Κυριακή της Τυρινής 2013

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Παραθέτω στην αγάπη σας ορισμένους ύμνους από τη σημερινή ακολουθία.
1. Το στάδιον των αρετών ηνέωκται Χ. Ταλιαδώρου
2. Έφθασε καιρός Θρ. Στανίτσα
3. Χερουβικόν ήχος πλ.δ
4. Άξιον εστίν Ανθίμου Αρχιδιακόνου ήχος πλ.δ επτάφωνος.
 

Attachments

  • to stadion twn aretwn X.Taliadwrou 17.03.mp3
    924.8 KB · Views: 26
  • Efthase kairos Stanitsa 17.03.mp3
    1.9 MB · Views: 41
  • xerouvikon ixos pl.d me grammes Panagiwtidi 17.03.mp3
    3.7 MB · Views: 18
  • axion estin Anthimou pl.d eptafwnos17.03.mp3
    1 MB · Views: 24

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Ακούγοντας το ευάκουστο , κατά τη γνώμη μου , δοξαστικό των Αίνων Έφθασεν ο καιρός , μελοποιημένο υπό του Άρχοντα και ψαλλόμενο υπό του συναδέλφου κυρίου Τόλια , επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά μία αντίληψη που είχα για τα μέλη του Άρχοντα ...


Ξεκινάνε , συνήθως , όσα είναι σε υψίφωνο ήχο , κάπου στο ΔΙ με ΓΑ και στη συνέχεια πάνε στο Θεό , μετά συγχωρήσεως κιόλας .....*

Εννοώ ότι μπορεί να πάνε και άνω ΓΑ !!!

:eek::eek::eek:

Μόνο που το λέω ... Ανατριχιάζω ....

:eek::eek:

Εμένα πάντως αυτό μου αρέσει στον Στανίτσα ... Η Υψιφωνία του ....

:)

Υ.Γ. Καθώς είμαι νέος στη Ψαλτική , μπορεί ή και σίγουρα να κάνω λάθος για τα παραπάνω που προείπα ...

Οι παλαιότεροι ας με διορθώσουν ...

Ουδείς Άσφαλτος ...

*Επί τή ευκαιρία σήμερα τελείται και ο Εσπερινός της Συγνώμης ..
Για αυτό συγχωρέστε με αν ποτέ παραφέρθηκα ....

:)
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ακούγοντας το ευάκουστο , κατά τη γνώμη μου , δοξαστικό των Αίνων Έφθασεν ο καιρός , μελοποιημένο υπό του Άρχοντα και ψαλλόμενο υπό του συναδέλφου κυρίου Τόλια , επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά μία αντίληψη που είχα για τα μέλη του Άρχοντα ...


Ξεκινάνε , συνήθως , όσα είναι σε υψίφωνο ήχο , κάπου στο ΔΙ με ΓΑ και στη συνέχεια πάνε στο Θεό , μετά συγχωρήσεως κιόλας .....*

Εννοώ ότι μπορεί να πάνε και άνω ΓΑ !!!

:eek::eek::eek:

Μόνο που το λέω ... Ανατριχιάζω ....

:eek::eek:

Εμένα πάντως αυτό μου αρέσει στον Στανίτσα ... Η Υψιφωνία του ....

:)

Υ.Γ. Καθώς είμαι νέος στη Ψαλτική , μπορεί ή και σίγουρα να κάνω λάθος για τα παραπάνω που προείπα ...

Οι παλαιότεροι ας με διορθώσουν ...

Ουδείς Άσφαλτος ...

*Επί τή ευκαιρία σήμερα τελείται και ο Εσπερινός της Συγνώμης ..
Για αυτό συγχωρέστε με αν ποτέ παραφέρθηκα ....

:)

Συγχαρητήρια στον κ. Τόλια για το σωστό ψαλσιμό του. Οσον αφορά εις τον αειμνηστον Στανιτσαν , εις τα νιατα του και κυρίως στην Πόλη, η φωνή του τα ειχε όλα !!!! Εκφραση, γλυκυτητα , ευλυγισια και πολυ σωστα διαστηματα !!! Θα ήθελα να επισημάνω ότι , η φωνή του κυμαινόταν άνετα από τον ΓΑ της Υπάτης μέχρι και τον ΔΙ... ΚΕ , της Νήτης , χωρίς αλλοιώσεις..!!! Πιστεύω ότι η απέλασή του , επηρέασε πολύ την φωνή του Στην Ελλάδα... Γενικά πιστεύω ότι δεν ανήκει στους υψίφωνους αλλά στους μεσόφωνους. Στους υψίφωνους ανήκουν οι ανεπανάληπτοι ΠΡΙΓΓΟΣ, [ άπιαστος ] , ο ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ , Ο ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟΣ και φυσικά ο ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗΣ. !!!! Οπωσδήποτε , η υψιφωνία εντυπωσιάζει τους πάντες !!! Από όσους έχουμε ακούσει , ο Πρίγγος είναι α ξ ε π έ ρ α σ τ ο ς !!!!! Β. ΤΖΑΝ.
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Και το δύναμις του Κρητός από την προηγούμενη Κυριακή:
 

Attachments

  • dynamis agios o theos Kritos 17.03.mp3
    625.5 KB · Views: 7
  • dynamis agios athanatos Kritos 17.03.mp3
    662.7 KB · Views: 5
Top