Κυριαζής Δασκαλούδης: Κυριακή Αγίων Πατέρων 27-5-2012

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Μια πολύ ενδιαφέρουσα λειτουργία έλαβε χώρα την προηγούμενη Κυριακή στην Λάρισα στον Α.Αχίλλειο.Σε μεγάλα κέφια ο Δάσκαλος και άξιοι συνοδοιπόροι οι βοηθοί του.Αφιερωμένη η παρούσα ηχογράφηση σ'όλους τους θαυμαστές και μη του Κυριαζή και ιδιαίτερα στους συμπατριώτες μου Λαρισαίους.Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Πάσα πνοή πλ.β' ήχου.MP3
    2.4 MB · Views: 132
  • Αινείτε πλ.β' ήχου.MP3
    1.5 MB · Views: 56
  • Ο Σταυρός σου Κύριε.MP3
    2.5 MB · Views: 78
  • Η ταφή σου Δέσποτα.MP3
    2.4 MB · Views: 53
  • Συν Πατρί και Πνεύματι.MP3
    3 MB · Views: 72
  • Τριήμερος ανέστης Χριστέ.MP3
    2.5 MB · Views: 59
  • Ω του παραδόξου θαύματος.MP3
    2.5 MB · Views: 68
  • Ω του παραδόξου θαύματος (2).MP3
    2.5 MB · Views: 62
  • Δεύτε μοναστών το σύστημα.MP3
    2 MB · Views: 58
  • Προσόμιο οσίου.MP3
    1.6 MB · Views: 48
  • Όλην εισδεξάμενοι.MP3
    2.4 MB · Views: 60
  • Όλην εισδεξάμενοι 2.MP3
    2.1 MB · Views: 48
  • Δοξαστικό Α.Πατέρων.MP3
    22.5 MB · Views: 175
  • Υπερευλογημένη....MP3
    1.9 MB · Views: 45
  • Δοξολογία σύντομη πλ.δ' ήχου.MP3
    9.1 MB · Views: 86

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Η συνέχεια...
 

Attachments

  • Αιτήσεις αρτοκλασίας.MP3
    16.1 MB · Views: 60
  • Θεοτόκε Παρθένε αρτοκλασίας.MP3
    5.6 MB · Views: 69
  • Πλούσιοι επτώχευσαν.MP3
    4.8 MB · Views: 53
  • Ευλογημένη-Ειρηνικά.MP3
    7.6 MB · Views: 55
  • Α' αντίφωνα.MP3
    1.7 MB · Views: 37
  • Αιτήσεις.MP3
    2.6 MB · Views: 42
  • Β' Αντίφωνα-Ο Μονογενής.MP3
    6.8 MB · Views: 54
  • Γ' Αντίφωνο-Απολυτίκια.MP3
    16.3 MB · Views: 84
  • Άγιος ο Θεός.MP3
    8 MB · Views: 73
  • Δύναμις Κρητός.MP3
    12.4 MB · Views: 110

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος...

Υ Γ Θα ήθελα να μου λύσει ο αγαπητός Αλέξανδρος(Κωνσταντίνου) την εξής απορία μιας και τον χωρίζουν...εκατοστά από τον Κυριαζή στο ψαλτήρι:Γιατί ο Δάσκαλος επέλεξε να πεί Άξιον εστί σε άλλο ήχο απ'αυτόν των Λειτουργικών;Έχω υποψίες αλλά περιμένω το παρασκήνιο:D:D:D:D.Καλό βράδυ σ'όλους.
 

Attachments

  • Απόστολος.MP3
    11.7 MB · Views: 81
  • Αλληλούια-Ευαγγέλιο.MP3
    13.7 MB · Views: 55
  • Χερουβικό πλ.β' ήχου.MP3
    19.3 MB · Views: 129
  • Μεγάλη είσοδος.MP3
    8.6 MB · Views: 64
  • Ταις αγγελικαίς.MP3
    1.8 MB · Views: 51
  • Λειτουργικά πλ.β' ήχου.MP3
    20.9 MB · Views: 79
  • Άγιος άγιος...πλ.β' ήχου.MP3
    2.9 MB · Views: 65
  • Λάβετε....MP3
    3 MB · Views: 45
  • Σε υμνούμεν πλ.β' ήχου.MP3
    4.2 MB · Views: 61
  • Άξιον εστί ατζέμ κιουρδί.MP3
    7.5 MB · Views: 129
  • Συνέχεια λειτουργικών σε πλ.α' ήχο.MP3
    18 MB · Views: 81

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Και τέλος...

Υ Γ Θα ήθελα να μου λύσει ο αγαπητός Αλέξανδρος(Κωνσταντίνου) την εξής απορία μιας και τον χωρίζουν...εκατοστά από τον Κυριαζή στο ψαλτήρι:Γιατί ο Δάσκαλος επέλεξε να πεί Άξιον εστί σε άλλο ήχο απ'αυτόν των Λειτουργικών;Έχω υποψίες αλλά περιμένω το παρασκήνιο:D:D:D:D.Καλό βράδυ σ'όλους.

Δεν ξέρω για τον Κυριαζή (Αλέξανδρε;), αλλά ο Στάικος το έκανε κάποιες φορές

και έλεγε ότι "ξεκουράζει" το αυτί των πιστών που ακούν για αρκετή ώρα

τον ίδιο ήχο. Επίσης, αναδεικνύει και το μάθημα. Έλεγε "μικρά κόλπα" για να

γίνεται ευχάριστη η ακολουθία.
 
Καλησπέρα σε όλους, Λαρισαίους και μη. :)

Παναγιώτη ακριβώς!
Το κάνει και ο Κυριαζής μερικές φορές. Προηγείται πάντα ο ήχος της ημέρας αλλά καμιά φορά γίνεται κάποια αλλαγή.

Τη συγκεκριμένη στιγμή τα ίσα για Άξιον εστί σε πλ.Β' ήτανε κάπως ψηλά, και λέγαμε ποιο να πούμε.
Όπως ξεφύλλιζα το βιβλίο πρότεινα να πούμε το του Φιλανθίδη σε καρτσιγιάρ (Πα πλ.Β' --> Δι ήχου Β') ή το Πανοπούλου στην ίδια λογική. "Υποψήφιο" ήταν και το του Χ''Μάρκου πλ.Δ' αλλά του είπα πως δεν μου πολυαρέσει και πως το βαρέθηκα λίγο...:D:D
Και μου λέει βγάλε το του Πρίγγου "ατζέμ κιουρδί" έτσι για να αλλάξουμε λίγο.
Από τα αγαπημένα μου Άξιον εστί το συγκεκριμένο, όπως και του δασκάλου, αλλά κι αυτό έχει "ψιλόαναλωθεί" αλλά πάντα αποτελεί "εγγύηση" καθώς πρόκειται για αριστούργημα!!

Δημήτρη τι υποψιαζόσουν εσύ? Για πες μας! :D
Επίσης πρέπει να 'σουνα πάρα πολύ κοντά στο ψαλτήρι γιατί ακούγονται διάφορα που δεν ακούγονται στα ηχεία... πάλι κρυμμένος ε??!! :D πλάκα κάνω...

YΓ Δημήτρη τις αιτήσεις, την αρτοκλασία και τα αντίφωνα τι τα γράφεις? :D
 
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Καλημέρα σ'όλους.Επειδή με... τσίγκλισε :D:D:D ο Αλέξανδρος πρέπει να του απαντήσω τα εξής:
Δημήτρη τι υποψιαζόσουν εσύ?
Εγώ Αλέξανδρε υποψιάζομαι πολλά πράγματα το εξής ένα:Είναι απρόβλεπτος ο Δάσκαλος.Ναι μεν έχει στάνταρ μουσικές φόρμες στο μυαλό του,ναι μεν ακολουθεί τον ήχο της εβδομάδος αλλά αρκετές φορές κάνει το χατήρι των γύρω του και ειδικά των...γούστων του.Και δεν νομίζω ο Κυριαζής να έχει πρόβλημα με ψηλές βάσεις των ιερέων κυρίως.Στη συνέχεια τα χρόνια περνάνε,μειώνονται οι ορέξεις,το ψαλτήρι απέκτησε αρκετούς θαμώνες και ο Κυριαζής...διολισθαίνει περισσότερο σε τέτοιες μουσικές...παρατυπίες:eek::eek: έτσι για αλλαγή και ποικιλία όπως σωστά αναφέρθηκε από τον Παναγιώτη(Κούβελο) και από σένα Αλέξανδρε.

Επίσης πρέπει να 'σουνα πάρα πολύ κοντά στο ψαλτήρι γιατί ακούγονται διάφορα που δεν ακούγονται στα ηχεία...
Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον τζόγο:Dαλλά αυτή την εποχή καλό είναι να αποφύγεις να εμπιστευτείς την τύχη και την κρίση σου:D.Έχω στην κατοχή μου ένα εκπληκτικό digital voice recorder,το Olympus dm-450,το οποίο-το μαρτυρούν άλλωστε οι ηχογραφήσεις-έχει πολλά καλούδια στο μενού και καταγράφει πιστά και φυσικά τα πάντα σε απόσταση...χιλιομέτρων:D.Βρίσκομαι δίπλα στο παγκάρι ακριβώς.Όλες οι ηχογραφήσεις που έχω κάνει στον Α.Αχίλλειο απ'αυτή τη θέση είναι.Οι ήχοι που ακούς είναι τα κέρματα που πέφτουν στο παγκάρι με τα κεριά.Το έχω αναφέρει και σε άλλο post.Σπαστικό αλλά αναγκαίο κακό:D.Αν και το σκέφτομαι να ανέβω στον γυναικωνίτη που πολύ γουστάρω λόγω του αμφιθεατρικού χώρου που παραπέμπει σε γήπεδο μπάσκετ:D:D

πάλι κρυμμένος ε??!
Είπαμε.Τώρα που κάνω...διακοπές από την ψαλτική και ξεκούραση μ'αρέσει να ηχογραφώ χωρίς να κάνω γνωστή την παρουσία μου:):):):).Άλλωστε τι είπε ο γέρος της Δημοκρατίας(Γεώργιος Παπανδρέου) για τον στρατηγό Γρίβα;Εδοξάσθη κρυπτόμενος και εγελοιοποιήθει εμφανιζόμενος.Ε εγώ θέλω μόνο την δόξα:D:D.
Δημήτρη τις αιτήσεις, την αρτοκλασία και τα αντίφωνα τι τα γράφεις?
Αλέξανδρε όταν ηχογραφείς κάτι πρέπει να καταγράφεις τα πάντα.Όλο και κάτι καλό και πρωτότυπο ανακαλύπτεις έστω και σε ένα ταπεινό Κύριε Ελέησον.Οι παλιοί με μηχανήματα της πλάκας(πομπινόφωνα) και με κόστος κατέγραφαν τα πάντα,εμείς στην εποχή της τεχνολογίας και της άνεσης δεν θα κάνουμε το ίδιο;Είμαι της άποψης πως η ακολουθία δεν είναι μόνο το δοξαστικό,το δύναμις και το χερουβικό.Είναι τα πάντα.Από κει και πέρα ότι θέλουμε το κρατάμε,ότι δεν θέλουμε το απορρίπτουμε.
Αυτά.Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός:wink::wink:.
 
Last edited:
τσίγκλισε
:D:D

Είναι απρόβλεπτος ο Δάσκαλος.

Εμένα μου λες...?:D


εκπληκτικό digital voice recorder,το Olympus dm-450

όντως εκπληκτικό!!

Βρίσκομαι δίπλα στο παγκάρι ακριβώς.

Ααα....! Κάτσε να περάσω καμιά φορά δήθεν τυχαία από δίπλα... Και όποιον δω καλωδιομένο θα τον τσακώσω!!:D:D
(οκ όπως είναι καλά!!:) )



Οι παλιοί με μηχανήματα της πλάκας(πομπινόφωνα) και με κόστος κατέγραφαν τα πάντα,εμείς στην εποχή της τεχνολογίας και της άνεσης δεν θα κάνουμε το ίδιο;Είμαι της άποψης πως η ακολουθία δεν είναι μόνο το δοξαστικό,το δύναμις και το χερουβικό.Είναι τα πάντα.Από κει και πέρα ότι θέλουμε το κρατάμε,ότι δεν θέλουμε το απορρίπτουμε.

Σωστά όντως!!! Απλά εγώ κρατάω ότι πρόκειται να ακούσω...
Όσο για τις μπομπίνες και τα μαγνητοφωνάκια... Γράφαν στην αρχή, γράφαν γράφαν, αναβαθμούς τιμιωτέρες, τον αριστερό....και μετά ακούς κάτι περιποιημένα κοψίματα σε Χερουβικά και σε Άξιον Εστί να τραβάς τα μαλλιά σου!!:mad: Δε το συζητώ στα πληρωτικά που γράφαν μόνο τα "Κύριε ελέησον" (με ιερείς να λένε πληρωτικά κάτσε καλά...) και αυτό μισό του τύπου "..ριε ελέησο.." :D
 
Σημείωση....Απέναντι από τον κ.Κυριαζή βρίσκεται ο ιεροψάλτης και πολύ καλός μου φίλος Κωνσταντίνος Σαϊτης που κοσμεί επάξια τα τελευταία χρόνια το αριστερό αναλόγιο του Ιερού Ναού Αγίου Αχιλλίου πόλεως Λαρίσης.
Υ.Γ.κ.Δημήτρη συγχαρητήρια για το αρχείο σας.....Συνεχίστε.....Χρόνια Πολλά και καλά.....
 
Last edited by a moderator:

gpapadop

Μέλος
Σημείωση....Απέναντι από τον κ.Κυριαζή βρίσκεται ο ιεροψάλτης και πολύ καλός μου φίλος Κωνσταντίνος Σαϊτης που κοσμεί επάξια τα τελευταία χρόνια το αριστερό αναλόγιο του Ιερού Ναού Αγίου Αχιλλίου πόλεως Λαρίσης.
Υ.Γ.κ.Δημήτρη συγχαρητήρια για το αρχείο σας.....Συνεχίστε.....Χρόνια Πολλά και καλά.....

Εξαιρετικός συνάδελφος και με ήθος.
 
Μια πολύ ενδιαφέρουσα λειτουργία έλαβε χώρα την προηγούμενη Κυριακή στην Λάρισα στον Α.Αχίλλειο.Σε μεγάλα κέφια ο Δάσκαλος και άξιοι συνοδοιπόροι οι βοηθοί του.Αφιερωμένη η παρούσα ηχογράφηση σ'όλους τους θαυμαστές και μη του Κυριαζή και ιδιαίτερα στους συμπατριώτες μου Λαρισαίους.Καλή ακρόαση.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!
 
Top