγαπημένα μου είναι τα : "Ο Νυμφίος ο κάλλει ωραίος", "Ερχόμενος ο Κύριος προς το εκούσιον πάθος", "Πάτερ αγαθέ εμακρύνθην από σού" και "Δεύτε εργασώμεθα (εν τω μυστικώ αμπελώνι)". Αρκεί η αναζήτηση να γίνει με το επώνυμο του άρχοντος πρωτοψάλτου "Κυρμελής".