Κυριακὴ 04-10-2009

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λοιπόν, αὐτὴ ἡ Κυριακὴ ἦταν πολὺ καλύτερη σὲ σχέση μὲ τὸ φιάσκο τῆς προηγούμενης. Καλοῦ κακοῦ βέβαια εἶχα κι ἐνισχύσεις, τὸν καλό μου φίλο καὶ μέλος dsounas.

Ἀναστάσιμοι ὕμνοι Πέτρου Λαμπαδαρίου (ἀπὸ Ἀναστασιματάριο Πέτρου Ἐφεσίου), πλὴν Κανόνων (ἀπὸ Ἰωάννη καὶ Τσακίρογλου) καὶ ἐξαποστειλαρίου (πάλι ἀπὸ Τσακίρογλου μέσω π. Μαξίμου).
Καταβασίες ἀργὲς Πέτρου.
Πεντηκοστάρια ἀργὰ Πέτρου.
Ἐωθινὸ Στ΄τοῦ Ἰακώβου, ἀργὸ. 12-13 λεπτά κράτησε, ὁ καλός μου ἐφημέριος ψιλοσάλταρε:eek:, τοῦ τὸ χρωστοῦσα ὄμως κι ὅλα καλά:cool:. Τοῦ ἄρεσε μὲν, δὲν θὰ μὲ ξαναφήσει δὲ :eek:. Ὁ Ἰάκωβος φοβερός, εἰδικὰ οἱ μεταβάσεις στὸ διατονικό.
Τρισάγιος τοῦ Πέτρου καὶ Δύναμις Βαλάση
Χερουβικὸς Φωκαέως
Λειτουργικὰ Γιάννου σὲ στιχηραρικὸ πλ.δ. Ἐξαιρετικά. Ἐπὶ τέλους κι ἕνα καθαρὸ ἄκουσμα πλ. δ΄ χωρὶς περίεργες τριφωνίες καὶ τρελὰ ἀνεβάσματα ἤ μελιστάλαχτα ἀκούσματα μὲ περίεργα ἰσοκρατήματα. Τὰ ἀπολαύσαμε κυριολεκτικά, κοκκαλάκι δὲν ἀφήσαμε :D.

 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αρχίσαμε σήμερα 07:30 (Οκτώβριος γαρ...)
Μέχρι και τα εξαποστειλάρια απ' έξω. Τα ορθρινά του πλ.δ' νομίζω ότι είναι από τα πιο εύκολα:).
Αίνοι-Εωθινό-Δοξολογία από το Αναστασιματάριο.
Τρισάγιον σε πλ.δ'.
Δύναμις Νηλέως Καμαράδου από δεύτερο σε πλ.δ', μια παραλλαγή από τον δάσκαλό μου.
Χερουβικόν Θ. Στανίτσα.
Λειτουργικά μέχρι το ''Πιστεύω'' Εμμ. Χατζημάρκου, από εκεί και έπειτα μέχρι και το ''Άξιον Εστίν'' του Πρίγγου.
Κοινωνικόν από τον ''Αγγελικό χορό'', αργό.
Πληρωθήτω, κ.λ.π.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αἰνοι καί ἑωθινό ἀπό Θεοδοσόπουλο Χρύσανθο.
σύντομη δοξολογία πλαγίου δευτέρου Στανίτσα.
χερουβικό καί λειτουργικά πλαγίου τετάρτου ἀπό Ταλιαδῶρο Χαρίλαο (νέα ἔκδοση).
κοινωνικό Πέτρου Λαμπαραδίου σέ πλάγιο τοῦ τετάρτου.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Λοιπόν, αὐτὴ ἡ Κυριακὴ ἦταν πολὺ καλύτερη σὲ σχέση μὲ τὸ φιάσκο τῆς προηγούμενης. Ἐωθινὸ Στ΄τοῦ Ἰακώβου, ἀργὸ. 12-13 λεπτά κράτησε, ὁ καλός μου ἐφημέριος ψιλοσάλταρε:eek:, τοῦ τὸ χρωστοῦσα ὄμως κι ὅλα καλά:cool:. Τοῦ ἄρεσε μὲν, δὲν θὰ μὲ ξαναφήσει δὲ :eek:. Ὁ Ἰάκωβος φοβερός, εἰδικὰ οἱ μεταβάσεις στὸ διατονικό.
Λειτουργικὰ Γιάννου σὲ στιχηραρικὸ πλ.δ. Τὰ ἀπολαύσαμε κυριολεκτικά, κοκκαλάκι δὲν ἀφήσαμε :D.

Τό 'πες και τό 'κανες ε; Μπράβο σου! Και ευχαριστώ για την τιμή στα λειτουργικά μου! Αλλά θα ήταν πολύ να ζητήσουμε και λίγο ήχο; Όχι πολύ! Λίγο! Όσο πατάει ... η γάτα:D Λίγο εωθινούλι, και λίγο ... λειτουργικούλι! Ζητάμε πολλά;
Έχει κανείς αντίρρηση;
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλή εβδομάδα σε όλους.

Εωθινό απο Καραμάνη.
Δύναμις του Αβαγιανού.
Χερουβικό Φωκαέα.
Λειτουργικά Ξεκινήσαμε για Πρίγγου αλλά.........
Αξιον εστίν Αναστασίου του εκ Παρλας.
Κοινωνικό Δανιήλ...

Τον ν΄τον λέμε σε πλ. δ΄ αλλά οι βοηθοί δεν θα τον έβγαζαν πέρα οπότε...
σε β΄ήχο. Φλόγες από απέναντι αλλά.... Στο Ταις Αγγελικαίς ταξίδεψε ή βάση...το δι το έφτιαξε νη΄ οπότε.....κλιτόν και ξερό ψωμί. Στο Πάτερ ημών σκέφτηκε τον πλάγιο του Α΄.... Ευτυχώς είχε αρκετό κόσμο-μικρά παιδιά στη θ. κοινωνία και είπαμε κοινωνικό. Αυτά και άλλα που δε λέγονται.......
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Αίνοι και Εωθινό από Καραμάνη
τρισάγιο ήχος β και δύναμις το συνηθισμένο
χερουβικό πλ. δ(μία δικιά μου σύνθεση:D)
λειτουργικά Δ.Σουρλαντζή
κοινωνικό Πέτρου Λαμπαδαρίου(έλειπε ο αριστερός αρραβωνιάζονταν:D)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τό 'πες και τό 'κανες ε; Μπράβο σου! Και ευχαριστώ για την τιμή στα λειτουργικά μου! Αλλά θα ήταν πολύ να ζητήσουμε και λίγο ήχο; Όχι πολύ! Λίγο! Όσο πατάει ... η γάτα:D Λίγο εωθινούλι, και λίγο ... λειτουργικούλι! Ζητάμε πολλά;
Έχει κανείς αντίρρηση;

Δυστυχῶς, κ. Γιάννου, εἶμαι ὁ πλέον ἀκατάλληλος γιὰ νὰ ἀκούσετε τὰ θαυμάσια λειτουργικά σας, διαθέτω μετριότατη φωνή, ἰδιαίτερη μουσικὴ παιδεία δὲν ἔχω. Ἁπλῶς προετοιμάζομαι σκληρά, ἀκούω ἄλλους καλύτερους ἀπὸ μένα (καὶ εἶναι πάρα πολλοὶ αὐτοί), διαβάζω Ψαλτολόγιο καὶ προσπαθῶ νὰ ὑπηρετήσω τὰ καθήκοντά μου στὸ ἀναλόγιο. Κατὰ συνέπεια σπάνια ἡχογραφοῦμαι γιὰ νὰ μὴν ἀπογοητεύομαι:).
Πάντως στὴ μάνα μου ἄρεσαν τὰ λειτουργικά (φυσικὰ ἡ μάνα μου ὅ,τι καὶ νὰ ψάλλω καλὸ τὸ βρίσκει:D)

Πάντως περιμένουμε κι ἄλλα στιχηραρικὰ λειτουργικά (τουλάχιστον μιὰ πλήρη σειρά) στὴν ἀγάπη σας.
 
Top