Κυριακή των Πατέρων της Α΄ Οικουμενικής Συνόδου 31-05-2009

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σήμερα στον Ι.Ν.Αγίου Αντωνίου της πόλης μας είχαμε την τιμή να έχουμε την αδελφότητα των Θωμάδων όπου και λειτούργησαν αλλά και έψαλαν.

Αίνοι (πλ β΄) Ιακώβου
Δόξα αίνων Φιλανθίδου (π.Θωμάς, π.Φίλιππος, π.Παύλος)
Δοξολογία (πλ β΄) Βιολάκη
Δύναμις (β΄) Κρητός
Χερουβικόν (πλ β΄) Αρσενίου μικρού
Άξιον εστίν (βαρύς μετά πλ β΄) Μισαηλίδου
Αινείτε (πλ β΄) Μπερεκέτου

Αντίδωρο: Δόξα Εσπερινού Ιακώβου από π.Θωμά, π.Φίλιππο και π.Παύλο.

Απόλαυση...

Υ.Γ. Να μη γράψω για το Ευαγγέλιο και τις εκφωνήσεις... άπιαστα!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σήμερα στον Ι.Ν.Αγίου Αντωνίου της πόλης μας είχαμε την τιμή να έχουμε την αδελφότητα των Θωμάδων όπου και λειτούργησαν αλλά και έψαλαν.

Αίνοι (πλ β΄) Ιακώβου
Δόξα αίνων Φιλανθίδου (π.Θωμάς, π.Φίλιππος, π.Παύλος)
Δοξολογία (πλ β΄) Βιολάκη
Δύναμις (β΄) Κρητός
Χερουβικόν (πλ β΄) Αρσενίου μικρού
Άξιον εστίν (βαρύς μετά πλ β΄) Μισαηλίδου
Αινείτε (πλ β΄) Μπερεκέτου

Αντίδωρο: Δόξα Εσπερινού Ιακώβου από π.Θωμά, π.Φίλιππο και π.Παύλο.

Απόλαυση...

Υ.Γ. Να μη γράψω για το Ευαγγέλιο και τις εκφωνήσεις... άπιαστα!
Ευθύμιε χαίρε!!!!!!
Ευελπιστώ πως ετοιμάζεσαι να μας επισυνάψεις και τα ηχητικά.
Εν αναμονή διατελώ, και πιστεύω πως αναμένουν και άλλοι πολλοί συνάδελφοι
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Βασίλη, δυστυχώς πήγα απροετοίμαστος.

Φτάνω το πρωί στον Ναό και ο Γιάννης μου λέει, "για δες ποιοι είναι στο Ιερό".

Ποιοι να'ναι, τίποτα παιδιά που είχαν καιρό να έρθουν θα ήταν.

Ε, πάω μέσα και...

Μετά απλά απολάμβανα την ακολουθία. Εξάλλου (σκέφτηκα τότε) τους έχω σε 100 ηχογραφήσεις, ας ψάλλω απλά μαζί τους και ας το χαρώ, μια ηχογράφηση λιγότερη δεν θα μας πάει και πίσω...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εξάλλου (σκέφτηκα τότε) τους έχω σε 100 ηχογραφήσεις, ας ψάλλω απλά μαζί τους και ας το χαρώ, μια ηχογράφηση λιγότερη δεν θα μας πάει και πίσω...
Ε, θα ακούγαμε το δοξαστικό μέρα που είναι σήμερα. Και από μικροφωνικές.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ε, θα ακούγαμε το δοξαστικό μέρα που είναι σήμερα.

Εδώ έχεις δίκιο. Δεν πειράζει όμως...

Και από μικροφωνικές.

Εδώ έχεις άδικο, δεν έχουμε μικρόφωνα στον ναό :D
(ούτε οι ιερείς ούτε τα αναλόγια)
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Ε, θα ακούγαμε το δοξαστικό μέρα που είναι σήμερα. Και από μικροφωνικές.

Κάτι μπορεί να υπάρξει σε ηχητικό, απλά πρέπει να κάνουμε, ως συνήθως υπομονή.

Τώρα για μικροφωνικές ούτε λόγος, είμαστε παραδοσιακοί...:D:D:D:D
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Απλά είχα μια επιθυμία να ακούσω το δοξαστικό. Αν έχει κάποιος το δοξαστικό των Πατέρων από Φιλανθίδη ας το ανεβάσει.

Αναπληρώθηκε όμως η επιθυμία από το του Χρυσάνθου που με χαρά άκουσα από τον αγαπητό κ. Βαγγέλη.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=38061&postcount=1

Στην βάση που το λέει ο κ. Βαγγέλης αν και είμαι μικρότερος και δεν έχω λαρυγγίτιδα δεν θα μπορούσα να το πω. Γενικά ο πλ δ στα δοξαστικά και τα παπαδικά με πνίγει , δεν ξέρω γιατί.

Σήμερα το είπα απ έξω σε χαμηλή βάση έχοντας κατα νουν γραμμές Σύρκα και Στανίτσα. Το ευχαριστήθηκα. Αυτό που με μαγεύει και πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα του δοξαστικού είναι "τα μυρίπνοα άνθη".

Αξιον εστίν είπα μετά από χρόνια του Χατζηαθανασίου πλ β που πάει στον πάνω Δι.
Φυσικά το είχα πάρει κάπου 2 φωνές κάτω , δεν χρησιμοποιώ τονοδότη, και το ευχαριστήθηκα. Είναι φοβερό.

δεν είχα πάρει ηχοληπτικό.

Φανταστείτε όμως τι ωραίο θα ήταν να παρουσίαζαν σήμερα έστω και από 1 κομμάτι 10 άτομα από την μικρή μας κοινότητα.

Καλές οι φίρμες και κανείς δεν τις βαριέται μέχρι ενός σημείου.
Όμως χαίρεται κανείς να ψάλλουν οι φίλοι.

Με τα μικροφαλστάκια μας με τις μικρο-αγριοφωνάρες μας. Οχι όλα τέλεια.
Ενα φόρουμ ιεροψαλτικό είναι κάτι περισσότερο από τα άλλα.
Ακούς τον συν-αδελφό.
Κοινή τράπεζα είναι που συμμαζεύονται οι φίλοι και τραγουδούν.

Ευχαριστώ αγαπητέ κ. Βαγγέλη για το δοξαστικό.
Πάω να κατεβάσω και να απολαύσω τα υπόλοιπα.
Κυριακή σήμερα , αραλίκι και ακούσματα.
Δόξα τω Θεώ.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Αυτό που με μαγεύει και πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα του δοξαστικού είναι "τα μυρίπνοα άνθη".

Στον Άγιο Αντώνιο το είπε σόλο (τα "μυρίπνοα άνθη") ο π. Παύλος με το παίξιμο της φωνής του... Και ακολούθως μπήκαν ξανά ο π. Θωμάς με τον π. Φίλιππο (και τους υπολοίπους)...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εμ, γράφτο βρε φίλε. Αν ήμουν η βόνταφον θα σου χάριζα κινητό με 10 κιλά μνήμη.
Και όπως τα λες είναι σαν να βάζεις λόγο στην Αιθιοπία μασώντας χάμπουρκερ.
:D
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Απλά είχα μια επιθυμία να ακούσω το δοξαστικό. Αν έχει κάποιος το δοξαστικό των Πατέρων από Φιλανθίδη ας το ανεβάσει.

Αναπληρώθηκε όμως η επιθυμία από το του Χρυσάνθου που με χαρά άκουσα από τον αγαπητό κ. Βαγγέλη.
Φανταστείτε όμως τι ωραίο θα ήταν να παρουσίαζαν σήμερα έστω και από 1 κομμάτι 10 άτομα από την μικρή μας κοινότητα.

Καλές οι φίρμες και κανείς δεν τις βαριέται μέχρι ενός σημείου.
Όμως χαίρεται κανείς να ψάλλουν οι φίλοι.

Με τα μικροφαλστάκια μας με τις μικρο-αγριοφωνάρες μας. Οχι όλα τέλεια.
Ενα φόρουμ ιεροψαλτικό είναι κάτι περισσότερο από τα άλλα.
Ακούς τον συν-αδελφό.
Κοινή τράπεζα είναι που συμμαζεύονται οι φίλοι και τραγουδούν.

Ευχαριστώ αγαπητέ κ. Βαγγέλη για το δοξαστικό.
Πάω να κατεβάσω και να απολαύσω τα υπόλοιπα.
Κυριακή σήμερα , αραλίκι και ακούσματα.
Δόξα τω Θεώ.

Επισυνάπτω αυτό που έψαλλα σήμερα.
Κατα βάση είναι το του Άρχοντος Αθανασίου Καραμάνη, με χαμηλή βάση, και με μερικές προσαρμογές ώς προς την έκταση, ώστε να αποφύγω στο ''μυστήριον'' τον κάτω Δι, και να φθάσω άνετα στην άνω γα
Η ηχογράφηση είνα εξωτερική με το OLYMPUS.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Δοξαστικό των αίνων των Αγίων Πατέρων Ψάλλει ο Βασίλης Κιαμηλίδης.mp3
    6.2 MB · Views: 204

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Αναστάσιμα από Ιωάννη.
Καταβασίες από Σύρκα.
ν΄ψαλμός από Ραιδεστηνό.
Τιμιωτέρα Πέτρου Λ.
εξαποστειλάρια Παναγιωτίδη και Σύρκα.
Δόξα αίνων από Πρίγγο.
Δοξολογία από Μανουήλ.

Δύναμις Καμαράνδου.
Χερουβικό Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.
Αγαπήσωσε από Πρίγγο
Λειτουργικά από Καραμάνη.
Αξιον εστίν από Θεμ. Γεωργιάδου.

Προσπαθήσαμε αρκετά σήμερα.
Ήταν η πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια που έψαλλαν δύο χορωδίες.
Αριστερά του συναδέλφου κ. Νικολάου Καμίτση και δεξιά εμείς.
Έγιναν πολλά παρασκήνια τα οποία δεν έχουν αξία να τα αναφέρω γιατί θα στενοχωρήσω κόσμο.
Μια διαπίστωση μόνο εδώ και 5 χρόνια ,που είμαι εδώ δεν περίμεναν ,ότι υπάρχω και κάνω δουλειά παρά μόνο όταν ξαφνικά διαπίστωσαν ότι στο αναλόγιο ανεβαίνουν 20 - 25 άτομα τα οποία -το κυριώτερο-έχουν φωνή και ψέλνουν και αυτό στα 3 χρόνια που δραστηριοποιούμαι και έχω κινδυνέψει να πάω σπίτι μου γι αυτό.
Καλή εβδομάδα και καλή δύναμη σε όλους.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Αναστάσιμα από Ιωάννη.
Καταβασίες από Σύρκα.
ν΄ψαλμός από Ραιδεστηνό.
Τιμιωτέρα Πέτρου Λ.
εξαποστειλάρια Παναγιωτίδη και Σύρκα.
Δόξα αίνων από Πρίγγο.
Δοξολογία από Μανουήλ.

Δύναμις Καμαράνδου.
Χερουβικό Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.
Αγαπήσωσε από Πρίγγο
Λειτουργικά από Καραμάνη.
Αξιον εστίν από Θεμ. Γεωργιάδου.

Προσπαθήσαμε αρκετά σήμερα.
Ήταν η πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια που έψαλλαν δύο χορωδίες.
Αριστερά του συναδέλφου κ. Νικολάου Καμίτση και δεξιά εμείς.
Έγιναν πολλά παρασκήνια τα οποία δεν έχουν αξία να τα αναφέρω γιατί θα στενοχωρήσω κόσμο.
Μια διαπίστωση μόνο εδώ και 5 χρόνια ,που είμαι εδώ δεν περίμεναν ,ότι υπάρχω και κάνω δουλειά παρά μόνο όταν ξαφνικά διαπίστωσαν ότι στο αναλόγιο ανεβαίνουν 20 - 25 άτομα τα οποία -το κυριώτερο-έχουν φωνή και ψέλνουν και αυτό στα 3 χρόνια που δραστηριοποιούμαι και έχω κινδυνέψει να πάω σπίτι μου γι αυτό.
Καλή εβδομάδα και καλή δύναμη σε όλους.

Μπράβο, ωραία κομμάτια.... Περάσατε ωραία με τα συλλείτουργα;:)
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Μπράβο, ωραία κομμάτια.... Περάσατε ωραία με τα συλλείτουργα;:)

Θεώρησα καλό να κεράσω καφέ τους μαθητές που ήρθαν και βοήθησαν.
Στη παρέα μας δε ήρθε και ένα διάκονος και μας είπε πολύ ωραίες κουβέντες για την Ιερωσύνη. Νομίζω ότι ήταν το πιο καλό δώρο , που μας έκανε με την παρουσία του.
'Επειτα πήγαμε για το γεύμα που μας είχαν καλέσει μόνο οι 2 ψάλτες δυστυχώς.

Κάτι από αυτά που είπαμε.
 

Attachments

  • ΔΥΝΑΜΙΣ ΝΗΛΕΩΣ.mp3
    1 MB · Views: 50
Last edited:

lefme

Νέο μέλος
Αγαπητέ κ. Κουδουνέλη,
Έτυχε σήμερα να σας παρακολουθήσω από το ραδιόφωνο γιατί εδώ και πολύ καιρό δεν ψάλλω γιατί με κουράζει αφόρητα η Ορθόδοξη Λατρεία.
Σαν μουσικός και έχοντας πείρα αρκετών δεκαετιών, θα ήθελα με την εν Χριστώ αγάπη να παρατηρήσω τα εξής:
Η επιλογή σου για τα 20-25 άτομα ήταν τραγική για σένα λόγω του ότι οι χορωδοί σου δεν ήταν καταρτισμένοι μουσικά, είχε ως αποτέλεσμα να παρουσιάζεις μεγάλη αδυναμία στο συντονισμό τους(και στο λεγόμενο "κούρδισμα").
Συνάμα, η απόφασή σου να ερμηνεύσεις τόσο δύσκολα μαθήματα, είχε ως αποτέλεσμα να φτάνει στο αυτί του ακροατή ένα οικτρό άκουσμα. Θεωρώ πως απο τη στιγμή που θα υπήρχε μετάδοση από ραδιοφώνου, θα έπρεπε να επιλέξεις πιο κλασικά μαθήματα αλλά και να φιλτράρεις τους χορωδούς που θα σε πλαισίωναν. Εκτός κάποιων μεμονωμένων στιγμών, ένας ακροατής με τις άκρως απαραίτητες μουσικές γνώσεις, ήταν αδύνατον να παραμείνει να ακούσει, πολύ δε περισσότερο να προσευχηθεί.
Το ισοκράτημα, ήταν πάντοτε πιο ψηλό ή πιο χαμηλό της τονικότητας της 1ης φωνής, όπως επίσης οι φθόγγοι του μέλους ή θα "έφευγαν" ή θα στονάριζαν με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δέσει ο χορός( ο καθένας έλεγε το δικό του).
Τέλος, οσον αφορά εμένα, προτίμησα να ακούσω το 4φωνο που μετέδιδε η τηλεόραση από τον Άγιο Νικόλαο Νικαίας, αν και οι "πολυαρχιερατικές Λειτουργίες" με τις φήμες, τα πολλά "Εις πολλά Έτη" και τα Υπερτίμου και Εξάρχου(κατά το δοκούν), τα πολύχρωμα Άμφια με τα "λιλιά" τους Στρατηγούς, τους Πολιτικούς, τις κυρίες με τα ταγιέρ να στέκονται για το "φαίνεσθαι" με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Την αγωνία του θανάτου και του "μετά" δεν μου τη λύνουνε καθόλου. Μάλλον μου την αποπροσανατολίζουν ως ειδωλολατρικά κατάλοιπα.
Σ' ευχαριστώ για την κατανόηση και (ως μουσικός επίτρεψέ μου τη συμβουλή), έσω προσεκτικός όταν έχεις ραδιόφωνο.
 
Last edited:

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας πολύτιμες πραγματικά .
Και η κρίση σας πολύ ''δυνατή'' και ωφέλιμη.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κατέβασα το Δύναμις κ. Κουδουνέλλη και θα ήθελα να ρωτήσω, από περιέργεια, πόσα ΓΑ δίεση, των οποίων είστε υπέρμαχος, όπως έχω καταλάβει (ως δεχόμενος τη θεωρία του Καρά, αν έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με) ακούτε στην ηχογράφηση αυτή. Γιατί εγώ δεν ακούω κανένα!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
στο αναλόγιο ανεβαίνουν 20 - 25 άτομα τα οποία -το κυριώτερο-έχουν φωνή και ψέλνουν και αυτό στα 3 χρόνια που δραστηριοποιούμαι και έχω κινδυνέψει να πάω σπίτι μου γι αυτό.
Καλή εβδομάδα και καλή δύναμη σε όλους.

Εὖγε γιὰ τὰ 20-25 ἄτομα στὸ ἀναλόγιο, κ. Κουδουνέλλη. Τὰ ὑπόλοιπα, νὰ τὸ ξέρετε, δὲν ἔχουν μεγάλη σημασία, ἀκόμη κι ἂν σᾶς μετέδιδε τὸ ραδιόφωνο. Αὐτὰ τὰ 25 ἄτομα ἀργότερα θὰ τελειοποιηθοῦν καὶ θὰ κρατήσουν ἀναλόγια μνημονεύοντας καὶ τὸ ὄνομά σας γιὰ τὴν εὐκαιρία ποὺ τοὺς δώσατε.
Ἄλλωστε ἐσεῖς ψάλτης εἶστε, ὑπηρέτης τοῦ ἀναλογίου, δὲν εἶστε τραγουδιστὴς νὰ σᾶς νοιάζει τὸ ραδιόφωνο ἢ ὁ,τιδήποτε ἄλλο ἄσχετο μὲ τὸ διακόνημά σας.

Καλὸ κουράγιο καὶ μὴν «μασᾶτε», ἡ ὀρθόδοξη λατρεία μιὰ χαρὰ εἶναι, εἰδικὰ ὅταν ὑπάρχει χορωδία, ἔστω καὶ μὲ ἀτέλειες. Μόνο ὁ Στανίτσας εἶχε τέλεια χορωδία.

Νὰ εἶστε καλά!
 
Top