Κράτημα - «καὶ εὐλογημένος»

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Φέτος στην πανήγυρι της Παναγίας στην Ύδρα έψαλλε ο πρωτοψάλτης Πατρών κ. Δημήτριος Γαλάνης. Ήμουν τυχερός να βρίσκομαι δίπλα του και με την άδειά του να ηχογραφήσω κάποια κομάτια. Ένα απο αυτά είναι και το εν λόγω κράτημα.
Υ.Γ. Μαζί με τον Δ. Γαλάνη βρισκόταν και ο καλίφωνος πρωτοψάλτης Παντανάσσης Πατρών κ. Γεώργιος Μακρυγιάννης.
 

Attachments

  • ΚΡΑΤΗΜΑ ''ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ'' - ΗΧΟΣ Α.mp3
    4.9 MB · Views: 307
P

ptz

Guest
Φέτος στην πανήγυρι της Παναγίας στην Ύδρα έψαλλε ο πρωτοψάλτης Πατρών κ. Δημήτριος Γαλάνης. Ήμουν τυχερός να βρίσκομαι δίπλα του και με την άδειά του να ηχογραφήσω κάποια κομάτια. Ένα απο αυτά είναι και το εν λόγω κράτημα.
Υ.Γ. Μαζί με τον Δ. Γαλάνη βρισκόταν και ο καλίφωνος πρωτοψάλτης Παντανάσσης Πατρών κ. Γεώργιος Μακρυγιάννης.

Μία διευκρίνηση,αν έχετε την ευγενή καλωσύνη.Το αναρτηθέν ηχητικό εψάλλει εν ώρα ακολουθίας ή μετά την απόλυση?
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Φέτος στην πανήγυρι της Παναγίας στην Ύδρα έψαλλε ο πρωτοψάλτης Πατρών κ. Δημήτριος Γαλάνης. Ήμουν τυχερός να βρίσκομαι δίπλα του και με την άδειά του να ηχογραφήσω κάποια κομάτια. Ένα απο αυτά είναι και το εν λόγω κράτημα.
Υ.Γ. Μαζί με τον Δ. Γαλάνη βρισκόταν και ο καλίφωνος πρωτοψάλτης Παντανάσσης Πατρών κ. Γεώργιος Μακρυγιάννης.

Το ''Και ευλογημενος'' δεν ειναι πρωτος ηχος.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ''Και ευλογημενος'' δεν ειναι πρωτος ηχος.
Στη σύνθεση του Πέτρου Μπερεκέτου όχι, αλλά εδώ δεν έχω την εντύπωση ότι ακούμε αυτό (...) Καλλιφωνότατος πάντως ο κ. Γαλάνης.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Στη σύνθεση του Πέτρου Μπερεκέτου όχι, αλλά εδώ δεν έχω την εντύπωση ότι ακούμε αυτό (...) Καλλιφωνότατος πάντως ο κ. Γαλάνης.

αυτο δεν το κατάλαβα Χρήστο. Από το βασικό κορμό δεν έχει αλλάξει κάτι, απλά τον έχει καλλωπίσει, ως είθισται σε αυτόν το στίχο.

Λογικά εψάλη στο δι' ευχών.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Στη σύνθεση του Πέτρου Μπερεκέτου όχι, αλλά εδώ δεν έχω την εντύπωση ότι ακούμε αυτό (...) Καλλιφωνότατος πάντως ο κ. Γαλάνης.

Απ οτι καταλαβαινω...θα πρεπει να πλουτισετε λιγο τα ακουσματα σας. Μην παρεξηγηθω...με αγαπη σας το λεω.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ. Καρασταμάτη, δικαιούστε βέβαια να διαφωνείτε με την άποψη του Χρήστου (διακριτική, όπως πάντα) ότι η υπερβολικά ελεύθερη διασκευή έχει κάνει το κομμάτι σχεδόν αγνώριστο, αλλά μην ανάγετε τη διαφωνία σε "έλλειψη ακουσμάτων". Εϊναι απλά διαφορετική αντίληψη -την οποία, πιστέψτε με, πάρα πολλοί εδώ μέσα συμμερίζονται.

ΥΓ Όντως καλλιφωνότατος ο κ. Γαλάνης - και σε αυτό συμφωνώ, Χρήστο.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
κ. Καρασταμάτη, δικαιούστε βέβαια να διαφωνείτε με την άποψη του Χρήστου (διακριτική, όπως πάντα) ότι η υπερβολικά ελεύθερη διασκευή έχει κάνει το κομμάτι σχεδόν αγνώριστο, αλλά μην ανάγετε τη διαφωνία σε "έλλειψη ακουσμάτων". Εϊναι απλά διαφορετική αντίληψη -την οποία, πιστέψτε με, πάρα πολλοί εδώ μέσα συμμερίζονται.

ΥΓ Όντως καλλιφωνότατος ο κ. Γαλάνης - και σε αυτό συμφωνώ, Χρήστο.

Ενταξει Γιωργο. Σεβομαι τη διαφορετικη αντιληψη του κ.Χρηστου και του ζηταω δημοσια συγνωμη!
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
ΠΑΝ. ΤΖΑΝΑΚΟΣ;121781 said:
Μία διευκρίνηση,αν έχετε την ευγενή καλωσύνη.Το αναρτηθέν ηχητικό εψάλλει εν ώρα ακολουθίας ή μετά την απόλυση?

Μετά την απόλυση και μετά απο ''απαίτηση'' τη Σεβασμιωτάτου Ύδρας κ. Εφραίμ ο οποίος είναι λάτρης των καλών ψαλτών.
 
Last edited:
Top