Κράτημα Παγκρατίου Ήχος Α'

Νενανώ

Ειρήνη Ραφαηλίδη
Χαίρετε φίλοι,
μήπως θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει το μουσικό κείμενο από το Κράτημα του Παγκρατίου σε Α' ήχο που είχαν ψάλλει οι "Μαϊστορες" επί Γρ. Στάθη; (Νομίζω στη εκδήλωσή τους "Χαίρετε λαοί")...

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

"...κι είναι καιρός να πούμε τα λιγοστά μας λόγια
γιατί η ψυχή μας αύριο κάνει πανιά"
Γ. Σεφέρης

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Έχω την εντύπωση ότι το κράτημα που αναφέρετε πιο πάνω είναι του Παρθενίου Μετεωρίτου και όχι του Παγκρατίου Ιερομονάχου.

Νενανώ

Ειρήνη Ραφαηλίδη
Δεν εννοώ το κράτημα "ηδύ πάνυ" του Παρθενίου Μετεωρίτου. Αναζητώ ένα κράτημα του Παγκρατίου ιερομ. σε ήχο Πρώτο εκ του Κε (νομίζω).

Ευχαριστώ πάντως!

..........Δεν είναι υπέροχο;
Εξαρτάται, πώς το εκτελείς!
Δηλαδή:
1). Με ή χωρίς απήχημα.................
2). Άχρονα ή έγχρονα..................
3). Με συνεπτυγμένο χρόνο ή με "μουλαρίσιο χρόνο" (επιθετικός προσδιορισμός, χαρακτηρισμός "του ανελέητου σφυροκοπήματος του χρόνου" από τον αείμνηστο Άρχ. Μουσικοδιδάσκαλο Δ. Σουρλαντζή)................
4). Εκτελώντας τους χαρακτήρες ποιότητας ή διαβάζοντας και εκτελώντας το "σολφεζικά"...........................:wink:
Καλή εκτέλεση!

Νενανώ

Ειρήνη Ραφαηλίδη
Εξαρτάται, πώς το εκτελείς!
Δηλαδή:
1). Με ή χωρίς απήχημα.................
2). Άχρονα ή έγχρονα..................
3). Με συνεπτυγμένο χρόνο ή με "μουλαρίσιο χρόνο" (επιθετικός προσδιορισμός, χαρακτηρισμός "του ανελέητου σφυροκοπήματος του χρόνου" από τον αείμνηστο Άρχ. Μουσικοδιδάσκαλο Δ. Σουρλαντζή)................
4). Εκτελώντας τους χαρακτήρες ποιότητας ή διαβάζοντας και εκτελώντας το "σολφεζικά"...........................:wink:
Καλή εκτέλεση!
Σωστές οι σκέψεις σας... :wink::)