Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2008 Β΄ήχος

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κ. Ευστράτιε λέμε κ ξαναλέμε τα ίδια...
Το οτι δε γραφονται οι ελξεις δε σημαινει και οτι δεν εκτελουνται!!

Στη συγκεκριμενη μαλιστα φραση που παραθετετε (ως εμψύχω), υπαρχει μεγάλος κίνδυνος, βλεποντας το κειμενο με τις ελξεις να ψάλλει κανείς λαθος-υπερβολικά ειδικα το σημειο ως εμ-ΨΥ!

Τωρα, κάποιον που έχει ακούσματα, συμφωνώ οτι δεν τον επηρεάζει αν τις βλέπει γραμμένες ή όχι. Αλλά αφού δεν τον επηρεάζει, ποιος ο λόγος να είναι και σημειωμένες...

Άρα καποιος που δεν ειναι σιγουρος γι αυτο που θα πει, βλεποντας ολες αυτες τις ελξεις επηρεάζεται κ μπορεί να παρασυρθεί.

Συμπέρασμα: ακούμε παλιούς παραδοσιακούς ψάλτες!
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Συμπέρασμα: ακούμε παλιούς παραδοσιακούς ψάλτες!

και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας για το πως πρέπει να ψάλλουμε.
Συζητούσαν λοιπόν δύο ψάλτες .
Λέει ο ένας α εγώ εκτελώ ο,τι λέει μέσα και δεν κάνω τίποτε δκομ.
Λέει ο άλλος α εγώ τα φκιάνου για να τα θμούμι , γιατί τα ξιχνώ.
Πάει λοιπόν ο ένας και ηχογραφεί τον άλλο αυτόν που τα έψαλε όπως έλεγε χωρίς να πειράξει τίποτε ,χωρίς να το ξέρει.
Ανταμώνουν στον καφέ και του λέει :
Ετσ το λιγι του βιβλίους όπους του πις του εωθινό:
Ναι του απαντά με βεβαιότητα ο άλλος.
Εσύ που ξερς πως το πα τον ρωτά.
Σι έγραψα στο μανητόφουνου κι σι παρατήρσα αλλού τζακσις τ φουνίς αλλού τ λιγσις αλλού την χρουμάτσις κι μι ίβαλις σι σκέψεις Ορέ που τα βλέπ αυτούνα τούτους κι τα κάν και έβγαλα το συμπέρασμα

ακούμε παλιούς παραδοσιακούς ψάλτες κι ροβουλάμι τ φουνή μας κατά π του νιώθουμι.
Καλά Χριστούγεννα.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
........... και τώρα που τα διάβασες όλα τι κατάλαβες;;; όχι πες μου σε παρακαλώ τι κατάλαβες;;;;

Αντε πάω να συνεχισω την ψηφιοποίηση μιας κασέτας του Μαιδανόλου.... μπας και είναι πιο ενδιαφερον... άντε χαρά μου γιορτιάρες μέρες.....
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ κ. Θεοτοκάτε και συγχαρητήρια! εύστοχο το σχόλιό σας. Όσαν αφορά τη μέθοδο του καθαρίσματος την έχω χρησιμοποιήσει τόσο για αφαίρεση όσο και προσθεση ορνιθοσκαλισμάτων για να φτιάξω στα μέτρα και σταθμά του κ. Κουδουνέλλη το (χρήσιμο) μέλος που ανέβασε απαντώντας στο σχόλιό μου, αλλά τελικά δεν το επισυνάπτω γιατί νομίζω πως μπορεί να το επεξεργαστεί και ο ίδιος αφου "μπαστάρδεψε" κατά την ορολογία του κ. Μιχαλάκη τα κλασικά κείμενα.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ορθρος από Ιωάννη
Καταβασίες των Χριστουγέννων
μόνο την ενάτη΄είπα του Μπερεκέτη
Αίνοι από Ίωάννη
Δοξα των Νομικών Ιακώβου
Δύναμις του Βήματος
Χερουβικό Θ, Φωκαέως
Λειτουργικά τα αρχαία καταγραφή Ψάχου
Αξιον εστίν του Β΄το συνηθισμένον
Κατα τη θ. κοινωνία το κράτημα από τον πλάγιο του τετάρτου του Π. Μπερεκέτη
Στο τέλος Καταβασίες Χριστός εν πόλει.....
Καλή εβδομάδα με το καλό τα Χριστούγεννα.....

Xαίρομαι που όπως βλέπω και από άλλα μηνύματα τα μέλη του φόρουμ ψάλλουν ωραίες μελωδίες και απολαμβάνουν τις ακολουθίες. Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση το μόνο καλό την περασμένη Κυριακή ήταν η μισθαποδοσία. :( Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, δεν έχει νόημα εξάλλου. Υπάρχει κανένας άλλος του οποίου συχνά η προετοιμασία πάει "στράφι" λόγω μουσικής απαιδευσίας του λειτουργού ιερέα και του συναδέλφου ψάλτη ή "ὑπολέλειμμαι ἐγὼ μονώτατος";
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ειλικρινά να με συγχωρήτε που σας στενοχώρησα.
Δείτε αυτό για τις έλξεις.
http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=7361&d=1229979509
κ. Κουδουνέλλη το απόσπασμα αυτό από το βιβλίο του Καρά το έχω διαβάσει εδώ και πάνω από μια δεκαετία και έχει συζητηθεί διεξοδικά στο οικείο θέμα. Έχει επίσης συζητηθεί σε ποια σημεία είναι σκόπιμο να σημειώνονται οι έλξεις, καθώς και το αν η παρασήμανσή τους απέβη τελικά χρήσιμη στην πράξη, αν δηλ. οδήγησε σε μη ωδειακή εκτέλεση των μελωδιών ή οδήγησε τελικά σε τραβηγμένες από τα μαλλιά "εκτελέσεις". Με τα κείμενα που ανεβάσατε δεν στενοχωρήσατε κανέναν, αντιθέτως μάς χαροποιήσατε. Συνεχίστε λοιπόν την ωραία αυτή δουλειά. Στενοχωρήσατε με την επιμονή σας να σχολιάζετε αρνητικά την προσφορά άλλου συναδέλφου σας.
Προσωπικά πάντως δεν πείραξα κανένα κείμενο από αυτά που έχουν ανεβεί αντιθέτως δε το έβαλα στο ψαλτήρι και το έψαλα, ούτε το καθάρισα ,ούτε το σχολίασα σε τρίτους , παρα μόνος έκανα κάποιες σκέψεις και τέλος.
Εξήγησα ότι δεν πείραξα το μουσικό κείμενο, το οποίο μάλιστα σχολίασα ευμενώς όπως είδατε. Η μουσική καταγραφή όλων των ακολουθιών που έκανε ο Καράς είναι πολύτιμη μουσική κληρονομιά. Απλώς εγώ το έκανα ακόμα πιο προσιτό. Κι αν γίνει αυτό πιο συστηματικά, είμαι σίγουρος ότι πολύ περισσότερα άτομα θα ψάλλουν από τα χειρόγραφα του αείμνηστου, ενώ τώρα είναι περιορισμένα στο στενό κύκλο των μαθητών του ή της σχολής του, τέλος πάντων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εξήγησα ότι δεν πείραξα το μουσικό κείμενο, το οποίο μάλιστα σχολίασα ευμενώς όπως είδατε. Η μουσική καταγραφή όλων των ακολουθιών που έκανε ο Καράς είναι πολύτιμη μουσική κληρονομιά. Απλώς εγώ το έκανα ακόμα πιο προσιτό. Κι αν γίνει αυτό πιο συστηματικά, είμαι σίγουρος ότι πολύ περισσότερα άτομα θα ψάλλουν από τα χειρόγραφα του αείμνηστου, ενώ τώρα είναι περιορισμένα στο στενό κύκλο των μαθητών του ή της σχολής του, τέλος πάντων.


Τελικώς θα ήταν χρήσιμη η ιδέα κάποιος μουσικολογιώτατος να αναλάμβανε την επανέκδοση του εκδοτικού έργου του Καρρά, αφαιρώντας του ό,τι γραπτώς αντιβαίνει προς τα του 1814 και 1881; Χρηστικό(τερο) μάλλον ναι, και χρηστότερο από ό,τι συμβαίνει με εκδόσεις και ''εκδόσεις'' (κοινές ;) τεθνεώτων ανδρών;

Καλά Χριστούγεννα ( ειδικώς στους ποιμένες -με τις γκλίτσες- που ''αγραυλούσιν'', αλλά αγνοείται αν μελωδώσι και ωδήν επάξιον...

Δημ.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καλά Χριστούγεννα ( ειδικώς στους ποιμένες -με τις γλίτσες- που ''αγραυλούσιν'', αλλά αγνοείται αν μελωδώσι και ωδήν επάξιον...

Δημ.
Καλά, δεν παίζεσαι με τίποτα... Θα μας πεις όμως και τι ακριβώς σχολιάζεις αυτή τη φορά, ώστε να καταλάβουμε όλοι "τι θέλει να πει ο ποιητής";; :confused:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Εγώ το έχω ξαναπεί, αν τον χρόνο που αφιερώνουμε για να "τσακωνόμαστε" τον είχαμε για ορθή και άνευ λογισμών μελέτη των μουσικών, η μουσική μας θα ήταν αιώνες μπροστά...

Δε λέω ότι τσακώθηκε κανείς και για αυτό το βάζω εντός εισαγωγικών. Εννοώ ότι καμιά φορά τζάμπα το παιδεύουμε το πράμα...

Άντε, καλές Γιορτές άνευ των τοιούτων :)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επισυνάπτω το μουσικό κείμενο σε μορφή pdf, τόσο αυτό του κ. Κουδουνέλλη όσο και το δικό μου, στο οποίο έκανα λίγες ακόμα αλλαγές, μετά από μηνύματα που δέχθηκα. Συγκεκριμένα αφαίρεσα κάποια ισάκια και διαφοροποίησα τη διάταξη στις 3 πρώτες σελίδες, ώστε να περιλαμβάνεται ένα μέλος ανά σελίδα. Τις παραπομπές του Καρά στο δοξαστικό "Των νομικών διδαγμάτων" του Ραιδεστηνού και του Ιακώβου καθώς και τη ρυθμική αγωγή τα άφησα, γιατί είναι χρήσιμα για να μελετήσει κανείς τις απόψεις περί αναλύσεων και ρυθμού του μεγάλου δασκάλου. Το πρωτότυπο κείμενο του κ. Κουδουνέλλη το άφησα ως έχει.
 

Attachments

  • KyriakiProGen_Karas.pdf
    7.2 MB · Views: 23
  • KyriakiProGen_clean.pdf
    6.3 MB · Views: 23
Top