Κυριακή της Ορθοδοξίας 2009

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ι. Ν. Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης. Ψάλλαμε τα εξής:
-Πασαπνοάρια Ιακώβου πρωτοψ. Ήχος πλ.α
-Αναστάσιμα Ιδιόμελα Ιωάννου πρωτοψ. Ήχος πλ.α
-Δοξαστικό Τριωδίου Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.β
-Χερουβικό Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.α
-Λειτουργικά Δημ. Σουρλατζή Ήχος πλ.α εναρμόνιος
-Λειτουργικά της Θ. Λειτουργίας του Μ. Βασιλείου Ιωάννου Πρωτοψάλτου Ήχος β
-Την γαρ σην μήτραν Μέλος αρχαίον Ήχος α τετράφωνος
-Κοινωνικό Ιωάννου Κουκουζέλη Ήχος πλ.α & Κράτημα Παν. Χαλάτζογλου Ήχος πλ.α πεντάφωνος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ιερος Ναος Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου .
ΟΛΑ απεξω (μονος ειμαι) μεχρι και τα λειτουργικα . Λειτουργικα Μεγαλου Βασιλειου του Γεωργιου Τσατσαρωνη σε ηχο Πλ. του Αου και ομοηχο ''την γαρ σην ..'' του ιδιου .
 

ixadin

Ηχάδιν
Σήμερα στον Όρθρο είπα τα μισά αριστερά (καθότι είχε έρθει να δοκιμαστεί κάποιος άλλος:)) και στη Θ. Λειτουργία έκανα τα δεξιά (καθότι ο συνάδελφος έφυγε)

Κανόνες από Α' έως Θ' ωδή
(Καναμε την λειτανία στη Δοξολογία σύμφωνα με την τάξη του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας)
Χερουβικός Φωκαέως
Χύμα τα λειτουργικά
Αναφορά Μ. Βασιλείου σε ήχο πλ. Α από τον Αγγελικό Χορό.
Την γαρ σην μήτρα σε ήχο Α' την κλασσική (Κορώνη, σύντμηση Ιωάννου;)
Κοινωνικό αγ. Ιωάννου Κουκουζέλους και στο καπάκι το του Μπερεκέτου.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Καλή εβδομάδα σε όλους
'Ορθρος από Ιωάννη (ένεκα μαθητών)
σιγά-σιγά θα λέμε και από αλλού για να δουν ομοιότητες και διαφορές από τις τόσο αξιόλογες καταγραφές των αναστασιματαρίων παλαιών και νέων εκδόσεων που κυκλοφορούν. Αξίζει κανείς να τα περιδιαβαίνει όλα για να έχει γενική άποψη και μετά ό,τι επιλέγει και του αρέσει ας το ψάλλει.

Καταβασίες Πέτρου τις σύντομες
Δοξαστικό του Πρίγγου

Τρισάγιο και δύναμις του Καλογήρου.
Χερουβικό Θ. Φωκαέα
Λειτουργικά Κανελίδου και Ίωάννου σε Δεύτερο στη Λειτουργία του Μ. Βασιλείου Επι σοι χαίρει του Ανθίμου σε πλάγιο του τετάρτου.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Της μετανοίας, Τα πλήθη, Αίνοι Οκτωήχου, δοξολογία ήχου πλ. α΄, Απολυτίκιον "Την άχραντον εικόνα σου" ως και άλλοι ύμνοι όρθρου: Ι. Σακελλαρίδη

Ν΄ ψαλμός σε ήχο πλ. δ΄από Μουσικό Πανδέκτη Ζωής τ. 2

Καταβασίες, στιχηρά & δοξαστικόν αίνων Τριωδίου: π. Κων. Παπαγιάννη

Χερουβικό πλ. α΄ ήχου, "Άγιος, άγιος" Μ. Βασιλείου β΄ήχου: Θ. Καλλινίκου (αν και είναι σύντομο μέλος έφτασα μέχρι "και η γη της δόξης σου"... Ίσως φταίει ο αργός μου χρόνος με τις πολλές αναπνοές και παύσεις...)

Λειτουργικά πλ. α΄ του αειμνήστου Μητροπολἰτου Σερβίων & Κοζάνης κυρού Διονυσίου. Στην κοινωνία του λαού "Μέγα εστι το ευσεβεἰας μυστήριον" και οι στίχοι Α΄ Πέτρου α΄3-4 ήχος πλ. α΄, μέλη του ιδίου.

Η περιφορά των εικόνων έγινε πέριξ του ναού μετά το ασματικό της δοξολογίας κατά την τάξιν Κων/πόλεως, λιτά και όμορφα. Έναρξις ακολουθίας όρθρου 7 π.μ. -τέλος Θ. Λειτουργίας (με ένα μνημόσυνο) 10,15 π.μ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΓΚΡ ΓΚΡ ΓΚΡ......

Το τριπλό γκρ, τί σημαίνει κ. Κουδουνέλη;
Μήπως για να ιδεί ο επιμελητής της έκδοσης οτι μπορεί να συλλαβίσει τη λέξη ε-γκρα-τει-ας:D; Με τόσα ... μαργαριτάρια θα ξεχάσουμε τη γλώσσα μας!
Αν έβλεπε ο μακαρίτης ο Πρίγγος αυτές τις καταγραφές τί θα έλεγε;
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω ....
Βέβαια, υπάρχει τρόπος να ... ξεδιορθωθούν (για να μη μεταχειριστώ άλλη - προσφιλή - έκφραση του κ. Γ.Κ.Μ).
 
Last edited:

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Το τριπλό γκρ, τί σημαίνει κ. Κουδουνέλη;
Αν έβλεπε ο μακαρίτης ο Πρίγγος αυτές τις καταγραφές τί θα έλεγε;
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω ....
Βέβαια, υπάρχει τρόπος να ... ξεδιορθωθούν (για να μη μεταχειριστώ άλλη - προσφιλή - έκφραση του κ. Γ.Κ.Μ).

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα.
Διαβάστε λίγο σας παρακαλώ την εισαγωγή του βιβλίου για το ποιανού είναι τα χειρόγραφα του Τριωδίου και του Πεντηκοσταρίου και μετά οι κρίσεις.

Μήπως έχετε σας παρακαλώ κάποια δική σας καταγραφή καλύτερη;
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Το τριπλό γκρ, τί σημαίνει κ. Κουδουνέλη;
Μήπως για να ιδεί ο επιμελητής της έκδοσης οτι μπορεί να συλλαβίσει τη λέξη ε-γκρα-τει-ας:D; Με τόσα ... μαργαριτάρια θα ξεχάσουμε τη γλώσσα μας!
Αν έβλεπε ο μακαρίτης ο Πρίγγος αυτές τις καταγραφές τί θα έλεγε;
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω ....
Βέβαια, υπάρχει τρόπος να ... ξεδιορθωθούν (για να μη μεταχειριστώ άλλη - προσφιλή - έκφραση του κ. Γ.Κ.Μ).

Με συγχωρε'ιτε στις καταγραφές που έχει το βιβλίο(τριώδιο) του Στανίτσα σαν αυτή τη θέση που λέτε και σαν άλλες παρόμοιες λίγα είναι τα όμορφα μαργαριτάρια που χρησιμοποιεί και συλλαβίζει τις λέξεις;

Ας ξεκολίσουμε από τέτοια σας παρακαλώ δεν βοηθούν πουθενά και κανέναν.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα.
Διαβάστε λίγο σας παρακαλώ την εισαγωγή του βιβλίου για το ποιανού είναι τα χειρόγραφα του Τριωδίου και του Πεντηκοσταρίου και μετά οι κρίσεις.

Μήπως έχετε σας παρακαλώ κάποια δική σας καταγραφή καλύτερη;

Αγαπητέ μου,

είστε απολύτως βέβαιος ότι τα κείμενα αντιγράφηκαν όπως είχαν στα χφφ που διέθεσε ο κ. Βασιλείου ή υπέστησαν κάποια έκδοση, τροποποίηση, σιωπηρή διόρθωση; Μια ενδεικτική αντιπαραβολή θα μας έπειθε για του λόγου το αληθές. Ελέγχθηκε η πιστότητά τους σε σχέση με το τί κυκλοφορεί ως αποδιδόμενο στον Πρίγγο, ή όχι; Αν ναι με τί κριτήρια; Πόσο ασφαλή μπορεί να είναι αυτά; Προσωπικά έχω κάποιες επιφυλάξεις, οι οποίες εύχομαι να διαψευσθούν αμέσως.

Δ.
 
Top